2024 | İş Fikirleri

2024’te Para Kazandıracak İş Fikirleri

Merhaba arkadaşlar 2023 yılının sonuna geldik. 2024 yılının gelmesi ile birlikte, 2024’de para kazandıracak iş fikirlerinin ortaya çıkmaya başladığını söylemek mümkün. Bir çok yatırımcı ve girişimci arkadaşlarımız ise 2024 yılı için hangi iş fikirlerinin gündemde olduğuna dair araştırmalara başlamış bile.

Her yıl bazı işler ön plana çıkıyor ve bu işlere aşırı yönelim olduğundan dolayı diğer yıl da bu işlerin önleri kapanabiliyor. Az bilinen ve az sayıda rakibiniz olacak işlere yönelmek her zaman doğru bir adım olacaktır. Hangi işe girecekseniz girin, öncesinde ne kadar rakibiniz olacak? Bu rakipler kimler? İşlerini nasıl yapıyorlar? Bu konuları derinlemesine araştırmanızı tavsiye ederiz.

 

2024’te Kesin Para Kazandıracak İş Fikirleri

O zaman sizlerle birlikte 2024 yılı içerisinde para kazandırması mümkün olan ve bir hayli ilgi çekecek olan iş fikirlerinden söz edelim.

 

1- Spor Salonları Para Kazandırıyor

spor salonu açmak

Spora olan hevesin ve önemin artmasından dolayı son yıllarda spor salonlarının bir hayli dolduğunu söylemek mümkün. Gerek TV programlarında gerek başka yerlerde insanları spora yönetecek söylemlerin arttığı bu dönemde, bu işin de getirisi yükseldi. Fakat son dönemlerde çok fazla kişi bu sektöre girdi ve girmeye devam ediyor. Öncesinde çevremizde bir tane spor salonu bulunurken şuanda iki üç tane daha alternatifin bulunduğunu biliyoruz.

Durumu şöyle özetlemek gerekiyor. Kendi oturduğum yerden örnek verecek olursam, 3 4 sene önce etrafımda bir tane spor salonu bulunuyorken şuanda 2, 3 tane bulunuyor. Fakat dediğim gibi salonlara olan ilginin artmasından dolayı bu 3 salonunda full dolu olduğunu söyleyebilirim. Yani 3 salon da para kazanıyor.

Bu işe girmek isteyenler bu konuyu çok detaylı şekilde araştırmalılar. Aletlerin masraflarının biraz fazla olduğunu biliyoruz. Ayriyeten bu konuda en önemli nokta ise bu işi nerede açmayı planladığınızdır. Ne kadar çok rakibiniz olursa işiniz o kadar çok zor olur. Rekabetin az olduğu noktalar ve yerleşim yerlerinin çok olduğu yerler tercih edilmeli. Ayriyeten ulaşım imkanlarını da değerlendirmelisiniz.

Orta dereceli bir salon açmak için aletlerin masraflarının ortalama 1 milyon TL – 1 milyon 800 bin TL arasında olduğu bilinmektedir. Yer tutması veya satın alması ve diğer işlemler derken tüm maliyet 2 milyon TL’ye kadar ulaşabiliyor.

Mutlaka okuyun: Spor Salonu Açmak

 

2- Halı Sahalar Para Kazandırıyor

halı saha açmak

Yukarıda söz ettiğim gibi spora yönelim arttı. Sadece vücut geliştirme adına spor salonlarında yapılan spordan söz etmiyoruz. Futbol olsun voleybol olsun diğer tüm spor sektörlerine olan ilginin arttığı bir gerçek.

Etrafınızda illa bir halı saha bulunuyordur. Bu sahaların çok para kazandığını biliyor muydunuz? Hele etrafında alternatifi az ise ve sahaya gerekli ilgi gösteriliyorsa güzel para kazanılıyor. Son dönemlerde bu sektörde fark edilmeye başlandı. Yine kendi yaşadığım yerden örnek vermek istiyorum. Öncesinde sadece belediyeye ait olan bir halı saha varken, şuanda tercih edebileceğimiz 3 tane saha bulunuyor. Diğer 2 saha ise son 2 yıl içerisinde açılmıştı.

