2024 | İş Fikirleri

TBMM Güvenlik ve Koruma Memuru Ne İş Yapar?

TBMM güvenlik ve koruma memuru ne iş yapar? Diye merak ettiğinizi düşünüyoruz. TBMM’de güvenlik veya koruma olarak çalışmayı mı düşünüyorsunuz? Bu iş hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız da fayda olacaktır. Geçtiğimiz günlerde TBMM’ye koruma memuru alımları oluyordu. Halk daha önce pek böyle bir şey duymadığından dolayı başvurularda çekinik kalmıştı. Peki koruma memuru ne yapıyor? Görevleri neler? Birlikte göz atalım.

 

Koruma ve Güvenlik Görevlisinin Görevleri

TBMM’nin bünyesinde bu göreve başladıysanız, görev alacağınız bir çok yer olabilir. Kesin olarak şu bölgede çalışacaksınız demek doğru olmaz. Tabi ki de meclis bünyesinde çalışacaksınız fakat meclisteki insanları koruma görevi alabilirsiniz. Mutlaka görmüşsünüzdür meclisteki insanlar bir yere giderken yanlarında onları korumakta olan insanlar oluyor. Mitinglerde yanlarında korumalar oluyor. Arabayla bir yerden bir yere giderken arkasında bir ton araba oluyor ve onlarda korumalık yapıyorlar. Koruma memurlarının görevi bu diyebiliriz. Sonuç olarak birisini veya bir kurumu koruma görevini yapacaksınız.

Güvenlik görevlisi ise meclisin girişlerinde durmakta olan personellerdir. Kapılardaki güvenlikleri sağlamaktadır. İç kısımlarda da bazı kapılarda güvenlik olmaktadır. Oralarda da görev almaktadır. Koruma memuruna göre biraz daha yeri belli olan bir meslektir. İsimlerinden de yola çıkılarak, çalıştıkları pozisyonlar hakkında ufak fikirler edinebilirsiniz.

 

Nasıl Koruma Memuru veya Güvenlik Görevlisi Olabiliriz?

Meclis bu sıralar koruma memuru ve güvenlik görevlisi alımlarını arttırdı. Gündemde bu ilanlara rastlar olduk. Öncesinde bu meslekler hakkında pek bir bilgi yoktu. Son dönemde alımlar sayesinde araştırmalarda da artış oldu.

TBMM koruma memuru olmak için aranan şartlar bulunuyor.

  • Lisans veya ön lisans programlarından mezun olmak,
  • KPSS’den en az 70 puan almış olmak,
  • 657 sayılı kanunun 48. maddesinde geçen şartları taşıyor olmak,
  • Lisans mezunları KPSS’den P3, ön lisans mezunları ise KPSS’den P93 türünden puan almış olmaları gerekiyor.

Bu saydıklarımızın ardından eğer iş başvurunuz onaylanırsa öncesinden ufak bir eğitime tabii tutulabilirsiniz. Meslek hakkında detaylı bilgiler sizlere aktarılıp, işe hazır olduğunuz zaman işe başlama fırsatı tanınacaktır. Koruma ve güvenlik personeli alımları oldukça yayınlayacağız. Gündemi takip ederek alımlardan haberdar olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status