2024 | İş Fikirleri

Polonya İşçi Alımı ve İş İlanları 2024

Polonya işçi alımı çok fazla araştırılıyor. Bu ülke önceden bu kadar çok tercih edilmiyordu. Şu sıralarda ise çok fazla araştırılmaya başlanıldı. Bu ülkede nasıl iş bulabiliriz? İş bulmak için neler yapmalıyız? Polonya iş ilanları herhangi bir yerden yayımlanıyor mu? Gibi bir çok soru merak konusu oldu. Burada iş bulmak için neler yapabiliriz ve ilanlara nasıl ulaşabiliriz detayları ile birlikte inceliyoruz.

 

Ülkenin Genel Durumu

İşsizlik konusunda biraz sıkıntıların olduğu bariz şekilde görülmektedir. Yurtdışında ülkeye işçi olarak gelenlerin dışında ülke içerisindeki vatandaşlarında iş bulma konusunda sıkıntıları mevcut.

Yüksek lisans programlarını bu ülkede yapan arkadaşlarımız bile burada iş bulmanın oldukça zor olduğundan söz ediyorlardı.

Polonya’da iş verenler direk olarak belirtmeseler de öncelikli olarak kendi ülkelerinde eğitim görmüş kişileri tercih ediyorlar. Liseden sonra üniversiteyi burada okuyan kişiler ile burada okumayan kişilerin iş bulma ihtimalleri arasında çok büyük farklılıklar olmaktadır.

Üniversiteyi Polonya’da okuyan kişilerin iş bulma olanakları çok daha yüksek oluyor.

Üniversiteyi burada okumak şart değil. Üniversiteyi burada okumayıp iş bulamayacağınızdan söz etmiyoruz. İşiniz ile ilgili bölümler açısından söz ediyoruz. Örneğin Türkiye’de mühendis iseniz ve eğitiminizi Türkiye’de görmüşseniz, Polonya’da mühendis olmanız zor olacaktır. Fakat diğer türlü işlerde iş bulma şansınız olacaktır.

Nedir bu işler? Kafelerde, mağazalarda, marketlerde vb iş veren kısımlarda iş bulmak mümkün oluyor.

 

Polonya’da İşsizlik Oranı Arttı!

En büyük sıkıntılardan birisi bu. Bir ülkede işsizlik oranı yüksek ise dışarıdan gelen insanların iş bulma imkanları azalıyor. Buradaki işsizlik ile ülkemizdeki işsizlik sorunu arasında pek bir fark yok. Nasıl ülkemize dışarıdan sıfırdan gelip iş bulmak zor ise, Polonya için de durum aynı. Aşağıda işsizlik oranlarını görebilirsiniz.

Polonya iş ilanları, polonya işçi alımı

Polonya’da Nasıl İş Bulabiliriz?

Bu ülkede iş bulmak için bazı yöntemler bulunuyor. Ülkemizde bulunan vatandaşlarımızın önceliği tabi ki de Türk firmaları aracılığı ile gitmek oluyor. Fakat bu yöntem oldukça kısıtlı. Çünkü firmalarımız çok az sayıda işçi alımı yapıyor. Yılda belki 1 2 defa işçi alımı oluyor. Bu önereceğimiz bir yöntem değil. Fakat yinede aşağıdaki linki takip ederek, ülkemizden işçi götüren firma olursa görebileceksiniz. Link yılın çoğu zamanı boş olmaktadır. Çünkü bahsettiğimiz gibi firmalarımız bu ülkede pek faaliyet göstermiyor.

 • https://www.kariyer.net/is-ilanlari/polonya

Kamu İstihdam Servisi Aracılığı İle İş Bulmak

İş ve işçi bulma kurumuna vereceğiniz bir CV örneği ile iş bulma şansınız olacaktır. Verdiğiniz CV veri tabanına kayıt edilir ve herhangi bir iş olduğunda CV’ler arasından seçim yapılır, en uygun olan işe alınır.

Bu ülke genelinde iş arayan bir çok insan bu kuruma kayıtlıdır. Bu sayede bir çok insan iş bulmuştur. Sizlerde bir CV hazırlayarak gönderebilirsiniz. Buraya tıklayarak işlemi yapabilirsiniz. Bunun için dil biliyor olmanız gerekiyor. Sayfayı ters tıklayıp Türkçeye çevirebilirsiniz fakat CV’nizi Türkçe göndermeyin.

 

İş Bulma Ajanslarına Kayıt Olun

Ülke genelinde çok sayıda iş bulma ajansı bulunuyor. İşsiz insanlar yukarıda ki yönteme kayıtlı olduğu gibi bu yöntemlerde de kayıtlılar. Her yönden iş bulma şansınızı arttırmak adına tüm bu yöntemleri kullanıyor olmak gerekiyor.

Yukarıdaki yönteme benzer şekilde CV’nizi gönderiyorsunuz ve CV’niz veri tabanına kayıt ediliyor. Aşağıdaki linkleri tarayıcınıza kopyalayarak işlemleri yapabilirsiniz.

 • http://www.kraz.praca.gov.pl
 • http://www.psz.praca.gov.pl

 

Polonya İçerisindeki İş İlanları Yayımlayan Siteler

 • http://www.praca.interia.pl
 • http://www.infopraca.pl
 • http://praca.gazeta.pl
 • http://www.pracuj.pl
 • http://www.praca.wp.pl
 • http://praca.onet.pl
 • http://www.jobs.pl
 • http://jobpilot.pl

Yukarıdaki linkleri tarayıcınıza kopyalayarak ilanlardan faydalanmak mümkün. Bu sitelerin tümü Polonya’nın resmi dili ile yayım yapmaktadır. Sayfaları Türkçeye çevirerek biraz olsun bilgi sahibi olabilirsiniz fakat başvuru yaparken bu yöntemde yeterli olmayacaktır. Dil bilen birilerinden yardım almanız şart.

Not: Bu ülke içerisindeki iş ilanları yayımlayan sitelerin ilanlarına başvurduğunuz taktirde sizlerinde bazı işlemleri tamamlamanız gerekiyor. Polonya için vize ve çalışma izinlerini bireysel olarak halletmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde Polonya’da çalışmanız mümkün olmayacaktır. Polonya’ya vize nasıl alınır ve çalışma izinleri nasıl alınır diye araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Polonya’da Yaşam

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Erdal dedi ki:

  Merhaba adım Erdal yaş 30 polanya da çalışmak istiyorum ne iş olursa yaparim abilerden yardım bekliyorum

 2. Surach dedi ki:

  Polonya’da çalışmak istiyorum

 3. Harun reşit Erdoğan dedi ki:

  Merhabalar, ben Harun reşit Erdoğan. Yeterlilik sertifikalarım var. ve forklift operatörü ehliyetine sahibim. Polonya’da çalışmak için türk firmalarından yardım rica ediyorum.

DMCA.com Protection Status