2024 | İş Fikirleri

Kripto Paralar İle Nasıl Para Kazanılır? (Al-Sat & Uzun Vade)

Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen kripto paralara bir çok insanımız merak salmış durumda. Kripto paralar ile para kazanmak isteyenlerin bilmesi gereken birçok şey bulunuyor, aksi taktirde paralarınızı kaybetme ihtimaliniz de bulunuyor. Al-sat yaparak veya uzun vadeli kazanımlar hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

Kripto paradan para kazanma konusu Bitcoin’in çok gündeme gelmesiyle insanlarda bir merak oluşturdu. Bitcoin 42.000 dolar seviyelerine ulaşarak kendi tarihinin rekorunu kırdı. Biz bu yazıyı yazdığımız zamanlarda ise (11 Ocak 2021) günde 10 bin dolar düşerek 31, 32 bin dolar civarlarına geriledi. Bir günde %30 gerileme yaptı. Yani çok iyi kazandırabildiği gibi kaybettirme ihtimali de bulunuyor. Bu yüzden işin inceliklerini öğrenerek ilerlemekte fayda var. Ben de bu işin içerisinde olan bir kişi olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini en ince ayrıntısına kadar sizlere aktaracağım. İnternetten para kazanma yollarından biri de bu iştir.

İlk olarak kripto para alımı ve satımı için neler yapmanız gerektiğinden söz edeceğim ardından bu yöntemleri yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden ve nelerden kaçınmanız gerektiğinden söz edeceğim.

 

Kripto Para Alımı Satımı İçin İzlenmesi Gereken Yol Haritası

1- Kripto alım satımı için ”Kripto borsası” olan uygulamalara kayıt olmalısınız

Kripto para alabilmek için bu işi yapan borsalara üye olmanız gerekiyor. Ülkemizde Türk uygulamaları bulunuyor fakat ben size bunları tavsiye etmiyorum. Birçok insan da son dönemde bu Türk borsalarından çok fazla şikayetçi oldular. Ani alım satımlarda sıkıntılar çıkarttığını birçok kişi söyledi. Bu nedenle Türk borsalarını önermiyorum. Yabancı borsalar bu işte daha iyiler. Size önerebileceğim bir borsa ise; Binance’dir. Binance’yi araştırarak biraz bilgi sahibi olduktan sonra hemen telefonunuza Google Play’dan indirebilirsiniz. Aşağıya Binance’ye nasıl kayıt olunur, hesap doğrulama nasıl yapılır ve alım satım nasıl yapılır sorunu merak edenler için örnek video bırakıyorum. İzleyerek öğrenebilirsiniz.

Mobil kullanımı merak edenler için

 

2- Kripto paralar hakkında bilgi toplamalısınız

Her bir kripto paranın oluşturulma amacı bulunuyor. Hiçbiri sebepsiz yere ortaya çıkmadılar. Hepsinin projeleri bulunuyor. 100’lerce kripto para bulunuyor hepsi hakkında bilgi sahibi olamasanız dahi en popülerleri hakkında genel bilgilere hakim olmanızda fayda olacaktır.

Bazı kripto paraların hedefleri ve projeleri çok iyi olduğundan uzun vadede yavaş yavaşta olsa iyi yerlere gelebiliyorlar. Bu sebeple erken yatırım yapan uzun vadede iyi para kazanabiliyor. Kripto paralar sadece Bitcoin’den oluşmuyor. Bitcoin harici diğer coinlerin hepsine altcoin denilmektedir. Yüzlerce altcoin bulunmaktadır. En azından en popüler ilk 5’e göz atıp, projeleri incelemesiniz.

Bu coinleri derinlemesine incelemek gerekiyor. Coin araştırması yaparken şunlara dikkat etmek gerekiyor:

  • Coin çıkış tarihi
  • Çıktığındaki ücreti ve şu anki ücret kıyaslaması
  • Coinin hedefleri
  • Coinin hacmi
  • Coinin grafiği (Ne zaman düşmüş, ne zaman çıkmış?)

