2024 | İş Fikirleri

Youtube’dan Para Kazanmak İstiyorum! Nasıl Kazanılır?

Youtube’dan nasıl para kazanılır diye bir çok kişinin merak ettiğini biliyoruz. Bu sebeple detaylı bir şekilde bu işten nasıl para kazanıldığından söz edeceğiz. İnternetten para kazanma olayları son dönemlerde popülerleşti. Özellikle haberlerde duyduğumuz ve Youtube üzerinden milyonlar kazanmakta olan insanlar, bizleri bu ortamı araştırmaya yöneltti. Youtube’dan para kazanmak istiyorum ve nasıl kazanılır diyenler için güzelce bu konuyu anlatmaya başlıyoruz.

Bu insanlar nasıl bu kadar para kazanabiliyorlar diye merak ettiğinizi biliyoruz. En başta belirtelim ki bu insanlar gerçekten emek harcıyorlar.

Öncesinde nasıl para kazanabileceğinizden bahsedelim ardından ise Youtube hesabı kurma ve paranın nasıl geldiği hakkında detaylı bilgileri sizlere aktaralım.

Şuana kadar okuduğunuz tüm ”Youtube’den nasıl para kazanılır” adlı makaleleri unutun. Sizler için en faydalı olacak makale burada.

Not: Videonun başlığında da belirttiğimiz gibi aylık 10.000 TL kazanmak mümkün. Bunun için çok çalışmanız gerekiyor. Youtube parayı dolar bazında vermektedir. Aylık 1000, 1500 dolar arası kazanabilirseniz, 30.000 TL kazanmış olacaksınız. Bırakın 30 bin TL’yi aylık 400, 500 bin TL kazananlar bile bulunuyor.

Bu kadar iddialı konuşuyorsak bir bildiğimiz var demektir.

Diğer yazılar detaylara inmeden ve tam olarak bilgi vermeden sizlere bu konuyu anlatırlar, bizler ise tam olarak neler yapmanız gerektiğinden adım adım söz edeceğiz!

 

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? Basit Anlatım

youtubeden para kazanmak

En basit tanımı

Video yüklüyorsunuz ve videolarınız izlendikçe para kazanıyorsunuz. Yukarı da fotoğrafta gördüğünüz gibi gün içerisinde tıklamaların karşılığı kazanılan ücretler bulunuyor.

Not: Fakat anlattığım kadar kolay gelişmiyor bu işlem. O bahsettiğimiz ve milyarları kazanan insanlar video yüklüyorlar fakat çok fazla izlenme aldığından çok fazla para kazanıyorlar. Buradan da anlayacağınız gibi ne kadar çok fazla izlenmeniz olursa o kadar çok fazla para kazanırsınız.

Örneğin Youtuber diye adlandırdığımız, bu platformda değişik videolar çeken insanlar günlük video yüklemektedirler. Belirli bir kitle elde ettiklerinden dolayı sürekli olarak bir izlenme yakalamaktadırlar. Bu insanların abone sayıları da fazla olduğundan paylaştıkları videoların izlenme oranları çok daha yüksek oluyor.

 

Abone nedir?

Burada bunu da anlatmamız gerekiyor. Abone demek kanalınızı takip eden insanlar demektir. İnsanlar kanalınızı beğenir ve takip ederse, artık onların ana sayfalarında paylaştığınız videolar çıkacaktır. Bu şekilde izlenme ihtimaliniz daha da artacaktır. Çok fazla para kazanan insanların abone sayıları da çok fazladır. Özgün ve güzel şekilde video paylaşmaya devam ettiğiniz sürece, sizlerin de abone sayıları artacaktır.

Öncelikle burada yapmanız gereken bir kanal açmanızdır. Kanal açmadan önce ne üzerine videolar yayınlayacağınıza karar vermelisiniz. Unutmayın ki kanal açıp direkt olarak başkalarının videolarını yayınlarsanız, telif hakkı yersiniz ve para kazanamazsın.

 

Telif hakkı nedir?

Başkalarına özgü olan içeriği paylaştığınız zaman sizin o videodan para kazanmanız engellenir.

