2024 | İş Fikirleri

Yapılandırılmış Kredi Kartı Tekrar Açılır mı?

Yapılandırılmış kredi kartı tekrar açılır mı diye merak ediyorsanız bu sorunuzun cevabını işte burada bulabilirsiniz. Maddi olarak sıkıntı yaşayıp kredi kartını ödeyemeyenlere bankalar yeni ve daha kolay ödeme yöntemleri sunmaktadır. Bu konuda müşteri ile karşılıklı konuşarak müşterinin ödeyebileceği taksitler şeklinde kredi kartı borcu yapılandırılmaktadır.

Bu yapılandırma sırasında kredi kartının kullanılıp kullanılmaması konusunda farklı yollar izlenebilmektedir. Yapılandırma borcunun miktarı, yapılandırma süresinin uzun veya kısa olması, yapılandırma sürecinde müşterinin geri ödeme konusundaki tutumu, müşterinin banka geçmişi gibi pek çok durum bu farklı yolların izlenmesinde etkili olan durumlardır. Banka yapılandırmaya girmiş müşterilerinin ödeme durumları özel bir birim ile izlemektedir. Bu birimin oluşturduğu raporlar kredi kartı kullanıcısının kredi kartını tekrar kullanıp kullanamayacağını belirlemektedir.

 

Yapılandırılmış Kredi Kartı Tekrar Açılır mı ve Kredi Kartı Kullanıma Neden Kapatılır?

Bankalar müşterilerinin alışverişlerinde kolaylık sağlamak amacıyla kredi kartı kullanım imkanı sunmaktadır. Kredi kartı sahibi kişiler yaptıkları harcamaların ardından kartın borcunun geri ödenmesi konusunda dikkatli olmalıdırlar. Kredi kartının borcunun düzenli olarak ödenmemesi farklı durumların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bu farklı durumlardan biri de kredi kartının borcunun yapılandırılmasıdır.

Bu yapılandırma sürecinde şu soru akla gelmektedir: Yapılandırılmış kredi kartı için ne yapabiliriz?Sorusu kart kullanıcıları için oldukça önemli bir soru olarak cevap beklemektedir. Bankalar yapılandırmaya girmiş kredi kartlarını kullanıma neden kapatırlar:

  • Öncelikle kredi kartlarının yapılandırma sürecine girme aşaması kart sahibinin kartın asgari geri ödeme miktarı bile ödeyememesinden kaynaklanmaktadır. Banka kartı kullanıma kapatarak müşterinin aynı sıkıntıları yeniden yaşamasının önüne geçmektedir.
  • Kredi kartının yapılandırma sürecinde kullanıma kapatılmasının bir diğer sebebi de bankanın var olan borcu öncelikli olarak tahsil etme isteğidir.
  • Kredi kartı borcu belli bir süre ödenememişse banka bu kartı kullanıma kapatarak sizin de ödeme konusunda işinizi kolaylaştırmaktadır. Üzerine yeni borç eklenmemesi ve var olan borcu öncelikli olarak ödenmesi sağlanmaktadır. Bu hem müşteri için hem de banka için olumlu bir durumdur.

 

Yapılandırılmış Kredi Kartı  Borcu Ödendiğinde Tekrar Açılır mı?

Bu sorunun cevabı evet ya da hayır olarak verilememektedir. Kredi kartının borcunun miktarı çok ise ve kart kullanıcısı uzun zamandır bu ödemeyi yapmamışsa kartın yeniden kullanıma açılması biraz zor görünmektedir. Bunun sebebi kartın sahibin borcunu ödeme konusunda yeterli kazanca sahip olmamasıdır. Banka yapılandırmayı takip eden süreçte kart sahibinin borcunu düzenli ödediğini tespit ederse bu durum olumlu sonuç oluşturabilir fakat tek başına bu banka için yeterli bir durum değildir.

Kredi kartı kullanıcısı bankacılık geçmişinde borç ödeme konusunda sıkıntı yaşamamışsa ve borcu da çok fazla değilse bu durumda banka yapılandırma sürecinde müşterinin düzenli ödeme yapıp yapmadığı konusunda takibini sürdürecektir. Yapılandırma borcunun düzenli ödenmesi veya borcun kapatılması için toplu ödeme yapılması durumunda kredi kartı yeniden kullanıma açılabilmektedir.

Yapılandırılmış kredi kartı tekrar açılır mı konusunda olumsuz sonuçlanan durumlara bakıldığında bu uygulamanın sebeplerin oldukça mantıklı olduğu görülmektedir. Kredi kartı kullanıcısı kullandığı kartın ödememelerini uzun süre geciktirmiş ve düzensiz ödeme yapmış ise bu durum sonrası için negatif bir sonuç oluşmasını sağlamaktadır.  Ayrıca borcun çok birikmiş olması, kredi notunun düşük olması da yapılandırma öncesinde olumsuz bir durumdur. Kredi kartı borcunun yapılandırılmasının ardından yapılandırma taksitinin de düzensiz ödenmesi kredi kartının tamamen kullanıma kapanması sonucunu doğurmaktadır.

 

Yapılandırılmış Kredi Kartınızın Yeniden Kullanıma Açılması İçin Ne Yapmalısınız?

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için kendi bankacılık geçmişinize bakmanız gerekiyor. Kredi kartınızı kullanırken veya bankacılık işlemlerinde düzenli ödemeleriniz bulunuyorsa bu durumda banka durumunuzu gözden geçirecek ve ona göre karar verecektir.

Bankanın vereceği karar sizin gelecekte yeniden böyle bir sıkıntı yaşayıp yaşamayacağınızla da ilgili olacaktır. Geçmişte olumsuz bir durumunuz yoksa ve kredi notlarınız yüksek ise banka size bir şans daha verecektir. Yapılandırılmış kredi kartı tekrar açılır mı sorusunun olumsuz sonuçlanacağını kartınızın hemen kullanıma kapatılmasından ve bankanın bu konuda size gerekli herhangi bir uyarıyı yapmamasından anlayabilirsiniz.

Yani şu şekilde ödeme yaparsanız kredi kartınız yeniden kullanıma açılır şeklinde bir açıklama tarafınıza yapılmıyorsa bu durumda kredi kartınız kullanıma kapatılmıştır ve büyük bir ihtimalle de açılmayacaktır. Baştan beri sorduğumuz bu sorunun cevabı bankacılık işlemlerinizin ve bankacılık geçmişinizin oluşturduğu sonuca göre değişiklik gösterecektir.

 

İlginizi Çekebilir

Hızlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Banka Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Koyar?

Banka Dışında Kredi veya Borç Veren Yerler

Acil Kredi Lazım Bankalar Vermiyor Diyenlere İşte Çözümü

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status