2024 | İş Fikirleri

İş Fikirleri 2024: Bu Yılın Gözde +30 İş Fikri

Bu yılın yani 2024 yılının en popüler iş fikirlerini duymaya hazır mısınız? Bu içeriğimizi çok beğeneceğinizi umuyoruz. Sizler için en çok tercih edilen ve en çok para kazandıran iş fikirlerini araştırıp, bu işlerin gelecek senelerde ve bu sene içerisinde iyi para kazandıracaklar mı diye analizlerini yaptık.

Bir çok insan iş kurmak istiyor fakat hangi işe adım atsam diye karar veremiyor. Bu kararı vermesi açıkçası zor bir durum. Eğer elinizde hali hazırda bir sermayeniz varsa çok iyi araştırmalar ve analizler yapmanızı öneririz. Aksi taktirde paranın boşa gitme ihtimali de olmaktadır. O parayı kazanırken az emek harcamadığınızı biliyoruz. Bu nedenle mantıklı işlere harcamanız dileğiyle diyoruz. Yeni iş fikirlerini araştırmaya her zaman devam edeceğiz.

Not: ”İşin tahmini maliyeti” kısmında bir çok yazıda belirttiğimiz ”Kira veya dükkan bedeli hariç” kısmı, doğruluk oranını değiştirebileceğinden kullanılmaktadır. Örneğin aynı işi kurmak isteyen iki bireyin yapacağı harcamalar birbirinden çok farklı olabilir. İşyeri kirasını veya satın alma bedelini sizin hesaplamanız daha mantıklı olacaktır.

İşyeri kirasını veya satın alma bedelini etkileyecek faktörler:

 • Dükkanın hangi ilde bulunduğu,
 • Dükkanın hangi ilçede bulunduğu,
 • Dükkan caddesinin işlekliği,
 • Dükkanın büyüklüğü,

 

2024 Yılının En Garanti İş Fikirleri

2024’ün en güzel ve en garanti işlerinden söz etmeden önce bu işlere kendimizce puan verdiğimizi belirtmek isteriz. Aşağıda puanlama sistemimizden söz ettik.

Derecelendirme oranlarımız

 • ⭐                    : Çok kötü fikir
 • ⭐⭐               : Kötü fikir
 • ⭐⭐⭐          : Orta halli fikir
 • ⭐⭐⭐⭐      : Güzel fikir
 • ⭐⭐⭐⭐⭐ : Muhteşem fikir

İşte sizler için hazırladığımız o liste! 😊

 

1- Bebek Oyuncakları ve Kıyafetleri Dükkanı Açmak

bebek dükkanı açmak

İşin tanımı: Bebeklere yönelik kıyafet ve oyuncak tarzında ürün satan bir dükkan oluşturmak.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, 4oo, 500 bin TL.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐ 5/4

İnsan sayısının sürekli olarak arttığı bir ülkede yaşıyorsunuz. Bu durumu düşünmeniz ve bu yönde adım atmanız mantıklı olabilir. İnsan sayısının artması demek çocuk sayısının da artması demektir. Bu da demek oluyor ki çocuklara yönelik olan ürünlerin satışlarında her zaman artış olacaktır.

Bebek dükkanını açar açmaz yapmanız gereken ilk şey dükkanınıza ait olan sosyal medya hesapları açmak ve bir e-ticaret sitesi açmak. Bu yerlerden de dükkanınızda olan ürünlerin tanıtımlarını yaparak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

2- Dövüş Kulübü Açmak

dövüş kulübü açmak

İşin tanımı: Dövüş sporlarının eğitimlerinin verildiği kulüp açmak.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, 300, 500 bin TL.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐ 5/3

Gençlerin dövüş sporlarına olan ilgisi bir hayli arttır. Artmaya da devam edecektir. Özellikle TV programlarında büyük ilgi çeken dövüşler artık insanların ilgisini tamamen kazanmış durumda. Dövüş kulübü açarak özel ders vererek iyi paralar elde edilebilir.

Dövüş sporları derken bir çok spor alanı bulunuyor. Boks, Kick Boks ve MuayThai tarzında dövüş alanlarına gençlerin ilgisi oldukça iyi durumda. Bu alanlarda ders verebilmek için sizinde eğitim almış olmanız gerekiyor. Zaten eğitimsiz birisinden kim eğitim alır ki?

