2024 | İş Fikirleri

Karadağ’da Şirket Kurmak: Ne İş Yapılır?

Karadağ’da şirket kurma süreci nasıl ve Karadağ’da ne iş yapılır diye bilgi araştırmaları yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Karadağ’da şirket kurmayı düşünen vatandaşlarımıza hangi adımları atmaları gerektiği konusunda yardımcı olacağız. Ülkemizde iş sıkıntısı çeken ve Avrupa ülkelerine gitmek isteyen vatandaşlarımızın ilk araştırdığı ülkelerden birisi bu ülkedir.

Yurtdışında iş kurmayı düşünen bir çok vatandaşımız en uygun hangi ülkede iş kurabiliriz diye araştırmalar yapıyor. Karadağ’da Avrupa’da iş kurulabilecek en uygun ülkelerden biridir.

 

Karadağ Ülkesi Hakkında

karadağ tanıtımı

Burası Balkanlar’da yer almaktadır. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova bulunurken kuzeyinde Sırbistan batısında Hırvatistan ve Bosna Hersek, Güneyinde ise deniz yer almaktadır.

Karadağ’ın başkenti ise Podgorica’dır. Para birimleri ise Euro’dur. Nüfusu ise 2017 verilerine göre 622 bin civarındadır. Bu ülke Nato’ya üyedir. Avrupa Birliğine üye olmak için ise uğraşmaktadır.

 

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin Ne Yapılmalı?

karadağ'da şirket kurmak için gerekli olanlar

İşçi olarak gidip çalışmanın yanı sıra bazı vatandaşlarımız ise burada iş kurmayı düşünüyorlar. Peki burada iş kurmak mümkün mü? Evet, iş kurabilirsiniz fakat bunun için bazı adımları yerine getirmek gerekiyor.

Bu ülkenin para birimi Euro’dur. Asgari ücret ise 331 Euro’dur. Fakat bu en düşük miktardır. Bu miktara çalışan insan bulmak pek zordur. Genel olarak +1000 Euro ile işçi alımları gerçekleşmektedir. Güzel bir iş bulunabilirse bu miktarlar 2 bin Euro’nun da üzerine çıkabilmektedir.

 

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar Neler?

karadağ'da şirket kurmak için gerekli evraklar

Burada şirket kurabilmek için bazı evrakları temin etmek gerekiyor. Oturma ve çalışma izinlerinin de ayarlanması gerekiyor. Karadağ Hükumetinin dışarıdan ülkelerine gelip iş kurmak isteyenlere karşı bazı istediği şeyler bulunuyor.

 • Sabıka kaydı,
 • Noter onaylı pasaportun resimli kısmının fotokopisi,
 • Noter onaylı diploma fotokopisi,
 • Noter onaylı nüfus sureti,
 • Türkiye ikametgah belgesi,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Kimlik belgesinin aslı,

Söz ettiğimiz belgelerin kaymakamlıktan onaylanmış olması gerekiyor. Bu onay diğer ülkelerde bu belgelerin yasal olarak kullanılabileceği anlamına gelmektedir. Hükumetin değişmesi ile birlikte istenilen belgeler ve şartlarda da değişiklikler olabiliyor. Karadağ’da tanıdığınız varsa belediyeye gidip sormasıyla en doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin İzlenilmesi Gereken Adımlar

karadağda şirket kurmak için izlenmesi gereken yollar

Sırasıyla olmasa da iş kurmak için hangi adımları izlemeniz gerektiğinden söz edeceğiz. Öncelikle yukarıdaki evrakları hazırlamanız gerekiyor.

1. Adım: Karadağ Ticaret Mahkemesi Kayıt Bürosuna Gitmek

Kayıt bürosuna giderek iş kurmak için kayıt olmanız gerekiyor. Türkiye’de de iş kurmak istiyorsanız buradaki Ticaret Mahkemesine gitmeniz gerekiyor. Bu durum Karadağ için de aynı. Yanınızda muhasebeci veya avukat olması avantajınıza olacaktır.

