2024 | İş Fikirleri

2024’te Nasıl Zengin Olunur? Zengin Olmanın Yolları

2024 yılında zengin olmak ister misiniz? Nasıl zengin olunur diye muhakkak sizlerde merak ediyorsunuzdur. Dünyaya bir defa geldiğimizin herkes farkında. Bu süreç içerisinde rahat ve mutlu bir yaşam için ise, çok fazla paramızın olması gerekiyor. Etrafımızda veya haberlerde gördüğümüz zengin insanların hayatları, hayallerimizi süslüyor.

Lüks hayatların görünce bizler de onlara özeniyoruz. ”Keşke bizim de paramız olsa da, biz de böyle yaşasak” diye içimizden cümleler kuruyoruz. Keşke herkesin mutlu olabileceği kadar paraya ulaşabileceği bir dünyada yaşıyor olsaydık. Fakat maalesef durum böyle değil. Bazıları sefa içerisinde yaşamını sürdürürken, bazıları ise cefa içerisinde yaşamlarını sürdürmeye devam ediyor.

Sıfırdan başlanıp nasıl zengin olunur diye merak ediyorsanız sizlere bu yazımızda bazı tüyolar vereceğiz. Zengin olan insanları anlamaya çalışacağız. Zamanında ne tür adımlar atıp zengin olduklarına dikkat çekeceğiz.

 

Zengin Olmanın Yolları Neler?

sıfırdan nasıl zengin olunur

Zengin insanların analizini iyi yapmak gerekiyor. Zengin olan insanların %60’lık bir kısmı aileden gelen iş veya miras sayesinde zengin olmuş kişilerdir. Diğer %40’lık dilim ise, kendi arasında bir çok alt kategoriye ayrılmaktadır. Örneğin; ticaret yaparak zengin olanlar, iyi bir mesleğe sahip olanlar veya bir şey üreten insanlar gibi.

Örneğin adamın sesi güzel oluyor ve sanatçı oluyor ardından zengin olma yolu ona aralanmış oluyor. Ayriyeten birisi çok iyi futbolcu oluyor ve çok para kazanıyor. Bu tarz doğuştan gelen yetenekler sayesinde de zengin olan bir çok insan bulunuyor. Bu kesim de %40’lık dilimin içerisinde bulunan alt kategorilerden birisidir.

”Özel bir yeteneğim yok ve ailem de zengin değil. Peki ben zengin olamaz mıyım?” Diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Tabi ki de olabilirsiniz fakat kesin olursunuz diye kimse size bir söz veremez. Zengin olan kişilerin dikkat ettiği şeylere gelin birlikte göz atalım.

 

1- Yüksek Maaşlı ve Geleceği Olan Mesleklere Yönelmek

yüksek maaşlı mesleklere yönelmek

Üniversitelerde okutulan herhangi bir meslekten çok yüksek miktarlarda maaş beklemek doğru olmaz. Fakat yine de bazı alanlarda, alanınızda gerçekten iyi olursanız çok yüksek maaşlar alabilme ihtimaliniz olacaktır. Örneğin; iyi bir ekonomist, doktor, avukat veya yazılımcı olursanız yüksek miktarlarda maaşınız olacaktır. Ülkemizde özel hastahanelerde çalışan ve alanında iyi olan doktorların ortalama maaşları 200 bin TL’yi bulabilmektedir.

İlla ki doktor veya ekonomist olmanız gerekmiyor. Diğer bölümlerde de alanınızda en iyilerden olursanız, mutlaka yine çok yüksek maaşlar ile çalışırsınız. Ayrıca geleceğin meslekleri sürekli olarak değişmektedir. Şuanda popüler olan meslekler gün gelecek popülerliğini kaybedecektir.

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?” Adlı yazımıza göz atarak, ileride değerleneceğini tahmin ettiğimiz mesleklere göz atabilirsiniz.