 

3- Hayvan Çiftliği Kurmak

hayvan çiftliği kurmak

İşin tanımı: Hayvan yetiştiriciliği ve süt satışı yapılan bir hayvan çiftliği kurmak.

İşin tahmini maliyeti: Hayvanlar ile birlikte çiftlik maliyeti + 10 milyon TL.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐ 5/4

Hayvancılık fikrini hafife almayın. Bu işe iyi sermaye yatırarak gelirinizi büyük miktarlarda arttırabilirsiniz. Az hayvanla pek para kazanmanız mümkün olmaz fakat hayvan sayısını zamanla arttırdıkça geliriniz de artacak. Kurban Bayramında hayvan alırken hiç ücretleri dikkatinizi çekti mi? Mutlaka çekmiştir diye umuyoruz. Örneğin 600 700 kilo civarında olan bir hayvanın fiyatı +80 bin TL civarında olmaktadır.

Tabi ki de hayvanların bakım masrafı ve yetiştirme masrafları olacak. Fakat sürekli olarak gelir elde edebileceksiniz. Bir yıl içerisinde birisine bakıp satarken diğer yıl yeni bir hayvan bakıp onu da ilerleyen yıllarda satarak sürekli olarak bir gelir elde etmiş olacaksınız. Ayrıca bu hayvanların yıl içerisinde sütlerini de satarak ek gelir elde edebileceksiniz.

 

4- Tarım Ürünleri Dükkanı Açmak

tarım dükkanı açmak

İşin tanımı: Tarıma yönelik her türlü ürün satışı gerçekleştirilen bir dükkan açmak.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç +2 milyon TL

Tarımcılık sektöründe şuan pek canlılık olmasa dahi, ilerleyen zamanlarda tarıma yeni yatırımların olacağını ve devletin yeni destekler vereceğini düşünmekteyiz. Bu durum ile tarımcılık sektörünün tekrardan canlanacağını umuyoruz. Tarım sektörü canlandığı zaman, tarım adına satış yapan dükkanların işleri iyiye dönecek.

Tarım sektörünü ufak görmeyin. Satılabilecek bir çok ürün bulunmaktadır. Aslında tarım dükkanları tarım sektörü canlı olsa çok iyi para kazanıyorlar. Tarım sektörü canlanır canlanmaz tekrardan iyi para kazanmaya başlayacaklar. Tarım sektöründe aklınıza gelmeyecek kadar ürünlerin satışları yapılmaktadır.

 • Fıskiyeler,
 • Traktör parçaları,
 • Sulama sistemleri,
 • Ürün tohumları,

Ve devamında bir çok ürünün satışı gerçekleştirilebilir.

 

5- Kombi Bakıcısı Olmak

kombi bakıcısı olmak

İşin tanımı: Kombilerde oluşan sorunları tamir eden bir kişinin sahip olduğu meslek.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç +50 bin TL.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Doğalgaz sistemine çok hızlı şekilde geçtik. Artık hemen hemen her yerde doğalgaz bulmak mümkün. Bununla birlikte doğalgazı kontrol ettiğimiz kombiler evimize yerleşti. Kombi bakıcısının ne kadar para kazandığını hiç merak ettiniz mi? Mutlaka sizin de kombiniz bozulmuştur ve eğer kombinizin garanti süresi dolduysa, başka bir kombi ustası bulmak zorunda kalmışsınızdır. Kombi ustası gelip yaptığı düzeltmelerden sonra 30 dakika içerisinde sizlerden 300 TL talep edebiliyor.

Bunun gibi gün içerisinde üç beş yere gitse bile aylık 30 bin TL’den aşağıya düşmez. Fakat kombi sektöründe şöyle bir durum var. Kış aylarında çok yoğun olursunuz ama bu yoğunluk yaz ve bahar aylarında pek olmaz. Genelde kombi işiyle uğraşan insanlar yılın 5, 6 ayını yoğun çalışarak geçirirler. Diğer aylarında rahat çalışırlar.

Ayrıca şöyle de bir durum var. Kombi sektöründen iyi para kazanmak için bulunduğunuz şehrin kalabalık olması gerekiyor. Örnek verdiğimiz aylık 30 bin TL kazanan kombi ustası İstanbul’da veya Ankara’da bu miktarları kazanabilir.