Bu bahsettiğim sahalarda yer bulmak şuanda imkansız bir şey gibi. Eğer yaşadığınız yer biraz kalabalık ise zaten halı sahaların etrafından geçerken sürekli maç olduğunu görebilirsiniz. Yani doluluk oranları çok yüksek oluyor. İnsanlar eğlence olarak futbol oynamayı çok fazla tercih ediyorlar.

Buradaki sahadan örnek vermek istiyorum. Maç başı 1000 TL alınmaktadır. Ayriyeten küçük kafe tarzı şeyler de var onlardan da para kazanıyorlar ama onu hiç katmayacağım bile. Saat 18.00’dan gece 01.00’e kadar maçlar olmaktadır. Bizim buradaki saha da boş bulmanız imkansız bir şeydir. bir iki hafta önceden yer ayırtmanız gerekiyor. Bu sahanın çok fazla kazandığını biliyorum çünkü doluluk oranı aşırı yüksek. Ama ben ortalama bir dolu olan sahanın kazanabileceği ücretten söz etmek istiyorum.

Maçlar genellikle her yerde 1000 TL gibi miktarlarda. Günde 3 maç yapılsa ki bizim burada 6, 7 maç yapılıyor ama ben az miktarı ele alarak bir gelir hesaplayacağım. Günde 3 maç yapılsa, günde 3000 TL elde edilmektedir. Aylığı hesap edersek ise 90 bin TL yapmaktadır. Popüler olan yani tutulan sahaların ise gelirleri 100, 150 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.

Giderler ise elektrik faturaları ve patlayan toplardan ibaret. Hadi bin TL aylık giderlere düşseniz geri 30, 50 bin TL kalacaktır. Bu işin getirisi güzel ama dediğimiz gibi açacağınız yer ve bu işi tutturmak önemlidir. Halı saha açma maliyetinin 2 milyon TL’yi bulduğunu söyleyebiliriz. Sadece zemini ve sahanın koruma cephelerinin yapım maliyeti 500 bin 800 bin TL arasında.

Mutlaka okuyun: Halı Saha Nasıl Açılır?

 

3- Kafe Açmak Kazandırıyor

kafe açmak

Kafe sahiplerinin çok fazla para kazandıkları bir gerçek. Bu iş için ise biraz sermaye gerekmektedir. Kafe açmak için 2 farklı yöntem bulunuyor.

Bayilik alarak kafe açmak

Son dönemlerde bayilik alarak kafe açmak oldukça popülerleşti. İnsanlar para kazanmanın yöntemlerini hızla keşfetmeye başladı. Bayilik almanın bir çok olumlu yanı olmaktadır. Sıfırdan bir isim ile bu işe girerseniz işi tutturma dönemi sıkıntılı geçecektir. Bir risk alarak bu işe girmiş olacaksınız. İnsanlar artık isime bakarak kafe tercihi yapıyorlar. Bu nedenle ismin çok büyük önemi var.

Bayilik almanın olumlu yanlarını detaylı şekilde anlattığımız makalemize ulaşmak için tıklayınız.

Kendi markanızı oluşturarak kafe açmak

Bunun maliyeti biraz daha az olacaktır. Çünkü bayilik veren firmaların bayisi olabilmek adına ücret ödemeniz gerekiyor. İyi bir isme sahip olan kafelerin bayilik için talep ettikleri ücretler ise 2 milyon – 5 milyon TL’yi bulabiliyor. Bu ücreti ödemek istemeyip kendi adınızı oluşturarak bu sektöre girmek istiyorsanız, kafe açmanızın maliyeti düşecektir fakat işi tutturma riski yükselecektir. Yukarıda vermiş olduğumuz bayilikler hakkındaki makalemizin linkine tıklayarak bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

4- E-Ticaret Yapmak

e-ticaret yaparak para kazanmak

Bu konuyu anlatmaya başlamadan önce, şuanda dünyanın en zengin adamı bir e-ticaret sitesinin sahibi bilgisini vererek başlamak istiyorum. Bu bilgiyi vermemde ki amaç ise, bu sektörün ne kadar canlı ve doğru bir sektör olduğunu göstermek.

