2024 | İş Fikirleri

2024’te Ne İş Yapabilirim? (En Mantıklı 20 İş Fikri)

Ne iş yapabilirim diye araştırma yapanlara çok güzel örnek fikirler sunacağız. Kendi işimi kurmak istiyorum diyenlerin okuması gereken bir makale hazırladık. Tabi ki sadece bu bahsedeceğimiz iş fikirleri ile bu fikirler sınırlı olmayacak. Girişimci insanlar bu tarz çok makale okumalıdır. Akla gelebilecek her türlü iş fikrini okumalısınız ve kendinizce en uygun olana yönelmelisiniz.

Ne kadar fazla fikir okursak, aklımızda da o kadar yeni fikirler üreyebilir. İlla halihazırda bulunan bir işi yapacağız diye bir durum yok. Belki iş fikriyle alakalı bir yazı okuyken, aklımıza hiç bulunmayan bir iş fikri gelebilir. Bu nedenle yukarıda da söz ettiğimiz gibi bu konular ile alakalı ne kadar çok yazı okursanız sizler için iyi bir durum olacaktır.

İş fikirleri araştırmamızda sizlere sunacağımız fikirler ile sınırlı kalmamanızı tekrardan söylüyoruz. Dünyada binlerce hatta yüzbinlerce bile iş fikri bulunuyor. Ne kadar çok iş hakkında sahip olursanız, kurmayı düşündüğünüz iş fikri de o kadar şekillenecektir. Sözü fazla uzatmadan sizlere hazırladığımız fikirleri sunuyoruz!

 

1- E-Ticaret

e-ticaret yapmak

Ne zaman bir iş fikri anlatacak olsam, özellikle de geleceğe dair işlerden söz edecek olsam ilk sıralarda mutlaka E-ticaret fikrine yer veririm. Geleceğin iş fikirleri arasında bence ilk 5’te yer almaktadır. Neden böyle düşünüyorsun diye soracak olursanız; artık alışverişler tamamen internet sektörüne kaymış durumdadır. Size internetten bulduğum ufak bir araştırmayı sunuyorum:

”İnternetten alışveriş yaygınlaşıyor 

İnternetten kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi veren ya da satın alan 16-74 yaş grubundaki bireylerin oranı geçen yılın nisan ayı ile bu yılın mart ayı arasında yüzde 34,1 oldu. Bu oran bir önceki dönem yüzde 29,3 seviyesinde kaydedilmişti.”

2019 yılına ait bu haberdeki bahsedilen oranlar 2021 yılıyla birlikte bir tık daha artmış durumdadır. 2024 yılıyla birlikte de bu oranlar bir tık daha yukarı gelerek 40’lı 45’li oranlı görecektir. İnternet kullanımı artık tüm dünyada yaygınlaşıyor. İnsanlar AVM’leri dolaşarak bir şey almak yerine, bilgisayarından veya telefonundan araştırma yaparak anında sipariş vermeyi daha kolay görüyor ve öyle de. Bizler de genelde internetten alışveriş yapmıyor muyuz?

E-ticaret yapmak için de öncesinde hangi adımları izlememiz gerektiğini iyice belirlememiz gerekiyor. En öncesinde hangi alanda ürün satışı yapacağımızı belirlemeliyiz. Arından da bazı adımları eksiksiz şekilde yerine getirirsek, başarı zaman içerisinde kaçınılmaz bir son olacaktır. Konuyu daha çok merak edenler için detaylıca anlattığımız ”E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?” adlı makalemize göz atmalısınız.

 

2- Youtube

youtubedan para kazanmak

Son bir iki yılda oldukça popüler olan bir işten söz ediyoruz; Youtube’dan para kazanmak. Son zamanlarda gündeme de çok fazla gelerek birçok insan Youtube’dan haberdar oldu. Youtube sayesinde zengin olan insanları gördükçe insanlar da bu iş ile nasıl para kazanıldığını merak etmeye başladılar.

