2024 | İş Fikirleri

Yeni İş Fikirleri 2024: En Garanti İşler (+16 İlgi Çeken Yöntem)

Yeni iş fikirleri 2024 yılında neler olabilir diye özel araştırmalar yapan arkadaşlarımıza, şu dönemden sonra hangi işlerin para kazandıracağından ve hangi işler geleceğin işleri olacağından söz edeceğiz. İş fikirleri paylaşımlarımız son hız devam etmektedir. Sizlerde yeni iş kurmayı istiyor veya yeni bir girişimcilik düşünüyorsanız, sizlere vereceğimiz fikirler doğrultusunda hareket edebilirsiniz.

Yeni bir yıla girmemiz ile birlikte, sermayeye sahip olan insanlar bu sermayelerini kullanmak istiyorlar. Geç olmadan, ellerindeki sermayeyi bir yere bağlayarak, aylık bir gelir elde etmek istiyorlar. Yapılabilecek en kaliteli iş fikirlerini araştırmanız gerekiyor ve bunların arasından kendinize en uygun olanı seçerek, adım atmanız gerekiyor.

2024’ün En İyi İş Fikirleri

Lafı pek uzatmadan yapılabilecek en mantıklı işlerden söz etmek istiyoruz. Söz ettiğimiz her iş fikri sizlere uyacak diye bir durum yok, biz bu seneden itibaren geleceği olacak işlerden söz edeceğiz. İşte başlıyoruz.

 

1- Freelance İşler İle Uğraşmak

freelance işler yapmak

Freelance: Serbest işler olarak görülebilir. Birden çok iş ile uğraşan kişilere denilmektedir. Çoğu kişi bu işleri gerçek iş olarak görmüyor olsa dahi, bu işler sayesinde çok para kazanan insanlar bulunuyor. Freelance işleri yapan kişiler bilgisayardan ve internet işlerinden iyi anlayan kişiler olmaktadır. Bu tarz işleri yapan kişiler daha çok şu tarz şeyleri de iyi bilirler ve aldığı iş başı para kazanırlar:

 • İnternet sitesi kurmak,
 • İnternet sitesini ilk sıralara taşımak,
 • Program tasarlamak,
 • Kurgu veya montaj yapmak,
 • Akademik yazılar hazırlamak,

Bu tarz işlerin bulunduğu bir internet sitesi bulunuyor. Aşağıdaki linki tarayıcınıza kopyalayarak bu tarz işlerin neler olduğunu daha iyi öğrenebilirsiniz. Site yabancı olduğundan, siteyi açtığınızda ters tıklayarak ”Sayfayı Türkçeye çevir” yazısına tıklamanız yeterli olacaktır.

https://www.freelancer.com/

 

2- Mobil Uygulama Üretmek

mobil uygulama yapmak

 

Mobil uygulama üretme kısmından ziyade, tutulacak olan bir uygulama üretmekten söz ediyoruz. Her mobil uygulama üreten bu işten para kazanmıyor fakat insanların ilgisini çekebilecek bir uygulama üreten zengin dahi olabiliyor.

Son dönemlerde bu işte iyi para olduğunun bilincine varan insanlar, bu sektöre yatırımlar yapmaya başladı. Bu sektörden para kazanmak için en önemli olan şey ”Fikir üretmek” olacaktır. İnsanların ilgisini çekmeyecek bir şey üretirseniz, onu kimseler indirmez ve size bir şey kazandırmaz. Google Play Store’de ki en çok indirilen uygulamalara bakabilirsiniz belki sizde yeni fikirlerin oluşmasına sebep olabilirler.

 

3- Tercüman Olmak

tercüman olmak

Geleceğin en iyi para kazandıran meslekleri arasında gördüğümüz bir meslektir. Belki bu yazıyı okuyan bir çok kişinin yaşı büyüktür ve şuan ”Bu yaştan sonra tercüman mı olunur” diye düşündüklerini biliyoruz. Tercüman olmanın yaşı bulunmuyor. Tercüman arayan firmalar veya şirketler ilan verdikleri zaman yaş kriteri aramazlar.

Yaşın önemi bulunmuyor fakat bildiğiniz dilin önemi bulunuyor. Sadece İngilizce bilmek pek yeterli değil. İngilizce bilenlerin sayısı sürekli olarak artıyor. Sizleri onlardan ayrı tutacak bir özelliğe ihtiyacınız olacak. Bu özellik ise İngilizcenin yanında hangi dili bildiğinizdir. Önümüzdeki zamanlarda Rusça, Çince, Fransızca, Almanca ve Arapça ülkemizde büyük ilgi görecek ve bu dilleri iyi derecede bilen insanlara ihtiyaç olacaktır. Bu dilleri iyi bilen insanlar ilerleyen dönemlerde yüksek miktarlarda para kazanabilecekler.

