2024 | İş Fikirleri

Zekice İş Fikirleri: Muhteşem Öneriler

Zekice iş fikirleri araştırması yapan vatandaşlarımıza hangi işlerin pek bilinmediği ve oldukça mantıklı yatırımlar olduklarından söz edeceğiz.

Aslında herkesin bildiği fikirler pek de zekice sayılmaz. Bu nedenle pek bilinmeyen ilginç iş fikirlerine yönelmek gerekiyor. Daha henüz pek keşfedilmemiş işleri bizim keşfetmemiz gerekiyor. İş kurarken eğer o alanda iş kuran ilk kişilerdenseniz başarılı olma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Çünkü rakip sayısı azken kurulan işlerde başarılı olma ihtimali yüksek olur. Rakip sayısı arttıkça müşterilerde bölünmeler olacaktır. Bu durumda gelirlerde düşmelere yol açacaktır.

 

1) SEO Uzmanı Olmak

seo uzmanı olarak para kazanmak

Son dönemlerde en çok para kazanan insanlar bu alanda uzman olan kişilerdir. SEO uzmanı demek, arama motoru optimizasyonu uzmanı demektir. Yani web sitesi alanında uzman olan kişilerdir. İnternet sitelerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunun yanı sıra bu alanda bilgili olan pek kişi bulunmuyor. Büyük firmalar bu alanda uzman olan kişilerle çalışıyor ve aylık 10 bin 15 bin TL verebiliyorlar. Bu insanlar aynı anda bu şekilde üç, beş sitede çalışabiliyor. Yani aylık kazançları 40, 60 bin TL civarında olabiliyor.

Bu alanda eğitimler alarak ve sürekli okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Fakat alacağınız bir eğitimin sonunda ben uzmanım demek doğru olmaz.

İşe ilk olarak eğitim alarak başlamalısınız. Bunun yanı sıra sürekli olarak bu alanda bilgiler okumalısınız. Kendinize deneme sitesi açabilir ve öğrendiklerinizi bu site üzerinde deneyebilirsiniz. Zaman içerisinde daha fazla deneyim kazanmanız ile birlikte uzmanlığa adım atmış olacaksınız.

 

2) Üniversitelere Yakın Yerlere Kafe veya Dükkan Açmak

üniversitelere yakın yerlere kafe açmak

Öğrenciler sayesinde mükemmel derecede para kazanabilirsiniz. Üniversitelere yakın yerlere cafe açan insanlar aylık olarak en az 50 bin TL kazanmaktadırlar. Eğer üniversitede öğrenci sayısı fazla ve siz de kendinizi öğrencilere sevdirebilirseniz aylık gelirleriniz çok daha artacaktır.

Üniversitelere yakın yerlerde bulunan inşaatların genel olarak alt kısımları cafelere özel ayrılmaktadır. Kiraları pahalı olsa da bu iş mutlaka kazandıracaktır. Rakipleriniz olsa bile yine kazanırsınız. Yapmanız gereken ise öğrencilerle iyi geçinmek olacaktır. Hem de onların ilgisi çekecek tarzda bir cafe planı kurmalısınız. Ardından gelen paraları izleyebilirsiniz.

Cafe yeri bulduktan sonra hangi alanda cafe açmak istediğini net olarak kararlaştırmalısınız. Bunun yanı sıra dükkan sahibi ile sözleşme imzalamalısınız. Cafe için gerekli olan malzemeleri temin etmeli ve dükkanı açmak için gerekli olan tüm belgeleri hazırlamalısınız.

Mutlaka okuyun: Cafe Açmak İçin Gerekenler | Cafe Nasıl Açılır?

 

3) Halı Saha Açmak

halı saha açarak para kazanmak

Ölmeyecek ve sürekli olarak gelişecek bir sektörden bahsediyorum. Bu işi yıllardan beri çok zekice bulmaktayım. Ortalama bir müşteri kitlesine sahip olan bir halı saha aylık en az 50 bin TL kazanmaktadır. Her zaman kazandırmaya devam edecektir. Hem de sürekli olarak maç fiyatlarına zam geldiğini biliyoruz. Maliyetlerde bir artış olmamasına rağmen sürekli olarak maç ücretlerinde artışlar oluyor.

Bu demek oluyor ki ilerleyen senelerde daha fazla para kazanma şansınız olacaktır. Bir maçın 1000 TL olduğunu ele alarak aylık ne kadar kazanacağınızı hesaplayabilirsiniz. Günde 3 maç oynansa bile, aylık 100 bin TL civarında bir para bırakıyor.

