2024 | İş Fikirleri

Bulgaristan İşçi Alımı ve İş İlanları 2024

Bulgaristan işçi alımı ve diğer konularda merak ettiğiniz her şeye bu yazımızda ulaşabileceksiniz. Burası, konum bakımından bize çok yakın olduğundan çok fazla tercih edilmektedir. Komşu ülkelerimizden bir tanesidir. Bu ülkeyi tercih etmeyi düşünen ve bu ülke hakkında bilgi toplamak, iş ilanlarına nasıl ulaşabileceğini merak edenleri bilgilendirmek adına bu yazımızı hazırladık. Sizlere yardımcı olabilmek adına bu ülkede iş bulabilmeniz için yardımcı fikirler hazırlardık.

Bulgaristan’da bir çok Türk yaşamaktadır. Komşu olduğumuzdan işçi alışverişleri çok fazla olmaktadır. Fakat Bu ülkenin iş imkanları üst seviyelerde değil. Yine de bazı zamanlarda ülkemizden bazı firmalar yatırımlar yapıyor. Bu durumda da ülkemizden işçi alımı olmaktadır. Diğer ülkelere göre daha az oranda olsa da inşaat ve gıda sektörlerinde yine işçi alımları yapılmaktadır veya bireysel olarak ülke içerisinde yayınlanan ilanlardan iş bulunabiliyor.

 

Komşu Ülkenin İş İmkanları Nasıl?

İşçi alımlarının çok fazla olduğunu söylemek mümkün değil. İnşaat sektöründe çok sayıda firmamız buraya yatırım yapmıyor. Tabi yaptıkları zaman da oluyor, bu zamanda personel ihtiyacını ülkemizden karşılıyorlar. Diğer ülkelerle karşılaştıracak olursak, ekonomisinin çok fazla iyi olmamasından dolayı iş imkanlarının biraz alt seviyelerde olduğunu söylemek doğru olur.

Hangi ülkeyle kıyasladığımız da burada önemli bir husustur. Avrupa ülkeleri ile karşılaştıracak olursak, Avrupa ülkelerinde iş imkanlarının çok daha yüksek seviyelerde olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine oranla ise biraz daha yüksek seviyelerde iş imkanları bulunuyor diyebiliriz.

Bulgaristan gelişmekte olan ülke olduğundan yatırımlar daha çok inşaat ve gıda sektöründen oluşmaktadır. İş başvurusu yapacakken sizlerden bazı belgeler ve şartlar istenilebilir. Öncelikle CV’nizi hazırlamalısınız. CV’ her yurtdışı iş ilanında istenilebilir. Pasaport hazırlanmalıdır. Bulgaristan’da çalışmak istiyorum diyorsanız vereceğimiz linkleri güncel şekilde takip etmelisiniz.

Yurtdışında çalışmak için sadece işçi götüren firmalara bağlı kalmamalısınız. Başka türlü nasıl gidebiliriz diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Her ülkenin kendi ilanlarının yayınlandığı sayfalar bulunuyor. Yani nasıl bizim ülkemizde kariyer siteleri gibi bireysel başvuruların alındığı iş ilanları varsa, diğer ülkelerde de bireysel başvuruların alındığı siteler var. Yani diğer ülkelerde de marketlerde bankalarda, yeteneğinize göre diğer iş alanlarında da iş bulabilirsiniz.

 

Ülke İçerisinde Yayınlanan Bireysel İlanlara Başvurmak İçin Neler Gerekli?

Öncesinde ilanlara nereden ulaşabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. En aşağıda ulaşabileceğiniz linkleri ”Yabancı kaynaklar” olarak belirttik. Orada belirttiğimiz linklere bakarak ilanlardan faydalanmanız mümkün. Şimdi gelin bu ilanlara başvuru yapabilmeniz ve oralarda çalışabilmek için neler gerekli bir bakalım.

 • Hangi ülkede çalışacaksanız o ülkenin resmi dilini biliyor olmak,
 • Kalacak yer gibi sorunların farkında olmak ve çözüm üretmek,
 • Çalışacağınız pozisyonun başvuru şartlarını taşıyor olmak, (İlanların içerisinde başvuru şartları oluyor.)
 • İlana başvuru yaparken, firma ile iletişime geçip yurtdışından geleceğinizi belirtmek,
 • Vize işlemlerini ve çalışma izni işlemlerini halletmek,

 

Bulgaristan’da Ne İş Yapılır?

Burada ne iş yapılır diye düşünüyorsanız eğer bireysel olarak gidecekseniz ve ufak bir sermayeye sahipseniz giyim ve yemek sektörlerine girebilirsiniz. Firmalar ile gidecekseniz inşaat sektöründe çok fazla alım olduğundan bahsettik. Ama ben Bulgaristan’da iş kurmak istiyorum diyorsanız biraz sermayeniz olmalı. Kurabileceğiniz iş fikirleri:

 • Yemek işleri
 • Giyim işleri
 • Emlak işleri
 • Oyun salonları

Gibi sektörlerde rekabet azdır. Bu sektörlerde girişimcilik uygulanabilir. Fakat işi kuracağınız yer çok önemlidir. Bunu iyice araştırmalısınız. Giyim sektörü açmanın bir çok maliyeti olduğu gibi hazırlamanız gereken evraklarda bulunuyor.

 

Bulgaristan İş İlanları Kategorilerinin Yayınladığı Yerler

Ülkemiz adına işçi olarak gidebileceğiniz firmaların yaptığı alımların sayfaları:

 • https://tr.indeed.com/jobs?q=Bulgaristan&start=10
 • https://www.yenibiris.com/bulgaristan-is-ilanlari
 • https://www.kariyer.net/is-ilanlari/bulgaristan
 • http://www.tbcci.bg/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=71&Itemid=180&lang=tr

Yabancı kaynaklar:

 • https://jobs.justlanded.com/tr/Bulgaristan/Alternatif-Tip

 

Bulgaristan’da Çalışma Şartları ve Yaşam Koşulları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status