2024 | İş Fikirleri

Ek Gelir Getiren İşler Neler?

Ek gelir getiren işler neler diye araştırma yapıyorsanız sizlere vereceğimiz bazı fikirler var. Bu doğrultularda para kazanma şansınız olacaktır.

İnsanlar ek gelir getiren işleri araştırıyorlar. Çünkü tek bir gelir artık yetmeyebiliyor. Bu nedenle bunun yanında ek para kazandıran işlerin olması gerekiyor. Çok sayıda para kazabileceğiniz yöntem bulunuyor. Güncel olarak hangi işler ile para kazanabileceğinize dair paylaşımlara devam edeceğiz. Peki hangi işleri yaparak ek gelir elde edebiliriz?

Ek gelir elde edilebilecek bir çok yol bulunuyor. Fakat her yolun bazı incelikleri bulunuyor. Bu tarz işlerden para kazanması çok kolay olsaydı, herkes bir ek işe sahip olurdu. Aslında çok da zor değil. Fakat bazı adımların atılması gerekiyor. Örneğin makale yazarak para kazanmak isteyen birisinin örnek makale hazırlaması ve ardından forum sitelerine üye olması ardından ise paylaşım yaparak ”Makale yazmak istiyorum” diye belirtmesi gerekiyor. İşte bu adımlardan söz ediyorum.

 

1- Fotoğraf Satmak

fotoğraf satarak para kazanmak

Hem de fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bu iş tam size göre. Dünyanın en zenginlerinin arasında ünlü fotoğrafçıların olduğunu unutmayın. Fotoğrafçılık mesleğini küçümsememek gerekiyor, çünkü bu meslek sayesinde iyi para kazanan insanlar bulunuyor. Oluşturacağınız fotoğraf albümlerini satabileceğiniz siteler bulunuyor. Fakat fotoğraflarınızın ilgi çekiyor olması gerekiyor. Boş fotoğraflara kimse para vermeyecektir.

 

Hangi Siteler Para Kazandırıyor?

Aşağıdaki sitelere üye olarak ilk adımları atabilirsiniz ve bu sitelerden nasıl para kazanacağınız yönünde daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

  • ShutterStock,
  • Fotolia,
  • IstockPhoto,
  • DepositPhotos,

Bu sitelerin İngilizce olduğunu belirtelim. Bu sitelerden para kazanmak için İngilizce biliyor olmanız gerekiyor.

 

2- Boya Yapmak

boya yaparak para kazanmak

Boya yaparak para kazanmak mümkün fakat bunun için eğitim almanız gerekiyor. Eğitimleri ücretsiz olarak alabileceğiniz yerler var, İsmek gibi yerlerde bu eğitimler verilmektedir. Eğitim aldıktan sonra bu işi yaparak ek gelir sağlayabilirsiniz. İnternet ve diğer ortamlarda boya yapacağınızı bildirmeniz gerekiyor. Bu sektörde de oldukça iyi para var. Yaklaşık 3, 4 oda boyamak 500, 800 TL edebiliyor. Hem de boya ücreti sayılmadan bu paralar kazanılıyor.

Boya yapmak için gerekli malzemeleri sizin almanız gerekiyor. Şehrinizde bulunan herhangi bir boyacıdan boya fırçası ve müşterinin istediği boya türlerini alabilirsiniz. Ardından çevrenize bu işi yaptığınızın haberini vermelisiniz. İsterseniz evinize ”Boya yapılır” tarzında ilanlar yapıştırabilirsiniz.

 

3- Web Sitesi Editörlüğü Yapmak

web editörlüğü yaparak para kazanmak

Güzel yazı yazan insanlar ve birazcık olsun site hakkında bilgi sahibi olan insanların iyi para kazandıkları bir sektördür. Özellikle büyük sitelerde çalışmakta olan çok sayıda editör bulunabiliyor. Site sahibi tek başına tüm işler ile ilgilenemediğinden ücretli olarak editör tutuyor. Örneğin bir editör gece 12 ile 2 arası çalışırken diğeri 2 ile 4 arası çalışabiliyor. Bu işlere ulaşabilmek için forumları takip etmelisiniz. İlgili yerlerde paylaşımlar yapabilir veya editör arayanların paylaşımlarına yorum yazabilirsiniz.

Bazı büyük şirketler sosyal medya hesaplarını yönetmeleri adına bu işlerden anlayan birilerini arıyorlar. Eğer sosyal medya hesapları yönetme hakkında bilginiz varsa bu tarz işleri de yapabilirsiniz. Sosyal medya yöneticisi iş ilanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Eğer ben o tarz şeylerle uğraşamam diyorsanız direkt site açarak da gelir elde etme şansınız var.

Mutlaka okuyun: İnternet Sitesi İle Para Kazanmak?

 

4- Özel Ders Vermek

özel ders vererek para kazanmak

Sadece okullardaki derslerden sanmayın. Özel yeteneğiniz varsa bu alanda da ders verebilirsiniz. Piyano çalıyor olabilirsiniz, saz çalışıyor olabilirsiniz buna benzer yetenekleriniz varsa bu alanlarda ders verebilir ve para kazanabilirsiniz. İnsanlar buna benzer özel yetenekler edinebilmek adına bireysel ders almayı seviyorlar. Forumlarda hangi alanda ders vermek istiyorsanız, o alanlarda ilanlar paylaşabilirsiniz. Eğer derslerle ilgili yeteneğiniz varsa, özel ders vererek de para kazanabilirsiniz. Bir alanda iyi derecede bilginiz olması şart.

