2024 | İş Fikirleri

20 Önü Açık Pek Bilinmeyen Bölümler ve Meslekler

Öğrenci arkadaşlarımız önü açık bölümler ve meslekler hangileri diye merak ediyor ve araştırmalar yapıyorlar. Onlara fikir verebilmek adına bizler de biraz araştırmalar yaptık. Kesin olarak bizim söyleyeceğimiz bölümlerin önü açıktır demek doğru olmaz. Tıp okuyup iş bulamayan, en düşük puanla bir bölüm okuyup çok zengin olan insanlar bulunuyor. Hangi bölümü okursanız okuyun o bölümde en iyilerden birisi olmayı başarabilirseniz mutlaka iyi konumlara gelirsiniz.

Lise okumakta olan öğrencilerimiz üniversitede hangi bölümü okumak istediğine karar verirken en çok dikkat etmesi gereken şeyin o bölümün önünün açık olup olmamasıdır. Geleceğin meslekleri neler olabilir diye güzel bir öngörü ile doğru bir bölüm seçilebilir.

Son 5, 10 yılda değişmeyecek ve önünün açık olacağını düşündüğümüz bölümleri incelemeye başlayalım.

 

Önü Açık Meslekler (İş Garantili Üniversite Bölümleri)

Her ne kadar iş garantili desek de hiç bir bölüm için %100 garantili demek doğru olmaz. Diğer bölümlere nazaran daha yüksek ihtimalle iş bulabileceğiniz bölümler bulunuyor. Bunlar neler diye soracak olursanız hemen incelemeye başlayalım.

Geleceğin popüler meslekleri neler olabilir diye size sunarken yaptığımız sıralamanın herhangi bir anlamı olmadığını belirtmek isteriz. İlk sıradaki diğer sıralardan daha değerlidir anlamına gelmiyor.

 

1- Tıp

tıp bölümü

Yıllardır değişmeyen ve uzun yıllar boyunca da değişmeyecek olan bir bölüm varsa o da Tıp Bölümü’dür. Tıp bölümü öğrencilerinin iş bulmama ihtimalleri oldukça düşüktür. Önümüzdeki 20 yıl bu bölüm popülerliğini korumaya devam edecektir. Tıp bölümünde okumak için liseden sonraki sınav sayısal alanda büyük başarı elde etmek gerekiyor. Tıp bölümü okumaya sıralama sınırlaması da getirilmişti. Belirli bir sıralamaya giremeyen kişiler ücretli de okuyamıyorlar.

 

2- Diş Hekimliği

diş hekimliği

Tıp Bölümü’nün alt dalları da her zaman popüler mesleklerin başında gelmektedir. Diş Hekimliği bölümü de oldukça önü açık mesleklerin başında geliyor. İnsanların dişlerine verdiği önem gittikçe arttı. Bizlerin bile etrafında bir çok insan diş teli kullanıyor, diş beyazlatma ve diş çektirme gibi bir çok işlemi yaptırıyor.

 

3- Fizik Tedavi Uzmanlığı

fizik tedavi uzmanlığı

Tıp Bölümü’nün alt dallarından bir diğeri de Fizik Tedavi Uzmanlığıdır. Bu bölümün de önü oldukça açıktır. Bir çok insan doktora vücudunda bulunan eklemlerden dolayı gittiğinde o doktor o hastayı ilaç tedavisi ile tedavi edemezse mutlaka bir Fizik Tedavi Uzmanına yönlendirmektedir. Değerlendirmenizi tavsiye etmekteyiz.

 

4- Psikoloji

psikoloji

Türkiye’de oldukça hızlı gelişmekte olan mesleklerden birisi de Psikoloji bölümüdür. Özel klinik açılabildiği gibi devlete de atanma ihtimalleri bulunmaktadır. Şuanda da çok fazla tercih edilen bölümlerin başında gelen bu bölüm en az 10, 15 yıl daha çok fazla tercih edilecektir.

 

5- Hukuk

hukuk

Hukuk Bölümü de en çok tercih edilen bölümlerin başında gelmektedir. Avukatlar veya savcılar bu tarz bölümlerden mezun olmuş kişilerdir. Hukuk bölümünün popülerliğinin de en az 20 yıl daha devam edeceğini düşünmekteyiz.

