2024 | İş Fikirleri

Yurtdışında Çalışmak İstiyorum Diyenlerin Bilmesi Gerekenler

Sizler için yurtdışında iş imkanlarını araştırdık. Hangi ülkelerin işçi alımı konusunda daha iyi olduğunu, hangi ülkelerde işçi standartlarının daha yüksek olduğunu araştırdık.

İŞKUR 2014 yılında yaklaşık 36.600 kişinin yurtdışında iş bulmasına vesile oldu. Kimileri kariyerini daha yüksek noktalara taşımak adına, kimileri ise ülkemizde iş bulamadığından yurtdışında iş aramaktadır.

 

Yurtdışına Gitmek Kolay mı? 🌎

yurtdışında çalışmak istiyorum

🌎 Tabi yurtdışında iş bulmak sandığımız kadar kolay olmamaktadır. Aslında işçi alımı zaman zaman çok olabilmektedir. Fakat talep de çok olmaktadır. Yaşam şartları yüksek olan ülkelere talep çok yoğun olmaktadır. Avrupa gibi ülkelerde çalışan nüfus az olabilmektedir. Bu yüzden elemana ihtiyaç duyan ülkeler diğer ülkelerden zaman zaman eleman talebinde bulunabiliyorlar. İŞKUR yurtdışı iş ilanları konusunda zaman zaman duyurularda bulunuyor. Bizlerde bu ilanları sizlerle paylaşıyoruz.

🌎 Yurtdışında çalışma konusunda her geçen gün talep daha da artmaktadır. Bazılarımız kariyerimizi kendimizi daha da fazla geliştirmek için yurtdışını tercih ediyor. Kimileri ise ülkemizde iş bulamadığından yurtdışında iş aramaktadır. Kimileri ise yurtdışında iş imkanlarının daha iyi olduğunu söyleyerek orada iş aramaktadır.

🌎 Özellikle bu konuda yurtdışında eğitim almış olan vatandaşlarımız oraları çok daha fazla tercih etmektedirler. Vizyonlarını geliştirmek kendi kariyerlerini orada daha iyi geliştirebileceğini düşünen insanlar yabancı ülkeleri daha fazla tercih edebilmektedirler.

🌎 Yurtdışında çalışabilmek adına ilk aranan en büyük kriter ve olmazsa olmaz kriter dil bilmek olacaktır. Eğer dil bilmiyorsanız yurtdışı ülkelerinden sizler adına iş bulmaları için çok bir şey beklemeyin diyoruz. Tabi Türk bir firma ile gidip gelecekseniz o ayrı bir konu. Mesela bazen Türk firmaları inşaat gibi sektörlerde eleman ihtiyacı duyuyor. Yurtdışı inşaat iş ilanları gibi ilanlara başvuru yapacaksanız bunun için dil bilmenize gerek yoktur.

Yeni bir ülke, yeni bir iş, yeni bir başlangıç olabilir mi ne dersiniz?

 

Yurtdışı İş Araştırmaları Arttı 🌎

yurtdışında çalışmak

Yurtdışı iş başvuruları her geçen gün artmaktadır. Talep gittikçe artıyor. Ülkemizde iş bulamayan veya iş kariyerini daha da geliştirmek isteyenler yurtdışında iş aramaktadır.

Artık sadece işsiz olanlar değil işi olanlarda yurtdışında iş aramaya başlamış bulunmaktadır. Bulunduğu pozisyonu daha da yukarılara taşımak isteyen vatandaşlarımız yurtdışı iş ilanlarına sıcak bakmaktadırlar. Güzel bir iş imkanı buldukları an başvuru yapabilmektedirler.

Yurtdışında iş imkanlarının daha iyi olmasından dolayı çok tercih edilebilmektedir. Tabi her ülke için aynı diyemeyiz. Bazı ülkelerin gelişmişlik seviyeleri daha fazla olduğundan işçiye tanınan haklar ve işçiye verilen ücretler daha fazla olabilmektedir.