 

4- Sermayeyi Bankaya Faize Yatırmak

faize para yatırmak

Bankaların faiz oranları ilk defa bu kadar yükseldi. Hemen hemen dünyada en yüksek faiz veren bankalar şuan ülkemizde bulunuyor. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar nedeni ile bankalar faiz oranlarını arttırdılar. Bankaların faiz oranlarını arttırmasının ekonomiyle ne alakası var derseniz; halkta bulunan para yastık altında kalacağına ekonomiye katılsın diye başlatılmış olan bir uygulamadır. Merkez bankasının faiz oranlarını yükseltmesi ile birlikte diğer tüm bankalar da faiz oranlarını yükselttiler.

Şuanda ortalama faiz oranlarını ele alırsak, 500 bin TL bankaya yatırdığınız zaman aylık olarak ortalama 15 bin TL civarında para kazanıyorsunuz. Dışarıda hangi işe 500 bin TL yatırsanız hemen aylık 15 bin TL kazanmaya başlayabilirsiniz? Tabi ki de hiçbir işe. Biz burada faizi övmüyoruz, sadece sizlere fikir veriyoruz. Gidin paranızı hemen faize yatırın demiyoruz. Bu yıl içerisinde en fazla para kazandıran işlerden söz ediyoruz ve maalesef faiz de bunlardan birisi. Ayrıca faiz dinimizce yapılması hoş karşılanmayan bir şeydir.

Mutlaka okuyun: Aylık Banka Faiz Getirisi

 

5- Tesettür Giyim Dükkanı Açmak

tesettür giyim dükkanı açmak

Tesettür tarzı giyime olan ilgi gittikçe artıyor. Hem bu tarzda çok fazla dükkanın olmaması, girişimcilerin yüzünü güldürüyor ve bu işte başarılı olmalarının ihtimalini yükseltiyor. Dünya genelinde Müslümanların sayısının artması ve ülkemizde bu tarz giyime olan ilginin artması bu sektörü canlı tutuyor ve gittikçe daha da canlandıracaktır.

Tesettür mağazasını nerede açacağınız da ayrıca önemli bir konudur. Satışlarınızı sadece dükkana gelen müşteriler ile kısıtlamayın. Mağazanıza özel internet sitesi ve sosyal medya hesapları oluşturun. Mağazanızda bulunan ürünlerin tanıtımlarını bu alanlarda da yapın. Böylelikle ürünlerinize çok daha fazla insan ulaşabilecektir.

 

6- Havuz Açmak

havuz açmak

Pek fazla fark edilmeyen işlerden birisi de havuz kurmaktır. Havuz sahipleri oldukça iyi para kazanırlar. Özellikle şehrinizde pek fazla havuz yoksa, bu fikir sizler için en doğru fikir olabilir. Tabi havuz kurmanın maliyeti de diğer işlere oranla biraz daha fazla olmaktadır. Fakat getirisi de harcanılan para ile doğru orantıda fazla olacaktır.

Havuzlar mevsimlik para kazandırmaktadır. Bulunduğunuz şehre göre kaç ay para kazanacağınız değişiklik gösterebilir. Bazı şehirlerimizde yaz 5,6 ay sürerken bazı şehirlerimizde 2,3 ay sürebiliyor. Eğer sıcak bir şehirde yaşıyorsanız bu işten daha fazla para kazanırsınız. Deniz kenarında bir şehirde yaşıyor olsanız dahi, bir çok insan deniz yerine havuzu seçebiliyor. Bu sebeple yine para kazanmanız mümkün olacaktır. Sıcak bir günde ortalama nüfuslu ve ortalama rekabetli bir şehirde bir gün içerisinde havuza 100 kişi civarında insan gelebilmektedir. Girişlere 100 TL desek, günde 10 bin TL civarında para bırakmaktadır. Bu iş yazın 2,3 ay içerisinde oldukça iyi para bırakır.

 

7- Eğlence Mekanı Açmak

eğlence mekanı açmak

İnsanların eğlence mekanlarına olan ilgileri bitmek bilmez. Sonu gelmeyecek sektörlerden birisi de eğlence sektörüdür. Eğlence sektöründen kastımız ise, bar tarzı yerler açmaktır. Bu tarz yerler yıllardan beri çok iyi derecede para kazandırmaktadır.

