2024 | İş Fikirleri

Gemi Adamı Maaşları

Gemi adamı maaşları ne kadar oldu? Gemi’de çalışan personeller ne kadar para kazanıyorlar. Gemilerde iş aramakta olan arkadaşlarımız ne kadar para kazanabileceklerini merak ediyorlar.

Öncelikle ne kadar para kazanıldığından söz etmeden önce, gemilerde çalışılabilecek değişik iş pozisyonları bulunduğundan dolayı, her alanın aldığı ücretlerde değişmeler olabilmektedir.

 

Gemide Hangi Alanlarda Çalışılabilir?

Gemi içerisinde çok sayıda personel çalışmaktadır. Hepsinin görevleri ve aldıkları ücretler farklılık gösterir. Bazı alanlar için gerekli bölümler bitirilmesi gerekirken, bazı alanlarda böyle şartlar aranmıyor.

 

Kaptan: Gemide en yetkili olan birimdir. Yük ve personel ile ilgili karar verme yetkisi vardır. Bu rütbeye özel hitaplar da bulunmaktadır. Bunlar, Süvari Bey ve Bey Baba diye bilinmektedir. Kaptan, geminin dümeninde, gemiye yön veren ve kontrol sağlayan personel değildir.

 

İkinci Kaptan: Güverte bölümündeki kadrolar ile devam ediyoruz. Kaptan’dan sonra gelen ve en yetkili kişi olan diğer birimin adıdır. Kaptana karşı sorumlu diyebiliriz. Bu iş pozisyonun da kendisine has hitap şekilleri bulunuyor. Bunlar, Efendi Kaptan ve Chief olarak biliniyor. İkinci kaptanlar daha sonrasında kaptan olabiliyorlar. 36 aylık deniz hizmetini tamamlamaları şartıyla.

 

Üçüncü ve Dördüncü Kaptan: İkisi de aynı kadroda yer almaktadır. Gemide sadece görevlerinde ufak değişiklikler bulunuyor. Yoksa mezun oldukları yerler ve alınan maaşlar gibi diğer tüm özellikler aynıdır.

 

Güverte Lostromosu: Güverte bölümünde bulunan işçilerin başıdır. Günlük olarak yapılacak işleri 2. kaptandan öğrenir ve gelip güvertedeki personellere bildirir. İş dağılımının yapılmasını sağlar.

 

Usta Gemici: Güverte Lostromosu’nun bir alt kısmıdır. Güvertede çalışmaktadır. Bu birim de daha sonrasında gerekli süreyi doldurduktan sonra bir üst kısma atanabilir.

 

Gemici: Güverte Lostromosu’na bağlı olan bir diğer bölümdür. Usta gemicinin bir alt kısmıdır. Usta gemiciye karşı sorumludur. İlerleyen zamanlarda usta gemici alanına atanabilir.

 

Aşçı: Gemilerde yeme içme işlemlerinin karşılanması adına aşçılar bulunuyor.

 

Kamarot: Aşçıya yardım eden diğer personellerdir.

 

Baş Mühendisi: Teknik amirdir. Gemi ile ilgili oluşan sorunların onarılması ile ilgilenir. Bu alanda en üst birimdir.

 

İkinci Mühendis: Baş mühendisten sonra gelen yetkili kişidir. Oluşan teknik arızaları birlikte gidermeye çalışırlar.

 

Üçüncü ve Dördüncü Mühendis: Üstteki mühendislere yardım eden birimlerdir.

 

Elektrik zabiti: Gemideki elektrik işlemlerinden sorunlu birimdir.

Bununla birlikte makine lostromosu, fitter, yağcı ve silici gibi diğer alanlarda da personeller gemilerde görev alıyorlar.

 

Gemici Maaşları Ne Kadar?

Gemici | Usta Gemici | 1100 USD – 2000 USD

Yağcı ve bazı diğer birimler | 1100 USD 1600 USD

Kamarot ve alt birimler | 800 USD – 1400 USD

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status