2024 | İş Fikirleri

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizin çekmiş olduğu maddi sıkıntılar devam etmektedir. İşçi alımları fazla olmadığından işsiz insanlar çareyi kendi iş yerlerini açarak yeni bir iş kurma çabasında arıyor.

Sizde kendinize iş yeri mi kurmak istiyorsunuz? Bu iş yeri açma hayalinizi KOSGEB’den alacağınız hibe kredisi ile gerçekleştirebilirsiniz. 18 Yaşını dolduran her birey KOSGEB’den kredi almaya hak kazanmış demektir. Zaman ilerledikçe bir çok teşvikten faydalanabilir işinizi büyütebilirsiniz.

 

KOSGEB Kredisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu sıralar bu kredi hakkında çok fazla bilgi araştırılmaktadır. KOSGEB nedir? Nasıl alınır? Ne işe yarar? Herkes alabilir mi? Almak için ne yapmak gerekir? Bu sorularınıza cevap aradık. Küçük veya orta sermaye ile bir iş yeri kuracaksanız veya kurulu iş yerinizi büyütmek istiyorsanız kobi’ler için devlet destekleri sağlayan bir kurumdur.

KOSGEB bu amaç için faaliyet göstermektedir. Dükkan açacaklara veya açılan dükkanı büyütmek adına hibe olarak sizlere kredi vermektedir. Geri ödemesiz olarak verilen bu kredilerden çoğu kişi faydalanmaya çalışmaktadır. Tabi bunun için sizden istenilecek şartlar vardır. Şartlardan da biraz bahsedelim.

 

Yeni İş Yeri Açacakların İzlemesi Gereken Yollar

İlk defa yeni bir iş kurmaya niyetlenen dostlarımız, kendi mesleğiniz yapmak istiyorsanız bu kurum size yardım edecektir. Fakat KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde bir iş kurmanız gerekmektedir.

Desteklediği sektörlerde bir işletme kurarsanız emin olun devlet size ömür boyu çeşitli kategorilerde sürekli yardım yapacaktır. Her zaman yanınızda olacaktır. İleri ki haberlerimizde KOSGEB’in desteklediği sektörleri de paylaşacağız. Eğer hemen öğrenmek istiyorsanız googleden ufak bir araştırma ile bu sektörlere ulaşabilirsiniz.

 

Nasıl Başvururum?

Yeni iş kurmak isteyenlerin en büyük destekçisi KOSGEB’e başvurmak mı istiyorsunuz? Eğer elinizde onay almış bir kurum iş planınız varsa bu iş çok kolay olacaktır. Artık destek alabilir miyim gibi sorularla kafanızı yormaya gerek yoktur. Kesin destek alacaksınız demektir bu. Geriye ufak adımlar kalıyor onlar neler mi?

 • İşletmenizi kurun gerekli yatırımı yapın ve yaptığınız her şeyin faturasını alın.
 • Veri tabanına kayıt olmalısınız
 • Kobi beyannamesi formunu doldurmanız gerekmektedir.
 • Bildi dokümanı çıktısını almalısınız
 • Girişimcilik Destek Programı başvurunuzu e-kobi ye giriş yaparak hareket ediniz.

İş yerinizin evraklarını ve çıktısını aldığınız her şeyin dökümanlarını size en yakın birime ödemenizi almak adına başvuruda bulunmanız gerekiyor.

 

Nasıl Başvuru Yapılır?

Eğitimini tamamlamış olanlar ve kurum hakkında yeterli bilgiye sahip olanlar KOSGEB’e ilk kayıt işlemini yapmaları gerekmektedir.

 • İlk adım olarak aşağıdaki linki tarayıcınıza kopyalayın.
 • http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/KOSGEBFirstApplication.aspx
 • Sonra sayfanın en aşağısında yer alan iki kutuya işaretleyiniz.
 • En altta çıkan başvur butonuna tıklayınız.
 • Ekranın ortasında bir sayfa açılacak o yerleri doldurunuz. Sonra ileri deyiniz.
 • Kurum iş projenizin sunumunu yapmanızı isteyecektir. Sunumunuz başaralı ise diğer adımlara geçeceksiniz. 3 Defa sunum yapma hakkı sizlere tanınacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status