Bar açmak için öncelikle yer seçimine çok dikkat etmek gerekiyor. İnsanların kolaylıkla ulaşabileceği bir yer olmalıdır. Eğer bulunduğunuz il, deniz kıyısında bir yerde ise mutlaka bu işi deniz kıyısında yapmanızı öneririz. İnsanlar deniz kıyısında yürüyüş yaparken bu tarz yerleri eğlenmek adına seçebiliyorlar. Bar tarzı eğlence mekanları açmak için biraz sermayenizin olması da gerekiyor. Nüfusun artması ve bu tarz eğlence sektörüne olan ilginin artması, bu sektördeki geleceği göstermektedir.

 

8- İddia Bayi Açmak

iddia bayi açmak

İddiaya olan ilginin mutlaka sizlerde farkındasınızdır. Bu sektörde ölmeyecek sektörlerden birisidir. İddia bayinin sahibi genelde iyi para kazanmaktadır. İddiaya olan ilginin sürekli olarak artıyor olması da bu sektöre girilebileceğini göstermektedir.

İddia bayinin bazı avantajları bulunuyor. Dükkanı kiralayacaksanız, dükkanın boyutlarının çok büyük olmasının gerekmemesi sizlere bir avantaj sağlayacaktır. Dükkanın boyutlarının küçük olması demek, kiranın da düşük olacağı anlamına gelmektedir.

 

9- E-Ticaret Yapmak

e-ticaret yapmak

Bu yılın en popüler işlerinin başında gelecektir. Sadece bu yıl için bu sözü kullanmak doğru olmaz. Önümüzdeki 10 yıl için en popüler işlerin başında geleceğinin garantisini verebiliriz. Son dönemlerde oldukça popülerleşen bir iştir ve ilerleyen yıllarda da popülerliği giderek daha da artacaktır.

E-ticaret sektörü geçmişte bu kadar bilinen bir sektör değildi. Bilinse dahi, bu kadar para kazanıldığının insanlar farkında değildi. Tabi e-ticaretin bu kadar gelişmesinin en büyük sebebi ise, internet kullanımının çok fazla artmasıdır. Önceki yıllarda internetin çok fazla kullanılacağının farkına varan insanlar, bu sektöre daha önceden giriş yaptılar ve iyi para kazandılar. Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon.com’un sahibi bile, 1995’li yıllardan sonra internette olan ilginin farkına varmış. Hatta ilerleyen yıllarda internetin çok fazla kullanılacağını öngörüp, bu alanda bir şey yapmalıyım demiş. Böylelikle aklına internetten ürün satıcılığı yapmak gelmiş ve şuanda dünyanın en zengin insanı olmayı başarabilmiştir.

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

 

10- Ehliyet Kursu Yeri Açmak

ehliyet kursu yeri açmak

Türkiye’nin nüfusunun sürekli olarak arttığını ele alırsak, bu sektöründe iyi para kazandıracağını görebiliriz. Ayriyeten sürekli olarak ehliyet fiyatlarının artması da bu sektörde iyi para olduğunun göstergesidir. Tabi ehliyet fiyatlarının artması direkt olarak ehliyet kursu sahibinin kazancını etkilemiyor. Daha çok devletin aldığı vergiler arttığından dolayı bu fiyatalar artıyor. Fakat yine de ehliyet kursu yerlerinin sahipleri iyi para kazanmaktadırlar.

Ehliyet almanın bir sonu olmayacaktır. Sürekli olarak nüfusun artmasından dolayı, sürekli bir döngü olacaktır. Genç nüfusun artışı, ehliyete başvuran insanların sayısının artışı demektir. Ehliyet kursu açtığınız zaman en çok önem göstermeniz gereken bir şey ise, iyi derecede reklam yapmak olacaktır.

 

11- Güzellik Salonu Açmak

güzellik salonu açmak

Kadınların güzellik adına harcamaları hiç bir zaman son bulmaz. Kadınlar bu tarz harcamalardan hiç bir zaman kesmezler. Güzellik salonu sahipleri inanın çok iyi derecede para kazanıyorlar. Özellikle işini iyi yapan ve müşterileri ile iyi ilgilenenler çok iyi para kazanmaktadırlar.

