2024 | İş Fikirleri

En İyi Üniversite Bölümleri (Geleceğin En İyi 10 Bölümü)

En iyi üniversite bölümleri neler? Neden bunları en iyi olarak nitelendiriyoruz? En iyi diyorsak bir sebebi mutlaka olmalı. Sebeplerinin neler olduğunu ve ortalama kaç puanlar ile bu bölümler okunabilir diye söz edeceğiz.

Özellikle üniversiteye hazırlanan gençler veya tekrardan üniversite okumak isteyenler bu konuyu çok merak ediyorlar. Geleceği parlak en iyi üniversite bölümleri neler diye araştırma yapıyorlar. Bu sıralamada bazı bölümler olacak ki yüzyıllar da geçse yine bu listede var olacaklar. Fakat bazı bölümler de olacak ki sektöre daha yeni yeni giren ve ilerleyen yıllarda daha da değerli olacaklar.

Örneğin birisi bu yazıyı 10 yıl önce yazıyor olsaydı veya 10 yıl sonra da yazacak olsa mutlaka Tıp bölümünü de yazısına katacaktır. Hukuk gibi bölümleri de buna örnek olarak gösterebiliriz. Fakat burada bahsedeceğimiz 3, 5 bölüm pek tercih edilmeyen gelecekte şuanda olduğundan çok daha fazla değere sahip olacak bölümlerdir.

Lafı çok daha fazla uzatmadan üniversitelerde okuyabileceğiniz iş garantisi ve maaşları bakımından diğer bölümlerden daha öne çıkan bölümlere bakacağız. Bölümleri açıkladıktan sonra altlarına koyacağımız link ile bu bölümlere yerleşmeniz için kaç puan almanızı ve sıralama olarak ne kadar yapmanız gerektiğini tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

1- Tıp

en iyi üniversite bölümleri tıp bölümü

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi bu yazı 20 yıl sonra da yazılacak olsa muhtemelen listenin başında veya bir iki altında yine tıp bölümünü göreceksiniz. Tıp fakültesi, tıp biliminin öğretildiği ve bu bilim içindeki çeşitli dallarda araştırmalar yapan bir fakültedir. Bu bölümden mezun olan kişiler tıp doktoru unvanına layık görülürler. Mezun olmakla beraber uzmanlık eğitimi ile uzman doktor gibi doktorluk çeşitlerine dair unvanlar da alabilirler.

Üniversitelerin tıp bölümü puanları ve sıralamaları için tıklayınız.

 

2- Diş Hekimliği

en iyi üniversite bölümleri diş hekimliği

Diş hekimliği fakültesiyle Tıp fakültesi ayrı bir fakültedir. Genelde Tıp bölümünün bir alt dalı olarak sanılmakta fakat öyle değil, diş hekimliği ayrı bir bölümdür. Genel olarak yine doktorluk ile alakalı bir bölüm olmasıyla çok talep görmekte ve geleceği parlak olan bölümlerin başında gelmektedir.

Burada ağız boşluğunun ve diş sağlığının korunması, diş ve diş etleri hastalıklarının tedavisi, diş ve çene ameliyatları ile ağız içi protez yapımı konularında çalışacak diş hekimleri yetiştirir.

Üniversitelerin diş hekimliği bölümü puanları ve sıralamaları için tıklayınız.

 

3- Uçak Mühendisliği

en iyi üniversite bölümleri uçak mühendisliği

Uçak mühendisliği de son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bölümler arasında yer almaktadır. Havacılığın sürekli olarak daha da gelişmesini göz önüne alırsak bu bölümün geleceğinin daha da parlak olacağını tahmin edebiliriz.

Uçak Mühendisi, uçakların tasarlanması ve yapım projelerinin hazırlanması, üretilmesi, geliştirilmesi, bakım-onarımı ve işletilmesi konularında çalışan kişidir.

Üniversitelerin uçak mühendisliği bölümü puanları ve sıralamaları için tıklayınız.

 

4- Hukuk

en iyi üniversiteler bölümü hukuk

Hukuk fakültesi de günümüze kadar oldukça popüler bölümlerin arasındaydı ve gelecek yıllarda da popülerliğini mutlaka koruyacaktır. Eşit ağırlık alanının kuşkusuz en çok tercih edilen bölümlerinden biridir.

Hukuk, bireyin toplumla olan ilişkilerini düzenleyen kendi içinde bir normatif alan yaratan kurallar birliği. Katı niteliği gereği, disiplin ve kuralcılığa yakın dursa da aslında insanları anlamaya ve yönlendirmeye çalışan bir alan. Hukuk bölümü de bu kurallar bütününe hakim olan bireyler yetiştirir.

Üniversitelerin hukuk bölümü puanları ve sıralamaları için tıklayınız.

 

5- Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği

en iyi üniversite bölümleri bilgisayar ve yazılım mühendisliği

Günümüz sektörlerinin bir çoğunun dijital platforma geçtiğini varsayarak bu bölümün gelecekte en parlak bölümler arasında yer alacağının garantisini şimdiden verebiliriz. Teknolojiye olan ihtiyaç her geçen gün artıyor ve bu işlerden anlayan insanlara olan ihtiyaçta bu doğrultuda artacaktır.

