2024 | İş Fikirleri

Bakkal Açmak: Bakkal Nasıl Açılır?

Bakkal açmak gibi bir düşünceniz var ve bakkal nasıl açılır diye araştırıyorsanız, sizlere bu konular hakkında izlemeniz gereken adımların neler olduğundan söz edeceğiz. Ufak çaplı iş fikirlerinin en başında bakkal açma fikri geliyor. Etrafımızda bulunan bir çok bakkalın iyi para kazandığını görünce, bizler de neden biz bu işi yapmıyoruz diye düşünebiliyoruz.

Peki bu işi yapmak için neler yapmak gerekiyor? Bir bakkal dükkanı tam olarak nasıl açılabilir?

Önceden market zincirleri bu kadar fazla değildi ve insanlar bakkallardan çok fazla alışveriş yaparlardı. Şimdi ülkenin dört bir yanını büyük market zincirleri sarmış durumda. Bakkalların satış oranları bu market zincirleri oldukça düşürdü.

Yine de doğru strateji ve doğru bir yer seçimi ile bakkallar da güzel kazançlar elde edebilir.

 

Bakkal Nasıl Açılır?

Perakende sektörü günümüzde girişimcilerin en çok araştırdığı sektörlerin başında gelmektedir. Perakende sektörünün ana amacı ise ürünleri imalatçıdan tüketiciye ulaştırmaktır. Mal çeşitliliğinin genişliğine göre bakkalın da büyüklüğü değişmektedir.

Hangi sektörde yeni bir atılım yapmayı düşünüyorsanız düşünün işin en önünde bu iş için ne kadar bütçe ayırabileceğiniz olacaktır. Bakkal açmak için de gerekli sermayeye sahip olmanız gerekiyor.

Bakkal açmak için yapmanız gerekenler:

1- Gerekli sermaye oluşturmak

Girişimcinin fikri olabilir parası olmayabilir bu bir sorun değildir. Girişimci parayı da bulabilir. Eğer bu iş için gerekli sermayeniz yoksa öncelikle bu iş için sermaye bulabileceğiniz yerleri araştırmanız gerekiyor. Bir iş adamına fikrinizi sunarak ortaklık alabilirsiniz veya bankalardan dükkan kredisi çekebilirsiniz. Bu konular hakkında aşağıda daha ayrıntılı açıklamalar yaptık. Kredi hakkında bilgi alabileceksiniz.

2- Yer ayarlamak

Dükkan yerini seçmek çok önemli olacaktır. Dükkan için yer seçimi yaparken bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor.

Rakip analizi: Çevrenizdeki rakip sayısı çok fazla olmamalı. Özellikle marketler zincirine bağlı olan şirketlere yakın yerlere açacağınız bakkal pek iş yapmayacaktır.

Nüfus analizi: Dükkanı açmak istediğiniz yerdeki insan akışını incelemeniz gerekiyor. Eğer dükkanı kurmayı düşündüğünüz yerin etrafından çok sayıda insan geçmiyorsa bu da zararınıza olacaktır.

3- Ürünleri temin edeceğiniz yer araştırmak

Bakkallar ürünlerini anlaştığı toptancılardan temin ederler. Tek bir toptancıdan değil her türlü ürüne ait farklı bir toptancı ile çalışırlar. Uyguna ürün temin edebileceğiniz toptancıları araştırmanı gerekiyor.

4- Personel

Dükkanda siz mi çalışacaksınız yoksa personel mi bulacaksınız buna bir karar vermek gerekiyor. Eğer personel çalıştırma gibi bir düşünceniz varsa personeli çok iyi seçmeniz gerekiyor. Güler yüzlü ve iletişim becerisinin yüksek olmasına dikkat etmeli aynı zamanda pratik hesap yapabiliyor olmasına dikkat etmelisiniz.

5- Dükkan açmak için gerekli izinler

Bulunduğunuz ilçenin belediyesine giderek bakkal açmak gibi bir fikrinizin olduğunu belirtmeli ve tam olarak hangi şartları karşılamanız gerektiğini ve hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini öğrenerek, belediyeye gerekli evrakları sunmalısınız.

