2024 | İş Fikirleri

Ücretsiz Vatandaşlık Veren Ülkeler 2024

Ücretsiz vatandaşlık veren ülkeler hakkında bilgi vereceğiz. Bir ülkeye göçmen olarak gitmek ve onun kendi vatandaşını almak sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Birçok ülke zorlu şartlar sunarak ve yüklü miktarda paralar isteyerek vatandaşlık vermektedir. Bunca zorluk çıkaran ülkelere rağmen parasız vatandaşlık veren ülkeler de bulunmaktadır.

Bazı ülkelere gidebilmek adına bazı işlemleri tamamlamak gerekirken, bazı ülkelerde böyle bir sorun olmuyor. Çalışmak için gitmek istiyorsanız çalışma iznini çıkarmanız gerekecektir. Bu da tüm ülkeler için geçerli bir durum değil.

  1. » İngiltere
  2. » Kanada
  3. » İspanya
  4. » Amerika

» Kolay vatandaşlık veren ülkeler (Ücretli)

  1. » Malta
  2. » Portekiz
  3. » Güney Kıbrıs
  4. » Macaristan
  5. » Bulgaristan
  6. » Kıbrıs

 

İngiltere

ingiltere vatandaşlık şartları

Bu ülkelerde birisi İngilteredir. Parasız olarak vatandaşlık veren ülkelerden biri de İngiltere’dir. Avrupa Birliği’nin temelinde olan İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrılmasına rağmen hala cazip ve gözde olan bir ülke olmaya devam etmektedir. 1963 yılında yapılmış olan Ankara Antlaşması ile ülkemizden yapılan başvurularda gerekli şartların sağlanması halinde parasız vatandaşlık veren ülkelerden biri İngilteredir.

İngiltere’den parasız vatandaşlık almak için bir kişilik bile olsa bir ticari işletme kurmak yeterli olacaktır. Bunun dışında zorluk çekmeden günlük yaşam içerisinde hayatını devam ettirebilecek kadar İngilizce bilmek de aranan şartlar arasında bulunmaktadır. Bu şart olmasa bile oraya gidip dil bilmeden yaşamak pek mümkün değil. İngiltere’de iş kurmak için yeterli birikime sahip olanlar ve gerekli diğer şartları taşıyan kişiler İngiltere’nin cazip yaşantısına katılma şansı bulunmaktadır.

 

Kanada

kanada vatandaşlık şartları

Kanada’da ücretsiz vatandaşlık vermektedir. Kanada son dönemlerin çok hızlı gelişen ülkelerinden olduğundan dolayı da artık tercih edilir hale geldi. İnsanlar bu ülkede çalışmayı istiyor. Ülkemizden de bir çok insan Kanada’da çalışabilmenin yollarını arıyor.

Mutlaka okuyun: Kanada’ya göçmenlik başvurusu nasıl oluyor?

 

İspanya

ispanya vatandaşlık şartları

İngiltere kadar şartları çok kolay olmasada bir diğer ülke İspanyadır. Maddi kriz yüzünden büyük sıkıntılar çeken İspanya, ülke sınırları içerisinden 500.000 euro vererek gayrimenkul satın alan kişilere ilk önce geçici olarak oturum izni veriyor sonra satın alınan gayrimenkulün belli bir süre satılmaması koşulu ile kalıcı oturum izni ve son aşamada ise ücretsiz vatandaşlık veren ülkeler arasında yer almaktadır.

Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan bu ülke uygun şartları taşıyan kişiler için cazip bir seçenek olmaktadır.

 

Amerika Birleşik Devletleri

amerika vatandaşlık şartları

Bir diğer ücretsiz ve diğer ülkelere göre vatandaşlık alması kolay olan ülke Amerika Birleşik Devletidir. Amerika Birleşik Devletleri her sene Green Card çekilişi ile ücretsiz olarak vatandaşlık imkanı sunmaktadır. Green Card çekilişinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamaya hak kazanmış olan talihli  kişiler 5 yıllık süre içerisinde en az 2.5 sene Amerika’da ikamet ederlerse Amerikan vatandaşlığı almaya hak kazanmış olacaklardır. İşte ABD’nin şartları  da böyle.

Mutlaka okuyun: Amerika’nın çalışma şartları nasıl?

