2024 | İş Fikirleri

Koton 2024 Maaşları ve Çalışma Şartları

Koton’un maaşları ve çalışma şartlarını merak edenler için bu konuyu detaylıca ele alıyoruz. Koton’da çalışanların yorumlarından söz ederek sizlere birinci dereceden çalışanların fikirlerini sunacağız. Koton’da çalışma gibi düşüncesi olan arkadaşlarımız buradaki personelin çalışma şartlarının nasıl olduğunu merak ediyorlar.

Avmlerde bulunan bu tarz mağazaların çalışma şartları ve maaşları birbirleriyle pek benzerdir. Fakat yine de tek tek tüm mağazaların maaşlarını ve çalışma şartlarını sizler için araştırdık. Bu mağazalarda çalışan insanların yorumlarını araştırıp sizlere sunduk.

 

Koton Mağazası Hakkında

Koton Türkiye’de kurulmuş bir tekstil firmasıdır. Türkiye’nin dört bir yanına hızla yayılmıştır. Şuanda sadece ülkemizde değil yurtdışında da bir çok ülkede hizmet vermektedir.

Koton, Fransızca kökenli bir kelimedir ve pamuktan yapılan anlamına gelmektedir. 1988 yılında ilk olarak İstanbul’da bir mağaza açarak hizmetine başlamış, ardından tüm Türkiye’ye ulaşmayı başarmıştır. 1996 yılında ise yurtdışı hizmetine ilk adımı atarak, Münih’te bir mağaza açmışlardır. Ülkemizde ve yurtdışında bir çok kişiye ekmek kapısı olmaya devam etmektedir.

 

Koton Çalışma Şartları

Mağazada part-time ve full-time olarak iki sistem bulunmaktadır. Part-time sistemini genellikle öğrenciler tercih etmektedirler. Bu tarz mağazalar öğrencilerin ders programlarına göre onları işe alabiliyorlar. Maaşlar ise asgari ücretin yarısı seviyesinde oluyor. Haftada 30 saati doldurmanız gerekiyor. Part-time zaman zaman diğer personeller ile yer değişikliği yapabilir fakat haftalık 30 saati doldurması gerekmektedir. Koton’da part time çalışma saatleri değişebilmekle birlikte haftada 30 saati doldurma şartı taşımaktadır. Bir gün 2 saat çalışıp diğer gün 10 saat çalışabilirsiniz bu size kalmış bir şeydir. İşe girmeden önce ders programınızı veya müsait olabileceğiniz zamanları iyice tespit edip mağaza müdürü ile konuşmalısınız.

Full-time’a gelirsek, sabahtan akşama kadar çalışmaları gerekebiliyor. Haftanın 6 günü iş başı yapılır ve 1 gün tatil olur. Bu bir gün sabit bir gün olmaz, sürekli değişiklik gösterebilir. Şirkette bir yılını dolduran personel yıllık 14+2 gün izin hakkı kazanmış olur.

 

Koton Çalışma Saatleri

Bir çok avmde mağazalar avm açılışı ile açılmaktadır. Avmler ise 8 de en geç saat 10 da açılmaktadır. Full-time olarak çalışıyorsanız sabah 10’dan akşam 10’a kadar çalışmanız istenecektir. Arada 1 saatlik mola olmaktadır. Haftada bir gün ise izniniz bulunmaktadır.

 • Full-time çalışma saatleri: 10:00-22:00 (1 saat mola)
 • Part-time çalışma saatleri: Haftada 30 saati dolduracak şekilde size kalan saatlerde çalışabilirsiniz.

 

Koton Maaşları Ne Kadar?

Çalışacağınız pozisyona göre kazanacağınız miktarlarda değişiklik olacaktır.

