2024 | İş Fikirleri

Düşük Bütçeli İş Fikirleri: +9 Pek Bilinmeyen Yöntem

Düşük bütçeli iş fikirleri neler diye araştırma yapan vatandaşlarımıza bazı fikirler sunacağız. Dönemin gerektirmiş olduğu ekonomik durumumuzdaki kısıtlamalar nedeniyle, yapacak olduğumuz iş fikirlerinde düşük bütçeye oldukça dikkat eder hale geldik.

Elimizde bulunan bütçe ne olursa olsun yapabileceğimiz bazı iş fikirleri mutlaka bulunmaktadır. Çok fazla para harcamadan da bazı iş fikirleri ile bir miktar gelir elde etmek mümkün olabilmektedir. Tabi bunu sağlamak için de iş fikrimizin sağlam olması, işi kurarken ki atacağımız adımların mantıklı olması gerekmektedir. Hangi alanda iş kurmayı düşünürsek düşünelim mutlaka rakiplerimiz olacaktır. Bu rakiplerden ön plana çıkmak adına bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor.

 

Evden Yapılabilecek İş Fikirleri

Düşük bütçe denildiği zaman akla ilk gelecek olan şeyler evden yapılabilecek olan şeylerdir. Evden üreteceğimiz bazı şeyler ile ve eve alacağımız bazı işler ile ufak gelirler elde etmek mümkün olabilmektedir. Evde para kazanılabilecek yöntemlerin bir çoğu internet sayesinde yapılmakta olanlardır. Bunlardan da söz edeceğiz.

Yemek Yapmak

Evde yemek yaparak gelir elde edilebilir. Tabi bu iş ile çok büyük miktarlarda gelir elde etmeyi beklememek gerekiyor. Dışarıdan anlaşma sağlayacağınız bir iş grubu ile, bu bir kişi de olabilir 3, 5 kişi de olabilir anlaşarak onlara düzenli şekilde yemek yapabilirsiniz. Bu tarz işleri daha çok bir iş grubuyla anlaşan insanlar yapıyor. Örneğin bir şirkette 3, 5 kişi buluyorlar bu kişiler dışarıdan yemek istemiyor evden yapılan yemekleri yemek istiyor ve evde yemek yapıp onlara satabilecek kişiler ile anlaşıyorlar. Örneğin sadece öğle yemekleri için anlaşma yapılabilir. Bunun için çevrenizde araştırma yapmanız gerekir.

Detaylı bilgi: Yemek Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Terzilik Yapmak

Eğer yakınlarınızda bir terzi bulunmuyorsa, evinizde ayıracağınız bir oda ile terzilik yapabilirsiniz. Terzi işlerinden anlıyorsanız bu iş fikri size göre olabilir. Alacağınız terzi makineleri ile hemen işe başlayabilirsiniz. Pencerenize veya kapınıza bu işi yaptığınıza dair bilgileri içerecek bir tabela koymanız gerekiyor ki insanlar sizin bu işi yaptığınızın farkına varabilirsin. Gerçek bir terzi kadar iş almasanız da yine ek gelir sağlayacak kadar iş alabilirsiniz. Tabi bu da sizin elinizde olan bir şey. Kendi tanıtımınızı iyi yapmalısınız ve eğer çevrenizde de sevilen biriyseniz, eş dostta sizlere gelecektir.

Sipariş Üzerine Örgü Örmek

Evde örgü örerek de para kazanmak mümkün. Bu işi daha çok sipariş üzerine yapanlar bulunuyor. Etrafınızdan alacağınız siparişler doğrultusunda yapacağınız ürünler ile para kazanabilirsiniz. Bu işten çok fazla gelir elde etmeyi planlamamak gerekir. Çünkü örgüden bir şey üretmek biraz zaman alabilmektedir. Ayda 300, 500 TL gibi bir ek gelir düşünenler bu işi yapabilir. Tabi bunun için de öncesinde örmüş olduğunuz ürünler ile kendi tanıtımınızı güzelce yapmanız gerekiyor. Örneğin bir instagram sayfası açarak yapmış olduğunu örgüleri paylaşabilirsiniz. Zaman içerisinde gelen ziyaretçi sayısı artacaktır ve aralarından sizlere özel sipariş vermek isteyenler olabilir.

Detaylı bilgi: Örgü Örerek Nasıl Para Kazanılır?

