2024 | İş Fikirleri

Aynı Anda İki Bankadan Kredi Çekilir mi?

Aynı anda iki bankadan kredi çekilir mi diye merak mı ediyorsunuz, bu yazıyı mutlaka okumalısınız! Acil paraya mı ihtiyacınız var, aldığınız kredi yetmiyor mu, yeni bir krediye mi başvuracaksınız? Neler yapmalısınız, nasıl bir yol izlemelisiniz? Püf noktalarını araştırdık. Günümüz yaşamında şartlar değiştikçe ihtiyaçlar da değişiyor. Dolayısıyla ihtiyaçları karşılamanın yolları da değişiyor.

Acil paraya ihtiyacınız olduğunda eşe dosta başvururken şimdi banka kredilerine başvuruyoruz. Yakınlarımızdan, akrabalarımızdan borç isterken bankalardan borç alıyoruz. Aslında kimsenin de kimseye borç verecek durumu pek yok. Her kes kendi geçim derdinde. Hal böyle olunca nasıl kredi çekerim, kredi notum nedir, banka bana istediğim krediyi verir mi, gibi birçok soru kafaları kurcalar oldu.

 

Aynı Zamanda Birden Fazla Bankadan Kredi Alabilir Miyim?

Aynı zamanda birden fazla bankadan kredi kullanmak zor olsa da imkânsız değildir. İnternet bankacılığı veya mobil şube gibi uygulamalar sayesinde şubeye gitmeden kredi müracaatında bulunabiliyorsunuz. Bu uygulamalar ile banka müşterisi iseniz evraksız anında krediniz onaylanabiliyor. Krediniz onaylanır onaylanmaz hesabınıza aktarılıyor. Böylece şubeden şubeye koşturmadan kredinizi alabiliyorsunuz.

 

Aynı Anda Birden Fazla Kredi Çekebilmek İçin Ne Gerekli?

İnternet bankacılığı kullanıcı adı ve şifresine sahip değilseniz bu işlemleri zaten yapamazsınız. Anında evraksız, kefilsiz kredi alabilmeniz için banka kredi notunuzun iyi olması gerekir. Devam eden bir krediniz varsa banka kredi talebinize onay vermeyebilir. İnternet bankacılığı kullanarak aynı zamanda kaç bankadan kredi çekebilirim diye merak ediyorsanız, öncelikle kredilerin geri ödemelerini düşünüp planlamalısınız.

 

Aynı Zamanda Yapılacak Kredi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gereken Nokta Nedir?

Aynı anda yapılacak kredi başvurularında kredinin hesaba geçmeden önce yapılmasına dikkat edilmesi gerekir. Kredi hesabınıza geçtikten sonra otomatik olarak diğer bankalarca görülür. Eğer online olarak çok sayıda kredi başvurusu yaptıysanız dolandırıcılık teşebbüsünde bulunmuş konumuna düşebilirsiniz. Online müracaatlar tüm bankalarca takip edilir. Bankalarca yasal takibe alınabilirsiniz. Ya da onaylanması muhtemel bir krediniz ret edilebilir.

 

Aynı Anda İki Bankadan Kredi Çekilebilir Mi?

Aynı zamanda kaç bankadan kredi çekebilirim, diye merak edenler için öncelikle iki farklı bankadan kredi çekebilir miyim sorusuna açıklık getirelim. Farklı iki bankaya kredi başvurusunda bulunacaksanız aynı gün içerisinde yapmalısınız. Şubeden kredi talebinde bulunduğunuzda başvurunuz olumlu ya da olumsuz sonuçlanana kadar diğer banka bu başvuruyu göremez. Kredi başvurunuz sonuçlandığında sistemde görülür. Bu durumda diğer bankadan ret cevabı alabilirsiniz.

 

Aynı Zamanda Kaç Bankadan Kredi Çekilebilir?

Krediniz onaylanmadan birçok bankaya kredi başvurusunda bulunup kredi çekebilirsiniz. Tabi çok fazla başvuruda bulunmanız uygun değil. Çok sayıda başvuruda bulunduğunuz fark edilirse olumsuz sonuçlarla yüz yüze gelebilirsiniz. Elbette kredi alabilme koşullarınız uygun olmalı. Kredi şartlarını yerine getiriyorsanız zaten bankalar istediğiniz krediyi size verecektir. En önemli kriterlerden biri de kredi notudur.

 

Aynı Zamanda Farklı Bankalardan Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Düzenli bir geliriniz varsa, belgelendirilen ek gelirleriniz bulunuyorsa ve bankalar ile olan finansal geçmişinizde bir sorun yoksa bankadan kredi talebinde bulunduğunuzda büyük olasılıkla olumlu sonuç alırsınız. Durumunuz bu bahsettiklerimize uymuyorsa kredi notunuz da büyük olasılıkla düşüktür zaten. Kredi notunuz yeterli değilse birden fazla bankaya kredi talebinde bulunmanız olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Kredi notunuz 1400 civarında olmalıdır.

 

Banka Kredisi Çekebilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi notunuz 1300’ün altında ise risk grubunda yer alıyorsunuz demektir. Bu gruptaki kişilerin kredi çekebilmeleri için banka kefil göstermelerini veya ipotek vermelerini ister. 1400 kredi notunun üzerinde iseniz ve belgelendirilmiş düzenli bir geliriniz varsa genellikle bankalarda ki kredi talepleriniz olumlu sonuçlanır. İnternet bankacılığından anında kredi işlemlerinizde olumlu sonuçlanıp aynı gün içinde krediniz hesabınıza yatar.

 

Kredi Çekmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İster internetten ister şubeden kredi talebiniz olsun bankalar kendi kriterlerine göre bazı evraklar istemektedir.

  • Nüfus cüzdanı,
  • Maaş bordrosu,
  • İkametgah veya son üç aya ait fatura,
  • Oda meslek kayıt belgesi,
  • Vergi levhası gibi evraklar sizden istenebilir,
  • Bankanın müşterisi olup olmadığınıza göre evraklar değişiklik gösterebilir,
  • İstediğiniz kredi miktarını da bağlı olarak farklılıklar olabilir.

 

Neden Birden Çok Bankadan Kredi Çekme İhtiyacı Duyarız?

Devam eden bir krediye sahipsek, bu kredinin ödemelerinde bir sorun yoksa yeni bir kredi almamız olasıdır. Sık kredi kullanıyorsanız ve kredi notunuz iyi değilse yeni bir kredi almanız zor olabilir. Böyle bir durumdaysanız kredi başvurusu yapmanız kredi notunuzu daha da düşürebilir.

Aynı zamanda kaç bankadan kredi çekebilirim diye bir soru varsa aklınızda fazla miktarda paraya ihtiyacınız var demektir. Ödeme güçlüğü yaşıyorsanız yeni bir kredi işleri daha da zorlaştırabilir. Uygun şartlar sağlandığında aynı anda birçok bankadan kredi çekebilirsiniz ancak ödeme planlarını dikkatlice yapmak gerekir.

 

İlginizi Çekebilir

Banka Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Koyar?

Banka Dışında Kredi veya Borç Veren Yerler

Acil Kredi Lazım Bankalar Vermiyor Diyenlere İşte Çözümü

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status