2024 | İş Fikirleri

Evde Kurgu & Montaj Yaparak Para Kazanmak

Evde ek iş adına yapılabilecek ve muhteşem bir geliri olan işten söz ediyoruz. Evde kurgu ve montaj yaparak güzel para kazanabilirsiniz. Özellikle İstanbul ilinde bu iş sayesinde çok büyük miktarlarda para kazanan insanlar bulunuyor. Fakat para kazanabilmek için illa İstanbul’da oturuyor olmanız gerekmiyor.

İnsanlar internet üzerinden veya evde iş ile uğraşarak para kazanmanın yollarını araştırıyorlar. Pek bilinmeyen ve evde ek gelir kazandıran bir işten söz edeceğiz. Bu işi ek iş olarak değil de, gerçek iş olarak yapanlar da bulunuyor. Bu insanlar evlerinde çalışarak 25-30 bin TL kazanıyorlar. Fakat bu kadar çok para kazanan insanlar, artık bu alanda uzman olan ve sürekli iş alan insanlardır.

 

Kurgu ve Montaj Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

evde kurgu yaparak para kazanmak

# İnternette veya televizyonda veya herhangi bir alanda gördüğünüz tüm videolar aslında bir kişi tarafından montajlanmaktadır. Örneğin bir dizi veya bir reklam çekileceği zaman, çekimler tamamlandıktan sonra bu video parçalarını birleştirmeleri adına kurgu yapabilen birisine verilir.

# Bunun yanı sıra kısa film veya kısa tanıtım videoları çektiren iş sahipleri bulunuyor. Bunlarda internet üzerinden kurgu uzmanlarına ulaşarak, elindeki kurgulanmamış videoları teslim ediyorlar ve kurgu yapılmasını istiyorlar. 5 dakikalık bir videonun kurgusu için 500 TL gibi miktar alanlar bulunuyor. Yeni işyeri açanlar bile dükkanlarının tanıtımları adına sürekli olarak videolar çekiyor ve birilerine kurgu yaptırıyor. Şuan da bile bir çok insan videolarına kurgu yaptırmak için insanlar arıyorlar.

# Öğrenciler bile ödevlerinin kurgusu adına internet üzerinden ulaştıkları kurgu uzmanlarına dünyalar kadar para ödüyorlar. Ödevlerinin kurgusunun yapımı adına 500 TL ödeyenler bile bulunuyor. Bu sayede evde bu işi yapan kişiler günlük 500-1000 TL çok rahat şekilde kazanabiliyorlar.

# Bu alanda kendilerini geliştirmek isteyen öğrencilere özel ders de verebilirsiniz. Sadece özel ders vererek bile çok fazla para kazanan insanlar bulunuyor. Özet şekilde bu işten nasıl para kazanıldığının mantığını anlattık.

 

Kimler Kurgu ve Montaj Yapabilir?

evde montaj yaparak para kazanmak

# İsteyen herkes ve her yaştan kişiler montaj işi ile para kazanabilir. Fakat para kazanabilmek için montaj yapacağınız programları iyi derecede biliyor olmanız gerekiyor. Basit şekilde ve pratiğini öğrenmek adına internetten videolar izleyebilirsiniz. Pratikte bazı şeyleri öğrendikten sonra bu işin özel dersini alabilirsiniz.

# Daha çok para kazanmayı isteyenler bu alanda gerçekten iyi olması gerekiyor. Bir çoğu kişinin yapamadıklarını sizin yapmanız gerekiyor. Rakiplerinizden daha iyi olursanız tercih edilme oranınız o kadar artacaktır. Her yaştan insan yapabilir fakat insan bu işlerle uğraştıkça bu alanda daha da profesyonelleşiyor. Genellikle iyi montaj yapan kişiler yıllardır bu işin içerisinde olan kişilerdir. Siz de gençken bu işe başlarsanız ilerleyen senelerde bu işten iyi para kazanabilirsiniz.

 

Kurgu ve Montaj İşinden Para Kazanmak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

1. Adım ✔  Kurgu Programlarını İyi Derecede Öğrenmek Gerekiyor

Kurgu programlarını çok iyi bilmeden bu iş olmaz. Bu nedenle önceliğimiz kurgu programlarını iyi derecede öğrenmek olmalıdır. Tavsiyem herhangi bir kursa giderek bu programları öğrenmenizi sağlamaktır. Fakat ben kursa gidemem diyorsanız videolar izleyerek ve kendiniz programları karıştırarak öğrenebilirsiniz. Yine söylüyorum ki en iyi program öğrenme şekli, birebir ders almadır. Şimdi sizlere öğrenmeniz gereken programlardan ve işlevlerinden söz edeceğim.

 

1) Adobe Premier

Kurgu denildiği zaman akla ilk gelen programdır. Kurgu iş ilanları olduğunda en çok aranılan kriterlerden birisi bu programı bilmektir. Kurgucu olmak istiyorum diyorsanız bu programı bilmeden bu iş olmaz diyebiliriz. Programların babası olarak bu programı düşünebilirsiniz.

Windows’ta ve Mac bilgisayarlarda çalışabilen bir programdır. Tüm Adobe programlarıyla uyumlu şekilde çalışabilmektedir. Bu programı kullanırken bunun yanında diğer Adobe programlarını da kullanabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra tüm kurgu işlemlerini bu program ile yapabiliyorsunuz.