Al-Sat Yapmak

Düşük bütçe ile yapılabilecek güzel işlerden birisi de al sat yapmaktır. Bütçeniz ne kadar ise ona göre alanlarda ürün belirlemeleri yapılmalıdır. Örneğin 20 bin TL bütçeniz varsa; telefon, ev eşyaları gibi ürünler olabilirken, 200 bin TL bütçeniz varsa; araba ve arsa gibi alanlara yönelebilirsiniz.

Bir örnek üzerinden ilerleyecek olursak; 200 bin TL’niz var ise ve araba almaya karar verdiyseniz sahibinden.com gibi siteleri güncel şekilde takip etmeniz gerekecek. Öncesinde 200 bin TL civarındaki araç modellerini belirlemeniz gerekecek. Ardından bu ilanların paylaşıldığı siteleri veya uygulamaları belirlemeniz gerekecek. Tüm bunları belirledikten sonra uygun fiyata koyulacak olan araba ilanlarını beklemeniz gerekecek. Örneğin 200 bin TL değerindeki bir aracı sahibi 180 bin TL’ye koyduğunda siz alıp 200 bin TL’ye satarak 20 bin TL kar elde edebilirsiniz.

Not: Yeni yasayla birlikte bir kişi bir yıl içerisinde 2’den fazla araç satışı yapamamaktadır. Bu işi yapanlar çevresinin ve ailesinin üzerine araçları yaparak da bu işlerine devam edebiliyor. Fakat bunun yasal açıdan herhangi bir sorumluluğu bulunuyor mu bilmiyoruz.

Detaylı bilgi: Al-Sat Yaparak Para Kazanmak

Makale Yazarak Gelir Elde Etmek

Evde yapılabilecek ve hiç para harcamadan ek gelir sağlayabileceğiniz en iyi yöntemlerden birisidir. Ben ne zaman evde para kazanma yollarına dair bilgiler anlatacak olsam mutlaka makale ile para kazanmayı anlatırım ve överek anlatırım. Çünkü en garanti para kazanma yollarındandır. İnternetten para kazanılan diğer yöntemlere emek sarf ettikten ve belirli bir zaman sonradan para kazanmaya başlanılır fakat makale yazma işiyle hemen para kazanılır.

İnternet sitelerinin sahipleri yazı yazacak vakit bulamadıklarında yazıları ücretli şekilde yazdırırlar. Bunun için çok fazla profesyonel olmaya gerek yok fakat kendinizi geliştirmeniz gerekir. Konu ile alakalı iyi bir makalenin nasıl yazıldığının pratiğini öğrendiğinizde bu iş ile kolaylıkla ek gelir sağlayabilirsiniz. İyi bir makalenin nasıl yazıldığından da aşağıdaki link üzerindeki yazımda anlattım. Merak edenler tıklayıp okuyabilirler.

Ortalama 500 kelimelik bir makale 30, 40 TL civarında satılmaktadır. 500 kelimelik bir yazı size ilk başlarda zor gelebilir fakat mantığı çözdükten sonra 15, 30 dakika içerisinde yazılabilir.

Detaylı bilgi: Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

İnternet Sitesinden Para Kazanmak

İnternet sitesinden para kazanmak için tüm adımların mantığını kavramanız gerekiyor. Burada bunu ayrıntılı şekilde anlatmayacağım fakat bunu ayrıntılı şekilde anlattığım makalemin linkini aşağıya bırakacağım isteyenler okuyabilecekler.

Bu internet sitesine de girdiğinizde fark etmişsinizdir ki sağda, solda veya yukarı taraflarda ”Google reklamları” olarak reklamlar çıkmaktadır. Sizler bu reklamlara tıkladığınızda site sahibi ufak miktarda para kazanır. Örneğin bu 50 kuruşta olabilir 5  TL’de olabilir. Bu oran da sürekli değişmektedir. İnternet sitelerinden para kazanmanın ayrı yolları bulunuyor. En çok tercih edilenleri Google reklamları ve özel reklamlardır. Google reklamları bizim de sitemizde çıkan reklamlardır. Özel reklamlar ise sitenize çok fazla ziyaretçi gelmeye başladığında özel şirketlerin vereceği reklamlardır.