E-ticaret nedir? Kısaca bunu burada özetlemek gerekirse, İnternet ortamından online satış yöntemidir. Bir çoğumuz İnternet’ten alışveriş yapıyoruz. Yaptığımız her alışveriş sayesinde bir e-ticaret sitesi para kazanmış oluyor. İnsanlar artık alışverişlerini dışarıdan değil de İnternet ortamından yapıyor. Yorulmadan bir yere gitmeden hem de kapılarına kadar ürünleri getirebiliyorlar. Peki bu işten nasıl para kazanılıyor?

Öncesinde sizin bir toptancı ile anlaşmanız gerekiyor. Örnek üzerinden ilerlemek gerekirse bir parfüm sitesi oluşturmak istiyorsanız toptan şekilde parfüm satan toptancı yeri ile anlaşmanız gerekiyor. Oradan alacağınız bir parfüm 20 TL ise 30 TL’ye kendi sitenize koyabileceksiniz. İlk başta bu işe girenler yeni olduklarından siteleri pek ön sıralarda çıkmayacaktır. Bu yüzden n11, hepsiburada ve gittigidiyor gibi platformlara ürün satıcısı olarak üye olup kendi ürünlerinizi bu sitelere koyabilirsiniz.

Fakat kendi sitenizde 30 TL’ye satıyorsanız burada 35 TL gibi bir miktara koymanız gerecektir. Çünkü sattığınız her ürün başı, ürünlerinizi koyduğunuz site de sizden ücret alacaktır. Bu konuyu da detaylı şekilde araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

 

5- Araç Kiralama Yerleri Açmak

araç kiralama işi yapmak

Rent a car olarak bilinen bu sistem sayesinde yıllardan beri ekmek yiyen insanlar bulunuyor. Aslında bu işte çok fazla para var ama sermayesinin biraz fazla olduğunu söylemek mümkün. Bu işe küçük sermaye ile girip daha sonrasında kazandığınız para ile iş hacminizi genişletebilirsiniz.

Tatilciler veya arabası olmayan insanlar bazı zamanlarda araçlara ihtiyaç duyabiliyorlar. Araç kiralayarak işlerini görmek adına herhangi bir araç kiralayan yere başvuruyorlar. İstediği araçları istedikleri süre çerçevesi içerisinde kiralayabiliyorlar. Güzel arabaların günlük kiraları 800 TL’den başlıyor. Bu en ucuz miktar. İyi arabaların ise 1500 TL’ye kadar fiyatları uzanabiliyor. Benzin gibi masraflar kiralayan kişiye ait oluyor.

Bu iş için de reklamınızı çok iyi yapmanız gerekiyor. İlk başta reklam adına araçları biraz daha uygun fiyata kiraya vermek mantıklı olacaktır. Bu iş için de detaylı şekilde araştırma yapmalısınız.

 

6- İnternet Kafesi Açarak Para Kazanmak

internet kafe açmak

Yıllardan beri eskimeyen bir sektörden söz edeceğiz. Bir çoğumuzun çocukluğu bu kafelerde geçti. Bu kafelerin bir çoğu kapansa da şuanda da devam edenler duruyor.

Neden kapanıyorlar? Bu işi yapması biraz zor oluyor. Biraz masraflı bir iş. Bilgisayarlar bozulabiliyor veya bilgisayarın parçaları bozulabiliyor. Sonuçta para kazanacağınız insanlar küçük yaşta insanlar olduklarından bu aletleri pek iyi şekilde kullanmayabiliyor. Bu da aletlerde bozulmalara yol açıyor. Sürekli masraf çıkabiliyor. Eski bilgisayarlar alarak yani işi ucuza getireyim deyip ucuz bilgisayar ile bu işe girmeyi düşünüyorsanız böyle bir şey düşünmekten vazgeçin deriz.