 

2) Final Cut

Apple tarafından kurulmuş olan bir kurgu ve montaj programıdır. Kurgu sektöründe son dönemlerde kullanımı oldukça artmıştır. Özellikle Mac bilgisayarlarda çok fazla tercih ediliyor.

Final Cut, daha çok sinema ve film sektörüne hizmet etmektedir. Dizilerde veya filmlerde kullanılan kurgulara uygun bir programdır. Bu program bilgisi de genelde iş başvurularında aranıyor. Bu nedenle bu programı da öğrenmekte fayda var.

 

3) Edius

Grass Valley firması tarafından üretilen bir kurgu ve montaj programıdır. Daha çok televizyon kanallarının kullandığı bir kurgu programıdır. En çok tercih edilen programların başında gelmektedir. Mutlaka bu programı da öğrenmek gerekiyor. Özellikle televizyonlara yönelik iş yapmak isteyenler bu programı öğrenmeli.

 

4) Sony Vegas

Sektörün ilk programlarından. Son zamanlarda pek fazla kullanılmasa da eski kurgucular hala bu programı kullanıyorlar. Yeni yeni programların çıkmasından dolayı eski programların pabucu dama atılıyor.

Efektler konusunda büyük kolaylık sağlamakta olan program, hala binlerce kurgucu tarafından tercih edilmektedir.

 

5) Avid

En eski programlardan birisidir. Vegas’dan daha eski bir programdır. 80’li yıllardan itibaren sektöre giriş yapmıştır. İlk videolar veya filmler bu program ile kurgulanmıştır. Fakat çok eski olmasından dolayı şu sıralarda pek tercih edilmiyor. Bu programı profesyonel şekilde öğrenmenizi ve bu program için çok zaman harcamanızı tavsiye etmem. Fakat basit şekilde kullanımını öğrenmenizde fayda olacaktır.

 

2. Adım ✔ İyi Bir Kurgucu Nasıl Olunur Bilmek Gerekiyor

Her işte iyi olmanın bazı kuralları bulunduğu gibi bu sektörde de en iyilerden olmak adına bazı kriterleri taşıyor olmak gerekiyor.

 

İlk kural: Programları iyi derecede öğrenmek

Olmazsa olmaz arkadaşlar. En iyi kurgucu, en çok program bilen ve bu programları gerçekten iyi bilen kişidir. Eğer diğer insanlardan daha iyi derecede programları bilmiyorsanız, en iyi siz olamazsınız. Unutmayın bu programlar öyle basit programlar değil. Öğrenilecek bir çok özelliği bulunuyor ve herkes bu özellikleri biliyor olmayabiliyor.

 

İkinci kural: Verilen işi doğru yapmak gerekiyor

Örneğin sizlere bir video parçaları verildi ve bu parçaları güzel şekilde birleştirmeniz istenildi. Videoyu kendi zevkinize göre kurgulamamanız gerekiyor. İşi isteyen sizden nasıl kurgu yapmanızı istediyse o şekilde yapmalısınız. Sonuç olarak işi vereni mutlu etmeniz gerekiyor.

 

Üçüncü kural: İşi zamanında teslim etmek

Video gibi basit işlemleri zaten kısa sürede halledebilirsiniz. Müşterinize hemen teslim edebilirsiniz sorun değil. Fakat büyük işler alırsanız örneği bir dizi kurgusu yapacak olursanız mutlaka sizlere verilen süre içerisinde bu işi teslim etmeniz gerecek. Diziler haftalık olarak yayımladığından dolayı o hafta içerisinde sizle anlaşılan günde mutlaka kurgular teslim edilmelidir.

 

Dördüncü kural: Her zaman kendinizi geliştirin

Gelişime mutlaka açık olun. Programı öğrendiğinizi sanıp, diğer özelliklere göz atmamazlık yapmayın. Programları ne kadar geniş ayrıntıyla öğrenebilirseniz o kadar faydalı olacaktır. Bu nedenle ayrıntılı şekilde öğrenmeye çalışın.

 

3. Adım ✔ Bilgisayar Başında Vakit Geçirmeye Hazırlıklı Olun

evde kurgu yapmak

Kurgu işlemini sonuç olarak bilgisayar başında yapmanız gerekecek. Bazı insanlar bilgisayar başında fazla duramazlar. Gözleri rahatsız olabilir. Eğer sizin de böyle bir rahatsızlığınız varsa, bu işi yapamayabilirsiniz.

Kurgu yapan insanlar bilgisayar başında saatlerce dururlar. Bazı kurgular 10 saat sürebiliyor. Bu insanlar sıkılmadan 10 saat boyunca bilgisayar başında durabiliyor. Tabi ki de aralıksız şekilde değil fakat sonuç olarak duruyorlar.

 

4. Adım ✔ Kurgu Yaptırmak İsteyen İnsanlara Nasıl Ulaşabilirim?

kurgu yaparak para kazanmak

Her şeyi öğrendikten sonra artık kurgu yapabilecek dereceye geldikten sonra geriye tek bir şey kalıyor, o da kurgu işini alabileceğiniz müşterilere ulaşmaktır. Müşterilere ulaşabilmek adına ilgili forum sitelerini takip etmelisiniz.

Şahsınıza ait olan sosyal medya hesaplarınızın açıklama kısımlarına ”Ücretli montaj ve kurgu yapılır” gibi açıklamalar eklemelisiniz. Bunun yanı sıra aşağıdaki link üzerinden şirketlerin aradığı kurgucu iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status