 

6- Tohum Üreticiliği Yapmak

tohum üreticiliği yapmak

İşin tanımı: Tohum üreten bir çiftlik veya bahçe oluşturarak para kazanmak.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya toprak bedeli hariç +400 bin TL

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐ 5/3

Ektiğimiz her şeyin bir tohumu bulunmaktadır. Bu tohumları satın aldığımız yerlerin ne kadar kazandıklarını hiç merak ettiniz mi? Bende böyle bir şey var. Gün içerisinde hangi meslek grubu ile iletişimim olsa direkt olarak ”Acaba ne kadar kazanıyorlar” diye merak eder araştırmalar yaparım.

Tohum üreticiliğini bir çiftlik kurarak yapabilirseniz iyi para kazanırsınız. Fakat evin bahçesinde ufak tarzda yaparsanız pek para kazanamazsınız. Ek iş olarak yapmak istiyorum diyorsanız çok fazla vakit harcamanıza da gerekmez hem de ufaktan gelir elde edebilirsiniz.

Yüksek miktarlarda para kazanmak istiyorum diyorsanız mutlaka çiftlik tarzında büyük alanda çalışmanız gerekiyor.

 

7- Yazılımcı Olmak

yazılımcı olmak

İşin tanımı: Bilgisayar işlerinden ve genel olarak programlardan iyi anlayan uzman kişi.

İşin tahmini maliyeti: Alınırsa eğer eğitim bedeli var.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Geleceğin en önemli mesleklerinden birisi. Yazılımcıya olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Artık bir çok şey bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Alışverişlerden tutun fatura ödemelerine kadar her türlü işlem adına bilgisayar kullanmaktayız. Burada bu sistemlerin sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamak için devreye yazılımcılar girmektedir.

Yazılımcı olabilmek adına bilgisayar tarzı ürünlere ve araştırmaya ilginiz olması gerekiyor. Bir yazılımcı, iyi yazılımcı olmasını aldığı eğitimlere değil de daha çok kendi yaptığı araştırmalar ve deneyimlere yormaktadır. Siz de iyi bir yazılımcı olmak istiyorsanız ilk olarak eğitim almalısınız ardından ise kendi deneyimleriniz ile kendinizi geliştirmelisiniz.

Gelecekte bir çok şirkette ve firmada yazılımcılar yer alacaktır. En basitinden şöyle düşünün. Hemen hemen her şirketin bir web sitesi bulunmaktadır. Bu web sitesini düzenlemek ve kurmak adına bile bir yazılımcı gerekiyor.

 

8- Oyuncu Olmak

oyuncu olmak

İşin tanımı: Oyuncu olarak dizilerde veya filmlerde rol almak.

İşin tahmini maliyeti: Eğitim masrafları dışında maliyet yok.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Geleceğin işlerinden birisidir. Zaten şuanda da en popüler ve en çok kazandıran işlerin başında geliyor. İlla çok iyi bir oyuncu olmanız gerekmiyor veya illa başrollerde yer almanız da gerekmiyor. Alt rollerde görev alanlar da oldukça iyi miktarlarda para kazanıyorlar.

Örnek vererek açıklayalım. Arka Sokaklar dizisinde görev alan Hüsnü Çoban adlı karakterin çocukları olan Tekin ve Metin karakterlerini canlandıranlar aslında alt rollerde görev yapmaktaydı. Fakat bunlar Arka Sokaklar dizisi boyunca aylık 50 bin TL almaktaydı.

Oyuncu olabilmek için öncesinde eğitim almanız gerekiyor. İstanbul ve Ankara illerinde kaliteli oyunculuk eğitimi veren yerler bulunmaktadır. Eğitim ile iş bitmiyor. Eğitim alabilirsiniz fakat yine iyi oyunculuk yapamıyorsanız bu sektörde işiniz zor.