Güzellik salonu açmak, berber dükkanı açmaya göre çok daha mantıklı bir iştir. Bir erkeğin berbere gittiği zaman en fazla harcadığı para 150, 200 TL olmaktadır. Bir kadının güzellik salonuna gitmesi ile harcadığı en az para ise 300, 500 TL civarında olmaktadır. Erkeğin yaptırabileceği şeyler kısıtlı iken, bir kadın çok daha fazla bakım yaptırabiliyor ve böylelikle daha çok masraf ortaya çıkıyor. Şuanda bir saç boyama bile en ucuz haliyle en az 400 TL civarında yapılıyor.

 

12- Araba Temizleme-Yıkama Yeri Açmak

araba yıkama yeri açmak

Belki pek bilmediğiniz bir iş fikri olabilir. Fakat bu sektörde de iyi para yatıyor. Günümüzde en ucuz haliyle bile bir araba yıkama ve temizleme işlemi en az 300 TL civarında olmaktadır. Bu işten iyi para kazanmak için işyeri kuracağınız yerin refah seviyesi oldukça önemli. Her ilde bazı ilçeler vardır ki daha çok iyi para kazanan insanlar orada yaşarlar. İşte bu tarz yerlerde bu iş yapılmalıdır.

İşlerinden arabalarını temizleyecek vakit bulamayan insanlar bu tarz yerlere araçlarını temizletmek adına bırakırlar. Araç temizleme ve yıkama işlemi bir araç için en fazla 1 saat sürer ve bu 1 saat içerisinde en az 300 TL alabilirsiniz. Araç temizleme işini yaparken, temizleme işini cidden iyi yaptığınızdan emin olmalısınız. Eğer müşteriyi memnun edemezseniz, tekrardan sizi seçmeyecektir. Bu işte müşteri memnuniyeti aşırı önemlidir.

 

13- Youtube Sektörü

youtube sektörü

Son dönemlerde dünyada ve ülkemizde en fazla araştırılan sektörlerden birisidir. Youtube üzerinden para kazanan insanları daha önceleri bu kadar çok bilmiyorduk. Son dönemlerde TV’lerde ve internette sürekli olarak gördüğümüzden dolayı, artık bizlerde ”Neden biz kazanmayalım” diye düşünür olduk.

Youtube sektöründe cidden mükemmel paralar yatıyor. Şunu da söylemek gerek ki bu işten para kazanmak için hem iyi bir fikir bulmanız gerekiyor hem de bu işe iyi vakit harcamanız gerekiyor. Siz sanıyor musunuz ki, şuanda ayda 50 bin, 100 bin TL kazanan insanlar pek emek harcamadan bu paraları kazanıyor? Tabi ki de hayır. O insanlar yıllardan beri bu işin içerisinde ve bu iş hakkında en detaylı bilgileri dahi biliyorlar. Bunun yanı sıra güzel bir izleyici kitlesi elde etmiş insanlardır. İşte bu adımlar tamamen zaman ile oturmaktadır.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

 

14- Eğitim Kurumu Açmak

eğitim kurumu açmak

Ülkemizde öğrenci sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Eğitim konusunda veliler sadece okullar ile yetinmemekte ve çocuklarını eğitim kurumlarına da yazdırmaktadır. Kurumların sahipleri inanın ki çok iyi para kazanıyorlar. Şuanda bu tarz kurumlardan en ucuzu bile aylık 2000, 4000 TL arasında bir ücret talep etmektedir. Hele ki üniversite sınavlarına hazırlayan veya lise sınavlarına hazırlayan kurumlar ise yıllık 20, 40 bin TL talep edebiliyorlar.

Tabi bu tarz kurumların masrafları çok oluyor. Fakat yine de iyi para kazandırıyorlar. Bizim zamanımızda üniversite sınavlarına hazırlanırken dahi 1 yıllık ücretler 3 bin TL civarındaydı. Şuanda ise 30 bin TL hatta bazıları 50, 100 bin TL civarında bile olabilmektedir. Bir sınıfta 20 kişi dahi olsa, yıllık 600 bin TL yapmaktadır. Kurumlarda bunun gibi en az 10 sınıfın olduğunu varsayarsak, para kazanmamaları mümkün değil. Zaten para kazanmasalar kapanırlardı, hala bu eğitim kursları işlerine devam ediyor. Tabi burada şöyle de bir durum var, bu sektör çok eskiden beri olan bir sektördür. Bir çok eğitim kurumu artık kendini ispat etti ve tanınır hale geldi. Bu zamandan sonra bir kurum kurup, tutturmak da zor olacaktır.

