2024 | İş Fikirleri

Dizi Setlerinde İş İmkanları

Dizi setlerinde çalışarak para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Ülkemizde dizi ve film sektörü hızla gelişiyor ve büyüyor. Bundan faydalanarak bu alanlarda iş bulmak mümkün olabilir. Bu sektörde paranın çok fazla olduğu kesin ve inkar edilemez bir durum.

Bir dizinin çekim aşamasında kaç kişinin çalıştığını biliyor musunuz? Net bir sayı vermek olmaz fakat bir dizinin bir bölümü adına dolayı ve dolaysız yoldan çalışan insan sayısı 300 kişiyi bulabiliyor.

Dizi setlerinde çok sayıda değişik iş pozisyonu bulunuyor. Işık şefinden figüranlara kadar tüm çalışanlar belirli oranlarda para kazanıyorlar. Dizi setlerinde figüranlar hariç diğer çalışanlar ücretlerinin haftalık olarak alırlar. Figüranlar ise günlük ücret karşılığı çalışan kişilerdir. Şimdi hangi iş pozisyonlarında nasıl iş bulabiliriz bunlardan söz etmek istiyorum. Dizi setlerinde çalışmak istiyorum diyenlere…

 

Figüran Olarak Para Kazanmak

figüran olarak para kazanmak

İlk önce figüran nedir sorusuna cevap vermek istiyorum. Figüran, dizi setlerinde sahnelerde arka planlarda oyunculuk yapan insanlardır. Örnek verecek olursak, 2 ana karakterin konuşması sırasında arkasından geçen birileri, veya arkada arkadaşıyla oturan birileri gibi, sahneyi destekleyen ve sahnenin gerçekliğini arttıran kişilerdir.

Bu kişilerin çok iyi derece oyunculuğu olmasına gerek duyulmuyor. Çok fazla ön planda olmadığından oyunculuğa pek bakılmıyor. Bu da demek oluyor ki herkes figüranlık yaparak para kazanabilir.

 

Figüran Olarak Para Kazanmak İçin Ne Yapmalıyız?

Öncesinde hangi şehirde yaşıyorsanız o şehirdeki oyunculuk ve mankenlik ajansların araştırmanız gerekiyor. Dizilerin daha çok çekildikleri yerlerde iş bulma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Örneğin, İstanbul’da herhangi bir ajansa kayıt olmanız halinde hemen hemen her gün bir dizide arka planda çalışma imkanınız olacaktır.

Bunun için yapmanız gereken İstanbul’daki ajansları araştırıp, ön kayıt adına fotoğraf göndermeniz yeterli olacaktır. Ardından sizleri ajansa davet edip detaylı kayıt işlemleriniz tamamlanacaktır. En iyi ajanslar hangileri diye soracak olursanız aşağıda bir kaç ajans ismi veriyoruz araştırmanızı tavsiye ederiz.

Bazı ajanslar kayıt adına ücret istemektedir. Böyle ajanslara kayıt olmanızı önermeyiz. Bu ajanslara kayıt olduktan sonra onlar iş olduklarında sizleri arayacak veya mesaj atacaklar. Sizlere gelmeniz yer ve saat söylenecektir. Ardından o noktada ajansların otobüsleri oluyor. Otobüsler ile çekim yerlerine götürülürsünüz. Ücretleri ise gün içerisinde veya diğer hafta alırsınız. Günlük 500 TL civarında ücretler alındığını biliyoruz. Aşağıdaki linkleri kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırmanız yeterli olacaktır.

 • familyajans.com/
 • https://www.aypiajans.com/
 • https://www.erberk.com.tr/
 • https://imcajans.com/
 • https://www.castajansyapim.com/
 • www.mayadroomajans.com/

 

Oyuncu Olarak Para Kazanmak

oyuncu olarak para kazanmak

Figüranlıktan bu kısmı ayıran durum ise ön planda oyunculuk yapmaktır. Figüranlar arka planlarda çalışırken, gerçek oyuncular ön planda ve rolleri olan oyunculardır. Bu oyuncular figüranlara oranla 10 kat daha fazla para kazanmaktadırlar fakat figüranlara göre oyuncu olmak da 10 kat zor bir süreçtir.

