2024 | İş Fikirleri

Köyde Para Kazanmak: Köyde Para Kazandıracak İşler

Köyde para kazanmak isteyen bir çok köylerde yaşayan vatandaşlarımız bulunuyor. Köyde para kazandıracak işler neler diye muhakkak merak ediyor olabilirsiniz. Sizlere köyde yaparak para kazanabileceğiniz işlerden söz edeceğiz.

Eskilerden köy yaşamı oldukça popülerdi. Son zamanlarda köyden şehre göç oldukça arttı. Köydeki iş imkanlarının azalması bunun en büyük nedenlerinden birisidir. Bunun yanı sıra bir çok etmen de köyden şehre göç oluşmasına neden oldu. Yine de köyde yaşamakta olan bir çok insan var. Ayrıca şuanda şehirde yaşamakta olup, köye taşınmayı düşünen de bir çok insan bulunuyor.

 

Köyde Para Kazanmanın Yolları

Köyde geçim sağlamak adına bir şeylerden gelir elde etmek şart. Şehir merkezlerindeki gibi iş imkanlarını köylerde bulmak pek mümkün değil. Eğer köyünüz biraz gelişmiş ve nüfusu fazla ise yine ufaktan şehirdeki işlere benzer işler olabilir. Örneğin ufak bir bakkal olabilir ve orada çırak olarak çalışılabilir. Eğer ben işimin patronu olmak istiyorum diyorsanız başka tarzda işler yapmak gerekiyor.

Şimdi gelin birlikte köyde nasıl para kazanılır bir göz atalım.

2024 yılının en iyi köyde yapılabilecek iş fikirleri sizlerle!

 

1- Tavuk Çiftliği Kurmak

Köyde yapılabilecek kazançlı işlerin başında çiftlik kurmak geliyor. Tabi bir çok hayvana özel çiftlik kurulabilir. Şimdi en popüler çiftlik türlerinden söz edeceğiz. İlk başta ele aldığımız çiftlik türü ise tavuk çiftliği olacak.

Tavuk çiftliği en popüler işlerin başında geliyor. Tavuktan nasıl para kazanılır diye düşünüyorsanız; yumurta ve tavukların satışı ile gerçekleşmektedir. Genellikle yumurta satışı daha çok tercih edilen yöntemdir. Tabi bazıları ise tavuğu yetiştirip direkt olarak tavuk satışı da yapabilmektedir. Bu karar size kalıyor. Hangisini kendinize daha uygun görürseniz o yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için ”Tavuk Çiftliği Kurmak” adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

2- Büyükbaş Hayvan Çiftliği Kurmak

Bir diğer çiftlik yöntemi ise büyükbaş hayvan çiftliği kurmaktır. Bir çok alanda çiftlik kurmanız köyde mümkün olmaktadır. Fakat en çok tercih edilen yöntemler bahsettiğimiz yöntemlerdir.

Büyükbaş çiftliği kurarak isterseniz hayvanların satışından gelir elde edebilirsiniz isterseniz sütünden gelir elde edebilirsiniz. Özellikle bu iş doğu kesimde çok fazla yapılıyor. İnsanlar kurbanlık çiftlikleri oluşturuyor ve sene içerisinde onları besleyip ramazanda satışlarını yapıyor. Yılda tek ay kazanç sağlanılan bir yöntem fakat kazançlar oldukça yüksek miktarda oluyor. Ortalama bir kurbanlığın fiyatı 60 ile 100 bin TL arasında değişebilmektedir.

 

3- Tarım Yapmak

Köy denilince akla en başta gelen işlerden birisi de tarım işidir. Tarım kavramı çok geniş bir kavramdır. Tarım adı altında yapılabilecek bir çok kategori bulunuyor. Sebzesinden meyvesine kadar bir çok ürün üretimi ile gelir sağlayabilirsiniz. Köyde üreteceğiniz ürünleri şehir merkezinde bulunan toptancılara satabilirsiniz. Her ilde hal bulunmaktadır. Bu haller ile anlaşarak ürün satışı yapılabilir.

Köyde ne üretebiliriz diye düşünüyorsanız mevsimine göre ürünler seçmenizi öneririz. Yazın üretilebilecek ürünleri araştırmalı ve size en az maliyeti verecek ve en fazla para kazandıracak ürünü araştırmanız gerekiyor. Öyle dönem oluyor ki geçen sene hiç para kazandırmayan ürün bu sene çok para kazandırabiliyor. Bunu iyi araştırarak güzel kar elde edebilirsiniz.

Devletin verdiği tarımsal destekleri öğrenmek için buraya tıklayınız.

 

4- İnternetten Para Kazanmak

İnternetten para kazanmak için nerede olduğunuzun pek önemi yok. İster şehir merkezinde olun isterseniz köyde olun. İnternet üzerinden para kazanmak için gerekenler; internet ve bilgisayardır. Eğer bu iki şeye sahipseniz para kazanmak için hazırsınız demektir.

Tabi internetten para kazanmak bu kadar basit bir durum değil. İnternet ortamında gelir sağlamanın bir çok yöntemi bulunuyor. Aralarından kendinize en uygun olanı seçip, işi iyice kavramaya çalışmanız gerekiyor. İnternetten para kazanılan en iyi yöntemleri en detaylı şekilde anlattığımız ”İnternetten Para Kazanma Yolları” adlı makalemize mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

 

5- Ağaç Satmak

Köyde bir yeriniz varsa bu yere şuanda en değerli olan ağaçları dikerek ilerleyen zamanda satışı ile para kazanabilirsiniz. Bu yöntem açıkçası çok fazla tercih edilen bir yöntem değil. Çünkü en basitinden bir ağacın bile yetişmesi 4, 5 yılı bulabiliyor.

