2024 | İş Fikirleri

Lübnan İşçi Alımı ve İşçi Olarak Gitmek 2024

Orta Doğu’nun önemli ülkelerinden olan Lübnan’da çalışmak isteyen vatandaşlarımıza, Lübnan işçi alımı nasıl oluyor ve nasıl bu ülkede iş bulabilirsiniz söz edeceğiz.

Lübnan’da çok sayıda Türk firması bulunuyor. Orta Doğu ülkelerinin çok fazla gelişmemiş olduğunu da bilmemiz gerekiyor. Diğer ülkelerde iş imkanları bu ülkelere oranla biraz daha iyi seviyelerde.

 

Lübnan Ekonomisi Ne Durumda?

Gelişmekte olan bir ekonomiye sahiptir. En gelişmiş sektör olarak bankacılık sektörü gösterilmektedir. Dışarıya sattığı bazı ürünler bulunuyor. Metal ürünler, tarım ürünleri, kimya ürünleri ve ulaşım ekipmanları olarak yurtdışına sattığı ürünler bulunuyor. Bu ürünler sayesinde ekonomisine katkıda bulunuyor.

2009 yılından sonra yüzde 8 ve yüzde 9’luk gibi büyük oranda büyümeler gerçekleşmişti. Fakat 2013 yılında Suriye’de olan iç savaş yüzünden Lübnan’da etkilenmiştir. Büyüme oranları 1 civarında devam etmektedir.

Son dönemlerde yapılan bazı yenilikler ile ekonomi canlandırılmaya çalışılıyor. İnşaat sektöründe gelişmeler görülmektedir. Bu sektörde ülkemizden bazı firmalar zaman zaman faaliyet gösteriyor.

Ülkemiz ile yapılacak olan bazı anlaşmalar bulunuyor. Serbest Ticaret Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi ile birlikte iki ülke arasındaki ticaret çok artacak.

Ülkenin başkenti olan Beyrut’ta mevcut olan havalimanın kapasitesinde de artışa gidildi. Buna benzer ekonomiyi canlandırmak adına devlet yetkilileri çalışmaktadır. Gerek özel sektörü gerekse devlete ait birimlerde genişletme ve geliştirme yöntemleri uygulanmaya başlandı.

 

Bu Ülkede Nasıl İş Buluruz?

Ülkemiz adına faaliyet gösteren firmalar bazı zamanlar işçi alımı yapıyor. Bunun için net bir tarih vermek mümkün değil. Ne zaman faaliyet gösterecekler ve ne zaman işçi alımı yapacaklar bunu kimse bilemez. Aşağıdaki linki tarayıcınıza kopyalayıp ülkemiz adına bir firma işçi götürüyor mu öğrenebilirsiniz. Eğer ilan yoksa şuanda işçi götürme işlemi yok demektir.

  • https://www.kariyer.net/is-ilanlari/lubnan

 

Yabancı Kaynaklar Aracılığı İle İş Bulmak

Bu ülke içerisinde iş ilanları yayınlayan bir çok yabancı site bulunuyor. Bunlar aracılığı ile iş bulmak mümkün olacak. Fakat vize ve çalışma işlemlerini halletmeniz gerekiyor. Ayriyeten iş başvurusu yaparken Türkiye’den geleceğinizi belirtmeniz ve iş verenin bu durumu kabul ediyor olması gerekiyor.

Ayrıca siteler yabancı kaynak olduğundan, Arapça ve İngilizce biliyor olmanız gerekiyor. İngilizce bilmeseniz de Arapça, iş başvurusu yapabilmek için şart. Linkleri tarayıcınıza kopyalayıp bakabilirsiniz. Lübnan iş ilanları aşağıdaki sitelerden paylaşılıyor.

  • https://www.bayt.com/en/lebanon/jobs/
  • https://www.indeed.com/l-Lebanon,-TN-jobs.html
  • https://www.gulftalent.com/lebanon/jobs

 

Lübnan’da Yaşam

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status