2024 | İş Fikirleri

Doktor Nasıl Olunur? Doktor Maaşları Ne Kadar?

Doktorluk mesleği hayali olanlar için güzel bir içerik hazırladık. Doktor nasıl olunur ve doktor maaşları ne kadar diye merak edenlerin, merakları bu içerik ile son bulacak.

Doktor olmak bir çok gencin hayalini süslemektedir. Çocukken bir çoğumuz doktora gittiğimizde onları örnek alırdık ve ”İleride ben de doktor olacağım” diye aklımızdan geçirirdik. Küçükken bizlere ne olmak istiyorsun sorusuna verilen popüler cevaplardan birisiydi ”Doktor olmak”.

 

Nasıl Doktor Olunur?

Doktor olabilmek adına bazı adımları atmanız gerekiyor. Öncelikle üniversite okumadan doktor olamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

 

Doktor nasıl olunur maddeler halinde:

 •  İlkokul, ortaokul ve lise dönemleri başarıyla tamamlanmalı.
 •  Liseden sonra yapılan üniversitelere yerleştirme sınavına girilmeli.
 •  Bu sınavlarda sayısal bölümde çok iyi dereceler yapılmalı. (Tam olarak kaç puan almanız gerektiğinden aşağıda söz edeceğiz.)
 •  5+1 yıl olan üniversite eğitimi başarıyla tamamlanmalı.
 •  Sağlık Bakanlığının yaptığı atamayı beklemesi gerekmektedir. (Eğer istenilirse özel hastanelerde de görev alınabilir.)

Not: Doktor olmak için gereken eğitimi almak gerekiyor. Bu eğitim ise Tıp Fakültesinde bulunan Tıp Bölümüdür. Tıp bölümünün başarıyla tamamlanması gerekmektedir. Bölümde eğitim 6 yıl olmaktadır. Bu bölümü ücretli veya tam burslu olarak okuma imkanınız bulunuyor. Fakat bu bölümü okuyabilmek için neredeyse tüm sayısal alandaki soruları yapmanız gerekiyor.

 

Tıp Fakültesi Puanları Ne Kadar?

Doktor olabilmek için üniversitelerde bulunan tıp fakültesinde okumanız gerekiyor. Eğitim en az 6 yıl olmaktadır. Tıp fakültesini okuması, diğer fakültelere oranla biraz daha zor olmaktadır. Doktor olmanın ilk adımlarının atıldığı bu fakültelerde ciddi eğitimler verilir. Sizi, mesleğe hazırlamak adına çalışmalar yaparlar.

İnternet ortamında bir çok sitede Türkiye’de bulunan üniversitelerin taban puanları yer almaktadır. Google ”Tıp fakültesi puanları” tarzı yazılar yazmanız halinde karşınıza bu fakültelerin puanları gelecektir. İlk 10, 15 bine giremeyen kişiler bu fakültede okuma şansı bulamazlar. En azından 5 bine girilmesi gerekmektedir.

 

Doktor Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekiyor?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  mutlaka videoyu izleyin

 2. Ece dedi ki:

  Simdi doktorluk istegim dahada artdi 🧡 ama korkuyorum tavsiyeleriniz icin tesekkurler

DMCA.com Protection Status