2024 | İş Fikirleri

Banka Dışında Kredi veya Borç Veren Yerler

Banka dışında kredi veren yerler nelerdir? Sizler için tek tek okuduk, inceledik ve ihtiyaç sahipleriyle paylaştık. Ekonominin durumu belli, gelir ihtiyaca yeterli gelmiyor peki nasıl çıkmalı bu dar boğazın içinden? Resmi bir kurum aracı olmadan evraksız makbuzsuz kim kime borç verir? Kim kime güvenilir? Olmaz öyle şey! Dediğinizi duyar gibiyim…

Türkiye nüfusunun büyük bir kısmı asgari ücret ve emekli maaşıyla hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Ev kirası, hızla artış gösteren fatura tutarları, mutfak masrafı derken bir de bakmışsınız elde var sıfır… Nerede bunun giyimi kuşamı, nerede eğitim masrafları, nerede sosyal aktiviteler? Borçsuz çark dönmemeye başladı. Bankalar çektiğiniz krediye bir o kadarda faiz ekliyor. Yok mu bankasız, faizsiz borç veren birileri? İşte sizlere kredisiz, kefilsiz, faizsiz borç verecek kurum ve kuruluşların listesi…

 

Banka Haricinde Nerelerden Borç veya Kredi Alabilirim?

  • Senet imzalatarak para veren özel şahıslar (İnternet ortamında, ya da eş dost tavsiyesiyle ulaşabileceğiniz şahıslar),
  • Bazı telefon operatörleri (Nakit parayı verip, taksitlerini telefon faturasına yansıtmak gibi…),
  • Senedi nakde çeviren kuyumcular (Web’den rahatlıkla ulaşacağınız yerler var),
  • İhtiyacı olana borç para verebilirim diyen varlıklı hayırsever vatandaşlar,
  • İstanbul’un bazı bölgelerinde bulunan vakıf ve dernekler,
  • Bazı faktoring şirketleri,
  • Nakit para veren beyaz eşyacılar,

 

Kuyumculardan Nasıl Borç Para Alabilirim?

Borçlar birikti, acil nakit paraya ihtiyacım var, senetle nakit para alabileceğim birileri yok. Aslında birkaç tanıdığım bu yolla borç para aldı ancak ben tefecilere güvenemiyorum, yakın çevremde vakıf ya da dernek yok üyelik için harcayacak zamanımda yok diyorsanız işte size farklı bir yöntem. Bu işi yapan bir kuyumcu bulup yola koyuluyorsunuz.

Genellikle bu hizmeti kredi kartı ile yapıyorlar ama nadirde olsa senetle çalışanlar var. Kuyumcuya gidip kredi kartınızla ya da senetle altın satın alıyorsunuz. Aldığınız altınları tekrar kuyumcuya satıp, nakit para alıyorsunuz. Kredi kartıyla ödemeyi taksitle ve vade farkı eklenerek yapmış oluyorsunuz. Ne kadar güvenilir, ne kadar mantıklı orası tamamen sizin kararınıza kalmış.

 

Beyaz Eşya Mağazaları Nakit Borç Para Veriyor mu?

Banka dışında kredi veren veya borç veren yerleri ve şartlarını araştırırken karşımıza çıkan bir diğer yardım yöntemi de beyaz eşya satan mağaza sahiplerinden geliyor. Burada da sistem aynı kuyumcu esnafların yöntemi gibi işliyor. Mağazadan evinize ya da bir yakınınıza eşya alır gibi alışveriş yapıyorsunuz. Bunun karşılığında senet imzalıyorsunuz.

Tek fark şu mağazadan eşya alarak değil, para alarak çıkıyorsunuz. Bir tomar imzalanmış senet mağaza sahibinde kalıyor. Günü geldiğinde taksitleri ödeyerek senetleri alıyorsunuz. Senetler bittiğinde rahat bir nefes alıp, keyfini sürüyorsunuz.

 

Senetle Aldığım Borcu Nasıl Geri Ödeyeceğim?

Öncelikle senetle borç verecek kişi ve kurumları araştırmak gerekiyor. En doğru yolu bulmak için daha önce bu yolla borç alıp geri ödemiş ve en önemlisi sorun yaşamamış kişilerle iletişim kurmak. Kişi ya da kurumu bulduktan sonra sıra geliyor karşılıklı anlaşmaya. Hangi aralıklarla ne kadar para ödeyebileceğinizi karşı tarafa bildirmekle başlayabilirsiniz işe.

İki taraf içinde uygun olan zaman ve meblağ belirlendikten sonra sıra geliyor imza atmaya. Burada senetleri imzalamadan önce yazılan para birimine, ödenecek tarihe kesinlikle çok dikkat etmeniz gerekiyor. Borcunuzu günü gününe eksiksiz ödediğinizde, ödediğiniz senedi teslim aldığınızda ortaya sorunsuz bir alışveriş çıkıyor.

 

Vakıf ve Derneklere Nasıl Ulaşabilirim?

Vakıf ve dernekler borç paraya ihtiyacı olan vatandaşlar için büyük kolaylık. Bu derneklerin başında Polsan geliyor. Banka dışında borç veren yerler ve şartları araştırdığımızda içimize su serpen ilk kurum Polis bakım ve yardım sandığı oluyor.

Ancak kurumdan borç para talep etmeniz için üyelik gibi basit bazı şartlar var. Ordu yardımlaşma kurumu da farklı bir seçenek. Kefile, faize ihtiyaç duymadan dernek ve vakıflara üye olarak borç para talebinde bulunabilirsiniz.

 

Tefecilerden Borç Para Almak Ne Kadar Güvenilir?

1933 senesinde Türkiye’de tefeciliğin yasaklanması haberiyle söze başlayabiliriz.  Ancak 1983’te bu yasağa bir güncelleme geliyor ve “kısmen“ yasaklandığı belirtiliyor. Ne kadar yasak ne kadar yasal bunu tamamen sizlerin kararına bırakıyorum.

Maddi yetersizlik günümüzün en büyük sorunu. Acilen para bulmam lazım diyerek bazen kendimizi yanlış yerlerde bulabiliyoruz. Sonuç olarak ya dolandırılıyoruz ya da ödeyemeyeceğimiz kadar yüksek faizlerle karşı karşıya bırakılıyoruz.

 

İlginizi Çekebilir

Banka Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Koyar?

Acil Kredi Lazım Bankalar Vermiyor Diyenlere İşte Çözümü

Aynı Anda İki Bankadan Kredi Çekilir mi?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status