2024 | İş Fikirleri

İktisat Mezunu Ne İş Yapar? İktisat Bölümü İş İmkanları

İktisat bölümü okumayı düşünen veya okumakta olan öğrenciler, iktisat mezunu ne iş yapar diye araştırmalar yapıyorlar. Ülkemizde bir çok üniversite bu bölüm mevcut. Her ne kadar bir çok üniversitede bu bölüm bulunsa da, bu bölüm hakkında tam olarak her şey bilinmiyor.

Okumakta olan insanlar her ne kadar memnun olmasalar da iktisat mezunlarının başarılı olabilecekleri alanlar bulunuyor. İktisat ile ilgili araştırmalar yaptığınızda, bu bölümü okumakta olan insanların ”Bu bölümü okumayın, iş bulamazsınız” gibi yorum yapmalarına aldanmayın. Çünkü hangi bölümün araştırmasını yaparsanız yapın, o bölüm için aynı şeyleri göreceksiniz. Zaten İnternete yorum yazanlar memnun olmayan kesim olmaktadır. Şuanda hiç bir bölümün iş garantisi bulunmuyor.

 

İktisat Bölümü Nedir?

iktisat nedir

# İktisat; ekonomiyi, ticareti, üretimi ve tüketimi inceleyen bilim dalıdır. İktisatın ortaya çıkışı ise, insanların istek ve tüketimlerinin sınırsız olması nedenidir. Aslında iktisatın hayatımızda büyük bir önemi bulunuyor.

# İktisatçı olmak isteyen kişiler daha çok matematiği, hukuku ve psikolojiye yatkın kişiler olmaktadır. Bu dallar ile bağlantısı bulunmaktadır.

 

İktisat Mezunu Ne İş Yapar?

iktisat mezunu ne iş yapar

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi ülkemizin bir çok üniversitesinde bu bölüm bulunmaktadır. Eşit ağırlık bölümü olarak görülmektedir. Bu bölüme girebilmek için liseden sonra girilen sınavlarda Matematik, Geometri, Türkçe ve Sosyal Bilgiler ağırlıklı olmaktadır.

İktisat bölümünden mezun olan bir kişi ”iktisatçı” unvanını almış olur. Özel şirketlerde ve kamu şirketlerinde ekonomi ve maliye alanlarında bu mezunlar görev almaktadırlar. Özel sektörde ise daha çok banka kısımlarında iş bulabilmektedirler. Eğer kendinizi geliştirebilirseniz büyük şirketlerde de iktisadi danışmanlıklar yapma şansınız olacaktır. Bankacı olarak işe başlasanız bile kendinizi geliştirmeyi unutmayın.

Son dönemlerde bankacı olmak isteyenler iktisat okumaya başladılar. Fakat öncesinde bir çok banka, personel alımı yapacağı zaman iktisat bölümü bitirme kriteri aramıyordu. Bu nedenle bu bölümü okumadan da bu alanlara giren bir çok insan oldu.

Bu durumlardan dolayı iktisat mezunları bu dönemlerde iş sıkıntıları çekmektedirler. Açıkçası okuyun kesin iş bulursunuz demek mümkün olmayacaktır. Şu dönemlerde mezunların iş bulma sıkıntıları devam etmektedir. Mezunların iş bulamasının en büyük nedenlerinden birisi ise, aşırı derecede mezun veriliyor olması. Çok fazla üniversitede bu bölümün olduğundan söz ettik. Bu iyi bir durum değil. Sizinle birlikte binlerce kişi mezun oluyor demektir. Hepsi aslında birer rakibiniz.

Rakiplerinizden ön plana çıkmanız gerekmektedir. Nasıl ön plana çıkarız diyorsanız; İngilizceyi çok iyi öğrenin ve sadece İngilizce ile sınırlı kalmayın. Bunun yanında da başka dilleri de öğrenmeye çalışın. Stajyer olarak bir çok yerde çalışmaya özen gösterin. Gerekirse maaşsız bile ilk zamanlarda stajyer olarak çalışın.

 

İktisat Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

iktisat bölümü nasıl

Bir çok öğrenin şuanda bölüm seçmelerini yaptığını biliyoruz. Eğer bu yazıyı okuyorsanız da zaten aslında iktisat bölümü bana uygun mu diye düşünüyorsunuz. Meslek seçimlerinde dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Peki iktisat size gerçekten uygun mu? Bunu nasıl anlayabiliriz? Örneğin bu bölümü okurken ve okuduktan sonra karşılaşacağınız bazı konu başlıklarını veriyorum ve ne kadar ilginizi çekiyor? Kendinize ne kadar yakın hissediyorsunuz bu başlıkları, siz karar verin.

 • Enflasyon nedir? Nasıl oluşur?
 • Ülkeler arasındaki ekonomik farklılığın sebepleri neler?
 • Borsa nedir? Borsa nasıl yükselir?
 • Amerika nasıl dünyanın en güçlü ülkesi oldu?
 • Çin nasıl bu kadar hızlı büyüyebiliyor?
 • Türkiye, gelişmesi için nasıl bir ekonomi yolu izlemeli?
 • Bir ülkenin ekonomisinin iyi olması için nelere dikkat etmesi gerekiyor?
 • Dolar nasıl yükselir? Dolar nasıl düşer?
 • Bir ülkenin kendi para birimi nasıl değerlenir?

Yukarıda söz ettiğim konular sizlere ilgi çekici geliyorsa, bu meslek size göre diyebiliriz. Fakat çok uzaksanız ve yakın hissetmiyorsanız bu meslekten uzak durmanızı tavsiye ederim.

 

İktisat Bölümünde Hangi Dersler Var?

iktisat bölümü ders programı

Bir diğer merak edilen konu ise bu bölümde hangi derslerin olduğudur. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki her üniversitede aynı bölüm olsa dahi verilen derslerde değişiklikler olabiliyor. Aslında temelde verilen konular aynı iken, ders adlarında ufak değişiklikler olabiliyor. Göreceğiniz bazı dersler ise:

 • İktisada giriş
 • Ticaret hukuku
 • Temel ekonomi
 • İktisat sistemleri
 • Ekonomik göstergeler
 • Teknolojik ekonomi iktisadı
 • Küresel politik ekonomi

Bunlara benzer dersler eğitim süreci boyunca olacaktır. Daha çok hukuk ve ekonomi ağırlıklı dersler verilmektedir. Derslerin zor oldukları bilinmektedir.

 

İktisat Okurken Nelere Dikkat Edilmeli?

iktisat bölümü iş imkanları

Bu bölümü okumaya karar verdiyseniz, öncesinde gerekli puanı almalı ve bir üniversiteye yerleşmeniz gerekmektedir. Göreceğiniz dersler hem sayısal olacak hem de sözel olacaktır. Bazı zamanlarda hem problem çözebilmeniz hem de ezber yapabilmeniz gerekecektir. Tüm bunlara hazırlıklı olmak gerekiyor.

Her gün işlenilen konuların tekrarı yapılmalıdır. Aksi taktirde ilerleyen zamanlarda hiç bir şey aklınızda kalmayacaktır. Bu bölüm, son gün sınavlara çalışabileceğiniz bir bölüm olmayacaktır. İktisat sınıflarında dersleri geçemeyen çok sayıda öğrenci bulunur. Derslere önem göstermelisiniz.

Okul süreci ile birlikte kendinizi geliştirmeyi unutmayın. Bana kalırsa bu bölümü İngilizce okumanızı tavsiye ederim. Fakat bunun için orta derecede İngilizce biliyor olmanız şart. Aksi taktirde tüm derslerden kalabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status