2024 | İş Fikirleri

Belçika İşçi Alımı ve İş İlanları 2024

Belçika’da çalışmak istiyorum diyenlere yardımcı olmaya çalışacağız. Belçika işçi alımı nasıl gerçekleşiyor? İş ilanlarının yayınlandığı herhangi bir platform var mı? Gibi aklınıza takılan sorulara yanıtlar aradık.

Ülkemizdeki vatandaşlarımız daha önceleri yurtdışında çalışmaya bu kadar sıcak bakmıyorlardı. Son dönemlerde ülkemizdeki ekonomik sıkıntıların artması ve işsizliğin artması ile birlikte, iş sahibi olamayan vatandaşlarımız yurtdışına yöneldi. Tercih edilmek istenilen ülkelerden biriside bu ülke.

 

Belçika’nın Ekonomik Durumu Nasıl?

GSYİH (reel) : 442 milyar Dolar (2016)

GSYİH Büyüme Oranı : % 1,2 (2016)

Kişi Başı GSYİH (PPP) : 40.879 (2016)

Enflasyon Oranı : % 1,8 (2016)

İşsizlik Oranı : % 8,0 (2016)

Toplam Döviz Rezervleri : 24 milyar Dolar (2016)

Toplam İhracat : 259 milyar Dolar (2016)

Toplam İthalat : 255 milyar Dolar (2016)

Para Birimi : Avro

 

İşsizlik Oranı Düşüyor

belçika işçi alımı

2024 yılı içerisinde işsizliğin 6’nın da aşağısına inmesi bekleniyor. Size bu düşüşler az gibi görünmesin. İstikrarlı olarak düşüşün olması çok olumlu bir süreçtir. Belçika, bu istikrarı başarabilmiş bir ülkedir. Her sene işsizlikte bir adım düşüşler yaşanmış. Bu demek oluyor ki, ekonomisi gittikçe güçleniyor. Bu da demek oluyor ki iş bulmak kolaylaşıyor.

 

Belçika’da Neden Çalışılır?

Bu ülke sunduğu yaşam standartları sebebi ile çok tercih edilmektedir. Çalışan insanlar bu ülkede zengin oluyor. Fakat dışarıdan gelip bu ülkede çalışabilmek adına bazı süreçlerden geçmek gerekiyor.

Öncesinde bu ülke için vize almamız gerekiyor. Vize süreniz dolmadan da bir iş bulmalısınız. İş bulduktan sonra da iş bulduğunuzu belirtip, çalışma izni almalısınız.

 

Vize Almanın Şartları Var mı?

Fransızca, Almanca veya İngilizce dillerinden birisini biliyor olmanız vize işlemlerini kolaylaştır. Çalışma iznini almak için İngilizceyi bilmeniz gerekiyor. Bazı durumlarda dil bilmeden de alabiliyorsunuz.

Bulunduğunuz ülkede ciddi bir suç işlememiş olmanız gerekiyor. Sicil işlemleriniz vize verilirken araştırılmaktadır.

 

Çalışma İznini Nasıl Alabilirim?

Çalışma iznini alabilmek adına güncel şekilde bir pasaportunuzun olması gerekiyor. Ardından Belçika Konsolosluğu tarafından temin edilen ki bu İnternetten veya konsolosluğunun sitesinden verilmekte olan formu doldurmanız gerekiyor.

 

Belçika İş İlanları Bulabileceğiniz Siteler

 • https://www.facebook.com/groups/1603481993314768/about/

Çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu bir Facebook sayfasıdır. Belçika’da Türk işçi arayanlar buradan ilanlarını paylaşmaktadırlar. Takip ederek ilanlardan faydalanabilirsiniz. İş aradığınızı belirten gönderi paylaşmanızı tavsiye ediyoruz.

Yabancı Kaynaklar:

 • http://www.jobsinbrussels.com/
 • https://www.stepstone.be/en/
 • https://www.indeed.com/q-Forklift-Operator-l-Belgium,-WI-jobs.html

 

Belçika’da Yaşam

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Selam mobilya imalat ve garson olarak iş ariyorum mobilya sektöründe 15 yillik tecrubem var belge mevcut diğer sektördede 8 yıllık 5 yildiz turuzim otellerinde görev yaptim ve şuan avrupada bu işlerden birisini yapmak istiyorum

 2. Muşviq dedi ki:

  Salamlayiram sizleri mümkünse mene kömek eliyersiz

 3. Tuğçe Mihriban Cengiz dedi ki:

  merhabalar.Ben psikoloji öğrencisiyim kıbrısta.27 yasındayım.İngilizcem çok iyi seviyede. 1 2 sene kalmayı düşünüyorum bana uygun bir iş bakıyorum dönüş yaparsanız sevinirim.

 4. nihat subaşı 0536 2954387 dedi ki:

  mermer seramik ve taş döşeme ustasiyim inşaat deneyimim var

 5. Özlem dedi ki:

  Merhaba eşimle ikimiz aşçıyız yurt dışında calışmak istiyoruz butun diploma sertıvıka mevcut turk mutfagı alakart pizza kahvaltı üzerine gerı donuş yaparsanız sevınırız

 6. Ahmet dedi ki:

  Kuaför olaraktan kalfa arayan yatacak yeri olan var ise ben hazırım ustayım işimde

DMCA.com Protection Status