2024 | İş Fikirleri

Japonya İşçi Alımı ve İş İlanları 2024

Japonya işçi alımı son dönemlerde çok fazla araştırılmaya başlanıldı. Japon hükumetinin yapmış olduğu en az 500 bin yabancı işçi istihdam haberi büyük yankı yarattı. Bir çok insan bu 500 bin işçi alımlarının nasıl olacağını araştırıyor.

Sadece 500 bin işçi alımından söz etmeyeceğiz. Bireysel olarak bu ülkeye nasıl gidilebilir? Japonya iş ilanları nereden yayımlanıyor? Ülkenin ekonomisi ve işsizlik durumları nasıl? Tüm bu merak edilen konulara cevaplar aradık.

 

Japon Ekonomisi Ne Durumda?

GSYİH (trilyon ABD$) 4,9 Enflasyon Oranı (%) 0,2
Reel GSYİH Büyüme Oranı (%) 1,4 İşsizlik Oranı (%) 2,8
Nüfus (milyon) 126 İhracat (fob-milyar ABD$) 511,8
Nüfus artış hızı (%) -0,21 İthalat (fob-milyar ABD$) 491,4
Kişi Başına GSYİH (ABD$ SAGP) 47.607 Japonya’daki Türk sermayeli firma sayısı : 5                                         

Ülkenin ekonomik durumu oldukça üst seviyelerde. İşsizlik oranına baktığınız da bu durumu gayet açık şekilde anlayabilirsiniz. Ülke, bir çok markaya ev sahipliği yapmaktadır. Dünya çapında kendini kanıtlamış ve çok satış yapan markaların üreticisi olması da ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Örneğin; Toyota, Honda, Canon, Sony ve Panasonic gibi dünya markalarının sahibidir. Bu markalar gibi bir çok markası daha bulunmaktadır. İşsizlik seviyesi ise yüzde 2 civarlarında seyretmektedir. Çoğu işsiz olan ise kendine göre bir iş bulamadığından işsiz olarak görünmektedir.

 

Japon Hükumeti 500 Bin İşçi Alımı Yapacak

Japon hükumeti, bazı sektörlerde çalıştıracak elemanlar bulamadığını belirtmektedir. Tarım ve inşaat sektöründe iş gücü kıtlığı nedeni ile 2025 yılına kadar yurtdışından en az 500 bin civarında işçi almayı planlıyorlar.

Başbakan ise bu kararı parlamentoya sunmaya hazırlanıyor. Parlamentonun onayından itibaren işçi alımı ile ilgili tüm detaylar ortaya çıkacaktır. Sonbahar dönemlerinde parlamentoya sunulması bekleniliyor.

Kararın ufak ayrıntıları gelmeye başladı. Karara göre tarım, inşaat, sağlık ve gemi inşaatı gibi sektörlerde çalıştırılacak elemanlar alınacak. Bu elemanların 5 yıl gibi bir süre boyunca çalışması gerekebilir. Bu süre boyunca ise Japonya hükumeti, Japonya’da çalışabilmeleri adına tüm işlemleri halledecek. Fakat çalışmaya gelecek olanlar yanlarında ailelerini getiremeyecek.

 

Japonya’da Nasıl İş Bulunur?

Japonya’da iş bulmak kolay. Fakat çok iyi bir iş bulmak için araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Bana kalırsa öncesinde ne işi bulursanız girin ve bir işteyken daha iyi iş araştırmanız hep olsun. Bir iş buldum oh deyip sonuna kadar devam etmeyin çünkü Japonya’da her zaman daha iyi bir iş bulunabiliyor.

Bu ülkede iş bulmak için vize, çalışma izni ve oturma izinlerini almanız gerekiyor. Ardından burada bir kalacak yer ayarlamalısınız. Ayriyeten TL olan para biriminizi gitmeden, Japonya’nın kullandığı para birimine çevirmelisiniz.

Japonca dili biliyor olmanız gerekiyor. Bu dili bilmeden sizleri kimse işe almayacaktır.

Japonya iş ilanlarının yayınladığı bir çok site bulunuyor. Fakat bu siteler bu ülkeye ait olan siteler. Doğal olarak sitelerde yazılar Japonca olmaktadır. Sayfadayken ters tıklayıp Türkçeye çevirebilirsiniz fakat sonuç olarak orada çalışmak için Japonca biliyor olmanız gerekmektedir.

Bu ülkeye gidip iş bulmak gerçekten kolay. Hükumet zaten çalıştıracak personeller bulamıyor. Bir çok firmada da personel boşluğu var. Tek sıkıntı çalışma izni, vize ve oturma izinlerini almakta. İş bulması en kolay kısım. Tüm bu evraklar nasıl hazırlanır internetten araştırabilirsiniz.

 

Japonya İş İlanlarının Yayımlandığı Yabancı Kaynaklar

 • https://jobsinjapan.com/
 • https://jobs.gaijinpot.com/job/index/lang/en
 • https://www.indeed.com/q-Japanese-jobs.html
 • https://www.careercross.com/en

 

Japonya’da Çalışma İmkanları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Meraba ben Mehmet bende yurt dışında çalışmak istiyorum arayabilirsiniz hoşçakalın.

 2. sabahattin dedi ki:

  iyi gunler hocam Arabistanda lokanta isi yapiyorum,mumkunati varsa japonya da calismak istiyorum,,asci yardimcisiyim elimden her is gelir

 3. Engin dedi ki:

  Merhabalar Organik Tarım önlisans mezunuyum. BATEM de ve üniversitede staj eğitimi aldım. B1 ıngilizce ve günlük konuşma kaliplari düzeyinde Japonca biliyorum. Kitap aldım öğrenmeye devam ediyorum. Üretimin her alanında yer almak ve hayatımı bu yönde sürdürmek istiyorum. Her gün NHK izliyorum. Sık sık organik tarıma dair programlara denk geliyorum. Bu benim en büyük hayalim. Umarım bir gün gerçek olur.

  1. Gültekin lafcı dedi ki:

   İyi derecede japonca biliyorum fakat oturum alma olanağı bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 4. Omur BAYRAK dedi ki:

  Yurtdisinda ömür boyu calisa bilecegim bir is ariyorum ömür boyu da yurtdisinda yasamayi dusunuorum

DMCA.com Protection Status