 

2- Hayatta Aktif Olun

hayatta aktif olun

Evde durarak zengin olmayı beklemeyin. Dışarıda atacağınız adımlarda da ilk hedefiniz zengin olmak olmasın. Hayatta aktif olmaya özen gösterin. Çevrenizi genişletmeye çalışın. Her türlü aktiviteye gidin. Sosyal kulüplere üye olun. Etrafınızda bulunan daha fazla insan ile tanışmanıza vesile olacak her türlü etkinliğe mutlaka katılın. Arkadaş çevrenizin genişlemesi mutlaka fayda sağlayacaktır.

Arkadaş çevresinin ne gibi faydası olur diye düşünmeyin. Şuanda zengin olan kişilerin arkadaş çevreleri oldukça geniş. Zengin olduğu için geniş değil. Zengin olmadan da bu kişilerin arkadaş çevresi çok fazla oluyor. Arkadaşların birbirlerine ne zaman faydaları olacağı belli olmuyor. Örneğin bir kişiye ileride işiniz düşebilir ve bu konuda o kişiyi tanıyan bir arkadaşınız olursa, sizlere faydası dokunabilir.

 

3- Sağlığınıza Dikkat Edin

sağlığınıza dikkat edin

Sağlık olmadan dünyanın en zengini olsanız ne işe yarar? Zengin olabilmenin en büyük faktörlerinden birisi ise aklı mantıklı kullanabilmektir. Atacağınız adımlarda iyi düşünmeniz gerekecektir. Bu nedenle sağlıksız olmanız iyi düşünmenize engel olacaktır.

Sağlık olmadan zengin olsanız dahi, zenginliğin tadına varamazsınız. Bu nedenle önce sağlık diyoruz. Zengin olmasanız dahi, sağlıklı olmak için elinizden geleni yapmanız gerekiyor.

 

4- Zengin İnsanların Hayatlarını Okuyun

zengin insanların hayatlarını okuyun

Zengin olabilmeyi başarmış insanların, zengin olana kadar hangi evrelerden geçtiğini öğrenmek sizlerde yeni fikirlerin oluşmasını sağlayacaktır. Bu nedenle dünyanın ve ülkemizin en zengin insanların geçmişlerini öğrenmenizde fayda olacaktır.

Özellikle hangi işleri yaptıklarıyla ilgilenmenizi tavsiye ediyoruz. Bu işi geliştirme süreçlerini iyice anlamanız gerekiyor. Siz de ileride bir iş yaparsanız, işi ilerletme adına yeni fikir üretmenize zenginlerin geçmişlerinin faydaları olabilir.

 

5- Yatırım Yapın

yatırım yapmayı unutmayın

Kazandığınız parayı mutlaka bir yere yatırım yapın. Eğer elinizde tutarsanız o para her yıl enflasyon ile birlikte değer kaybedecektir. Değer kaybını önlemek için yatırım yapmanız şart. %10 enflasyon olsa dahi, o para bir önceki yıla oranla %10 değer kaybetmiş olacaktır. 100 bin TL’yi baz alırsak, %10 enflasyon ile birlikte 10 bin TL kayıp yaşanmış gibi olur.

Yatırım derken neyi kastediyorsunuz diye soracak olursanız; parayı faize yatırmak veya parayı bir dükkana veya herhangi bir arsaya yatırmak olabilir.

Bankaların faiz oranları oldukça yüksek. ”Aylık Banka Faiz Getirileri” adlı yazımıza bakarak, bankaların ne kadar faiz verdiklerini öğrenebilirsiniz.

 

6- Kendi İşinizi Kurun

kendi işinizi kurun

Herhangi bir işte çalışarak zengin olmak pek mümkün değil. Herhangi bir yerde personel olarak çalıştığınız zaman, o işin sahibinin zengin olması adına uğraşıyorsunuz demektir. İş yeri sahibi olmadan çok zengin olmanın hayallerini kurmayın. Bu sadece yukarıda bahsettiğim geleceği olan meslekler için geçerlidir. İyi bir doktor olarak bir hastanenin personeli olsanız da çok iyi maaş alabilirsiniz ama sıradan meslekler için bu durum söz konusu değil.

Kendi işletmenizi açmak için zorlu bir süreçten geçmeniz gerekiyor. Her iş sahibi zengin olamıyor. İşin başarılı olması adına dikkat etmeniz bir çok şey bulunuyor.