Youtube üzerinden gerçekten çok iyi miktarlarda gelir elde etmek mümkün olabilir. Tabi bunun için de bu alanda başarılı olmak gerekiyor. Son dönemlerde çok fazla gündeme geldiği için bir çok insan bu işlere girmeye başladı. Rekabet yükseldi. Yine de gelecek yılların en iyi para kazandıran sistemlerinden biri olmaya devam edecektir. Bu konuyu daha çok merak edenler ve ayrıntılarını öğrenmek isteyenler ”Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

 

3- Tavuk yetiştiriciliği

tavuk çiftliği kurmak

Eğer son günlerde tavuk aldıysanız, fiyatların hangi seviyelere geldiğinden haberdarsınızdır. Biz bile bir iki yıl önce kilosunu 20 TL’ye aldığımız tavuğun bu dönemlerde 120 TL civarlarında olduğunu biliyoruz. Sadece tavuk olarak bakmamalı ve yumurta olarak da bu durumu değerlendirebiliriz. Aynı şekilde yumurtaların da ücretleri gittikçe artıyor.

Kurulabilecek güzel bir tavuk çiftliği ile hem tavuktan hem de yumurtalarından gelir sağlanabilir. Tabi burada bir seçim yapmak gerekiyor. Tavuk çiftlikleri genellikle ya yumurtayı satıyor ya da tavuğun kendisini. İkisini bir arada yapmak zor bir durum.

Tavuk tüketiminin de arttığını ele alırsak, bu iş fikri gelecek yıllarda kazandıracak gibi görünmektedir. Et fiyatlarının çok yüksek olması insanları alternatif olarak tavuğa yöneltmiş durumda. Bu konuyu daha çok merak ediyorsanız ”Tavuk Çiftliği Kurmak” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

 

4- Butik açmak

butik açmak

Butik dükkanları son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Açacağınız bir butik dükkanının reklamını sosyal medyada da iyice yaparak, hem normal çevreden satış yapabilir hem de sosyal medya üzerinden siparişler alarak satışlarınızı daha da artırabilirsiniz.

Artık dükkanlar bile satışların çoğunu sosyal medya üzerinden yapar hale geldiler. Özellikle virüs sürecinde insanlar AVM’lere gitmeyi pek tercih etmediğinden siparişlerini sanal ortam üzerinden yapıyorlar.

 

5- Araba yıkama yeri açmak

araba yıkama yeri açmak

Arabalara olan ilgilerin ne derece arttığı ortada. Durum böyle olunca insanlar arabalarına daha çok değer vermeye başladılar. Arabanın temizliğinden herhangi bir sorununa kadar oldukça ilgilenmeye başlayan insanlar dış ve iç temizliğe de oldukça önem veriyorlar.

Güzel bir yere açılacak olan araba yıkama yeri, fiyatları da uygun tuttuğu durumda iş yapmama gibi bir olasılığı bulunmuyor. Etrafınızda araba yıkama yerleri varsa mutlaka ne kadar yoğun olduklarını görmüş olmalısınız. Araba yıkama fiyatları yıkamanın şekline göre değişiklik göstermektedir.

 

6- Hayvan çiftliği kurmak

hayvan çiftliği kurmak

Hayvanların fiyatları da oldukça hızlı şekilde artıyor. Kurban Bayramı zamanları normal büyüklükte kesilen bir ineğin ortalama fiyatları 80, 150 bin TL arasında değişiyor.

Açılacak olan çiftlikte süt ürünleri satışları da yapılabilir. 1 litre doğal sütün fiyatı 30 ila 40 TL arasında değişebilmektedir. Hayvanları bakabileceğin doğal bir ortam var ise, yeme de çok fazla para harcamanız gerekemeyecek. Durum böyle olunca harcayacağınız miktar azalacak.

 

7- Cafe açmak

cafe açmak

Cafe açma fikri son 15, 20 yıldır en popüler işlerden olduğu gibi gelecek yıllarda da popüler olacağa benziyor. İnsanlar cafe tarzı yerlerde zaman geçirmeyi çok seviyorlar.

Cafenin başarılı olabilmesi için bir çok faktör bulunuyor. Her cafe para kazandıracak diye bir şey yok. Açacağınız yerden cafenin konseptine kadar bir çok önemli faktör bu işte başarılı olmak için çok önemli adımlardır.