Özgün içerikler üretmelisiniz ki insanlar sizi sevsin. İnsanların ilgisini çekecek şeyler paylaşmalı veya yapmalısınız. Mesela sanatçılar şarkı paylaşımı yapıp, izlenip o şekilde para kazanıyor. TV kanalları ise dizi fragmanlarını yayınlayarak para kazanıyor. Şimdi adım adım neler yapılması gerekiyor söz etmeye başlıyoruz.

 

Youtube’dan Para Kazanmak İçin İzlemeniz Gereken 5 Adım

1. Adım → Youtube’ye Kayıt Olmak

İlk olarak bu platforma kayıt olmamız gerekiyor. Yukarıda sizlere google hesabı açmanız gerektiğinden söz etmiştik. Google hesabınızın açık olması gerekiyor. Öncelikle buraya tıklayarak Youtube’ye giriş yapıyoruz.

Youtube'den para kazanmak

Okla gösterdiğimiz yerde yazan ”Oturum Aç” kısmına tıklıyoruz.

youtubeye kayıt

Eğer google hesabınız açık değilse yukarıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Eğer google hesabınız açıksa böyle bir sayfa gelmeyecek ve direkt olarak giriş sağlanacaktır. Eğer google hesabınız yoksa, aşağıda nasıl açıldığını anlattım. Google hesabı açması oldukça basit bir işlemdir. Buraya tıklayarak kayıt olma kısmına geçebilirsiniz. Eğer kayıt olma kısmında destek almak isterseniz buraya tıklayarak nasıl kayıt olunacağını anlattığımız kısıma geçebilirsiniz.

youtubeye kayıt

Hesabınızın giriş bilgilerini yazıp girdiğinizde, sağ üstte gördüğünüz gibi bir yer açılacak. Sağ üstteki yeşil alana tıkladığınızda ise sizlere gösterebilmek için ”Örnek hesap” yazdığım kısımdaki ekran bilgileri açılacaktır. Bu şekilde artık Youtube’ye kayıt olma işlemi tamamlanmış olacaktır.

 

2. Adım → Kanalı Düzenlemek

Hangi alanda paylaşımlar yapacaksanız, o alanla ilgili kendinize bir isim bulun. Kanalınızın görselini belirleyin. Kanalınıza yazacağınız açıklamayı belirleyin. Şimdi bunları yapabilmeniz için neler yapmanız gerekiyor bakalım.

youtube kanalı düzenlemek

Okla gösterdiğim ”Kanalım” yazısına tıklıyoruz.

youtube kanalı özelleştirme

Ardından yukarıda gördüğünüz gibi bir sayfa açılacaktır. ”Kanalı özelleştirme” yazısına tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra aşağıdaki görselde ki gibi bir ekran gelecektir. Sizler için numaralandırıp kare içerisinde aldığımız alanların ne işe yaradığından söz ettik.

youtube ile para kazanmak

1) Youtube kanalınızın simgesini düzenleme yeridir. Kanalınız ile alakalı bir görsel seçip kare içerisine aldığımız yere tıkladığınızda yükleme işlemini yapabileceksiniz.

2) Kanal resmidir. İnsanlar kanalınıza girdiğinde yukarı kısımda bir görsel göreceklerdir. Bu görsel kanal resmi olmaktadır. Kanalınıza özel bir resim seçip gösterdiğimiz yere tıklayıp, resminizi yükleyebilirsiniz.

3) Video yükleme yeridir. Hazırladığınız videoları bu alandan yükleyeceksiniz. Orada yazan ”video yükleyin” yazısına tıkladığınız zaman, video yükleme sayfası açılacaktır.

4) Abonelikleri görme kısmıdır. Sayfanıza kaç kişinin abone olduğunu o kısımdan görebileceksiniz. Benim sayfama kimse abone olmadığından ”0” yazmaktadır. İnsanlar abone oldukça oradaki sayıda değişmeler olacaktır.

5) Anasayfa kısmıdır. Videolarınızı görebileceğiniz bir kısım ve video yükleyebileceğiniz bir kısımdır. Benim sayfamda video olmadığından o kısım boş görünmektedir.

6) Tüm yüklediğiniz videoları görme alanıdır. Size ait olan ve kanalınıza yüklenmiş olan tüm videoları bu alandan görebilirsiniz.

