2024 | İş Fikirleri

Çevik Kuvvet Ne Kadar Maaş Alıyor?

Çevik kuvvet maaşları çok merak edilen konulardandır. Bir çok kişi polis olma hayali içerisindedir. Çok farklı kategorilerde polis çeşitleri bulunmaktadır. Her sene binlerce alım yapılmaktadır. Farklı farklı kategorilerde alımlar gerçekleşmektedir. Gençlerin daha çok ilgisini çekmekte olan bu mesleğin maaşları çok merak edilmektedir. Fakat hiç bir polis kategorisi aynı ücreti almamaktadır. Birlikte bu konuyu inceleyelim.

Öncelikle bu mesleği yapmak isteyenler, maaşından çok bu mesleğin görevlerine bakmalı. Nerelerde çalışabileceğinize, nasıl durumlarda çalıştığına göz atmanızda fayda olacaktır.

 

Maaşları Ne Durumda?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde binlerce polis görev almaktadır. Bu polisler kategorilere ayrılmakta ve her bir kategorinin görevi ayrı ayrı olmaktadır. Her kategori için alımlar ayrı ayrı şekilde, ayrı ayrı başvuru şartları bulunmaktadır. Eğer sizde bu meslekte olmak istiyorum diyorsanız, öncesinde olmak istediğiniz polis dalını seçmeli ve ona göre araştırma yapmalısınız. Bir diğer merak edilen ise ne kadar kazandıkları. Belirttiğimiz gibi her farklı dal, farklı ücret alıyor. Bunun gibi görevleri de farklıdır.

Her polis kategorisinin görevleri ayrıdır mesela, özel harekat çatışma ve ağır silah kullanımı gerektirecek görevlerde, normal polis memurları şehir içi güvenliği sağlama ve şehir içi sorunları ile ilgilenme, trafik polisi trafiği denetleme, çevik kuvvet polisi bölge güvenliği sağlama gibi görevleri bulunmaktadır.

Normal şartlarda her dalın aldığı ücret aynıdır. Fakat ücretin değişmesini sağlayan bir kriter bulunmaktadır. Bu ise görevlerin farklı olması ve aldıkları görev tazminatlarıdır. Ücretlerin farklı olması bu tazminattan kaynaklanmaktadır. Yani polis dallarının farklı ücret almaları bundan kaynaklanıyor. Örneğin batı ve doğu görevleri farklı ücretlendirilmektedir. Aralarında 2000, 5000 TL gibi bir farklılık olmaktadır. Özel harekat için bu ücret 10.000 TL ye kadar çıkabilmektedir.

Maaşlarına baktığımızda 2024 yılında açıklanan rakam 40 bin, 45 bin TL görünmektedir. Özel harekat maaşları ise 43 bin, 47 bin TL arasında değişmektedir. Çevik Kuvvet maaşlarına bakacak olduğumuzda ise Çevik Kuvvetlerin en düşük maaşının 42 bin 800 TL olduğu bilinmektedir. Bu ücret değişebilmekle beraber 50 bin TL civarlarına çıkabilmektedir. Trafik polisi maaşları ise 40 bin 400 TL ile 42 bin TL arasında değişmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status