 

Koşullar Çok İyi Şekilde Araştırılmalı 🌎

yurtdışında nasıl iş bulunur

Yurtdışında çalışmayı çoğumuz istiyoruz fakat her ülkenin işçilere verdiği imkanlar iyi olmayabiliyor. Bu yüzden her ülkenin iş başvurusuna başvurmamak da fayda var. Yani size uygun olup olmadığını iyi araştırmanız gerekiyor. Sonradan pişman olmamanız için tercih etmeyi planladığınız ülkeleri çok iyi şekilde araştırmanızda fayda var.

Araştırırken ülkenin işçilere verdiği hizmetleri, işçilere verdiği imkanları iyice araştırırsanız gittiğinizde ne ile karşılaşacağınızı biliyor olursunuz. Eğer araştırmadan giderseniz gittiğinizde beklediğiniz şeylerle karşılamayabilir ve pişman olabilirsiniz.

Hangi ülkeyi tercih edecek olursanız olun gitmeden önce ufak araştırmalar size çok büyük fayda sağlayacaktır. Mesela nerede kalacağınızı? Ne kadar ücret alacağınız? İş süresinin ne kadar olduğu? Günde ne kadar çalışacağınızı? Tam olarak hangi şehrin neresinde çalışacağınız? Tam olarak hangi iş ile uğraşacaksınız? Haftalık iznim var mı? bu gibi aklınıza takılan her soruyu gitmeden cevaplarını bulmanızda çok yarar olacaktır.

 

İŞKUR Yurtdışı İçin Yardım Ediyor 🌎

yurtdışında iş bulmak kolay mı

İŞKUR’da yurtdışı istihdam zaman zaman ilanlar yayınlamaktadır. Yurtdışı işçi alımı yapacak olan firmalar bu alımlarını İŞKUR aracılığı ile gerçekleştirmek istiyorlar. İŞKUR ise bu firmalara her türlü desteği yapıyor. İŞKUR 2014 yılında 345 şirket ile yurtdışı işçi alımı ilanları konusunca işbirliği yapmıştı. 2014 yılında ise tam 36.597 kişinin yurtdışında iş bulmasına vesile oldu İŞKUR.

Yurtdışında çalışmak isteyenlere İŞKUR çok büyük destekçi konumundadır. Yurtıdışına işçi götürmek isteyen firmalarında İŞKUR ile iletişime geçmeleri durumunda İŞKUR onlara da çok büyük destekler sağlayacaktır.

 

Hangi Sektörlerde İş Var? 🌎

yurtdışına işçi olarak gitmek

– İnşaat sektöründe Türk Cumhuriyetleri, Arap ülkeleri ve Rusya,

– Perakende sektöründe Rusya ve Türk Cumhuriyetleri,

– Üretim ve ihracatta Çin,

– Hızlı tüketim sektöründe Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri,

– Finans ve bankacılıkta Avrupa ülkeleri Türklere ve yabancı personele iş imkanlarını sağlamaktadır.

 

Yurtdışında Nasıl İş Bulabilirim? 🌎

yurtdışına gitmek istiyorum

İlk önce çalışmak istediğiniz pozisyonu belirleyiniz. Daha sonra hangi ülkede çalışmayı istediğini belirleyiniz. İş ilanları yayınlayan sitelere girerek bu bilgilerinizi yazarak yurtdışı iş ilanlarını aratınız.

İŞKUR’un yurtdışı iş ilanlarına göz atınız.

– Yabancı kariyer iş sitelerini takip ediniz.

– Çalıştığınız şirket uluslararası bir şirket ise yurtdışı iş imkanı sağlayıp sağlamadığını öğreniniz.

 

Gitmeden Önce Ne Yapılmalı? 🌎

yurtdışına gitmeden ne yapılmalı

– Gideceğiniz ülkenin dilini en azından iletişim kurabilecek kadar biliyor olmalısınız.