Eğer iyi derecede oyunculuk yapabiliyorsanız bir menajer ile görüşmeniz gerekecek. Bu menajerlere ulaşmanın en iyi yolu ise aklınıza gelen bir oyuncunun menajeri kim diye internette araştırın ve mutlaka o menajerin e-maili olacaktır. Mail atarak kendinizi tanıtın ve görüşmek istediğinizi söyleyin. Eğer menajerin ilgisini çekebilirseniz sizinle görüşmeyi kabul edecektir. Ardından oyunculuğunuza bakacak ve şartlarda anlaşma sağlarsanız menajerliğinizi üstlenecektir.

Popüler oyuncuların ne kadar kazandığını merak ediyorsanız buraya tıklayın.

Oyuncuların menajerlerinin kim olduğunu merak ediyorsanız buraya tıklayın.

 

9- Dinlenme Tesisi Açmak

dinlenme tesisi açmak

İşin tanımı: Yol kenarlarında seyahat edenlere dinlenme hizmeti sunan tesis.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç +5 milyon TL (Kira veya dükkan bedeli çok masraflı olabilir.)

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐ 5/4

Otoyolların kullanımının artması ile birlikte yeni iş alanları oluştu. Zaman ilerledikçe yeni iş alanları oluşmaya devam edecek. Çok öncelerden dinlenme tesisleri diye bir şey yoktu. Şuanda yolların kenarlarında hemen hemen her bir km’de görebileceğiniz dinlenme tesisleri bulunuyor.

Büyük tarzda olan dinlenme tesislerinin yakınlarından uzak durmanız gerekiyor. Çünkü onlar müşterilerin büyük kısmını zaten kendisine çekmektedir. Otobüs firmalarının uğradığı dinlenme tesisleri zaten bu firmalar ile anlaşmalıdır. Eğer çok büyük bir tesis kurmak istiyorsanız mutlaka firmalar ile anlaşmanız gerekiyor. Firmaların anlaşma şartları tam olarak bilmiyorum. Firmalar ile iletişime geçerek anlaşma şartlarının neler olduğuna bakabilirsiniz.

Küçük çaplı dinleme tesisi kurmak istiyorsanız bunun için otobüs firmaları ile anlaşmanıza gerek yok. Burada dikkat etmeniz gereken bazı şeyler olacak.

 • Yolun işlekliğine önem verin.
 • Dükkanınızın yoldan görünürlüğüne dikkat edin.
 • Dükkanınıza gelmeden önce sizin reklamınızı yapan bir tabela hazırlayın.
 • Büyük dinlenme tesislerinden uzak yerlere dükkan açın.

 

10- Güzellik ve Kozmetik Ürünleri Dükkanı Açmak

kozmetik dükkanı açmak

İşin tanımı: Güzellik ve kozmetiğe dair ürünlerin satıldığı dükkan.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç +800 bin TL

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Geleceğin ve şuan ki dönemin kuşkusuz en iyi kazandıran sektörlerin başında gelmektedir. Kadınların bu tarz dükkanlara olan ilgisinin mutlaka sizlerde farkındasınızdır. Kadınlar bu tarz ürünlere çok fazla dikkat ediyor. Artık neredeyse tüm kadınlar kozmetik ürünleri kullanıyor. Bu ürünlerin kullanım sürelerinin kısa olması, tekrardan satılması anlamına geliyor. Bu şekilde sürekli bir satış döngüsü oluşturulmuş oluyor.

Güzellik ve kozmetik dükkanı açmayı düşünenlerin yapması gereken bir şey var. Bayilik alıp almayacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Gratis tarzı dünya çapında isim yapmış bir firmaya bayi olarak direkt müşteri kitlesi elde edebilirsiniz. Ben bir firmaya bağlı olmayacağım kendi ismimi oluşturacağım diyorsanız bayilik ile uğraşmadan bir dükkan açabilirsiniz.

Dükkanı açmadan önce dikkat etmeniz gerekenler

 • Ürünleri nereden temin edeceğinizi araştırın.
 • Dükkan açacağınız yerdeki müşteri profilinin daha çok kadın olmasına özen gösterin.

Sıfırdan işe girmek her zaman riskli olmaktadır. Bu nedenle insanlar genellikle bayilik alarak bu tarz işlere girerler.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler: Bayi Olmanın Eksileri ve Artıları Neler?

 

11- Diyetisyen Olmak

diyetisyen olmak

İşin tanımı: Diyet programları yazan ve kilo vermeye yardımcı olan uzman kişi.