Genelde insanlar böyle bir düşünceye girdiklerinde sıfırdan bir cafe açmak yerine, bir cafenin bayiliğini alarak bu işe girmeyi düşünürler. Bayilik alarak girdiğinizde bir çok şey zaten hazır olur. Tabi bayilik almak için çoğu firma sizden ücret talep eder. Bu konuyu daha çok merak edenler ”Cafe Açmak, Cafe Nasıl Açılır?” adlı makalemize göz atabilirler.

 

8- Eğlence mekanı (Bar) açmak

eğlence mekanı açmak

Eğlence mekanları çok fazla tercih edilen mekanlardan birisi. Özellikle canlı müzik tarzında açılan mekanlar oldukça tercih ediliyor. Bu tarz mekanlar işleri büyüttükten sonra, mekanlarına ünlü isimleri getirerek sahne performansları yaptırıyorlar. Böylelikle hem isimlerini daha çok duyuruyorlar hem de müşteri sayıları artıyor.

Böyle bir mekanda başarılı olmak için mekanın konsepti ve mekanın yeri çok önemlidir. Ulaşılması kolay bir yer olmalı ve insan trafiğinin fazla olduğu yerlerde olmalıdır.

 

9- Fotoğrafçı dükkanı açmak

fotoğraf dükkanı açmak

Fotoğrafçılık mesleği pek fazla gündemde olmayan fakat iyi para kazandıran mesleklerden biridir. Düğünlerin, sünnetlerin veya başka eğlencelerin sonu gelmez. Bu nedenle fotoğrafçıların işlerinde herhangi bir azalma olamaz.

Özellikle düğünlerde fotoğrafçılar güzel miktarlar elde edebiliyorlar. İşinizde iyi olursanız daha da çok tercih edilir hale gelir ve böylelikle kazancınızı da artırabilirsiniz.

 

10- Güzellik merkezi açmak

güzellik merkezi açmak

Kadınlar kendilerine gösterdiği özeni gün geçtikçe artırıyor. Güzellik merkezlerinin hizmet kitlesi sadece kadınlardan oluşmuyor. Erkekler de son dönemlerde bu tarz merkezlere giderek kendilerine bakım yaptırıyorlar.

İnsanlar güzel görünmeye gittikçe daha da önem gösterir hale geldi. Güzel görünmenin kişide bir çok etki yarattığı ortada. En önemlisi ise kişinin öz güveninin artması. Durum böyle olunca insanlar güzel görünme yarışına düşüyorlar. Güzellik merkezlerine olan ilgi artmış durumda. Tabi burada çalıştıracağınız doktor çok önemli bir etkendir. Bu işlerden anlayan kişiler ile çalışmanız şart.

 

11- Video editörlüğü

video editörlüğü

Yukarıda bahsettiğim bir çok işin içerisine sosyal medya da girmektedir. Özellikle E-ticaret ve Youtube gibi sektörlerde video kullanımı çok yüksek orandadır. Bu videoları düzenleyecek kişilere olan ihtiyaçta böylelikle artar hale geldi.

Video editörlüğü sadece bu tarz platformlarda değil, televizyonda da çok kullanılmakta. Eğer iyi bir kurgucu olabilirseniz televizyondaki dizilerin veya programların arka planında çalışabilirsiniz. Kurgu işinde iyi olan kişiler çok iyi para kazanmaktadır. Adobe Premiere ve Edius gibi programları çok iyi öğrenmeniz şart. Sadece bu programlar ile de olacak iş değil. Buna benzer bir çok programa dair bilginizin olması gerekiyor.

 

12- Cast ajansı açmak

cast ajansı açmak

Dizi ve televizyon sektörüne ana oyuncular dışında konuşması az olan veya olmayan oyuncu desteği sağlayan cast ajansları son dönemlerde inanılmaz para kazanıyorlar. Hiç bilinmeyen işlerin başında gelen bu iş, gelecek sektörün de en fazla kazandıracak işlerinin başında geliyor.

Dizi veya film çekimleri son dönemlerde çok fazla artmış durumda. Dizilerde veya filmlerde oynayan ve bir karakteri canlandıran insanları hepimiz biliyoruz. Fakat bunların dışında o sahnenin doğal görünmesi adına oynayan birçok insan bulunuyor. Örneğin etrafta yürüyen insanlar, cafede oturan diğer insanlar veya otobüsleri dolduran diğer insanlar. Bu insanlar da cast ajansları sayesinde bu çekimlere götürülmektedir.