Yine de bazı insanlar kavak tarzı ağaçları arazilerine dikerek ilerleyen zamanda satıp iyi para kazanabiliyor. Çünkü bu tarz ağaç türleri bakım da pek istemiyor. Sadece dikiyorsunuz ve ilerleyen zamanda satışlarını gerçekleştiriyorsunuz. Eğer boş araziniz varsa ve başka bir iş ile uğraşmıyorsanız en azından bu tarz şeyler dikerek ilerleyen zamanda gelir elde edebilirsiniz. Fakat tarım yapma gibi bir düşünceniz varsa mutlaka tarıma yönelin daha iyi para kazanma ihtimaliniz olacaktır.

 

6- Çobanlık Yapmak

Çobanlığı küçümseyen insanlar olsa da aslında hiç bir iş küçümsenemez. Zaman zaman internet ortamında 50, 60 bin TL ücretle çalışacak çoban aranıyor tarzı ilanlara rastlıyoruz. Bu ilanlar gerçekten doğrudur. Çiftlik sahipleri koyunlarını veya ineklerini gezdirmek adına çoban arıyorlar.

Madem bu kadar para veriliyor neden kimse gitmiyor diye düşünüyorsanız, şartlar biraz zor olduğundan dolayı bu tarz işi kabul edenler pek olmuyor. Örneğin çiftlik sahibinin çiftliğinde kalmanız gerekecek. Şehir merkezinden uzak bir yaşam olacak ve etrafta tanıdığınız kişiler olmayacak. Bu şartlar herkese kabul edilebilir gelmiyor.

Çoban iş ilanlarına bakmak için buraya tıklayınız.

 

7- Şarkı, Şiir veya Senaryo Tarzı Şeyler Yazıp Satmak

Köy ortamında bu tarz şeyleri yazan insanlar çok bulunuyor. Doğal ortam olduğundan ilhamın daha çok geldiği söylenir. Ne kadar doğru biz bilemeyiz fakat bazı insanlar senaryo veya şarkı yazacakları zaman köy tarzı yerlere giderler ve kafalarının rahatlamasını sağlarlar.

Eğer sizin de ufaktan bu tarz yetenekleriniz varsa yazdığınız şarkıları şarkıcıların menajerlerine, senaryoları ise film yönetmenlerine yollayarak şansınızı deneyebilirsiniz.

 

Köyde Çalışmanın Avantajları

 • Doğa ile iç içe olmak.
 • Az insan olması.
 • Stresin az olması.
 • Aileye daha çok vakit ayırma imkanı.
 • Sessiz sakin bir yaşamın olması.
 • Yiyeceklerin veya içeceklerin bir çoğunun doğal olması.
 • Serin olması.

 

Köyde Çalışmanın Dezavantajları

 • Şehir merkezine uzak olmak.
 • Gezilebilecek yerin sınırlı olması.
 • Denize uzak olmak.
 • Şehir merkezine göre biraz soğuk olması.
 • Eğlence sektörünün kısıtlı olması.

Köyde çalışmanın avantajları ve dezavantajları kişiden kişiye değişmektedir. Herkesin hevesleri ve beklentileri aynı olmadığı için bu konu hakkında net bir şey söylemek pek mümkün değil.

 

Köyde Ek İş Olarak Neler Yapılabilir?

Köyde yapılacak iş fikirlerinden yukarıda söz ettik. Fakat bu işten gelen gelirin yetmeyeceğini düşünüyorsanız, sizlere vereceğimiz ek iş fikirleri sayesinde gelirinizi biraz daha arttırma şansınız olacaktır.

Köyde yapabileceğiniz ek işlerin bir çoğu bilgisayar ve internet başından geçmektedir. Konuları çok detaylı şekilde burada anlatmayacağım. Konu başlıklarının içerisine o konuyu detaylı şekilde anlattığım yazıların linklerini koyacağım. Linklere tıklayarak nasıl para kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Köyde hızlı para kazanma adına aşağıdaki işler de yapılabilir.

 

1- Makale Yazmak

İnternet sitelerine veya dergilere makale yazarak ek gelir elde etmeniz mümkün daha detaylı bilgi için ”Makale Yazarak Para Kazanmak” adlı içeriğimizi okumalısınız.

2- İnternet Sitesinden Kazanmak

İnternet sitesi açarak para kazanma ihtimaliniz bulunuyor. Bu sistemi çok iyi öğrenmelisiniz. Bu konuyu adım adım anlattığım ”İnternet Sitesi İle Para Kazanmak‘ adlı yazımıza göz atmalısınız.

3- E-Ticaret İle Kazanmak

E-Ticaret yaparak nerede olursanız olun ek gelir sağlamanız mümkün. E-Ticaret sistemini çok iyi anlamanız gerekiyor. ”E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?” adlı makalemizi mutlaka okumalısınız.

4- Anket Doldurmak

Anket doldurarak ayda 3000, 5000 TL gibi bir miktar elde etmeniz mümkün olabilir. ”Anket Doldurarak Nasıl Para Kazanılır?” adlı makalemizi okumalısınız.

5- Dropshipping Yapmak

Dropshipping yöntemi ile ayda 100 bin TL kazananlar bile bulunuyor. Tabi sistemi çok iyi anlayıp tecrübe edinmek gerekiyor. Bir anda para kazanmayı beklemek doğru olmaz. ”Amazon Dropshipping Yaparak Nasıl Para Kazanılır?” adlı makalemize bakmalısınız.

 

İlginizi Çekebilir

Evde Para Kazanmanın Yolları

10 Bin TL İle Ne İş Yapılır?

Acil Kredi Lazım Bankalar Vermiyor Diyenlere İşte Çözümü

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status