İşin tahmini maliyeti: Büro dükkanı bedeli hariç, eğitim masrafları dışında masraf yok.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

İnsanların kilolar ile ilgili sıkıntıları gittikçe artıyor. Bu durum ülkemiz için de geçerli dünya için de geçerli. Ülkemizde obezite oranları gittikçe artmaktadır. Sağlıksız ve bilinçsiz beslenmenin sonucunda insanlar kilo sıkıntıları ile karşılaşıyorlar. Bu durumda ise diyetisyene başvurarak sorunlarına çare olmalarını istiyorlar.

Diyetisyenlere olan ilgi gittikçe artmaktadır. Diyetisyenler aylık olarak 2 / 5 bin TL civarında ücret istemektedirler. Bunun karşılığında yaptığı şeyler ise kilo analizi yapmak ve sizlere yemek listesi vermektir. Bu işin yapım aşaması oldukça basit. Fakat eğitim süreçleri oldukça emek isteyen bir süreç.

Şuanda ne kadar basit şekilde para kazanıyor gibi görünseler de sonuç olarak bu kişiler zamanında çok şey öğrenmiş ve araştırmış kişilerdir. Şuanda bu kadar para kazanıyor olmayı zamanında çektikleri sıkıntılara borçlular.

Diyetisyen olabilmek için bu bölümü okumak gerekmektedir. Üniversitelerde 4 yıllık olarak bu eğitimler veriliyor. Ardından bu kişiler kendilerine bir büro tarzında yer açıyor ve burada işe başlıyorlar.

 

12- Sinema Salonu Açmak

sinema salonu açmak

İşin tanımı: İnsanların sinema izleyebileceği bir ortamdan gelir elde etmek.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, +1 milyon TL

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐ 5/3

Ülkemizde sinemaya olan ilgi gittikçe artıyor. Bu ilginin artmasının büyük bir sebebi ise, sinema sektörünün de gelişmesidir. Önceleri bu kadar çok film çekilmezken ve ağırlık daha çok TV dizilerine verilirken artık sinemaya da ilgi gösterilmeye başlanıldı. Ülkemizde sinemaya gidilme sayısı bu sene oldukça arttı.

Her hafta vizyona yeni filmler giriyor. Öncesinde bir ayda bir filmler girmekteydi. TV dizilerinden sıkılan insanlar sinemaya yönelmiş durumda. Bunu fırsata çevirerek para kazanmanız mümkün olabilir.

Sinema sektöründe başarılı olabilmek için bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor. Aksi taktirde başarılı olmanız biraz zorlaşabilir. Sinema sektörüne AVM’lerin girmesi, bireysel olarak dışarıda sinema açmayı düşünenleri tedirgin etti.

 

13- Özel Hastane Açmak

hastane açmak

İşin tanımı: Sağlık sektöründe hizmet adına kurulan hastaneden gelir elde etmek.

İşin tahmini maliyeti: +30 milyon TL

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Sağlık sektörüne olan ilgi gittikçe artıyor. Fakat bu söz edeceğimiz işi kurabilmek için büyük bir sermayeye ihtiyaç var. Ufak sermaye ile bu iş olmaz. Çok fazla sermaye harcanılsa da kısa sürede harcanılan parayı geri kazandırabilecek bir sektördür.

Ülkemizdeki insan sayısı sürekli olarak artıyor bununla doğru oranlı şekilde hastanelere olan ihtiyaç da sürekli artmaktadır. Hastanenize alacağınız iyi doktorlar ile birlikte güzel bir hizmet verebilirsiniz. Hastanenize alacağınız personellerin maaşlarını da siz ödeyeceksiniz fakat zaman içerisinde hastane zaten tüm masrafları kendiliğinden ödeyip size de para kazandıracaktır.

 

14- Nargile Cafe Açmak

nargile kafesi açmak

İşin tanımı: Nargile tarzı ürünlerin satıldığı cafe açmak.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, 1 milyon TL

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐ 5/4

Gençlerin vazgeçemediği ve her geçen gün daha fazla gencin kullandığı bir ürünün kafesini açmak mantıklı bir fikir olabilir. Nargileyi kullanım her geçen gün artıyor. İnsanların sigarayı bırakıp nargileye geçiyorlar. Son dönemlerde ise nargile cafe tarzı açılan yerlerin sayısının arttığını görmekteyiz.