Halı saha açmak için öncesinde bir yer belirlemek gerekiyor. Halı sahaları başarılı yapan en büyük etken ise kuruldukları yerdir. Yerleşim alanlarının içerisinde veya yakın yerlerinde olması gerekiyor. Halı saha açmanın maliyeti 2 milyon, 4 milyon TL civarında olabilmektedir. Bu fiyatı çok olarak görebilirsiniz fakat aylık 50, 80 bin TL olarak para geri dönecektir. Halı saha açmak için bazı izinleri çıkarmanız gerekiyor. TFF gibi yerlere ise başvuru yapmanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Halı Saha Nasıl Açılır?

 

4) İşlek Yerlere Eğlence Mekanları Açmak

eğlence yerleri açarak para kazanmak

Türk milleti eğlenmeyi çok seviyor. Bu nedenle eğlenceye yönelik sektörler her zaman çok para kazandırıyor ve kazandırmaya devam edecektir. Eğlence mekanı derken bir cafe olabilir, oyun alanları olabilir buna benzer insanların eğlendikleri mekan açarak para kazanma şansınız olacaktır.

Mekan açmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler bulunuyor. Dükkanı nereye açacağınız çok önemlidir. Bunun yanı sıra tam olarak hangi sektörde iş kurmak istiyorsunuz ve hangi firmayla bayilik anlaşması yapmayı düşünüyorsunuz. Bayilik almadan bu sektörde başarılı olmak pek mümkün değil. İsim yapmış olan firmaların bayiliğini almanızı tavsiye ederiz.

Ondan sonra dükkan açmak için gerekli olan belgeleri öğrenmek adına belediyeye başvurmanız gerekiyor. Sonrasında ise iş kurma sürecine geçeceksiniz ve sonrasında para kazanmaya başlıyor olacaksınız.

 

5) Youtube Sektörüne Girmek

youtubeden kazanmak

Ölmeyecek olan ve her zaman iyi para kazandıracak olan bir sektörden söz edeceğiz. Yıllardan beri bu sektörün ekmeğini yemiş olan ve yemeğe devam eden insanlar bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Türk Youtube fenomeni Ruhi Çenet bir açıklama yapmıştı. yaklaşık 6 yılda Youtube’den 600 milyara yakın bir gelir elde ettiğini söylemişti. Ruhi Çenet’ten daha fazla para kazanan insanlar da bulunuyor. Fakat bu insanlar yıllardan beri bu işin içerisinde olan insanlardır.

Youtube’de bir hesap açarak işe başlıyoruz. Fakat hesap açmadan önce bazı şeyleri düşünmemiz ve öğrenmemiz gerekiyor. Hangi alanda paylaşımlar yapacağımıza karar vermeliyiz. Bunun yanı sıra bu alanda özgünlüğün çok önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor. Başkalarının videolarını alıp paylaştığınız taktirde, Youtube sizlere telif hakkı uygulayacak ve para vermeyecektir.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

 

6) Kadın Kuaförlüğü Yapmak

kadın kuaförü olarak para kazanmak

Erkek kuaförlüğü kazandırmaz mı gibi soru sorduğunuzu duyar gibiyim. Erkek kuaförü de kazandırır fakat yarı yarıya kazanılan paralarda fark olabilir. Neden diye soracak olursanız da hemen açıklıyoruz. Saç sakal kesimleri ortalama 250 TL civarında olmaktadır. Erkeklerin bir kuaförde para harcayabileceği alanlar belli. Bunun yanı sıra erkekler kızlar kadar bakım yapmıyor.

Erkek kuaföründe yapılabilecek şeyler

 • Saç kesimi,
 • Sakal kesimi,
 • Saç yıkama,
 • Saç yapımı,
 • Saç ve sakal bakımı,

Kadın kuaföründe yapılabilecek şeyler

 • Saç kesimi,
 • Saç yıkama,
 • Saç yapımı,
 • Saç bakımı,
 • Ağda,
 • Manikür & pedikür
 • Saç boyama,
 • Makyaj,
 • Saç ekleme,

Gördüğünüz gibi kadınlara yapılan işlemler daha fazla olmaktadır. Böylelikle de müşterilerin çıkışta ödediği ücretlerde artışlar olmaktadır. Erkek, berbere gittiği zaman en fazla 200 TL ödeyip çıkarken, bir kadın ortalama bir bakımdan sonra en az 600 TL ödemektedir.

Kadınların kendilerine olan ilgilerinin daha fazla artması ve kendileri arasında oluşan güzellik rekabetini düşünerek mantıklı bir yatırım ile aylık 40 bin 60 bin TL kazanabilirsiniz.  Kadın kuaförü nasıl açılır öğrenmeli ve gerekli olan işlemleri uygulamalısınız. Bu alana yönelmek oldukça zekice bir adım olacaktır.