Bilgisayar mühendisliği; bilgisayar sistemlerinin yapısını, geliştirilmesini ve tasarımını çok iyi bilen kişilerin yetiştirildiği bir bölümdür. Bu yapılar ile alakalı yazılımlara hakim olacak kişiler bu bölümde yetiştirilmeyi hedeflenmektedir.

Üniversitelerin bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümü puanları ve sıralamaları için tıklayınız.

 

6- Pilotaj

en iyi üniversite bölümleri pilotaj

Hava yoluna olan ilgi her geçen gün artıyor. Yukarıda da hava yoluyla alakalı ”Uçak mühendisliği” bölümünden söz etmiştik. Bu bölüm ise daha çok uçakları kullanmak isteyenleri ilgilendiriyor.

Pilotaj bölümünde sivil havacılık alanında ihtiyaç duyulan pilotlar yetiştirilmek hedeflenmektedir. Pilot olabilmek için alınması gereken eğitimler alınmalı gerekli sınavlar başarıyla tamamlanmalıdır.

Üniversitelerin pilotaj bölümü puanları ve sıralamaları için tıklayınız.

 

7- Psikoloji

en iyi üniversite bölümleri psikoloji

İnsan sayısının her geçen gün artması ve psikolojik olarak bir çok yeni hastalığın ortaya çıkmasıyla birlikte insanların daha da çok onları yönlendirecek onlara yol gösterecek insanlara ihtiyacı olacak. İşte tam bu esnada psikologlar devreye girecek.

Psikolojiyi tanımlayacak olursak; insan ve hayvanların davranışlarını ve zihinsel süreçlerini inceleyen bilim dalıdır. Bu bölümde de bu süreçleri iyi kavrayabilecek bireyler yetiştirilmek hedeflenmektedir.

Üniversitelerin psikoloji bölümü puanları ve sıralamaları için tıklayınız.

 

8- Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

en iyi üniversite bölümleri fizyoterapi ve rehabilitasyon

Sağlık sektörü ilk 10 listesinde oldukça popüler. Fizyoterapistlere bu listede yer vermesek olmazdı. Sayısal bölümlerin arasında en popüler olanlardan birisi de bu bölümdür.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünün ana amacı; hastalarla veya engelli kişilerin eklemlere dayalı sıkıntılarını gidermektir. Ayrıca sağlıklı bireylerin de sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için destek verirler.

Üniversitelerin fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü puanları ve sıralamaları için tıklayınız.

 

9- Dijital Oyun Tasarımı

en iyi üniversite bölümleri dijital oyun tasarımı

Pek fazla bilinmeyen fakat gelecek yıllarda önemi daha da artacak bir bölüm bu bölümdür. Son günlerde haber olan ve ülkemize ait bir oyun alt yapısı oluşturan şirketin satılmasını mutlaka duymuş olmalısınız. Türkiye’de en değerli 2. şirket olarak satıldı. Haberi okumak isteyenler buraya tıklayabilir.

Dijital platforma olan ilgi her geçen gün artıyor. Yeni oyun üreten ve çok sayıda oyuncuya ulaşabilen oyun sahipleri kısa sürede dünyanın en zenginleri arasına girebiliyor. Burada yaratıcılık ve yazılım bilgisi oldukça önemli etkenler.

Üniversitelerin dijital oyun tasarımı bölümü puanları ve sıralamaları için tıklayınız.

 

10- Kurgu Ses ve Görüntü Yönetimi

en iyi üniversite bölümleri ses kurgu ve görüntü yönetimi

Televizyon, film ve dizi sektörü oldukça gelişti ve gelişmeye devam ediyor. Bu programların, dizilerin, filmlerin ve televizyonda yayınlanan aklınıza gelebilecek olan her türlü görüntünün hazırlanma esnasında görev alan kişiler bu işlerin asıl yapıtlarıdır.

Bir filmin veya programın kaliteli olması için kurgusunun, sesinin ve görüntüsünün çok iyi olması gerekiyor. Bu alanlarda uzmanlaşan kişiler oldukça iyi maaş alıyorlar ve gelecek yıllarda bu kişilere daha da ihtiyaç olacaktır.

Üniversitelerin kurgu ses ve görüntü yönetimi bölümü puanları ve sıralamaları için tıklayınız.

Önemli: Üniversitelerde okunabilecek en iyi bölümlerden söz ettik fakat en iyi bölümler bizim saydığımız 10 bölüm ile sınırlı değil. Ayrıca bu bölümleri okuyan herkesin başarılı olacağı gibi bir durum da söz konusu değil. En düşük puanlı bir bölümden mezun olup çok başarılı olup iyi para kazanan insanlar da bulunurken, çok yüksek puanlı bölümlerden mezun olup başarılı olamayan ve para kazanamayan insanların da bulunduğunu unutmamak gerekiyor.

 

İlginizi çekebilir

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?

Önü Açık Bölümler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status