2024 | İş Fikirleri

Evde Lavanta Keseleme İşi İle Para Kazanmak

Evde lavanta keseleme işi sayesinde ufak da olsa bir gelir elde etmek mümkün. Evde yapılabilecek işler araştırmakta olan arkadaşlarımıza bu yazımızda lavanta işinden söz edeceğiz. Bu iş ile nasıl para kazanabilecekleri hakkında fikirlerimizi söyleyeceğiz.

Evde iş olanaklarının her gün arttığı bir dönemde yapılabilecek bir iş olarak sizlere lavanta işini önerebiliriz. Öncelikle lavanta hakkında biraz bilgi sahibi olmalıyız.

 

Lavanta Nedir?

evde lavanta işi

Lavanta bir bitki türüdür. Diğer adları da: Lavandula, Lavandar, Lavande olarak bilinir. Ballıbabagiller familyası ailesinden bir örnektir. Boyları en çok 1 metreye ulaşabilmektedir.

Hoş kokulu yapraklara sahip bir bitkidir. Lavanta bitkisi sonbaharda olgunlaşır ve küçük meyveler vermeye başlar. Bu bitkinin satışı çok fazla olmaktadır.

 

İncelikleri Neler?

Lavanta bitkisinin kış ayların satışları yükselmektedir. Sadece ülkemiz adına konuşmuyoruz bu durum tüm Türkiye’de geçerli bir durumdur. Diğer mevsimlerde de satışlar olmasına rağmen kış aylarında zirveyi yakalamaktadır.

Bu bitki direkt olarak satılmıyor. Bitki keselenerek satışa hazır hale getiriliyor. Ardından ülke içerisinde ve yurtdışına satışları gerçekleşmektedir.

 

Lavanta İşi Nasıl Yapılır?

Öncesinde bitkileri temin edeceğimiz bir yer bulmayınız. Aktarlar veya başka yerler bu bitkileri koparılmış yani işlenmemiş halde satmaktadırlar. İnternet’ten de bu bitkiyi satın alabilirsiniz. Satın aldıktan sonra bu bitkileri kurutmak gerekiyor. Güneş altında yaklaşık 10-15 gün kurutulması gerek.

Kurutulma işlemi tamamlandıktan sonra ise keseleme işlemine geçeceksiniz. Ardından keseleme işlemi yaptıktan sonra ürün satışa hazır hale gelecektir. Keseleme işlemi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız daha detaylı bilgilerin verildiği aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bu İşe Adım Atmak İsteyenlere Tavsiyelerimiz

 

1. Tavsiye

Lavanta bitkilerini alacağınız yeri iyi seçin. Ne kadar ucuza temin ederseniz o kadar çok para kazanırsınız. Fakat çok ucuz satan yerlerde bitkilerin kalitesi ile ilgili bir sorun yaşanmaması adına dikkat edin. Bitkilerde ezilme büzülme gibi işlemler olmamasında fayda olacaktır.

 

2. Tavsiye

Bitkileri alacağınız yer ile pazarlık yapın. Çünkü siz tek bir bitki almayacaksınız, işin devamında sürekli olarak bu bitkiyi temin etmek isteyeceksiniz. Bu durumu satıcıya belirterek toplu şekilde indirim yapmasını talep edin.

 

3. Tavsiye

Bitkileri iyi kurutun. Bitkilerin iyi derecede kurutulduğuna emin olun. Kurutma işlemlerini gerçekleştirmek adına bitkileri balkonunuzda veya evin önünde veya evinizin çatısında bir bez üzerine sererek bu işlemi yapabilirsiniz. Yağmur gibi işlemlerden koruyun. Güneşlenme esnasında su almasını engelleyin.

 

4. Tavsiye

Keseleme işleminin nasıl yapılıyor olduğunu iyi şekilde kavrayın. Yukarıda örnek verdiğimiz videolar gibi videolar izleyerek tam olarak bu işin nasıl yapıldığını öğrenin.

 

5. Tavsiye

Etrafınıza bu işi yaptığınızın haberini verin. İnsanlar sizin bu ürünleri satacağınızdan haberdar olsunlar. Eş dost ve arkadaşların herkesin haberi olsun.

 

6. Tavsiye

Sosyal medya hesaplarınızdan bu işe girdiğinizi belirtin ve bu ürünlerin satışlarını yaptığınızı belirtin.

 

7. Tavsiye 

Ürünlerin satışları adına sosyal platformlarda sayfalar oluşturun. İnstagram gibi sosyal medya araçlarında ”Lavanta satış sayfası” gibi bir sayfa oluşturun. Bu sayfalardan yaptığınız tüm örnekleri ve satmayı düşündüğünüz fiyatları paylaşın.

 

8. Tavsiye

İnternet sitesi oluşturun. Lavanta satış sitesi oluşturup ürünlerinizi buraya koyun. İnternet ortamından bir çok kişinin ürünlerinize ulaşabilmesine yardımcı olursunuz.

 

Evde Lavanta İşi Yaparak Ne Kadar Kazanırım?

Buna net bir miktar belirtmek doğru olmaz. Ne kadar ürün satacağınızı bilemiyoruz. İlk başlarda daha az kazanırsınız, zaman ilerledikçe gelirlerde de artış olacaktır. Hazırladığınız ürünlerin reklamını iyi yapabilmeniz çok önemli olacaktır. İnsanlar İnternet ortamından sipariş verecekler ve bu siparişleri adreslere ulaştırmak sizlerin sorumluluğunda olacaktır.

Kargo ücretlerini de ürün ücretlerinin yanında belirtmeniz gerekecek. Ürünleri kargolara bizzat kendiniz vereceksiniz. Örneğin 50 TL’ye sattığınız bir ürünün yanında 8-10 TL kargo ücreti almanız gerekecektir. Ya da ürünlerin fiyatlarını azıcık arttırarak kargoları bedava haline getirebilirsiniz.

Önemli: Evde ek iş veren firmalar ile evde gelir kazanmak çok zor. Bu tarz firmalara internet ortamından ulaşmak imkansız. Aşağıya yorum yaparak bu tarz işlere başvuru yapıyor olmuyorsunuz. Evde para kazanmanın yollarına göz atarak daha sağlıklı yöntemler bulabilirsiniz. Size ek iş vereceğini söyleyip, sizden ücret isteyenlerle irtibat kurmayın. Evde para kazanma yolları, İnternetten para kazanma yolları ve Evde ne yapıp satabilirim adlı yazıların üstüne tıklayarak bu konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve evde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status