2024 | İş Fikirleri

Oda Kiralayarak Nasıl Para Kazanılır?

Bir diğer para kazanma yollarından biri olan oda kiralama işini sizlere tanıtacağız. Ek gelir elde etmenin bir diğer yolu oda kiralama işidir. Günümüzde oldukça popüler olan ek iş yöntemlerinden biri olan oda kiralama ile günlük olarak para kazanabilir ve bu işi sürekli hale getirerek kısa zaman içerisinde ihtiyacınız olan parayı kazanma şansınız olabilir.

Yabancı ülkelerde sıklıkla yapılan oda kiralama yöntemi, ülkemizde de yapılabilmektedir. Özellikle büyük şehirlerde gelirisi yüksek olmaktadır. Evinizde kalacak insanı siz seçeceksiniz ister bayan ister erkek bu size kalmış. Bu işi yapmadan önce gerekli bir izin alıp almayacağınızı merak ediyorsanız, herhangi bir izin almanıza gerek yoktur.

Bu kiralama işini gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Ben etrafımda çok kişi tanıyorum bu işi yapan. Kulağa ismi az para getirir gibi gelse de geliri yüksek olabiliyor. İstanbul, İzmir vb büyük şehirlerde bir oda 500 600 TL gibi bir miktara kiralanabiliyor.

 

Oda Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

oda kiralama işi

Ek gelir elde etmek istiyorum ve evimi kiraya değil odalarını kiraya vermek istiyorum diye düşünüyorsanız haberimizi okumaya devam edin. Evinizde boşta duran kısım veya direkt kiraya vermek istediğiniz ev varsa, bu kiralama işini yaparak ek gelir kazanma şansınız olacaktır. Bu haberin altına kiralamak istiyorsanız veya kiralık oda arıyorsanız yorum olarak yazabilirsiniz.

Tabi bu işi yaparken odalarınızı kimlere kiraladığınıza dikkat etmelisiniz ki sorun yaşamayasınız. Evinizde kalacak olan kişiyi siz seçeceksiniz. Bu kişinin güvenilir olmasına ve eşyalarınızı çalmayacağına dikkat etmelisiniz. Kiralamayı düşündüğünüz odada olması gerekenler; yatak, halı, dolap ve bir masa yeterli olacaktır.

Odanızda kalmak isteyen kişiler, ısınmaya da oldukça önem vereceğinden bu hususa dikkat etmeli ve ısınma sistemlerinizi oda kiralama işine girmeden önce ayarlamalısınız. Mesela bir eviniz var bütün olarak kiraya verdiğinizde örnek veriyorum 10.000 TL. 3 Odası bulunsa evin 3 odasında 2 şer kişi kalsa evde toplam 6 kişi kalacak demektir. 6 kişinin her birinden 3000 TL aldığınızda 18.000 TL yapar. Bu iş İstanbul, Ankara, İzmir’de çok bulunmaktadır.

 

Kiralamadan Önce Neler Yapılmalı?

oda kiralayarak para kazanmak

Para kazanmanın popüler yollarından ve ek kazanç fırsatlarından biri olan oda kiralama yöntemini tercih etmeden önce odanızın temiz olduğundan ve kullanılabilir olduğundan emin olmalısınız. Tabi ki odanın temiz olması gerekir. Odanızı kiralayacağınız kişiler ile aynı evi paylaştığınızda yemek masraflarını da bölüşebileceğinizi unutmayın! Tabi isterseniz bu konuyu konuşup başka türlü de yapabilirsiniz bu size kalmış bir şey. Bu masrafların hepsini odanın fiyatına yansıtabileceğinizin farkında olunmalı.

Bu işi yaparken evinizin merkezi bir konumda olmasına dikkat etmekte fayda var. Kimse kim gelip oda da kalır diye düşünmeyin. İstanbul İzmir Ankara gibi şehirlerde zorunluluktan dolayı bu iş tercih ediliyor. Ben tercih etmek durumunda kalarak oda da kalmıştım ve 600 tl ödemiştim.

 • Kiralanacak yer belirlenmeli.
 • Oda temizlenmeli.
 • Odaya gerekli eşyalar konulmalı.
 • Oda konaklamaya uygun hale getirilmeli.

 

Kiracı Nasıl Seçilmeli?

oda kiracısı nasıl seçilmeli

Sonuç olarak sizin evinizde sizden başka birisi de yaşayacak. Tuvalet veya banyo ihtiyaçlarını onunda kullanması gerekebilir. Eğer ona vereceğiniz odada özel bir banyo yeri yoksa ortak kullanmanız gerekecek. Bu nedenle kiracınıza iyi şekilde güvenebilmeniz gerekiyor. Kiracıyı seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Acele edilmemeli.
 • Kiracının ailesiyle görüşülmeli.
 • Kiracı hakkında biraz bilgi toplanılmalı.
 • Sözleşme imzalanmalı.
 • Tüm detaylar kiracı ile konuşulmalı.

 

Oda Kiralama İlanlarını Nereden Verebilirim?

oda kiralama

Eğer oda kiralamaya hazırsak artık geriye tek bir şey kalıyor. Hazırladığınız odanın ilanlarını sosyal platformlardan insanlara ulaştırmaktır. Ardından sizlere gelecek olan telefonlar doğrultusunda görüşmeler yaparak, kendinize en uygun kişiye odanızı kiralayabilirsiniz. Odanın ilanlarını nasıl verebiliriz?

 • Odaya ait görseller çekilmeli.
 • Sahibinden.com ve Facebook’ta bulunan şehrinize özel emlak gruplarına ve sayfalarına girerek ilan paylaşmanız gerekiyor. Sahibinden’de aynı numara üzerine bir yıl içerisinde tek ilan paylaşabilirsiniz. Çok fazla paylaşmak istiyorsanız ücretli üyelik almanız gerekiyor.
 • İlanları paylaşırken, kiracınızda aradığınız kriterleri de mutlaka belirtmelisiniz.
 • İlanların yanında odanıza istediğiniz ücreti de belirtmeniz gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status