Grafik değerlendirmesini iyi yapmalısınız. Bazı coinler var ki çıktığı zamandan bu yana fiyatı hala aynı veya azalmış. Bunlar zaman zaman yükselirler ve zaman zaman düşerler. Daha çok al-sat yapmak için tercih edilirler. Bunu anlamak için grafiklerine bakmanız gerekiyor. İnternette her coin için grafiklerine ulaşabileceğiniz siteler var.

 

3- Uygulama üzerinde ufak denemeler yapmalısınız

Uygulamayı yeni indiriyorsunuz ve yeni yeni öğrendiğiniz için uygulamaya direkt olarak çok para atıp bu işe girerseniz kaybedersiniz. Uygulamaya alışmak için öncesinde küçük miktarlar ile al sat yaparak sistemi öğrenmeye çalışmalısınız. Bu durumu bir futbol maçına çıkmadan önceki antrenmana benzetebilirsiniz.

Yabancı borsalara kredi kartınızla veya aracı bankalar yoluyla aktarım yapabilirsiniz. Kredi kartında %3, %4’lük bir komisyon alınıyor. Ben öncesinde Papara uygulamasına atıyorum oradan da Binance uygulamasına aktarıyorum. Paparaya attığınız parada kesinti olmuyor. Papara’dan Binance’ye aktarımda %1’lik komisyon alınıyor. Benim araştırmalarım sonucu en az komisyonlu şekilde para aktarım yolu bu. Diğer yollardan alınan komisyonlar daha fazla. Papara hesabı açarak kredi kartınızdan Papara’ya, Papara’dan da Binance uygulamasına TL bazında para aktarımı yapabilirsiniz.

Dikkat: Papara kendi adınıza kayıtlı olacaksa göndereceğiniz kredi kartı da sizin adınıza kayıtlı olmalı. Yoksa paranız Papara’ya geçmez. Para aktarım koşullarını iyi okuduktan sonra aktarım yapın. Öncesinde ufak miktar gönderin eğer bir sorun yoksa istediğiniz miktarları gönderebilirsiniz. Para aktarımını nasıl yapacağınıza dair videoyu aşağıya bırakıyorum isteyenler izleyebilir.

Evet arkadaşlar tüm bu adımları geçtikten sonra artık yatırdığınız parayla bir kripto para alabilirsiniz. Asıl iş buradan sonra başlıyor. Kripto para alım satımı yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor şimdi de onlara göz atalım.

 

Kripto Para Alım Satım Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1- Uygulamayı kullanmayı iyice öğrenmeden yüksek miktarla alım yapmayın

Burada en önemli konu uygulamaya hakim olmak. Uygulamayı ilk açtığınızda size çok yabancı gelecektir. Birçok özelliği olduğundan karışık gelebilir. Öncelikle uygulamanın işleyişinin nasıl olduğunu iyice kavramanız gerekiyor. Yoksa alım satım yaparken sorunlarla karşılaşabilirsiniz bu da paranızın kaybolmasına neden olabilir. Yukarıda da videolar gösterdik fakat yine de İnternetten araştırmalar yaparak kullanacağınız uygulama hakkında daha fazla bilgiye sahip olmaya çalışın.

 

2- İlk olarak ufak miktarlarla al sat yapın

Uygulamayı kullanmayı öğrendikten sonra artık alım ve satımın nasıl yapıldığını öğrenmeniz ve deneyimlemeniz gerekiyor. Aktardığınız ufak paralar ile bilinen coinleri alıp satarak, alım satımı öğrenmelisiniz. Direkt olarak büyük miktarlarla bir şeyler almaya çalışmayın. Önce işi iyice öğrenin sonra büyük miktarlarla yapmak isterseniz yaparsınız.

 

3- Hedefinizi belirleyin

Bazı insanlar uzun vadede kazanmak istiyor bazıları ise al sat yaparak kazanmak istiyor. Öncelikle hangi yöntem ile para kazanmayı istediğinize karar verin. Çünkü bu duruma göre coin araştırması yapmanız gerecektir. Bazı coinler vardır ki son 1 yıldır sürekli yükseliş içerisindedir. Bazılarının ise son 1 yıldır fiyatı aynıdır. Yıl içerisinde iniş çıkışları olmuştur bu coin al sat yapmak için uygun bir coindir. Bu coini alıp uzun vade beklemenin pek bir mantığı olmayacaktır.