Site açma ücretleri 300, 500 TL arasında bir ücrettir. Sitelerin açık kalması için de hosting denilen bir yapı bulunuyor. Hostinglere de her ay ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu ücret size bağlıdır. 10 TL’de olabilir 100 TL’de olabilir bu sitenin büyüklüğü ile alakalıdır. Bunun haricinde bu işin herhangi bir masrafı bulunmuyor. Tabi öncesinde bir çok şeye dikkat etmek gerekir. Tam olarak internet sitesinden nasıl para kazanıldığını kavramanız gerekiyor. Bunun için mutlaka aşağıda bu konuyu detaylıca anlattığımız yazımızı okumalısınız.

Detaylı bilgi: İnternet Sitesiyle Nasıl Para Kazanılır?

 

Dışarıda Düşük Bütçe İle Hangi İşler Yapılabilir?

Evde değil de dışarıda bir dükkan açma gibi fikri olanların da yapabileceği düşük bütçeli bazı iş fikirleri bulunuyor. Tabi ki iş dışarıya çıktığında bütçe miktarı da evdeki iş fikirlerine göre çok daha yüksek olacaktır. Bizler yine de dışarıda yapılabilecek düşük bütçeli iş fikirlerinden söz edeceğiz.

Seyyar Satıcılık Yapmak

Örneğin seyyar dondurmacı, seyyar pilavcı gibi iş alanları kurulabilir. Fakat son dönemlerde haberlerde de çok fazla rastladığımız üzere seyyar satıcılığa karşı zabıtalar büyük savaş başlattılar. Bu işin yasak olma sebebi ise vergi vermiyor olmaları. Bu işi vergi vererek yapabilirsiniz. Bunun için ilçe belediyenize gidip böyle bir iş fikrinizin olduğunu ve vergi vermek istediğinizi belirtmelisiniz. Onlar sizlere tam olarak neler yapmanız gerektiğini anlatacaklardır.

Seyyar olarak ne satmak istediğinize siz karar vermeli ve karar vermeden öncede mantıklı araştırmalar yapmalısınız. Örneğin deniz kenarı bir yerde yaşıyorsanız ve sıcak bir yerse seyyar olarak dondurma ve su satışı iyi gelir sağlayacaktır. Bu iş içinde ürün ücretleri ve seyyar bir dükkan aracı maliyetleri dışında herhangi bir maliyet çıkmaz. Bu iş için oluşabilecek en yüksek maliyet ise 50 bin TL olur.

Büfe Açmak

Büfeler marketlere ve bakkallara göre daha küçük olan ve aynı tarzda satış yapan yerlerdir. Sadece ürün çeşitliliği daha azdır. Dükkanın boyutları daha küçüktür. Böylelikle iş için gerekli olan maliyetler de düşmektedir. Ekomini gibi yerlerin bayiliklerini alarak bu işe girebilirsiniz. Herhangi bir yerin bayiliğini almadan da bu tarz işler yapılabilir. Fakat yine de bir yer kiralamanız gerekecek ve ürün temini için biraz masraf çıkacaktır.

Kıyafet Satışları Yapmak (E-Ticaret)

Güzel bir yerde açacağınız dükkan ile güzel bir satış elde etmek mümkün olabilir. Fakat son dönemlerde insanlar bunu şöyle yapmaktadırlar; dükkana az kira vermek adına depo olarak pasif bir yerde dükkan kiralarlar böylelikle dükkan kirası çok düşük olur. Aldıkları ürünlerin reklamlarını internet ortamında yaparlar ve online satış sistemi ile müşterilerine ulaştırırlar. Bu iş için çok fazla bütçe gerekmiyor. Dükkanı depo olarak kullanabilirsiniz fakat bu iş için ürünleri internette pazarlama yöntemine hakim olmanız gerekiyor.

Son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Sizler de mutlaka instagramda veya facebookta gezerken ürün satışlarına denk geliyorsunuzdur. İşte bunlar hep online sistem üzerinden satış yapmaktadırlar. Genelde ürünleri depoladıkları yer pasif bir yerde dükkandır. Hatta evinde depolayanlar da bulunmaktadır. İsterseniz ilk başta ürünleri evde depolayabilirsiniz. İşler büyürse başka bir yere geçebilirsiniz. Tabi bu iş için en önemli nokta ürünleri nereden temin edeceğiniz ve hangi alanda satış yapacağınızdır. Bu araştırmaları da sizin yapmanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Fikirleri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status