 

Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Yukarı da ücretsiz vatandaşlık veren ülkeler hakkında ufak bilgiler verdik. Tam anlamıyla, tamamen ücretsiz şekilde vatandaşı olabileceğiniz bir ülke bulmak biraz zor. Çoğu ülke ufak talepler karşılığında sizleri vatandaşı olarak kabul etmektedir. Şimdi de diğer ülkelere ve bu ülkelerin vatandaşları olabilmek için neler yapmamız gerektiğine bir bakalım.

 

Malta

Malta vatandaşlık şartları

Sıralamaya Malta ülkesi ile başlıyoruz. Kolay şekilde vatandaşı olabileceğiniz bir ülke ise bu ülkedir. Fakat belirli bir ücreti bulunuyor. Devletin belirlediği ücret ise 650.000 Euro’dan başlamaktadır.

Bu ücreti bağışladığınız zaman devlet sizlere vatandaşlık hakkı tanımaktadır. Bu ülkenin AB üyeliği olduğundan dolayı, vatandaşı olabilirseniz tüm AB ülkelerini ücretsiz şekilde dolaşma ve gezme şansınız olacaktır. Tabi bahsettiğimiz gibi devlete bir bağışta bulunmanız gerekiyor ve tam bu bağışın miktarını devlet belirlemektedir.

 

Portekiz

portekiz vatandaşlık şartları

Portekiz vatandaşı olmak isteyenler de belirli miktarlarda paraları gözlerinden çıkarmaları gerekiyor. Portekiz’in vatandaş alma kriterleri ise, 1.000.000 Euro sermayeniz ya da 500.000 Euro’luk gayrimenkul sahibi olmanız gerekiyor.

Bu şartları karşıladığınız durumda, hemen başvuru yapabilir ve vatandaşlık alabilirsiniz.

 

Güney Kıbrıs

güney kıbrıs vatandaşlık şartları

Kıbrıs’a ezelden beri Türk vatandaşlarının bir ilgisi bulunuyor. Ülkenin ufak ve refah seviyesinin yüksek olması, mevsiminin çok ılıman olması bu ülkeyi tercih edilebilir kılıyor. Fakat buranın da vatandaşı olabilmek adına karşılamanız gereken bazı kriterler bulunuyor.

Güney Kıbrıs vatandaşı olabilmek için 2,5 Milyon Euro’luk gayrimenkul almanız gerekmektedir. AB üyesi olan bu ülkenin vatandaşı olursanız tıpkı Malta vatandaşları gibi tüm AB ülkelerini ücretsiz şekilde dolaşabilirsiniz.

 

Bulgaristan

bulgaristan vatandaşlık şartları

Devlet vatandaşlık alma konusunda kriterlerini belirlemiş ve insanlara sunmuş durumdadır. 1 Milyon Leva’lık devlet fonu almanız gerekmektedir. Leva, Bulgaristan’ın para birimidir.

Mutlaka okuyun: Bulgaristan’da nasıl iş bulunur?

 

Macaristan

macaristan vatandaşlık şartları

En ucuz şekilde vatandaşlık veren ülkelerin başında Macaristan geliyor. Diğer ülkelerin istedikleri ücret oldukça yüksek. Ülkemizde Euro değerlerinin çok yüksek olmasından dolayı da ödeyeceğimiz ücret artıyor.

Macaristan vatandaşı olabilmek için 300.000 Euro’luk gayrimenkul almanız gerekmektedir. İlk başta 6 yıllık oturma izni veriliyor ve bu süre içerisinde bir suç vs işlemezseniz 6 yıldan sonra tamamen vatandaşlık veriliyor.

 

Kıbrıs

kıbrıs vatandaşlık

Güney Kıbrıs’tan söz ettik. Şimdi de Kıbrıs’tan söz edelim. 2 Milyon Euro karşılığında Kıbrıs vatandaşı olabilirsiniz. Türklere kolay vatandaşlık veren ülkeler olarak bu ülkeyi görmek doğru olmaz. Çünkü 2 Milyon Euro çok fazla bir ücret.

Mutlaka okuyun: Kıbrıs’ta nasıl iş bulunur?

Mutlaka okuyun: Yurtdışına işçi olarak nasıl gidilir?

 

Videolu Anlatımlar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status