Mutlaka okuyun: Evde Online Ders Vererek Para Kazanmak

 

5- Akvaryum Balığı Üretmek

Akvaryum balıkçılığı yaparak para kazanmak

Size bu fikir basit geliyor olsa bile, bu iş sayesinde iyi para kazanan insanlar bulunuyor. Hatta son dönemlerde ilgi gören işlerin başında geliyor. İnternet ortamında balık satışları ile ilgili bir çok forum bulunmaktadır. O forumlarda alış satışlar ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Bu iş için evinize büyük bir akvaryum almanız gerekmektedir. Ardından alacağınız yavru balıkları büyüterek satışlarını gerçekleştirip para kazanacaksınız. Hem de oldukça basit bir yöntem. Günlük sadece yemlerini verseniz bile yetiyor. Letgo gibi yerlerde bile paylaşsanız mutlaka alıcı bulursunuz.

 

6- Boş Odaları Kiralamak

oda kiralayarak para kazanmak

Eğer evinizde bulunan bir boş odanız varsa, hemen kiralayıp para kazanabilirsiniz. Özellikle öğrenciler bu tarz odalarda kalmaya yatkınlar. Çünkü ev tutup çok daha masraflı olacağına, bir odada kalmayı tercih ediyorlar. Bu iş özellikle büyük şehirlerde çok yaygınlaştı. İnsanlar odalarını kiralayıp para kazanıyorlar. Odayı kiralayacağınız kişiyi iyi seçmelisiniz. Aşağıda bu konuyu detaylı şekilde anlattığımız makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Mutlaka okuyun: Oda Kiralayarak Nasıl Para Kazanılır?

 

7- E-Ticaret Yapmak

e-ticaret yaparak para kazanmak

Bir e-ticaret sitesi açarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. Fakat öncesinde e-ticarete dair detayları öğrenmeniz gerekmektedir. En basit şekilde anlatacak olursak; bir site açıyorsunuz ve burada herhangi bir ürün satışı gerçekleştiriyorsunuz ve bu sayede para kazanıyorsunuz. Hangi sektörde ürün satışı yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Ardından bu ürünleri alabileceğiniz bir toptancı bulmanız gerekmektedir. Alınan siparişleri bizzat sizin paketleyip kargoya teslim etmeniz gerekiyor.

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

 

8- Yazı Yazmak

yazı yazarak para kazanmak

Eğer yazı yazma konusunda kendinize güveniyorsanız ek gelir olarak bu işi tavsiye edebiliriz. Çünkü son dönemlerde bu işi yapan kişiler çok fazla araştırılmaktadır. Yapmanız gereken ise, site sahiplerinin sizlere verdiği konular doğrultusunda, onların istediği kelime sınırında bir yazı yazmanız olacak.

Site sahipleri zaman bulamadığından ve çok fazla bilgisayar başında duramadığı için yazıların bir kısmını ücret karşılığında satın alıyorlar. Forum sitelerinin alakalı kısımlarına kayıt olarak, paylaşımları inceleyebilirsiniz. Yazı yazdıracak kişileri arayan mutlaka site sahipleri oluyor, onların paylaşımlarının altına yorum yazarak iletişime geçebilirsiniz. Aşağıda bu konuyu daha detaylı anlattığım makalem bulunuyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Mutlaka okuyun: Makale Yazarak Para Kazanmak

 

9- Yurtdışından Ucuza Al, Türkiye’de Sat

yurtdışından ürün alıp satmak

Yurtdışında bulunan e-ticaret sitelerinden alacağınız ürünleri daha pahalıya ülkemizde satmanız mümkün. Bu sektör sayesinde çok iyi para kazanan insanlar bulunuyordu. Fakat doların yükselmesi ile birlikte kazanılan paralarda düşüş oldu. Çünkü yurtdışından aldığımız ürünleri dolar bazında alıp ülkemizde satarak para kazanıyorlardı. Dolar arttığından alınan ürünlerin fiyatları da arttı. Fakat yine de yurtdışında bazı ürünler çok ucuz olduğundan dolayı, ülkemizde satılarak para kazandırıyor.

Aliexpress gibi siteler, ülkemize gemi ile ürünleri göndermektedir. 15 ile 30 gün içerisinde ürünler geliyor. Ufak tefek ürünlerin satışı ile iyi para kazanılabilir. Örneğin; telefon aksesuarları, oyun araçları ve araba aksesuarları gibi.

 

10- Çocuk Bakmak

çocuk bakarak para kazanmak

Çocuk bakıcılığı yaparak para kazanabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirdeki çocuk bakıcılığı ilanlarına göz atarak kendinize uygun olan saatlerde bir ilan olup olmadığına bakmalısınız. İnsanlar sadece gündüz vakitlerinde çocuklarına bakıcı aramıyorlar. Akşamları 2, 3 saatliğine bile bakıcı arayanlar olabiliyor. Bu tür araştırmalar yaparak, çocuk bakıp para kazanabilirsiniz. Detaylı şekilde anlattığım makalemin link aşağıda bulunuyor, okumanızı tavsiye derim.

Mutlaka okuyun: Bebek-Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status