Oyuncu olmak için öncesinde bir eğitim almanız şart. Oyunculuk eğitimini tamamlamanız gerekiyor. Unutmayın ki oyunculuk eğitimleri aslında hiç bitmez. Bir defa oyunculuk eğitimi almanız ile bu işlem tamam olmuyor. Fakat temel eğitimleri almış olmak adına bir defa oyunculuk eğitimi almanız şart.

Bunun yanında diksiyon eğitimi de almalısınız. Bazı oyunculuk eğitimlerinin yanında diksiyon eğitimleri de verilmektedir.

Oyunculuk eğitimlerini tamamladıktan sonra yukarıda verdiğimiz ajanslara kayıt olabilirsiniz. Fakat sizlere önerim oyunculuk eğitimleri esnasında, oyuncu menajerlerini araştırmanız ve onlarla iletişime geçmeniz olacaktır. Bir çok menajer yeni girişimde bulunacak insanları arıyorlar. Onlara maillerden veya sosyal medya hesaplarından ulaşmayı deneyin. Oyunculuk düşünceniz olduğunu ve eğitim aldığınızı belirtin.

 

Menajerler Ne İş Yapıyor?

menajerlik yaparak para kazanmak

Menajerler, dizi film ve reklam sektöründe çevresi olan ve bu işi bilen insanlardır. Bir yönetmen film çekeceği zaman hali hazırda bulunan senaryosundaki kahramanlar için menajerlerin yanına giderler. Böyle böyle bir karakterim var, sizde bu rolü oynayabilecek bir oyuncu var mı? Gibisinden sorularla, oyuncu araştırmaları yaparlar.

Menajerlerde elinde bulunan oyuncuları yönetmenlere sunarlar. Menajer burada çok önemlidir. İyi bir menajer ile çalışmak şart olacaktır. Menajerler kazancınız bir miktarına ortak olacaktır. Atıyorum haftada 10 bin TL kazanacaksanız 1000 TL’si menajerin olabiliyor. Bunun anlaşmasını başta yapıyorsunuz.

 

Kameraman Olarak Para Kazanmak

kameraman olarak para kazanmak

Kameraman olarak da setlerde para kazanan bir çok insan bulunuyor. Bunun için kamera kullanımını iyi biliyor olmanız gerekiyor. Bunun içinde kamera eğitimi almanız şart. Kamera bilgisi olmadan bu sektörde olamazsınız. Kameramalar değişen iş zamanlarında haftalık olarak 10 bin 15 bin TL arasında kazanıyorlar. Kazanılan ücret fazla da görünse, senenin her döneminde iş imkanı bulmak biraz zor.

Genelde kameramanlar senenin 6, 7 ayı iş bulsak yeter kafasında oluyorlar. Çünkü o süreç içerisinde kazanılan para o sene için yeterli oluyor fakat yine de iş bulabilirlerse çalışıyorlar. Kamera eğitimi aldıktan sonra film ve sinema yapımlarına CV göndermelisiniz.

 

Yönetmen Olarak Para Kazanmak

yönetmenlik yaparak para kazanmak

Oyunculardan sonra en çok yönetmenler kazanmaktadır. Haftalık olarak 20 bin 40 bin TL arasında para kazanmaktadırlar. Yönetmen olabilmek zor bir durum.

Yönetmen olabilmek için doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olmak şart. Bu yeteneği de daha sonrasında çalışma ve alınan eğitimlerle geliştirmek gerekiyor. Yönetmen kişiler daha çok üniversitelerde Radyo Televizyon ve Sinema ya da Televizyon ve Sinema bölümünden mezun olan kişilerdir. Eğitimleri sürecinde hep kendisini geliştirme çabası içerisinde olurlar. Kısa film çekip tüm yarışmalara festivallere katılıp aktif olurlar.