 

7) Yabancı Dil Eğitimi Vermek (İngilizce’den Başka Dillerde)

yabancı dil sayesinde para kazanmak

Yabancı dil bilen insan ilerleyen zamanda çok fazla iş imkanı bulacak. Yabancı dil derken İngilizceden bahsetmiyoruz. Tabi ki de İngilizce mutlaka olması gereken bir dil olacak fakat bunun yanında bildiğiniz diller size kazandıracaktır. Hangi dillerden söz ediyoruz?

 • Rusça,
 • Çince,
 • İspanyolca,
 • Hintçe,
 • Fransızca,
 • Almanca,

Buna benzer diğer dillerde bilgi sahibi olmak gelecekte mükemmel para kazandıracak. Nasıl para kazanacağınızı merak ediyorsanız zaten bu dilleri bilen insanları bir çok şirket bünyesine katmaya çalışıyor. Sadece halkla ilişkiler olarak veya tercüman olarak bile dünyalar kadar para veriyorlar.

Bunun yanı sıra ülkemize sene içerisinde bir çok ülkeden turist gelmektedir. Çin’den gelen turistlerin bir kısmı İngilizce bilmiyor olabiliyor. Bu insanlar ise Türkiye’de Çince bilen insanlar arıyorlar. Onlara rehberlik etmeleri durumunda kısa geziler başına 30 bin 50 bin TL verebiliyorlar.

 

8) Otel Açmak

otel açarak para kazanmak

Ülkemizde turizm sektörünün gelişmesi ve bunun yanı sıra kendi insanlarımızın artık kendilerine daha fazla vakit ayırıp, tatil yapmaya daha fazla yönelmeleri otelcilik sektörünü oldukça geliştirdi. Konaklama sektörü her zaman para kazandıran bir sektördü. Bundan sonra da kazandırmaya mutlaka devam edecektir.

Otel açmadan önce, otelinizi başarılı yapacak faktörlere göz atmanız gerekiyor. En önemlisi ise oteli nereye açacağınız olacaktır. Otel açmak biraz maliyetli bir iş olsa da sonrasın iyi kazandıracaktır. Otel için harcayacağınız para size 10 yıl içerisinde katlı şekilde dönüş yapacaktır.

Otel açmak için belediyeden bazı izinlerin alınması gerekiyor. Bunun yanı sıra otelinizin büyüklüğüne göre bir yer temin etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki yazımızdan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Otel Nasıl Açılır?

 

9) Psikolog Olmak

psikolog olarak para kazanmak

Genel olarak insanlardaki problemlerin artmasından dolayı psikologların müşteri kitlesi her geçen sene artmaktadır. Ülkemizdeki nüfusun artışı ve bunun yanı sıra insanlarda kişilik bozuklukların artması, psikologlara olan yönelimi de arttırmış durumdadır.

Psikologlar bir muayene başına en az 500 TL gibi bir ücret almaktadır. Güzel bir çevre yaptıktan sonra günde en az 5 kişiyle ilgilenseniz bile en az 2500 TL kazanacaksınız.

Fakat psikolog olmak, ben psikolog oluyorum demek kadar kolay değil. Bunun için üniversitelerin gerekli bölümlerini okumanız gerekiyor. Psikolog bölümlerinin puanlarının yüksek olduğu bilinmektedir. Özel üniversitelerde ücretli olarak da okuma imkanı sunuluyor. Üniversite bitirdikten sonra sizlere ”psikolog” unvanı verilecektir. İstediğiniz yerde ufak çaplı klinikler açarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

10) Dolar Türünden Para Kazanılan Alanlara Yönelmek

dolar bazında para kazanmak

Bildiğiniz üzere dolar aldı başını gidiyor. Ben bu yazıyı yazarken 18 TL civarındaydı. Dolar düşse bile tahminimce 10, 12 TL’den aşağıya düşmez. Bu nedenle dolar türünden para kazanılacak yöntemlere yönelmek oldukça zekice bir fikir olacaktır. Dolar türünde para kazanmak için yurtdışında gelir elde edilebilecek yöntemlere yönelmek gerekiyor.

Örneğin Amazon.com’da ürün satışı yaparak mükemmel bir gelir elde edebilirsiniz. O ülkeye oranla geliriniz yüksek olmasa da Türkiye’de parayı bozdurduğunuz da elinize iyi para geçecektir. Örneğin Amazon’com’da satış yaparak bin dolar kazansanız, burada 30 bin 32 bin TL kazanmış oluyorsunuz.

Buna benzer Youtube’den de para kazanabilirsiniz. Youtube’de parayı dolar türünden vermektedir. Youtube’den nasıl para kazanacağınızı burada anlatacak olursak iş çok uzayacak. Bu konuyu detaylı şekilde anlattığımız yazımız bulunuyor. Aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status