 

15- Mobilya Mağazası Açmak

mobilya mağazası açmak

Mobilyalar sonsuz kullanımlı olmadığından dolayı, mutlaka bir gün değiştirmek zorunda kalıyoruz. Mobilya mağazaları az satış yapmalarına rağmen iyi para kazanırlar. Mobil mağazalarını mutlaka görmüşsünüzdür ve sizlerde gitmişsinizdir. Bu tarz mağazalar çok fazla satış yapmazlar ama az yapmalarına rağmen iyi para kazanırlar. Çünkü bir satıştan elde ettiği kar miktarı yüksektir.

Mağaza açmanın iki ayrı yolu bulunuyor. Bir markanın bayiliğini alabilirsiniz veya siz kendiniz bir marka oluşturabilirsiniz. Marka oluşturabilmeniz için çok fazla araştırma yapmanız gerekiyor ve ürünlerinizi kendinizin üretmesi gerekiyor. Bayilik alırsanız ürünler hazır olacaktır ve hazırdaki ürünleri mağazanızda sergileyeceksiniz. Seçim size kalıyor.

Mutlaka okuyun: Bayilik Almanın Eksileri ve Artıları Neler?

 

16- Özel Kreş Açmak

özel kreş açmak

Aileler çocuklarının daha bilgili ve daha eğitimli şekilde gelişmeleri için, okul açılmadan önce onları kreşlere göndermektedirler. Kreşler, çocukların eğitim hayatı başlamadan yani daha anaokuluna veya 1. sınıfa başlamadan eğitim aldıkları yerlerdir. Önceleri bu tarz yerler çok fazla tercih edilmiyordur fakat 1. sınıfa alışkanlığı daha rahat sağlasınlar diye, veliler öncesinde çocuklarını kreşlere veriyorlar.

Kreş açacakken en çok dikkat etmeniz gereken şey ise, çevrenizde çok fazla rakibinizin olmamasıdır. Eğer çok fazla rakibiniz varsa başarılı olma ihtimaliniz de azalacaktır. Ne kadar az rakip, o kadar çok şans demektir. Bunun yanı sıra mutlaka çocuklar ile çok iyi ilgilenmelisiniz ve veliler ile de çok iyi ilgilenmelisiniz. Velilere, öğrenciler ile çok iyi ilgilendiğinizi ispatlamalısınız. Yoksa o veliler sizleri çevrelerine tavsiye etmezler ve kötü bir reklam oluşturmuş olursunuz.

 

Yeni İş Fikirlerinde Başarı Nasıl Yakalanır?

yeni iş fikirleri 2019

Yukarıda saymış olduğumuz fikirlerin aslında sonu gelmez. Biz sizlere 16 tane iş fikri saymış olsak dahi, bu sayı 100 de olabilir 500’de olabilir. Bu sayının sonu gelmez. Aynı kategoride iş kurup başarılı olan insanlar da var, başarısız olan insanlar da var. Hangi işi yapmaya niyetlenirseniz niyetlenin, o işte başarılı da olabilirsiniz, başarısız da olabilirsiniz.

Girişimcilik denilen şey zaten burada meydana çıkıyor. Girişimci demek, normal insandan biraz daha farklı düşünebilen insan demektir. Girişimci, bir iş kurmaya niyetlendiği zaman o işte nasıl başarılı olabileceğini iyi şekilde analiz eder. Hangi işi yaparsanız yapın, o işte nasıl başarılı olacağınız mutlaka araştırın. En basit şekilde başarılı olmanızı etkileyecek bazı faktörler var. Tabi bu faktörler bizim sayacağımız maddeler ile sınırlı değil. Her iş alanına göre bu madde sayısı değişebilir.

 • İşyeri seçimi,
 • İşyeri kirası,
 • İşyeri büyüklüğü ve iş için yeterliliği,
 • İşyeri dizaynı,
 • İşyerinin dışardan görüntüsü,
 • Çalışan personellerin başarısı ve iş ile alakalı bilgi yeterliliği,
 • İşyeri açılacak yerin nüfusu,
 • İşyerinin ulaşılabilirliği,
 • Rakiplerinizden sizi ayıracak olan özellikler,
 • Rakip sayısının az olması,
 • Köklü rakiplerin, rakibinizin olmaması,

 

İlginizi Çekebilir

İş Fikirleri

Para Kazanma Yolları

İlgi Çeken Yeni İş Fikirleri

Zekice İş Fikirleri

Günde 100 TL Kazandıran İşler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status