2024 | İş Fikirleri

Kredi Çekmek İçin Gerekenler Neler?

Kredi çekmek için gerekenler ve bankaların neler istediğini öğrenmek için aceleniz mi var? Yazımızı dikkatlice okuyarak aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz. Kredi almak ülkemiz vatandaşlarının son dönemlerde daha aktif olarak kullandıkları bir uygulamadır.

Bankalar karşısındaki kişiye kredi vererek ihtiyacını acilinden çözmek istemektedir. Kişilerin ihtiyacını gidermenin yanında yeni müşteriler kazanmak da hedeflerindedir. Tabi kredi verirken banka bazı şartlar koşmaktadır. Bu şartlar ile borç verdiği kişinin bun borcu ödeyeceğinden emin olmak ve kendini garanti altına almak istemektedir.

Bankanın kredi vermek için koyduğu şartlar yerine getirildiğinde kredinin kesin çıkacağı anlamına gelmemektedir. 18 yaşını doldurmuş olmak, en az 6 aylık sigortalı olmak gibi şartları yerine getirip başvuruda bulunanları banka değerlendirmeye almaktadır. Değerlendirme neticesine göre kredi onaylanır veya onaylanmaz.

 

SMS ve İnternet Bankacılığı Başvuruları İçin Belge İstenir mi?

Bankaların kredi çekmek için gerekenler ve istedikleri evraklar başvuru yoluna ve başvurulan krediye göre farklılık göstermektedir. Krediye;

 • Şubeye giderek,
 • İnternet bankacılığı veya akıllı cihazlardaki mobil uygulamalardan,
 • SMS mesajı atarak başvuru yapabiliriz.

İnternet üzerinden veya SMS ile yapılan başvurularda evrak istenip istenmediği merak edilmektedir. İnternet ve SMS ile kredi başvurusunda önce başvuru yapan kişinin yalnızca bilgileri istenmektedir. Alınan bu bilgiler üzerinden kişinin banka geçmişi, kredi notu, talep ettiği miktar ile gelirinin uyumu incelenmektedir. Bu bilgileri inceleyen banka ön onay verirse ikinci aşamaya geçilmektedir.

İkinci aşama ise ön onayı alan kişinin şubeye giderek belli başlı belgeleri sunmamız istenmektedir. Tabi bazı bankalar düşük miktarlardaki bazı krediler için şubeye belge teslim edilmesine gerek duymamaktadır. İlk aşamadaki onaydan sonra krediyi vermektedir. İnternet üzerinden başvuru yapmanın çok avantajları bulunduğundan birçok kişi bu yolu tercih etmektedir.

 

Kredi Çekmek İçin Kredi Notumun Kaç Olması Gerekir?

Bankalar kredi çekmek için gerekenler arasında kredi notu çok değer vermektedir. Bankaların 1 ile 1900 arasında notla değerlendirilen kredi notu ile ilgili genellikle dikkate aldıkları kriter şu şekildedir;

 • 1 ile 699 arası en riskli,
 • 700 ile 1099 arası orta riskli,
 • 1100 ile 1499 arasın az riskli,
 • 1500 ile 1700 arası iyi,
 • 1700 ile 1900 arası çok iyidir.

Her bankanın kredi notu değerlendirmesi farklılık gösterebilir. Fakat en riskli ve orta riskli statüsünde olanların kredi kullanma şansı biraz düşük olmaktadır. Az riskli olanların kredi kullanma ihtimali varken iyi ve çok iyiler ise gelirlerine uyumlu kredi talebinde bulunmaları durumunda kredi alma konusunda sıkıntı yaşamazlar. Bu durum genellemedir.

Yukarıdaki kriterler genelleme olduğundan dolayı kredi ihtiyacım var fakat orta riskteyim kredi alamam diye düşünmek yerine direk banka ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bankalar gelir durumunuza göre size bir kolaylık sunabilir. Ayrıca kredi alamayacağı belli olan kişiler 12 ay taksit avans imkanı sunan kredi kartından alabilir.

 

Kredi Çekmek İçin Gelirim Ne Kadar Olmalıdır?

Bankaların geliri kredi çekmek için gerekenler arasında değerlendirebilmesi için kayıtlandırılabilmesi gerekmektedir. Ayrıca kredi çekebilmek gelirin yeterli gelmesi ile alakalıdır. Kişinin çekebileceği kredi miktarının aylık ödemesinin gelirin yarısı kadar olmalıdır.

Bankalara göre bu durum değişiklik gösterse de uygulanan genel kriter bu yöndedir. Yani aylık 10000 TL ödeyebilmek için aylık gelirin en az 20000 TL olması gerekir. Bu hesaplama yapılırken kişinin farklı kredi ödemeleri varsa onlar da hesaba katılır.

 

Kredi Kullanmak İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmalıyım?

Bankalar aylık sigortalılık durumunu farklı olarak değerlendirebilmektedir. Fakat sigortalılık durumunda genellikle kabul edilen kriterler;

 • SGK’lı çalışan kişinin son işyerinde en az 3 ay toplamda ise 12 ay sigortalı olmalıdır.
 • Vergi levhalı olarak çalışan kişinin vergi levhasında kar gözükmeli ve işletmenin kuruluşunun üzerinden en az bir yıl geçmiş olmalıdır.
 • Memur olarak çalışan kişilerden işe başlamış ve aktif olarak çalışıyor olması durumunda herhangi bir çalışma süresi aranmaz.
 • Emekli olan kişide süre kısıtlaması aranmamaktadır. Fakat emekli farklı bir yerde çalışıyor ve daha yüksek kredi çekmek istiyor ise çalıştığına dair resmi bir beyan veya iş yerinden bir yazı getirmesi gerekecektir.

 

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Kredi çekmek istiyorsunuz fakat şartlarınız uygun mu değil mi diye tedirginseniz sizi hemen bu konuda bilgilendirelim. Kredi kullanmak için gereken şartlar şunlardır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmalısınız.
 • Bankalardaki kredi ve kredi kartı ile ilgili çalışmalarınız düzgün olmalı.
 • Herhangi bir malınızı ipotek olarak gösterecekseniz eşinizden yazılı rızasını alıp bankaya vermelisiniz.
 • İhtiyaç kredisi için en fazla 36, taşıt için 48 ay vade kullanabilirsiniz.
 • Konut kredisi dışındaki kredilerde aile gelirinizi hesaba katamazsınız. Konut dışındaki taşıt ve ihtiyaç kredisinde ev halkından sadece kefillik yönünden destek alabilirsiniz.
 • Gelir beyanını resmi evrakla bildirmelisiniz.

 

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Bu soruya kişinin çalıştığı yere göre cevap verilmelidir.

 • Özel sektörde çalışan kişi; maaş bordrosu, SGK dökümü, ikametgah belgesi, işyeri imza sirküsü, tapu fotokopisi, araç ruhsatı veya faturası, varsa ek gelir belgesi,
 • Kamu çalışanı; maaş bordrosu, ikametgah belgesi, tapu fotokopisi, araç ruhsatı veya faturası ile ek geliri varsa gelir belgesi,
 • Emekliler; emeklilik aylık dökümü, ikametgah belgesi, tapu fotokopisi, araç ruhsat veya faturası, ek bir yerde çalışıyor ise resmi ek gelir belgesi,
 • Vergi levhalı çalışanlar; güncel vergi levhası, imza sirküsü, Ticaret Odası kayıt belgesi, bilanço ve gelir tabelası, ticaret sicil gazetesi, tapu fotokopisi, araç ruhsatı veya faturasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status