Ortamın doğal görünmesi adına arka planda oynamakta olan bu insanlar günlük 500 TL alıyor ise, cast ajansı bu kişi için filmin veya dizinin yapımcısından 1000 TL almaktadır. 500 TL’sini o kişiye verir 500 TL’sini de kendisine alır. İyi bir cast ajansı günde binlerce insanı bu tarz işlere yönlendirmektedir. İyi bir cast ajansı olmak için öncelikle İstanbul’da bir yer açmalısınız. Başka şehirde bu tarz işler ile para kazanmak pek mümkün değil. Ankara ve İzmir’de bile bu tarz işler pek tutulmamaktadır. Ankara, İstanbul’dan sonra en kalabalık 2. şehrimiz olmasına rağmen pek fazla dizi veya filme ev sahipliği yapamıyor.

 

13- Yazılımcı olmak

yazılımcı olmak

Gelecekte birçok şeyi sanal platforma yönelmesiyle birlikte yazılıma olan ihtiyaç artacaktır. Günümüzde bile iyi bir yazılımcı çok iyi para kazanmaktadır. Yazılım konusuna ilginiz varsa bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Mobil uygulamalar, mobil oyunlar, bilgisayar uygulamaları veya bilgisayar oyunları gibi şeylere olan ilgi inanılmaz derecede arttı. Bu işlerin arka planında bir çok yazılımcı çalışmaktadır. Bu tarz işlerden yazılımcılar büyük pay elde etmektedir.

 

14- Kuaför dükkanı açmak

kuaför dükkanı açmak

Erkek veya kadın kuaförü olarak bu iş ikiye ayrılmaktadır. Kadın kuaförleri erkek kuaförlerine oranla çok daha fazla para kazanmaktadır. Kadınların kuaföre gelme sıklığı daha fazla olabilmekle beraber yapılan işlemler için talep edilen ücretler de erkek kuaförüne oranla çok daha fazla olmaktadır.

En basitinden bir saç boyama bile en az 500 TL gibi bir miktara yapılmaktadır. Erkek kuaförüne giden bir kişi ise saçını kestirdiğinde ödeyeceği ücret 150, 200 TL gibi bir miktar oluyor. Bu nedenle kadın kuaförü açma fikri daha mantıklı olabilir fakat erkek kuaförleri de işin iyi yaparsa iyi miktarlarda para kazanabilirler. Bu işi daha detaylı merak edenler ”Kadın Kuaförü Açmak: Nasıl Açılır?” ve ”Erkek Kuaförü Nasıl Açılır?” adlı makalelerimize göz atabilir.

 

15- Doğal (Organik) ürünler dükkanı açmak

organik ürün dükkanı açmak

Doktorlar birçok hastalığa karşı neler yapılabileceğinden bahsederken, çok sayıda organik ürünlerden söz ederler. Günümüzde çoğu ürünün yapay şekilde elde edildiğini ele alırsak, doğal ürünlere ulaşmak bir tık zor hale geldi.

Doğal ürünlerin çok sayıda hastalığa iyi geldiğini biliyoruz. İnsanlar da hastalıklarına doğal yollar ile çözüm arıyorlar. Durum böyle olunca doğal ürün satışı yapan yerlere olan ilgi de artmış oluyor. Doğal ürünlerin satılacağı bir dükkan açmayı düşünüyorsanız öncesinde hangi kategorilerdeki ürünleri satacağınıza karar vermeli ve ardından bu ürünleri nereden temin edebileceğinizi araştırmalısınız.

 

16- 2. el dükkanı açmak

2. el dükkanı açmak

Sıfır ürünlerin fiyatlarının çok artmasından dolayı insanlar bu tarz ürünlerin 2. ellerine yöneldiler. 2. elleri toplu şekilde satacağınız bir dükkan açabilirsiniz. Ürünleri sadece dükkanda değil, sosyal medya hesapları açarak oralarda da tanıtmalısınız. Böylelikle satışlarınızda artış olacaktır.

2. el dükkanı açtıktan sonra uyguna temin edeceğiniz ürünlere kar oranı ekleyerek satışlarını gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ürünleri uyguna temin edebilmek için Letgo veya sahibinden.com gibi adresleri aktif şekilde kullanmanız gerekiyor. Uyguna yayınlanan ilanlardan ilk siz haberdar olmalı ve almalısınız. Yoksa sizden önce başkaları bu ürünleri alacaktır.