Nargile cafe açmayı düşünür olursanız sadece nargile satmayın. Bunun yanı sıra cafelerde satılan ürünleri de satarak gelirinizi arttırabilirsiniz. Bu tarz işlerin tutmasını etkileyecek olan önemli faktörler var:

 • Dükkanın yeri,
 • Dükkanın dizaynı,
 • Dükkanın fiyatları,
 • Dükkan kirası,

 

15- Manav Açmak

manav açmak

İşin tanımı: Organik ürün satışı yapılan dükkan.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, +500 bin TL.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐ 5/3

Eğer doğal sebze ve meyveyi bulabileceğinize inanıyorsanız gelecek vaat eden işlerden birisidir. Son dönemlerde her şeyin hormonlu olmasından şikayet eden insanlar artık organik ürünleri aramaya başladı. Marketlerde satılan ve hormonlu olduğu çok net belli olan ürünlerden uzaklaşan vatandaşlar, manavlardaki doğal ürünlere yönelmeye başladı.

Manav işini tutturabilmek için ise açtığınız yerin ve satacağınız ürünlerin kaliteli olması çok önemli bir noktadır. Bunun yanı sıra sattığınız ürünlerin kaliteniz ile eş değer bir ücrette olması gerekiyor. İdeal ürün fiyatı olarak değerlendirilebilecek bir fiyatta satmanız gerekmektedir. Manav işinde başarılı olabilmenin sırları:

 • Toptancıyı iyi seçin,
 • Dükkanın yeri işlek bir caddede olmalı,
 • Ürünleriniz dışarıdan bakıldığında görülmeli,
 • Tezgahın temizliğine dikkat edilmeli,

 

16- Kırtasiye Açmak

kırtasiye açmak

İşin tanımı: Kırtasiye ürünlerinin satıldığı dükkan.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, +800 bin TL.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐ 5/3

Kırtasiye işi de gizliden iyi kazandıran işlerin başında geliyor. Fakat iyi kazanabilmek adına mantıklı bir yatırım yapmanız gerekiyor. Mantıklı yatırım derken neyden söz ediyoruz?

 • Not: Dükkanı açacağınız yer mantıklı bir yer olmalı. Örneğin okullara veya iş yerlerine yakın yerlerde olmalı.

Mutlaka görmüşsünüzdür, okullara yakın yerlerde açılan kırtasiyelerin hiç boş kalmadığını. Sizlerde okullara yakın yerlere bir kırtasiye açarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Fakat öncesinde dükkanı açacağınız yeri belirlemeniz gerekiyor. Şuanda bir çok okulun etrafında zaten kırtasiye bulunuyor. Bu tarz yerlere yatırım yapmak pek mantıklı olmaz.

 

17- Döner Dükkanı Açmak

döner dükkanı açmak

İşin tanımı: Tavuk ve et döner tarzı yemeklerin satıldığı dükkan.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, +500 bin TL.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐ 5/3

İnsanların dönere olan ilgisi sonsuza dek devam edecektir. Hangimiz döner sevmiyoruz ki? Mutlaka hepimizin keyifle yediği bir yemektir. Vatandaşların dönere olan ilgisi süreklilik göstermeye devam edecek. Siz de bulunduğunuz yerde bir döner dükkanı açarak bu hizmete girebilirsiniz.

Döner dükkanları son dönemlerde oldukça arttı. Bu nedenle döner dükkanı açacağınız bölgede çok fazla dönercinin olmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Aksi taktirde yaptığınız yatırımın başarısız olma ihtimali olacaktır. Bunun yanı sıra dükkanı açtığınız da insanların ilgisini çekebilmek adına bazı işlemler yapmalısınız:

 • Broşür dağıtımı,
 • Dükkan açılış töreni,
 • İlk günlere özel indirimler,

 

18- Pastahane Açmak

pastahane açmak

İşin tanımı: Pasta tarzı tatlı yiyeceklerin satıldığı dükkan.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, +200 bin TL.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐ 5/3

Tatlı tarzı ürünlere Türk vatandaşlarının ilgisi oldukça iyi seviyelerde olmaya devam ediyor. Eğer işinizi iyi yapabilirseniz ve vatandaşların hangi tat kıvamından hoşlandığını iyi analiz edebilirseniz pastahane açarak iyi para kazanabilirsiniz.