7) Oynatma listeleri kısmıdır. Youtube’de video izlerken, oynatma sırasına al kısmı bulunuyor. Videoları başka zaman bulmak istediğimizde rahatlıkla bulabilelim diye yapılmış bir kısımdır. Videoları kaydetme kısmı diyebiliriz. Oynatma listenize aldığınız tüm videoları bu alanda bulabilirsiniz.

8) Beğendiğiniz ve öne çıkardığınız diğer kanalların listesini görebileceğiniz bir kısımdır.

9) Tartışma kısmıdır. Yorum ekleyebileceğiniz bir alandır. Bu alan pek kullanılmaz, bu nedenle pek önemli sayılmaz.

10) Hakkında kısmıdır. Bu alan önemlidir. Sayfanız ile ilgili açıklamaların bulunduğu ve kanalınızın ne zaman kayıt olduğuna dair bilgilerin gösterildiği bir sayfadır. İleride alacağınız izlenmeler ile de, izlenme sayılarınızın gösterileceği kısımdır. Bir kanalın toplam videolarının ne kadar izlenildiğini merak ediyorsanız o kanalın bilgilerine girip ”Hakkında” kısmına tıklamanız yeterli olacaktır.

 

3. Adım → Videolar Eklemek

Para kazanmak adına izleme almamız gerekiyor. Bunun içinde özgün videolar eklememiz gerekiyor. Başkalarının videolarını bilgisayarımıza indirip paylaştığımızda telif hakkı yeriz ve para kazanma hayalleriniz suya düşer. Peki video nasıl ekleyebiliriz?

youtubeye video yüklemek

Video yükleyebileceğiniz iki alan bulunuyor. Yukarıda işaret ettiğimiz iki alana tıklayarak video yükleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Video yüklerken nelere dikkat edilmeli?

 • Videolarınızın kalitesi olmasına dikkat edin,
 • Daha iyi çekim araçları temin etmeye çalışın,
 • Video kurgu programlarınızın kalitesi olmasına özen gösterin,
 • Video çekimlerinde kameranın titrememesine dikkat gösterin ve bunun için tripot kullanıma özen gösterin,
 • Videolarınıza ilgi çekici isimler bulun, insanlarda merak uyandırsın ve tıklamalarını sağlasın,
 • Videolarınıza anahtar kelimeler ekleyin. Video yüklerken anahtar kelime ekleme kısmı çıkacaktır bu kısımda videonuz ile alakalı etiketler girin. Örneğin videonuz komik ise ”#komikvideolar, #komedi” veya spor ile alakalıysa, ”#sporhaberleri, #spor” gibi.

 

4. Adım → İzleyici Edinmeye Çalışın

İzlenildikçe para kazanacağınızı unutmayın. Sürekli olarak izlenme oranlarınızı arttırmaya çalışın. Videoların alt kısımlarında aşağıdaki görselde kare içerisinde belirttiğimiz alanda, videoların ne kadar izlendiği yazar.

youtubede izlenme almak

İzlenme sayısını arttırabilmek için neler yapılmalı?

 • Özgün ve güncel şekilde içerik paylaşımlarına devam edilmeli,
 • Sayfanıza özel Twitter, İnstagram, ve Facebook gibi sosyal medya hesapları açılmalı ve videolar bu sayfalardan paylaşılmalı. Bunun yanı sıra şahsi hesaplarınızdan da paylaşımlar yapmanızda fayda olacaktır.
 • Videolara gelen yorumlara cevap verilmeli,
 • Video linkinizi diğer videolara yorum olarak ekleyebilirsiniz,

 

5. Adım → Para Kazanmayı Aktif Edin

Videolar yüklemeye başladıktan sonra para kazanmanızı aktif etmeniz gerekiyor. Bunun için de yapmanız gereken işlem oldukça basit.

Önemli: Para kazanımını aktif edebilmeniz için izlenme oranlarının son 12 ayda en az 4.000 olması ve mevcut abone sayılarının 1.000 olması gerekir.

İlk olarak buraya tıklayın.

youtube para kazanmayı aktif etme

Yukarıda gördüğünüz kısımda ”Etkinleştir” yazısına tıklamanız yeterli olacak fakat yukarıda belirttiğim şartı taşıyor olmanız gerekiyor.