 

17- Araba tamir dükkanı açmak

araba tamir dükkanı açmak

Arabalara olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Araba sayısı da inanılmaz şekilde artıyor. Virüsten dolayı da insanlar toplu taşımayı kullanmayı pek tercih etmediğinden, araç satışlarında çok büyük artış oldu. Araçlar da insan yapımı olduğundan dolayı zaman içerisinde bir çok sorunu oluşabiliyor.

Araba tamir dükkanı açmak için illa arabalardan anlıyor olmanız gerekmiyor. İşin sahibi siz olabilirsiniz ve maaş karşılığı usta çalıştırabilirsiniz. Saniyelerde bulunan her araba tamiri yerinin sahibi orada çalışan usta değil. Burada çalıştıracağınız usta çok önemlidir. Usta, işinde çok iyi olmalı ve iletişim becerisi yüksek olmalıdır ki gelen müşteri memnun olsun ve sizleri başkalarına da tavsiye etsin.

 

18- Döner dükkanı açmak

döner dükkanı açmak

Döner, Türk halkının en çok tercih ettiği yiyecek türlerinden birisidir. Dışarıda vakit geçirdiğimizde ve acıktığımızda birçoğumuz da döneri yemeyi tercih ediyoruz. Döner dükkanı açmadan önce bu işte başarılı olmak için neler yapılması gerektiğinin analizini yapmak gerekiyor. Bu tarz işlerde iyi para kazanmak için insan trafiğinin iyi olduğu yerlerde dükkan açmak şart.

Sadece insan trafiğinin iyi olduğu yere açmak ile bu iş olmuş olmuyor. Çalıştıracağınız ustayı iyi seçmeli, dükkan dizaynını iyi yapmalı, fiyatları iyi belirlemeli vs. buna benzer birçok faktörü ele almalısınız. Online siparişte de kendinizi geliştirmelisiniz. Kurye tutarak online satışlarınızı da mutlaka yapmalısınız. Evlere sipariş bu tarz dükkanlar için büyük önem arz etmektedir.

 

19- Pastane açmak

pastane açmak

Pastane dükkanı açarak sadece pasta tarzı ürünler değil, poğaça ve ekmek tarzı ürünlerin de satışlarını yaparak çeşitliliği artırmalısınız. Çeşitlilik artıkça müşteri kitleniz de genişleyecektir. Tüm bunlar gelirinizi de artıracak etkenlerdir. Pastane açmadan önce, pastaları kendiniz mi üreteceksiniz yoksa bir üreticiden mi temin edeceksiniz buna karar vermelisiniz.

Ardından dükkan yeri araştırması, dükkan ismi araştırması gibi işlemleri tamamlamasınız. Bir bayinin bayiliğini de alabilirsiniz veya sıfırdan bir isim oluşturarak da bu sektöre giriş yapabilirsiniz. Özellikle doğum günleri için pastalar çok fazla tercih edilmektedir. Normal boyutta bir pastanın en düşük ücreti ise 400 TL civarında seyretmektedir.

 

20- Spor salonu açmak

spor salonu açmak

İnsanlar sağlıklarına daha fazla önem göstermeye başladı. Çünkü sağlığın önemini gün geçtikçe karşımıza çıkan garip hastalıklar ile daha da iyi anlıyoruz. Her türlü hastalığa vücut direncinin iyi geldiği net bir şekilde ortada. Vücut direncini artırmanın en iyi yolu da spor yapmak.

Spor salonlarının sayısı son dönemlerde çok fazla arttı. Böylelikle rekabette artmış durumda fakat yine de açılabilecek güzel bir spor salonu mutlaka iş yapacaktır. Spor salonları için salonun büyüklüğü, çalışacak spor hocaları, spor aletlerinin yeniliği gibi etkenler çok önemlidir. Ayrıca fiyatları da bir tık uygun tuttuğunuzda mutlaka müşteriniz zamanla artacaktır. Bu konuyu daha çok merak edenler ve işin detaylarını öğrenmek isteyenler ”Spor Salonu Nasıl Açılır?” adlı makalemize göz atabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status