2024 | İş Fikirleri

Bayilik Sözleşmesi Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bayilik sözleşmesi nedir? Bayilik sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu soruların cevapları girişimciler için oldukça önemlidir. Bir girişimde bulunmak isteyen bireyler ve bu girişimini bir ismin bayiliğini alarak yapmayı düşünenler, bayilik sözleşmesi hakkında yeterli bilgiye sahip olması gereklidir.

Herhangi bir şirketin isim hakkını almayı düşünüyorsanız imzalamanız gereken bir sözleşmenin olduğunu bilmeniz gerekiyor. Sözleşmede geçen maddelere ve sözleşmenin işlevine tam hakim olamadığımız zaman ilerleyen zamanlarda beklemediğimiz sonuçlar ile karşılaşabiliyoruz.

 

Bayilik Sözleşmesi Nedir?

Bu sözleşme bayiliğin nasıl işletileceğini ve bayilik verenin isteklerini detaylı şekilde kağıda döktüğü bir anlaşma yöntemidir. Anlaşmanın temel amacı ismini almayı düşündüğünüz şirket kendi kurallarını tüm bayilik vereceği girişimciler üzerinde kabul ettirmektir. Ayrıca tüm bayilerin diğeriyle aynı şekilde yönetilmesi hedeflenmektedir. İsim hakkı veren şirket ileride yaşanabilecek sorunlara karşı önceden kendisini garantiye almak ister.

 

Bayilik Sözleşmesinin İçeriği Nedir?

1- Bayilik sözleşmesi bayinin sahibi ve bayiliği almak isteyen girişimci arasında gerçekleşir. İki tarafı da birbirine bağlayan yasal bir belgedir. İki tarafında uyması gereken kurallar bu belge içerisinde yer alır ve bu sözleşmeyi imzalayan iki tarafta bu kurallara uyacaklarını kabul etmiş olurlar.

2- Bayilik sözleşmesi, bayilik veren şirketi korur. Yapılan anlaşmalar çoğunlukla şirketin kendisini koruması adınadır ve maddelerde karşı tarafı zora sokacak bir durum olmaz. Sözleşme lafı geçince bayilik almayı düşünenlerin gözü korkabiliyor fakat korkulacak herhangi bir durum olmuyor. Özellikle ismi duyulmuş şirketler ile sözleşme yaparken gönlünüz rahat olabilir.

3- Genel olarak iki başlık altında sözleşmeler olmaktadır; satın alma ve lisans sözleşmesi.

 

Satın Alma Sözleşmesi Nedir?

Franchise bedelini (Bayilik ücretini), bayilik paketini ve sağlanacak hizmet listesi bu sözleşme içerisinde yer almaktadır. Bayilik paketi geniş bir kavramdır. İçerisinde bayiliği alacak kişiye sağlanacak olan destekler belirtilir. Ekipmandan satılacak olan ürünlere kadar her şeye dair bilgiler bu sözleşme içerisinde belirtilen kurallara göre gerçekleşir.

 

Lisans Sözleşmesi Nedir?

Lisans sözleşmesinde bayiliği alan kişinin tüm haklarından söz edilir. Burada daha ince haklardan söz edilir. Örneğin ismini almayı düşündüğünüz şirketin tarifleri veya gizli formülleri gibi bilgilerinin sizle paylaşılmasıdır. Ana bayinin reklam, temizlik ve imaj gibi şeyler adına yapmış olduğu şeyler sizlerle de paylaşılmalıdır. Bunlar hemen hemen tüm bayilik sözleşmeleri içerisinde yer almaktadır.

Bayiliğin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bayiliğin avantajlarının ve dezavantajlarının neler olduğunu öğrenmek için buraya tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status