Çünkü daha sonrasında çok fazla pişman olacağınızı biliyoruz. Şuanda bu sektörden çok iyi para kazanan insanlar biliyoruz. Neden kazanıyorlar? Masrafları çok az oluyor. Aldıkları ürünler son teknoloji ve çok kaliteli ürünler oluyor. Fazla para harcasalar da daha sonrasında iyi para kazanıyorlar.

İnternet kafesini nereye açacağınız çok önemli bir durum. Kafenin büyüklüğü de kazancınız ile orantılı olacaktır. Ne kadar çok büyük olur ve ne kadar çok bilgisayar yerleştirebilirseniz o kadar çok para kazanacaksınız. Verdiğiniz hizmet güzel olmalı, insanlar ile iyi geçinmelisiniz. Gelen insanlar çocuk ve küçük yaşta olsalar bile onlarla sohbet etmeli tanışmalısınız. Her zaman işe yarayacaktır.

 

7- Playstation ve Oyun Kafeleri

playstation kafesi açmak

Son dönemlerde popülerleşmeye başlayan bir diğer sektör ise bu sektördür. Ülkemizde eğlence sektörleri her zaman iyi para kazandırmaktadır. Playstation denilen bilgisayar oyunlarına olan ilgi oldukça büyüdü. Artık her sokak aralarında bu kafelere rastlamak mümkün.

Eğlenmek adına aktivite aramakta insanlar bu oyun kafelerine yönleniyorlar. Bu kafeler oyunlardan para kazanmanın yanı sıra ufak tefek içecek ve yiyecek satışlarında da gelir elde edebiliyorlar. Gençlerin bu sektöre ilgisi oldukça büyük. Burada bulunan bir playstation kafesi biliyorum ve içerisi her önünden geçişimde full oluyor.

Bu sektöre girmenin de bir maliyeti olacaktır. Yer kiralama vs bu işlemlerden söz etmeyeceğim. Hangi işe girerseniz bu kısmı zaten olacaktır. Playstation satın almanız gerekecek. Bu oyunlar bilgisayarda değil de ekranın büyük olması adına televizyonlar da oynanmaktadır. Bu nedenle büyük ekran televizyonlar almanız gerekecek. Bu işi de detaylı şekilde araştırmalı ve öyle bu sektöre girmelisiniz.

 

8- Youtube’dan Para Kazanma

youtubedan para kazanma

Bu sektör 2023 yılı içerisinde de oldukça popüler olsa da 2024’te de bu popülerliğini koruyacaktır. Her yıl bu sektöre girmek için binlerce insan yeni yeni adımlar atacaktır. Çünkü bu sektördeki para kazanan insanların farkına varılmaya başlanıldı.

Ortalama 1 milyon izlenmeye 4 bin TL para kazanabiliyorsunuz. Son dönemlerde duymuşsunuzdur bu sektörden para kazanan insanları. Milyonlar kazanan insanlar bulunuyor fakat bende milyonlar kazanayım düşüncesi ile bu sektöre girmek mantıksız olacak ve sonra sizi hüsrana uğratacaktır. Bu konuyu detaylı şekilde anlattığım yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

 

İlginizi Çekebilir

Yeni İş Fikirleri 2024

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Güzel bilgiler teşekkürler

 2. Adem dedi ki:

  250 bin sermayeli ortak arıyorum. Türkiye de rakipsiz kurulu iş. Lmt Sirket . 2020 yılı icin net 250 bin kar , ilk 5 yıl hedef 2 milyon net kar. Para kazanmak isteyen arkadaşlar bekliyorum

  1. Ahmet dedi ki:

   Iş nedir kardeş hangi sektör

  2. sero dedi ki:

   2 milyon kar edecek bi işletmeden bahsediyosun ama burda ne iş yapılır die aratmışsın oda ayrı bi muamma

DMCA.com Protection Status