 

6- Yazılım Mühendisliği

yazılım mühendisliği

Son dönemlerde popülerliği oldukça hızlı artan bir bölümden söz ediyoruz. Yazılım mühendisliği ilerleyen dönemlerde Tıp’ı bile geride bırakacak. Gelecekte en değerli mesleklerin arasında gösteriliyor. Eğer bilgisayara ve yazılıma yönelik ilginiz varsa mutlaka bu alanı araştırmanızı tavsiye deriz.

 

7- Odyoloji

odyoloji

İşitme ve denge bozukluklarını erken teşhis ederek onları tedavi edene Odyolog denmektedir. Bu tarz kulak sorunlarının gittikçe artması bu insanlara ihtiyacın da artacağı anlamına gelmektedir.

 

8- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR)

rehberlik ve psikolojik danışmanlık

Hem özelde hem de devlet okullarında iş bulabileceğiniz, çalışma şartlarının oldukça iyi olduğu bir diğer üniversite bölümü ise bu bölümdür.

 

9- Beslenme ve Diyetetik

beslenme ve diyetisyenlik

Ülkemizde sağlıksız insan sayısı gittikçe arttığından dolayı diyetisyenlere olan ilgi de artmaktadır. Bir çok kişi kendi yöntemleri ile zayıflama işlemini başaramayıp, diyetisyenlere başvurmaktadır. Özel hastanelerde çalışılabileceği gibi özel klinik ile de para kazanma şansları bulunuyor.

 

10- Özel Eğitim Öğretmenliği

özel eğitim öğretmenliği

Zihinsel engelliler, işitme engelliler ve görme engellilerin ortak alanda birleştiği bir bölümdür. Devlette ve özelde iş bulma imkanları oldukça kolaydır. Devlette atama puanları çok düşüktür. Özel dersten de iyi miktarlarda gelir elde edilebiliyor.

 

11- Aşçılık

aşçılık

Otellerde ve bir çok yerde çalışan özel aşçılar çok yüksek miktarlarda maaş almaktadırlar. Siz de kendinizi bu alanda geliştirebilirseniz ve biraz da olsa ilginiz varsa bu bölümü mutlaka düşünmelisiniz.

 

12- Mimarlık

mimarlık

İnşaat sektörü ülkemizde en canlı sektörlerin en başında gelmektedir. Bu nedenle mimarlara her zaman ihtiyaç olmuştur ve olmaya devam edecektir.

 

13- Yeni Medya

yeni medya

Eğer İstanbul’da okuyacaksanız ve çok aktif bir insanız bu bölüm de size göre olabilir. Medyaya ve televizyona ilginiz varsa eğer biraz da bu sektörde çevreniz varsa iş bulabileceğiniz bir bölüm olabilir. Fakat diğer şehirlerde bu bölümü okursanız ve pek çevreniz yoksa bu bölümde iş bulamazsınız.

 

14- Tercümanlık

tercümanlık

İyi derecede İngilizce ve diğer dilleri öğrenebilirseniz bu işten çok fazla para kazanabilirsiniz. Üniversitelerde okutulmakta olan bu bölümü okuma sürecinde mutlaka kendinizi geliştirmelisiniz. Sadece İngilizce ile yetinmeyip diğer dilleri de öğrenmeye çalışmalısınız.

 

15- Elektrik Elektronik Mühendisliği

elektrik elektronik mühendisliği

Bu bölümün puanları çok yüksek olmakla birlikte ileride en iyi mesleklerin arasında gösterilmektedir. Eğer bu alana ilginiz varsa ve yüksek puanlar alabiliyorsanız mutlaka bu bölümü değerlendirmelisiniz.