Mutlaka okuyun: Kendi İşletmenizi Açarak Nasıl Para Kazanırsınız?

Mutlaka okuyun: İşyeri İçin En İyi Yer Seçimi Nasıl Yapılır?

Mutlaka okuyun: İşyeri (Dükkan) Açmak İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

 

7- Birden Fazla İş İle Uğraşın

birden fazla iş ile uğraşın

Tek bir iş ile uğraşmak demek tek bir gelir kaynağınızın olması anlamına gelmektedir. Genelde zengin olan kişilerin birden çok gelir kaynağı olmaktadır. Birden çok gelir kaynağı zaten insanı zengin olma yoluna doğru götürür.

Gerçekten ilgilendiğiniz bir işiniz olsun ve oradan sabit bir gelir gelsin fakat bununla yetinmeyin. Çok yüksek miktarlarda gelir getirmese dahi yan gelir getirecek işler ile mutlaka ilgilenin. Zaman zaman yan gelir getiren işler çok iyi para kazandırabiliyor.

Mutlaka okuyun: Yan Gelir Olarak Yapılacak İşler

 

8- Olumsuzluklara Boyun Eğmeyin

olumsuzluklara boyun eğmeyin

Eğer bir girişim yapacaksanız bu girişim sürecinde karşılaşacağınız bir çok sorun olacağını önceden bilmelisiniz. Sorunlar kimi zaman büyük sorunlar olacaktır kimi zaman ise ufak sorunlar olacaktır. Sorunun büyüklüğü ne olursa olsun mutlaka amacınızdan vazgeçmeyin.

İş kurma süreçlerinde işi kuracak kişilerin başına bir çok sorun geliyor. Bu sorunlar karşısında insanlar sizlere bir çok olumsuz eleştiri yapacaklardır. Bu eleştirilere kulak asmayıp amaçlarınıza doğru atmanız gereken adımları atmaya devam edin. İş kurma sürecinde karşılaşılabilecek sorunları en aza indirmek adına, girişimci önceden iş planı hazırlamaktadır. Böylelikle iş kurma sürecinin hangi adımlar ile gerçekleşeceği önceden belirlenir ve bu adımlar doğrultusunda iş ilerler.

Mutlaka okuyun: İş Planı Nasıl Hazırlanır?

 

9- Kendinizi Sürekli Olarak Geliştirin

kendinizi sürekli olarak geliştirin

İşinize yarayacak olan sektörlerde ve yan gelir getirmeyi sağlayacak olan işlerde yavaş yavaş profesyonelleşmeye başlayın ve sürekli olarak kendinizi geliştirin. Örneğin yan gelir olarak bir site üzerine çalışıyorsanız, internetten daha fazla para nasıl kazanır diye daha çok araştırmalar yapın. Yan gelir sağlayan işlerinde püf noktalarını öğrenin.

Bunun yanı sıra ana işinizde size fayda sağlayacak olan eğitimlere gidin. Gerekli olan sertifikaları alın. İnternet üzerinde olan ve alanınızla alakalı olan her türlü bilgiyi okuyun. Zengin insanların hayatlarını araştırın. Büyük şirketlerin nasıl kurulduğunu araştırın. Sürekli bir şeyler okuyun.

 

10- Kendinizi Analiz Edin

kendinizi analiz edin

Sürekli olarak bir önceki ay ile içerisinde bulunduğunuz aydaki gelirinizi karşılaştırın. Her ay, bir önceki aydan daha fazla para kazanmayı hedefleyin. Fakat bir önceki ay ile şimdiki ay arasındaki hedefinizin miktarı çok yüksek olmamalı. 100 TL olsa bile 1 yıl sonra 1200 TL fark etmiş olacaktır.

Kendinize bu tarz ufak hedefler koyun. Gelirinizi arttırabilmek için yan gelir sağladığınız işlere daha çok önem vermeniz gerekmektedir.

Çok fazla para kazanacağım diye kendinizi aşırı harap etmenin de anlamı olmayacaktır. Uyku düzeninize ve sosyal aktivelerinize de zaman ayırmanız, ruhsal sağlığınız açısından oldukça önemli bir durumdur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status