 

Bakkal Açmak İçin Gereken Evraklar Neler?

 • 2 (iki) adet yeni çekilmiş fotoğraf,
 • Başvuru formu,
 • Yangın söndürme cihazı kartlarının fotokopileri (Devirlerde istenmez),
 • Bağlı bulunduğu meslek odası kaydı fotokopisi (yada ticaret sicil kaydı fotokopisi),
 • Esnaf sicil kaydı fotokopisi,
 • Ustalık belgesi,
 • Kira kontratı fotokopisi (2 adet),
 • Tapu fotokopisi,
 • İskan raporu fotokopisi (Yapı kullanım izin belgesi) (Devirlerde istenmez),
 • İşyeri açma ve çalışma ruhsat büromuzdan imar görüsü alındıktan ve tüm evraklar tamamlandıktan sonra Büyükşehir Bel. Gelir Md.’ne itfaiye tetkik harcı yatırılacak (Devirlerde istenmez),
 • Devirlerde eski ruhsat asli ile devir eden ve devir alandan dilekçe.

Tam olarak hangi belgelere ihtiyacınızın olduğunu öğrenmek için bulunduğunuz ilçenin belediyesine giderek bakkal açma gibi bir planınızın olduğunu ve tam olarak hangi şartları karşılamanız gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü belediyeden belediyeye dükkan açmak için aranan şartlar değişiklik gösterebilmektedir.

 

Bakkal Açma Maliyeti

Böyle bir girişimcilik düşüncesi olan vatandaşlarımız bu işin maliyetini araştırıyorlar. Hangi iş için maliyet araştırıyorsanız araştırın, net olarak şu kadar bütçe ile bu iş yapılabilir demek doğru olmaz. Çünkü maliyeti etkileyen faktörler her girişimci için aynı olmayacaktır. Bu nedenle maliyette değişiklikler olacaktır. Maliyeti etkileyen faktörlerin en önemlileri ise; dükkanın yeri, dükkanın büyüklüğü ve çalıştıracağınız personel sayısı.

Dükkan açmanın maliyeti adına yine de bir miktar belirtmek gerekirse orta büyüklükte bir dükkanın ve orta düzeyli bir konumda açılacak olan bir yerin sadece açılma aşaması için 800 bin ile 2 milyon TL arasında bir ücret gerekecektir.

Dükkan yerinin satın alınması bu maliyet içerisinde değil. Dükkan satın alınacaksa dükkanın fiyatı da bu maliyete eklenebilir.

 

Bakkal Açmak İçin Kredi Nasıl Sağlanır?

Dükkan açmak isteyen vatandaşlarımızın hazırda parası bulunmuyor olabiliyor. Fikri olan girişimciler ise fikirlerini gerçekleştirebilmek adına bir finans kaynağı arıyor. Burada da devreye dükkan açmak için kredi veren bankalar ve dükkan açmak için devleti verdiği desteklerin neler olduğu giriyor. Bu konular için aşağıdaki yazılarımızı mutlaka okumalısınız.

İşyeri (Dükkan) Açmak İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Dükkan Açma Kredisi Veren Bankalar

 

Bakkal Nasıl Kar Eder?

Girişimcilerin bir diğer tereddüt ettiği şey ise bu işten nasıl kar edeceğidir. Kar etmenin yolları aslında her iş için aynı adımlardan geçmektedir. Bakkal açarak para kazanmak için de bazı adımları sağlam atmak gerekiyor:

 1. Personel seçimi,
 2. Dükkanın yeri,
 3. Mal çeşitliliği,
 4. Mal kalitesi,
 5. Dükkan dizaynı,
 6. Bakkalın dış görüntüsü,
 7. Çevrenizdeki size olan güven,
 8. Ücretlerin uygun olması,
 9. Ürünleri uyguna temin edebileceğiniz yer bulmanız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Turgut dedi ki:

  3 litrelik gün ısı antifrizi oto antifrizi ve 5 litrelik kışlık yazlık oto cam suyu bayilikleri verilecektir. İletişim 0543 566 81 82

DMCA.com Protection Status