Dükkana alacağınız pastaları yapacak olan personelleri titizlik ile seçmeniz gerekiyor. Eğer pastaları siz yapmayacaksanız anlaşma sağlayacağınız fırının bu işte çok iyi olduğunun kanaatine varmış olmanız gerekiyor. Dükkanı açacağınız yerin de işlek bir cadde olması gerekiyor ki insanlar oradan geçerken sizleri görsün.

 

19- İnstagram’dan Ürün Satışı Yapmak

instagramdan satış yaparak para kazanmak

İşin tanımı: İnstagram üzerinden toptancıdan alınan ürünleri pay koyarak satmak.

İşin tahmini maliyeti: Satın alınacak ürünler hariç, masrafsız bir iştir.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Sizlere basit fikir gibi geliyor olsa da gelecek yıllarda en çok tercih edilen işlerin başında geleceğinin garantisini verebiliriz. Aslında çok uzak yıllara gitmeye de gerek yok. Şu dönemlerde bile oldukça popüler durumda.

En basit tanımı ile: Toptan şekilde alacağınız ürünlere biraz pay katarak İnstagram üzerinden satarak gelir elde etmek diyebiliriz. Eğer İnstagramınız varsa mutlaka sizlerde dolaşırken bir şeyler satan sayfalara denk gelmişsinizdir.

Toptancılar ile anlaşan bireysel ürünlerin üzerine belirli bir pay oranı belirleyip satarak para kazanıyorlar. Örneğin ayakkabı satan bir sayfa, aldığı 200 TL’lik ayakkabıyı burada 300 TL’ye satabiliyor. Günde 5 tane satış yapsa bile, 500 TL kazanmış oluyor.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler: İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

 

20- Seyyar Dondurmacı Olmak

seyyar dondurmacı dükkanı açmak

İşin tanımı: Seyyar bir araçla dondurma satma sistemi.

İşin tahmini maliyeti: Araç ve dondurma masrafları dışında masraf yok.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐ 5/4

Bu iş yaz aylarına özel bir iştir. Eğer yaz aylarında ek iş olarak ne yapabilirim diyorsanız sizlere mükemmel bir fikrimiz var. Eğer ki bir de sıcak yerde ikamet ediyorsanız mutlaka bu fikir sizlere para kazandıracaktır.

Seyyar şekilde bu işi yapmanız sizlere daha fazla para kazandıracaktır. Örneğin sabit bir dükkanda bu işi yapıyor olsanız sadece dükkanın önünden geçen insanlar sizleri fark edebilir. Eğer kendinize ufak bir araç alıp bu araç ile sahillerde gezerek satışa çıkarsanız, satışlarınızda artış olacaktır. Yaz mevsimi için uygulanabilir güzel bir iş fikridir.

 

21- Otopark Açmak

otopark açmak

İşin tanımı: Araçların otopark işlemlerini gerçekleştirdiği ücretli alan.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya otopark alanı bedeli hariç, +100 bin TL.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Geleceğin en büyük sıkıntılarından birisi otopark sorunudur. En azından şimdi yol kenarlarında sağda solda zor da olsa araba park edecek yer bulabiliyoruz. İlerleyen zamanlarda bu yerlerde dolacak ve insanlar mecburiyetten kendilerine en yakın olan otoparklara araçlarını bırakacak.

Şuanda bile otopark sahipleri oldukça iyi paralar kazanıyorlar. Bu iş geleceğin işleri arasında gösterilebilir. Otopark sorununun artması, otopark sahiplerinin daha fazla para kazanması anlamına geliyor. Henüz bu otopark sorunu tam olarak sorun teşkil etmiyorken, otopark işine girilebilir.

Otopark işinde başarılı olabilmek için:

 • Otoparkı şehir içi tarzı yerlere açmalısınız.
 • Otoparkı açmayı düşündüğünüz yer kalabalık olmalı.
 • Otoparkın büyüklüğü yeterli derecede olmalı.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler: Otopark Nasıl Açılır?