2. Adım: Tercüman Bulmak

Sırpça veya İngilizceyi çok iyi biliyorsanız belki tercümana ihtiyacınız olmaz fakat Karadağ’da bazı insanlar İngilizce bilmiyor olabilir. Genel olarak herkes Sırpça bilmektedir. Bu nedenle iş kurma süreci ve işi ilerletme sürecinde bir tercüman size büyük yarar sağlayabilir.

3. Adım: Ne Şirketi Kuracağınıza Karar Verin

Şirket kurmak başlı başına büyük bir iştir. Şirket kurmak için bir çok adımın izlenmesi gerekiyor. Şirketin adının neler olacağı, kaç personel çalışacağı vs. bunların hepsine karar vermiş olmanız gerekiyor.

4. Adım: Şirketi Kuracak Yer Seçmek

Şirket adı, kaç personel çalışacağı vs her şey tamamsa geriye şirketi nereye kuracağınız kalıyor. Karadağ’da kiralar çok yüksek değil. Tabi şehir merkezlerinde ve kalabalık yerlerde kiralar yükselebilmektedir. Normal kalabalıkta olan bir yerin ortalama kiraları 500 Euro, 1500 Euro arasında değişmektedir. Kirayı etkileyen bir çok faktör bulunuyor. En uygun yere en uygun fiyatla nerede iş yeri açabilirim diye iyi araştırma yapmanız gerek. Kiralık veya satılık dükkanlar hakkında hiç bilginiz yoksa oradaki emlakçılara danışabilirsiniz.

5. Adım: Karadağ Ticaret Mahkemesinin Sizden İstediği Tüm Şartları Yerine Getirmek

BURAYA tıklayarak Ticaret Mahkemesinin iş kurmak isteyenlerden neleri istediğini görebilirsiniz. Site Sırpça olduğundan dolayı bir şey anlayamazsınız. Site açıkken mauseniz ile sağ tıklayıp ”Türkçeye Çevir” seçeneğine tıklarsanız site Türkçeye çevrilecektir. Tabi bu durumdan sizin veya herhangi birinin pek bir şey anlayacağını düşünmüyoruz. Bu yüzden Karadağ’da bir muhasebeci ile anlaşırsanız onlar tüm bu evrakları hazırlayacaktır. Bunun için ekstra bir ücret ödemeniz gerekecektir. Muhasebeciler 300 ile 600 Euro arasında ücret talep edebiliyorlar.

Sonraki adım: Ticaret Mahkemesine yaptığınız başvuru 1 hafta içerisinde sonuçlanır. Evraklarda eksiklik yoksa yapmış olduğunuz başvuru kabul olur. Bundan sonraki aşamada Karadağ’da bir banka hesabı oluşturmanız gerekecek ve vergi dairesine giderek vergi işlemlerini halletmeniz gerekecek.

 

Karadağ’da Oturum ve Çalışma İzni Kaydı Oluşturma

karadağ'da oturma ve çalışma izni

Oturum veya çalışma izni almadan Karadağ’da sadece 3 ay kalabiliyorsunuz. Bu izinleri oluşturduktan sonra sınırsız kalabiliyorsunuz. Şirketinizin kuruluş izni onaylandıktan sonra oturum ve çalışma izni alması oldukça kolaylaşıyor. Neler gerekli?

 • Şirket kayıt tescil evrakı,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Kimlik kartı fotokopisi,
 • 250 Euro işlem ücreti,

Bu işlemleri yaparken de yanınızda muhasebeciniz olmalı. Onlar bu işin nasıl yapıldığını güncel şekilde takip ediyorlar. Daha doğru bilgilere sahip olabiliyorlar. Bu evraklar için Karadağ Yabancılar Şube Müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.

 

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin Ne Kadar Para Gerekli?

karadağ'da şirket kurmak için ne kadar para gerekli

Öncelikle bu ülkenin para biriminin Euro olduğunu tekrar vurguluyoruz. Euro, TL’den çok daha fazla değerli olduğundan masraflar da biraz fazla olabilmektedir.