– Ülkenin çalışma izni, ikamet izni ile ilgili süreçlerin nasıl gerçekleştiğini öğrenmeliyiz.

–  Size uygun iş pozisyonu var mı? İş imkanları neler? Aklınıza takılan her sorunun cevabını araştırınız.

– Nerede kalacağınızı ayarlamalısınız.

 

Yurtdışında İş İmkanı Olan Meslekler 🌎

yurtdışında iş imkanı olan meslekler

Bbc.com’un geçtiğimiz zamanlarda yapmış olduğu bir araştırma ile hangi ülkelerin hangi pozisyonda eleman aradığını ortaya çıkarmıştır. Buna göre:

Makine mühendisi: Kanada, Avusturya, Avustralya, Amerika, Danimarka, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, Arjantin, Norveç, Singapur, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere

Doktor: Portekiz, Kanada, Slovakya, Finlandiya, Almanya, Hong Kong, Macaristan, İngiltere, İrlanda, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, Avusturalya, Danimarka, Slovenya, İsveç, İsviçre, Hindistan

IT ve programcılar: Norveç, Avustralya, Rusya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Almanya, İrlanda, Lüksemburg, Yeni Zellanda, Avusturya, , Polonya, Belçika, Singapur, Danimarka, Slovenya, İsveç, İngiltere

İnşaat mühendisleri: Norveç, Avustralya, Slovekya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İngiltere, Hong Kong, Hindistan, Yeni Zelanda, Avusturya, Singapur, Belçika, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Almanya

Muhasebeci: İsveç, Danimarka, Amerika, Finlandiya, Avustralya, Yunanistan, Hong Kong, Norveç, Yeni Zelanda, Norveç, İrlanda, Şili

Endüstri mühendisi: Avustralya, Norveç, İrlanda, Yeni Zelanda, Belçika, Singapur, Güney Afrika, İspanya, İngiltere

Elektrik mühendisi: İsveç, Brezilya, Norveç, Fransa, Güney Afrika, Avustralya, İsviçre gibi ülkelerde ihtiyaç duyuluyor.

Psikolog: Avustralya, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Yeni Zelanda, Norveç, Kanada

Şef: Belçika, Norveç, İngiltere, Yeni Zelanda, Kanada

 

Yurtdışına Gidenlerin Tavsiyeleri Neler? 🌎

Yurtdışına çalışmak için giden vatandaşlarımızın verdikleri öğütler;

  • İş başvuru döneminde cv’yi boş yere uzatmasınlar. Kısa ve öz olsun,
  • Yurtdışında çalışmaktan korkmasınlar,
  • Gelmeden önce işi iyice araştırsınlar,
  • Sizleri götürecek olan firmayı iyice araştırınız,
  • Nerede kalacağınızı vb gibi konuları firma ile gitmeden konuşunuz.

Gibi tavsiyelerde bulunuyorlar.

 

Stajyer Olarak Gitmekte Fayda Büyük! 🌎

Eğer yurtdışında stajyerlik yapma şansınız varsa bu çok büyük bir şans olacaktır sizler için. Gidip orada ki ortamı görmek daha sonrasında orada çalışmayı isteyip istemeyeceğiniz konusunda sizlere çok büyük yardımcı olacaktır.

 

Yurtdışı Programlarına Katılarak Aktif Olunmalı 🌎

Kısa zamanlı yurtdışı programları olmaktadır. Bazılar ücretsiz olduğu gibi bazıları ise ufak miktarlı bütçeler ile yapabileceğiniz bir yurtdışı gezisi olacaktır. Bu programlar sayesinde ufaktan gezme şansı bulacağınız ülkeler hakkında fikir edinmenizi sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Yurtdışına İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

 

Yurtdışı Fikri Olanlara Tavsiyeler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status