 

16- Youtube Sektörü

önü açık meslekler youtube

Youtube üzerine okuyabileceğiniz bir üniversite bölümü bulunmuyor fakat hangi bölümü okursanız okuyun veya ne iş yaparsanız yapın işinizi bu platforma da taşımanızı tavsiye ederiz. Dünya üzerinde Google’dan sonra en çok tıklanan platform Youtube’dir. İnsanlar bu platform sayesinde dünyalar kadar paralar kazanıyorlar. Siz de bir fikir ile bu sektöre giriş yapabilirsiniz. Pasif gelir kaynağı olarak ömür boyu bir gelir sağlayabileceğiniz alandır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 

17- Sanal Gerçeklik

önü açık bölümler sanal gerçeklik

Sanal platformlara olan ilgi son yıllarda inanılmaz derecede arttı. Özellikle oyunlar için sanal gerçeklik çok fazla kullanılmaya başlandı. Sadece oyunlar ile de değil, izlenilen filmlerde bile sanal gerçeklik kullanılmaya başlandı. İnsanlar oynadıkları oyunla veya izledikleri filmle daha da bağdaşsın diye bu tarz sistemler kullanılmaya başlandı. Gelecek yıllarda da sanal gerçeklikle olan işler daha da artacaktır.

 

18- Robot Mühendisliği

önü açık bölümler robot mühendisliği

Robot arabalar, robot insanlar, robot askerler ve hatta robot eşler gibi terimleri mutlaka duymuşsunuzdur duymadıysanız da duymak üzeresiniz. Dünya genelinde son dönemlerde robotlara olan ilgi çok hızlı şekilde arttı. Bilim insanları, insanların yaptığı her şeyi robotların da yapabileceğini kanıtlamak istiyorlar. Şu anda Çin, ABD ve Japonya gibi teknolojileri oldukça ileri olan ülkelerde gündem olan robot sistemi geçtiğimiz yıllarda alt tabakalardaki ülkelerin de gündemi olacaktır.

 

19- Dil Konuşma Terapisti

önü açık bölümler dil konuşma terapisti

Dil Konuşma Terapisti, dil ve konuşma üzerine eğitim almış uzman kişilerdir. İnsanların iletişimlerini, gelişimlerini ve bireydeki gelişim bozukluklarını tanımlarlar, incelerler ve durumun düzelmesi için çalışma yaparlar. İnsanların gelişimlerinde her geçen yıl oluşan problemler artmaktadır. Bu nedenle bu uzmanlara gelecek yıllarda çok daha fazla ihtiyaç olacaktır.

 

20- Mobil Yazılımcı

önü açık bölümler mobil yazılımcı

Mobil yazılımcı, yazılımın mobil kısmıyla ilgilenen uzman kişilerdir. Günümüzde teknolojinin tamamen mobile kaydığını görebilmekteyiz. Şöyle bir örnek verebiliriz ki bu internet sitesine eskiden giren ziyaretçilerin %60’ı mobilden, %40’ı ise bilgisayardan girmekteydi. Bu yazıyı yazdığımız günün ortalamasına baktığımızda ise %85 mobil, %15 bilgisayar görünmektedir. Bu durum 5 yıl sonra ise %95 mobil, %5 bilgisayar olacak gibi görünüyor. Mobile olan önem böyle arttıkça mobilde yapılabilecek işler araştırılmaya başlanıyor. Telefonlara yapılan uygulamalar, oyunlar ve aklınıza gelebilecek telefonda kullandığınız her şeyi yapan, geliştiren ve hayata sunan kişilere ihtiyaç gittikçe artmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir 

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?

Meslek Tanıtımları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Birisi dedi ki:

  Psikolojinin mi önü açık ? Kuzenim İstanbul Üniversitesinde psikoloji okudu kamuda çalışma imkanı için astronomik Kpss puanı kendi yerini açmak için de astronomik rakamlar gerektiği için formasyon almak zorunda kaldı. Muhtemelen pdrye geçecek

  1. İş Fikirleri dedi ki:

   Merhabalar, tıp bile okunsa iş bulamayan olabiliyor. Düşünceleriniz için teşekkür ederiz 🙂

 2. Nurgül dedi ki:

  Torpil olmadan Bi cacık olllllmaaaaaz

 3. Damla arik dedi ki:

  Aşçılık bölüm iş imkanı var mı

 4. Bera dedi ki:

  Okul oncesi onu acik mi

DMCA.com Protection Status