 • Asgari ücret 331 Euro. Buna göre ne kadar kişi çalıştıracaksanız aylık masrafınızı hesaplayabilirsiniz. Tabi asgari ücrete çalışacak işçi bulabilmek ayrı mesele. Asgari ücretin %70’i gibi bir miktar sigorta ve vergi masraflarını kapsamaktadır.
 • Her ay muhasebeciye ortalama 50, 100 Euro gibi bir miktar ödemeniz gerekir.
 • Yıllık 18 bin Euro’dan fazla kar elde ederseniz %21 KDV ödemeniz gerekecektir. Eğer o kadar kar elde edemezseniz KDV’den muaf tutulursunuz.
 • Yıllık Kurumlar Vergisi %9’dur.
 • İşyerinizin ve evinizin kira bedellerini siz hesaplamalısınız.
 • İstatistik Kurumu aylık ücreti 5 Euro.
 • Aileniz de sizle gelecekse şirketin ortağı olarak onları da göstermeniz gerekiyor. Böylelikle bazı masraflar katlanmış olacaktır.

 

Karadağ’ın Ne Gibi Avantajları Var?

 • Para biriminin Euro olması, size Euro biriminde para kazandıracaktır. Euro ise şuanda TL’den ortalama 6 kat daha değerlidir.
 • Kira bedelleri çok yüksek değil.
 • Devlete ait yerleri kiralamak oldukça kolay.
 • 2023 yılında Avrupa Birliğine bu ülkenin girmesi gerekiyor. Böylelikle diğer Avrupa ülkelerinde istediğiniz gibi gezme hakkına sahip olabileceksiniz.
 • Karadağ vatandaşı olabilmek gittikçe kolaylaşıyor.
 • Avrupa’nın tam merkezinde yer almasından dolayı her yere oldukça yakın konuma sahip bir ülkedir.
 • Bürokratik işlemler oldukça kısa sürmektedir.
 • Devlet işçi ve iş gücü sağlamak adına girişimcilere çok güzel imkanlar sağlıyor.
 • Asgari ücret 331 Euro’dur. İşçi maliyetleri düşük oluyor.

 

Karadağ’da Ne İş Yapılır?

İş kurma hakkında fikir arıyorsanız size bir kaç fikir sunacağız. Tabi sadece bizim sunacağımız fikirler ile sınırlı kalmayın. Başka yerlerden de araştırmalar yapın, arkadaşlarınıza ve eşe dosta sorun ne kadar çok fikir çeşitliliği olursa o kadar faydalı olacaktır.

1- Dönerci Dükkanı

Döner dükkanı kurarak iyi bir gelir elde etmek mümkün olabilir. Karadağ halkının dönere ilgisi oldukça yüksek.

2- Özel Klinikler

Bunun için bir mesleğe sahip olmanız gerekiyor. Örneğin Türkiye’de diş doktoru iseniz orada özel bir klinik kurabilirsiniz.

3- Müteahhitlik Yapmak

Karadağ’da evlerin fiyatları çok yüksek olmasa da yine de toplu yapılan evlerde mutlaka para kazandıracaktır.

4- Cafe Açmak

Güzel bir yer bulduğunuzda belki en iyi para kazandıracak fikir cafe açmak olabilir.

5- Market Açmak

Çok fazla rekabetin olmadığı bir yerde market açmak mantıklı bir fikir olabilir.

6- Araba Yıkama Yeri Açmak

Araba yıkama yerleri her ülkede para kazandırmaktadır.

7- Berber Dükkanı Açmak 

Rekabetin az olacağı yerde berber dükkanı ilk senelerde iş yapmasa da çevreniz genişledikçe mutlaka iyi para kazandıracaktır.

8- Dövmeci Açmak

Çok fazla tavsiye etmediğim fakat yine de rekabetin az olduğu yerlerde para kazanabileceğiniz bir iş fikridir.

Not: İş fikirleri bizim söylediklerimizle sınırlı değildir. Buna benzer bir çok iş fikrini faaliyete geçirebilirsiniz. Hangi işi kurmak istediğinizi önceden belirleyip, ona göre adımlar izlemeniz gerekiyor.

 

İş Kurma ve Yurtdışına Çıkma Konusunda Size Yardımcı Olacak Diğer Yazılar

Yurtdışında Çalışmak İstiyorum Diyenlerin Bilmesi Gerekenler

Yurtdışında İş İmkanı Olan Meslekler

Yurtdışı İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ücretsiz Vatandaşlık Veren Ülkeler

Yurtdışına İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status