Yönetmen olabilmek adına üniversitenin gerekli bölümlerini okumakta çok fayda olacaktır. Bu bölümleri de İstanbul’da okumanızı tavsiye ederiz. Dizi film ve reklam sektörlerinin başkenti İstanbul’dur. Aşağıda sizlere bazı başarılı Türk yönetmenlerinin isimlerini veriyoruz. Bunların hayatlarını araştırarak, buralara kadar nasıl geldiklerini öğrenebilir ve bu doğrultuda kendinize bir yol çizebilirsiniz.

 • Ertem Eğilmez
 • Yılmaz Güney
 • Yavuz Turgul
 • Şerif Gören
 • Serdar Akar
 • Zeki Demirkubuz
 • Onur Ünlü
 • Çağan Irmak
 • Hilal Saral
 • Uluç Bayraktar

 

Işık Şefi | Makyöj | Kuaför | Görüntü Yönetmeni | Kostüm Şefi | Ses Ekibi | Sanat Ekibi

set ekibi

Dizi setlerinde çok farklı bölümlere ayrılmış iş kolları bulunuyor. Yukarıda saydığım tüm iş alanları tüm dizi setlerinde bulunuyor. Bu işleri yaparak da para kazanmak mümkün.

Dizi setlerinde çay dağıtan kişiler bile aylık 15 bin 20 bin TL para kazanmaktadırlar. Bu işlere atılabilmek ve girebilmek için büyükşehirlerde yaşıyor olmak şart. Ayriyeten aktif olmalısınız ve eğitimler almalısınız. İlk başlarda ücretsiz şekilde bile çalışmayı kabul etmelisiniz bu şekilde kendinizi gösterme şansınız da olacaktır.

Dizi setleri iş ilanları gibi buna benzer ilanlardan faydalanmak adına Facebook gibi ortamlarda bir çok grup bulunuyor. Bu gruplara üye olarak ilanları takip etmeniz gerekiyor. Örneğin aşağıdaki linkteki gibi sayfaları takip edin.

 • https://www.facebook.com/groups/193504510753099/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. ali haydar durgut dedi ki:

  filim setinde iş arıyorum

 2. Merve dedi ki:

  Ben deneyim ve adranalinli haraketli iş arıyorum.
  Dizi seti bana uygun tek dizi setleri değil proğramlar da olur set arkası iş lerde çalışmak istiyorum
  Ama beni nerden bulacak. Neyse

 3. Ahmet dedi ki:

  Bende is istiyorum film dizi setinden calismayi çok istiyorum bi kalacak yer bide asgari ucret verseniz yapamayacağım is yok me derseniz yaparim sigorta da istemiyorum yapmasanizda olur ne bilim temizlik isi olur ne is olursa dizi setlerinde calismak hep hayalimdi ünlüleri gormek

 4. Nevin dedi ki:

  Setlerde yardimci isi istiyorum iyi olur kıyafet hazırlamak çay gibi ihtiyacım var

 5. Arzu baybora dedi ki:

  Merhaba dizi setlerinde çaycılık acil işe ihtiyacım var lütfen saat sınırım ve engelim yok

 6. ezgi anı akkar dedi ki:

  bende sektörde calısmak istiyorum

 7. canan erşahin dedi ki:

  sekreter kamera arkası

 8. mehmet yılmaz dedi ki:

  Arkadaşlar ben de sizler gibi iş arayışındayım ancak kabul edelim ki bu ve benzeri siteler iş konusunda bilgi ve fikir sunuyorlar sadece, iş ve işçi bulma sitesi değil burası. Bu alanda iş bulmak istiyorsanız buraya yazmanız size hiçbir şey kazandırmayacak. Lütfen çevrenizde hangi ajanslar olduğunu araştırın ve onlara başvurun.

  1. İş Fikirleri dedi ki:

   Merhabalar, biz de içeriğimizde zaten bunu anlattık 🙂

 9. Şenay Arslan dedi ki:

  Merhaba kuaför olarak çalışmayı çok istiyorum 18 yıldır kuaförlük yapıyorum

DMCA.com Protection Status