 

4- Grafik değerlendirmesi yapın

Coinlerde grafik değerlendirmesi çok önemlidir. Coinin çıktığından bugüne kadar olan grafiğini incelemelisiniz. Tabi en çok önemli olan kısımları ise son bir yıl ve son aylardır. Gelecek hakkında tahminde bulunabilmeniz için yakın geçmişe bakmanız gerekiyor.

Eğer uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız coinin son aylarda ve son yıl içerisindeki gelişimine bakmanız gerekiyor. Düzgün şekilde ilerleme görüyorsanız bu coine uzun vadeli yatırım yapılabilir. Eğer çok fazla inişli çıkışlıysa ve son bir yılın veya son 6 ayın ortalaması hemen hemen aynıysa bu coine uzun vadeli yatırım yapmak mantıklı olmayacaktır. Tabi sadece grafiğe bakarak uzun vadeli yatırım yapılabilir mi veya al sat bu coinle yapılabilir mi diye kesin karar vermek doğru olmaz. Bunlar sadece tahminde bulunmanıza yardımcı olacak etkenlerdir.

 

5- Zirve yapmış bir coin almayın

Genelde insanlar zirve yapmış coinleri alırlar. Koşan ata binmek büyük risktir. Bitcoin 42 bin dolara çıktığında birçok insan dünyalar kadar para yatırdılar ve sonraki gün 31 bin dolara kadar düştü. Yatırılan paranın büyük kısmı gitmiş oldu. Zirve yapmış bir coine girmek büyük risktir. Artık o riski göze alıp almamak size kalmış bir durumdur.

 

6- Stop limit koymadan işlem yapmayın

Coinlerin sağı solu belli olmaz. Bir günde %100 artabildiği gibi %100 de düşebilmektedir. Stop limit koyarak kaybınızı azaltabilirsiniz. Örneğin ücreti 100 dolar olan bir coin aldınız hemen stop limit koyarak 90 dolara geldiğinde satış emri vermelisiniz. Böylelikle aldığınız coin 90 dolara düştüğünde otomatik satış listesine eklenecektir. Stop limiti daha iyi anlayabilmeniz için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

7- Büyük miktarlarla coin almayın

Bu bir risktir. Bu işlerde kazananlar olduğu gibi kaybedenler de çok fazla. Bu nedenle kaybının sizi etkilemeyeceği miktarlarda bu işlere girerseniz, herhangi bir kayıp durumunda pek fazla üzülmezsiniz. Büyük miktarlarda girerseniz paranızın çoğunu kaybettiğinizde moraliniz oldukça bozulacaktır. Bu nedenle bu tarz riskli işlere çok fazla yatırım yapmayın. İleride ne olacağı coin sektöründe hiçbir zaman tam olarak tahmin edilemez.

 

8- Aç gözlü olmayın

Aldığınız bir şeyden %5 veya %10 olsa dahi kârınızı alıp çıkın. Aç gözlü olanlar bu işte genelde kaybederler. Aldığınız şeyin fiyatı 100 dolar olsun bu 120’ye çıkarsa size iyi derecede kazandırmış olacak. Fakat insanlar bu durumlarda genelde aç gözlü olurlar ve daha fazla çıkacağını böylelikle kendilerinin de daha fazla kazanacağını düşünerek o parayı bozmazlar. Genelde düşüş yaşanılır ve kazancın bir kısmı gider öyle bozulur. Aç gözlü olmadan ufakta kâr alsanız ben satmanızı öneririm tabi ki karar sizin olacaktır.

Ayrıca bu konular hakkında sadece bizim anlattıklarımızla değil, İnternette bulunan bu konuyla alakalı her türlü videoları izleyip bilgi darağacınızı genişletmenizi öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status