 

Youtube Abone Kuralı Getirdi, 1000 (Bin) Abone Şart

youtube abone kuralı

Abone kuralı dediğimiz işlem, yukarıda örnek fotoğrafta mavi alan ile gösterdiğimiz kısımdır. İnsanlar ”Abone ol” yazısına tıklayarak sizin kanalınıza abone oluyorlar.

 

Youtube kaç aboneden sonra para veriyor?

Önceden şirket abone sayılarına bakmazsızın, izlenme oranlarınıza göre para vermekteydi. Fakat son dönemlerde yaptığı değişiklik ile artık para kazanabilmek için en az 1,000 (bin) abonenizin olması gerekmektedir. Bu abone sayısını yakalamak için korkmanıza gerek yok. Düzenli şekilde videolar paylaştıkça, izlenme oranınız da ve abone sayınızda artışı göreceksiniz.

 

Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanılır?

youtubedan ne kadar para kazanılır

Bu soruya en güzel cevap ne kadar çok izlenirseniz o kadar çok kazanırsınız. Tıklama başına verilen ücret sürekli değişmektedir. Fakat bu değişiklik çok ufak miktarlarda olduğundan çok hissedilmez. Ortalama bir tahminde bulunacak olursak, herhangi bir videonuz 1 milyon kez tıklama alırsa, 1500 TL  para kazanırsınız.

Milyarlar kazanmakta olan insanlar güncel olarak sürekli videolar paylaşmakta ve paylaştıkları çok fazla izlenilmektedir. Bu sayede çok fazla para kazanmaktadırlar. Bu sektöre girmek istiyorsanız ve kanal açıp artık izlenme başına ücret almak istiyorsanız yapmanız gereken bazı adımlar bulunuyor. İlk olarak google hesabı açılmalı.

Google Hesabı Nasıl Açılır?

youtubeden nasıl para kazanılır

 • İsim soyisim, e-postanızı ve şifrenizi oluşturup, sonraki adıma geçiniz.
 • Ardından e-mailinize mail gelecek ve oradaki kodu, sonraki dediğiniz adımda çıkan kısma yazacaksınız.
 • Kodu doğruladıktan sonra doldurmanız gereken başka bir form açılacak. Telefon numaranız gibi sorular soracak, numaranızı doldurmak zorunda değilsiniz. Doğum tarihinizi doldurduktan sonra devam ettirin.
 • Ardından açılacak olan yerde ise gizlilik ve şartları onaylama kısmı gelecek. Aşağıda bulunan katılıyorum butonuna tıklayınız. Artık kanalınızı açmış bulunuyorsunuz demektir.
 • Ardından hesabınızın para kazanmasını aktif etmek istiyorsanız ise buraya tıklayınız.

Google hesabı oluşturmayı öğrendikten sonra tekrardan Youtube ile para kazanmak için izlememiz gereken yollara geri dönmek için buraya tıklayın.

Tüm bu işlemleri öğrendikten sonra Adsense’ye kayıt olmamız gerekiyor. Çünkü kazandığımız paralar bu platform üzerinden banka hesabımıza yatırılacaktır.

 

Adsense Nedir? Adsense’ye Nasıl Kayıt Olunur?

İnternet üzerinden kazanılan paralar ”Adsense” diye adlandırılan platform üzerinden sizlere aktarılmaktadır. Bu platforma kaydolmanız gerekmektedir. Ardından ise buraya kart bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Youtube, kazandığınız paraları bu hesap üzerinden sizlere aktarmaktadır. Adsense’ye nasıl kaydolabilirsiniz aşama aşama gelin inceleyelim.

 • Öncelikle buraya tıklayınız. Ardından aşağıda gördüğünüz gibi bir sayfa çıkacaktır. Şimdi kaydolun butonuna tıklayınız.

adsense'ye nasıl kayıt olunur

 • Ardından bir sayfa açılacaktır. Oraya ister sitenizin linkini (url)’sini isterseniz Youtube hesabınızın linkini yazabilirsiniz. Alt kısımda da e-posta adresinizi girmelisiniz. Kaydet ve devam et diyerek ilerlemelisiniz.
 • Sizden istenilen bilgileri bu şekilde doldurmalısınız.
 • En sonunda Google, sizlere bir zarf gönderecektir. Verdiğiniz adrese bu zarf 15-30 gün içerisinde gelecek ve burada bir kod olacaktır. Bu kod sayesinde Adsense hesabınız aktif olacak ve Google, verdiğiniz bilgileri doğrulamış olacak.
 • Adsense hesabınızda girmiş olduğunuz kart bilgilerinize kazandığınız ücretler yatırılacaktır. Bu şekilde para kazanmaya başlayacaksınız.