 • Full-time eleman maaşları: 17.000 TL – 19.000 TL
 • Part-time eleman maaşları: 8.000 TL – 10.000 TL
 • Koton genel müdürlük maaşları: 25.000 TL – 35.000 TL
 • Koton mağaza müdürü maaşları: 22.000 TL – 29.000 TL

 

Koton’da Çalışanların Yorumları

Mağazada çalışmakta olan bazı elemanların yorumlarını direkt olarak sizlerle paylaşıyoruz. Yorumlarda en ufak bir değişiklik yapmadan sizlere sunuyoruz. Tabi bazı mağazalarda sorunlar olabilirken bazı mağazalarda çalışanlar ise oldukça memnun olabiliyorlar. Tüm çalışanları memnun etmek biraz zor durum olabilir.

İşte çalışanlardan bazılarının yorumları…

 

Mağaza müdürü (Eski Çalışan) 

Genel anlamda güzel bir deneyim. Fakat iş yükü fazla işverenler çalışanı çok yıpratıyor ve hedefler konularak çalışanı zor duruma düşürüyor. Güzel tarafı ise büyük bir çevreniz oluyor güzel bir çalışma ortamı ile güzel bir iş hayatı deneyiminiz oluyor.

 

Depo Elemanı (Eski Çalışan) 

Yönetim sadece primler dolmuş mu ona bakar kim girdi kim çıktı umursamaz.
İşe tam zamanında gelir giderseniz şefle papaz olursunuz.
Çünkü sizle anlaştıkları saatten erken gelmenizi ve geç çıkmanızı isterler.

 

Görsel düzenleme/sunum/tasarım uzmanı (Eski Çalışan)

Güzel ve rahat . aynı zamanda maaş ödemesi her zaman gününde olur.

 

Mağaza Müdürü (Eski Çalışan)

Kesinlikle iş güvencenizin olmadığı bir şirket. Ara kademe yöneticiler diledikleri gibi at koşturur. Üst yönetimin sahayla ilgili bilgisi yok. Şirket için bir değeriniz yoktur.

 

Depo sorumlusu (Eski Çalışan) 

Yaklaşık 2 yıl kadar koton’da çalıştım bu kadar rezil bir firma personele değer vermeyen bir firma görmedim ben. Mobing deseniz var fazla mesai yapıp onu geri alamama deseniz o da var. Depoda çalışıyordum koliler geliyor taşıyorsunuz ve hep bir fazla mesai yaptırmaya zorlanıyorsunuz. İzinli gününüzde çağrılıyorsunuz işim var deseniz yok Allah kimseyi buraya düşürmesin. Her türlü pisliği bu firmada gördüm personel hırsızlık yapıyor müdüre iletiyorum müdür sırf sevdiği adamı için görmezden geliyor. Her hafta bir iade transfer sevkıyat uğraşıp duruyorsunuz iş hafifleme olasılığı yok hep bir çalış çalış çalış mantığı var hiç dinlenme fırsatı yok. Personel indirimleri eskiden %30 ve 300 TL limiti vardı onu da %10 yaptılar bide dalga geçer gibi sınırsız kullanabilirsiniz diyorlar. Belli sürelerde sayım oluyor eee bunda genelde açık veriyorsunuz hedefi tutsanız da prim alamıyorsunuz 3-4 yıl prim alamayanları tanıyorum bu firmada personele değer 0 daha önce Koton’un ilkelerinde personele değer veririz başlığı vardı onu da kaldırdılar. Yani kısacası sakın Koton’a bulaşmayın çalışmak için.

 

Daha fazla personelin yorumunu okumak istiyorsanız tıklayınız.
Koton iş başvurusu yapmak için tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Kotonda bende çalıştım öylesine rezil bir firma ki anlatamam az kişi çok iş mantığındalar eleman alımı yok yönetici yok diledikleri gibi olmadığında mağaza personel çıkışı verin mantığındalar tek kişi ile mağazanın kapandığı günler oluyor

 2. Anonim dedi ki:

  Benim çalıştığım kotonda sigorta Yok ve maaş 1100 işçilere kötü muamele fazlasıyla mesai yapılıyordu

DMCA.com Protection Status