2024 | İş Fikirleri

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Anlaşmalı boşanma davası dilekçe örneği ile eğer boşanmaya karar verdiyseniz, bir boşanma dilekçesi hazırlamak istiyorsanız sizlere bu işin inceliklerinden bahsedeceğiz. Her ne kadar güzel bir işte olsa evlilik, bazen yolunda gitmeyen şeylerden dolayı çiftlerin ayrılması gerekebilmektedir. Bu durumda, eğer bir mutsuzluk, huzursuzluk var ise iki tarafta anlaşarak boşanmaya karar verebilmektedirler.

Anlaşmalı boşanma diğer boşanma türlerine göre en kolay olanıdır. Çiftlerin hazırlayacağı boşanma dilekçesi ile Aile Mahkemesine başvuruda bulunuyorlar. Anlaşmalı boşanma dilekçesi sunabilmek için bazı kriterler gerekmektedir. En önemlileri en az 1 yıl evli olmuş olmak, hakim karşısına birlikte çıkacak olmak. Aşağıda belirtmiş olduğumuz boşanma dilekçesi örneği ile kendinize bir boşanma dilekçesi hazırlayıp Aile Mahkemesine sunabilirsiniz.

 

Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği

Anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlama konusunda pek bilginiz yoksa şimdi vereceğimiz örnek ile kendi dilekçenizi doldurabileceksiniz. Boşanmanızın mali sorununu ve eğer çocuklarınız varsa durumlarının ne olacağını belirten bir protokol hazırlamanız gerekmektedir. Şimdi gelin örnek dilekçeyi inceleyelim.

Aile Mahkemesi Başkanlığına (Başlık)

Meltem Soysal ….. ve adres

İsmail Soysal ….. ve adres

Dava konusu: Geçimsizlik ve anlaşamıyor olmamızdan dolayı anlaşmalı boşanma talep ve davası.

Dava tarihi: 12.12.2018

İzahı:

Meltem Soysal ile İsmail Soysal 11.11.2016 tarihinden beri evli bulunmaktadırlar.

Ancak eşler evlendiklerinden bir zaman sonra artık anlaşamamaya başlamış ve hayatları çekilmez hale gelmiştir. Bu sebeple yaşanan evliliği devam ettirmeleri mümkün görünmemektedir.

İsmail Soysal’da boşanmayı kabul etmektedir. Çiftler arasında 12.12.2018 tarihli bir protokol yapılarak mali sonuçları hakkında anlaşma sağlanmıştır. Bu protokol dilekçemizde ekli şekildedir. Medeni kanunumuzun ilgili maddesi uyarınca tarafların anlaşmalı boşanmalarını talep etmek istemekteyiz.

İstek ve Sonuç:

İsmail Soysal’ında boşanmayı kabul ettiğinden 12.12.2018 tarihli protokol göz önünde tutularak tarafların boşanmalarına, duruşma gününün tarafımıza bildirilmesine dair hazırlamış olduğumuz dilekçenin kabulünü arz ve talep ederiz.

12.12.2018

Meltem Soysal, İsmail Soysal

Yukarıda vermiş olduğumuz bir boşanma dilekçesi örneği olarak kabul görülebilir. Sizlerde bu dilekçeden yola çıkarak kendi dilekçenizi oluşturup başvuruda bulunup anlaşmalı şekilde boşanabilirsiniz. Başvurular Aile Mahkemesine yapılmaktadır.

 

Word Şeklinde İndirmek İsteyenler

Verdiğimiz örnekleri word dosyası halinde de sizlere sunarak, kolaylık sağlamaya çalışıyoruz. Yukarıda vermiş olduğumuz örneği word dosyası halinde indirmek isteyenlerin buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status