Adsense hesabınızdan ne kadar kazandığınız gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Adsense’ye de kayıt olmayı öğrendiğinize göre artık kazandığınız paraları alabilirsiniz.

 

Youtube’dan Para Kazanma Sistemi Nasıl İşliyor?

Youtube para kazanma sistemi yukarıda anlattığımız şekilde gerçekleşiyor. Tıklama başına ücretler alacaksınız. Fakat ücret alabilmek için izlenmeniz gerekiyor ve en az bin abonenizin olması gerekiyor diye söz ettik.

Youtubeden ne kadar para kazanılır sorusununda cevabını verdik. Bu işten çok para kazanmak için çok emek vermeniz gerekecektir. Emek vermeden bu iş olmaz.

Tavsiyelerimize gelirsek, öncelikle kimseyi taklit etmeyin. Özgün içerikler üretin. Başkalarını izleyerek fikir edinebilirsiniz fakat onları tıpa tıp örnek almayın. Hemen izlenim alamadım diye pes etmeyin. Bu iş sabır işidir. Ne kadar düzenli şekilde video yükler ve güzel işlere imza atarsanız, başarılı olma ihtimaliniz de artacaktır.

Youtube’dan para kazanmak kolay ve güzel göründüğünden, çoğu insana cazip geldiğinden artık çok fazla talep oldu. Çok fazla insan bu sektöre girmeye çalışıyor. Bu insanlardan sıyrılıp, ön plana çıkmak için bu işlere daha fazla zaman ayırmanız gerekmektedir. Bu sektörde her geçen gün rekabetin arttığının da bilincinde olmak gerekiyor.

 

En Çok Neye Önem Vermeliyiz?

1- İzleyicilerinize her zaman bir şeyler katmayı planlayın. Yalan başlıklar ile kullanıcı çekmeye çalışmayın. Eğer bu şekilde hileli yollara başvurursanız, takipçilerinizin gözünde değeriniz azalır. Takip edilmekten vazgeçilebilirsiniz. Bu sebeple para kazanma odaklı çalışmayın. Faydalı olmaya, güzel şeyler üretmeye çalışın. Para sonrasında zaten gelecektir.

2- Aynı sektörde yarıştığınız rakiplerinizin paylaşımlarını inceleyin. Hangi konulara değindiklerine ve nasıl izleme elde ettiklerine bakın. Paylaşımlarınızı İnternet ortamında yaymaya çalışın. Tek bir platformdan paylaşım yapmak yerine, Facebook, İnstagram ve Twitter gibi hesaplar da açarak paylaşımlarınızı bu platformlardan paylaşabilir, izlenme oranlarınızı ve tanınma ihtimalinizi daha da yükseltin.

3- Sosyal platformda aktif olmaya çalışın. İnternet sayfalarında, kanalınızın tanıtımlarını yapmaya çalışın. Videolarınıza yorum yapan insanlara cevap verin, onlarla iyi geçinin. Çünkü onlar sayesinde izlenilmektesiniz.

4- Güncel şekilde içerik üretmeye özen gösterin. Çok fazla video yüklemenin de anlamı yok. Paylaştıklarınız güzel olacaksa çok fazla yüklemekte tabi fayda olacaktır ama sırf video paylaşmak adına video paylaşmayın. Burada hangi sektörden bu işe gireceğiniz önemli.

5- Çok değişik sektörler bulunuyor izlenmeleri de gayet güzel. Bu sizin yaratıcılığınıza kalmış bir durum. Bu sektörden nasıl para kazanılır sürekli paylaşımlarda bulunarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Şimdi aşağıda bu sektörden en çok para kazananlardan söz edeceğiz. Vereceğimiz bilgiler yıllık oranla hesaplanmıştır.

