2024 | İş Fikirleri

İtiraz Dilekçesi Örneği

İtiraz dilekçesi hazırlayarak herhangi bir konuda aynı şeyi düşünmediğinizden dolayı itirazda bulunabilirsiniz. İtiraz demek reddetmek anlamına gelmektedir. Başka bir düşünceye başka bir olaya karşı çıkmak denilebilir. Aklınıza gelebilecek her şeyi reddebilirsiniz. Fakat bu durumun resmi şekilde olması için bir dilekçe hazırlamalısınız. Bizim sizler için hazırladığımız dilekçe örneği ile kendi dilekçenizi hazırlayabileceksiniz. Size kesilmiş olan cezalara, gelen faturalara ve sınav sorularına, sınavdan aldığınız sonuçlara aklınıza gelebilecek her şeye dilekçe yazabilir, duruma karşı çıkabilir ve reddebilirsiniz.

Bu dilekçeyi hazırlamanın da bir üslubu bulunuyor. Her neye karşı gelecek olursak olalım. Saygı çerçevesi içerisinde şikayetimizi belirtmeliyiz. Eleştirel şekilde şikayet belirtilmemelidir. Eleştirel derken, küfürlü veya çok kaba şekilde durumu belirtmek doğru olmaz.

Sınav sonucu için bir dilekçe yazacaksanız, sonuçlar açıklandıktan itibaren 10 gün içerisinde yazmalısınız. Aksi taktirde dilekçeniz geçerli olmayacaktır. Dediğimiz gibi bir çok konuda dilekçe yazabilirsiniz. İtiraz dilekçesi nasıl yazılır bilmiyorsanız sizlere vereceğimiz örnek üzerinden kendi itiraz dilekçenizi hazırlayabilirsiniz. Örnek dilekçemizde sınav sonucuna itiraz edeceğiz.

Hangi kategoride dilekçe yazarsanız yazın, dikkat etmeniz gereken bazı konular oluyor. Bunlar gerek içerik açısından gerekse kağıt düzeni açısından belli başlıklı şeylere dikkat edilmesi gerekiyor.

  • Sayfa düzenine dikkat edilmeli. A4 kağıdına yazılmalı ve kenarlarda eşit derecede boşluklar bırakılmalı.
  • Yazı büyüklüğüne dikkat edilmeli. 12 punto ile yazabilirsiniz. Başlıklar 14 olabilir.
  • Argo, kaba kelimelerden kaçınılmalı.
  • Yazım kurallarına dikkat etmelisiniz.
  • Siyah renk kullanılmalıdır.
  • Olabildiğince sade olmalıdır. Anlatmak istediğinizi kısa şekilde anlatmalısınız.
  • Dilekçelerde bulunması gereken şeyler bulunuyor. İsim soy isim, imza vb aşağıda örnekte belirttim.
  • Kime şikayet edecekseniz, o kurumun adı başlığınız olmalıdır.

 

İtiraz Dilekçesi Örneği


Cumhuriyet Lisesi Müdürlüğüne

Konu: Sınav sonucuna itiraz.

../../…. tarihinde yapılan Türk Dili ve Edebiyat sınava katıldım. Sınavın sonuçları beklediğim gibi gelmedi. Bir yanlışlık olduğunu düşünmekteyim. Sınav sonucunda bir puan eksikliği olduğunu, sınavın yanlış değerlendirildiğini düşünmekteyim.

Durumun incelenerek tarafıma bildirilmesini arz ederim.

Ad ve soyad

İmza

Öğrenci kimlik bilgileri

T.C kimlik no

Öğrenci no

Sınıfı

Baba adı

Anne adı

Doğum tarihi

Adresi

Telefonu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status