 

Dünyada Youtube’dan En Çok Kazanan Hesaplar ve Kazançları

 1. PewDiePie – 15 Milyon Dolar
 2. RomanAtwood – 8 Milyon Dolar
 3. Lilly Singh – 7.5 Milyon Dolar
 4. Smosh – 7 Milyon Dolar
 5. Rosanna Pansino – 6 Milyon Dolar

 

Türkiye’de En Çok Kazanan Hesaplar ve Kazançları

 1. NetD Müzik – 44 Milyon TL
 2. Kanal D – 16 Milyon TL
 3. Acunn – 13 Milyon TL
 4. ATV – 12 Milyon TL
 5. Prenses Elif – 8 Milyon TL

 

Youtube Kanalı Açmayı Düşünenlere Tavsiyelerimiz

Kanalınızın aylık olarak izlenmelerini takip edin. Her ay bir aya oranla daha fazla izlenim kazanmak adına çalışın ve hedefiniz her zaman bu olsun. Hangi videoların ne kadar izlenildiği, ziyaretçilerin hangi videolarda daha fazla vakit geçirdiğini tespit edip bir sonuç çıkarın.

Çıkardığınız sonuç doğrultusunda yeni videolar ekleyin. Örneğin bir alanda yaptığınız videolar pek izlenilmemiş ve ziyaretçiler hemen o sayfayı terk etmişse, demek ki bu tarzda videolar yapmamalısınız.

 

Rakiplerinizi inceleyin

Öncelikle rakiplerinizi belirleyin. Rakiplerinizi belirleyebilmek için kendinizin hangi sektörde paylaşım yapacağına karar vermiş olmalısınız.

Youtuber tarzında video paylaşımları yapacağım diyorsanız diğer Youtuberlerin hangi tarzlarda videolar çektiklerine ve hangi videolarının daha fazla izlendiğine göz atabilirsiniz. Bu da sizde bir fikir oluşmasını sağlar.

 

Güncel şekilde paylaşım yapın

İnternet sektöründe güncellik çok önemlidir. İnternet sitesi açacak olsanız da Youtube kanalı açacak olsanız da gün içerisinde mutlaka paylaşım yapmalısınız. İnternet sektörü güncelliği sever. Youtube, siz sürekli güncel şekilde her gün paylaşım yaptığınızda size değer verecektir.

Çünkü sizin de ona değer verdiğini düşünecektir. Fakat güncel şekilde paylaşacak vaktiniz yoksa, kendinize bir kriter belirleyin. Örneğin haftada bir video atın. Fakat mutlaka her hafta bir video atın. Bir hafta 5 video atıp, diğer hafta hiç atmamazlık yapmayın.

 

Video başlıklarınız ilgi çekici olsun

İnsanlar video başlığına bakarak videolara tıklamaktadırlar. Bu nedenle seçeceğiniz başlıklara dikkat edin. İnsanların ilgisini çekmeye çalışın.

Fakat bunun yanı sıra yanlış bilgiler vererek kullanıcı çekmeye çalışmayın. Örneğin ”Yarın hava nasıl olacak” diye bir video başlığı koyarsanız mutlaka yarın havanın nasıl olacağından söz edin. Aksi taktirde kullanıcıyı yanıltmaya yönelik içerik olarak algılanacaktır. Bu da Youtube’nin gözünden düşmenize sebep olabilir.

 

Video kalitenize dikkat edin

İlk başka bu sektöre telefon kamerasını kullanarak girecek olsanız da, daha sonrasında mutlaka profesyonel bir kameraya ihtiyacınız olacaktır.

İnsanlar, kaliteli görüntü görmedikleri zaman tatmin olmazlar. Bu nedenle videolarınızın kalitesi ne kadar yüksek olursa, ziyaretçi videolarınızı o kadar sevecektir.

 

İlginizi Çekebilir 

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır?

Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır?

Anket Doldurarak Para Kazanmak

E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Çok faydalı olmuş, teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Rica ederiz 🙂

 2. Nevin dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş emeğinize sağlık.Sitenizi de özenle hazırlamışsınız, okurken insan hiç sıkılmıyor.

DMCA.com Protection Status