 

22- Optik Mağazası Açmak

optik dükkanı açmak

İşin tanımı: Görme sıkıntısı çeken insanlara gözlük ürünleri temin eden dükkan.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, +800 bin TL.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐ 5/3

Maalesef ki insanların gözlerinde oluşan problemler gittikçe artmaktadır. Her 10 kişiden 2 kişi gözlük kullanmaktadır. Bu çok büyük bir orandır. Maalesef ki bu sayı gittikçe de artmaktadır.

Bunun farkına varan girişimciler, optik dükkanı açmak için neler yapılabilir diye araştırmalar yapmaktadırlar. Eğer bu fikir size de yatarsa, optik dükkanı açarak para kazanmaya hemen başlayabilirsiniz. Optik dükkanını açmak için bulunduğunuz belediyeye bazı evrakları teslim etmeniz gerekiyor. Evrakların tam olarak nelerden oluştuğunu öğrenmek için belediyenize sorabilirsiniz.

Tavsiye: Bu işi yapan insanlar kazandıkları paranın yüzde 20’lik dilimini internetten yaptığı satışlar sayesinde kazanmaktadır. Hangi ile optik mağazası açacak olursanız olun, mutlaka kendinize bir web sitesi açarak dükkanınızda bulunan ürünleri web siteniz üzerinden de satışa sunmalısınız.

 

23- Çiçekçi Dükkanı Açmak

çiçekçi dükkanı açmak

İşin tanımı: Çiçek ürünleri satan bir dükkan oluşturmak.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, +200 bin TL.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐ 5/3

Çiçekler hayatımızın bir çok alanında kullanılmaya başlandı. Bunun yanı sıra bir sevgilinin artık sevgilisine çiçek alması şart gibi bir duruma geldi. Bu nedenle çiçekler iyi iş yapmaya başladı. Hem de dükkanların küçük olması ve dükkanın masraflarının az olması bu işi tercih edilebilir kılıyor.

Çiçekçi dükkanını açtığınız yer bu işte başarılı olmanızı direkt olarak etkileyecek bir faktördür. Çiçekçi dükkanının bulunduğu cadde mutlaka çok işlek bir cadde olmalıdır. Satışlarınızı sadece dükkana gelen müşteriler ile sınırlandırmayın. Broşür dağıtımları yaparak insanların sizlerden haberdar olmasını sağlayın ve bunun yanı sıra bir web sitesi kurarak internet üzerinden de sipariş almaya başlayın.

 

24- Gelinlik ve Damatlık Mağazası Açmak

gelinlik mağazası açmak

İşin tanımı: Gelinlik ve damatlıkların satıldığı bir mağaza oluşturmak.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, ürünler için +2 milyon TL

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐ 5/3

Bunu açmak için kendi markanızı oluşturmanızı tavsiye etmem. Bu sektörde kendi markanızı oluşturabilmeniz için ürünleri de kendinizin üretmesi gerekiyor. Böyle bir imkanınızın olacağını sanmıyorum. Gelinlik veya damatlık satışı yapan bir firmanın bayiliğini alarak bu işe başlayabilirsiniz.

Bayilik alarak işe başlamak mantıklı bir adım olacaktır. Hazır müşteri kitleniz de olacaktır. Hem de ürün üretme derdiniz olmayacak, ürünler bayilikten gelecektir. Evlenme sektörünün sonu olmayacağı için bu işte hep kazandırmaya devam edecektir.

 

25- Halı Dükkanı Açmak

halı dükkanı açmak

İşin tanımı: Halı çeşitleri satan dükkan oluşturmak.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, halılar için +1 milyon TL

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐ 5/4

Halı satışlarının sonunun olmadığını hepiniz biliyorsunuzdur. Evimizdeki halıları bile üç beş senede mutlaka değiştiriyoruz. Halıların fiyatları ise alırken dudak uçuklatır türden gelmektedir. Normal bir halının ücreti bile en az 400 TL civarında olmaktadır.

Halı dükkanını açacağınız yer çok önemli bir noktadır. Eğer imkanınız varsa bir Alışveriş Merkezi içerisine bu dükkanı kurmak çok mantıklı bir adım olacaktır. Alışveriş Merkezine hali hazırda gelen müşterilerin dükkanınıza uğrama ihtimali çok daha fazla olacaktır.

 

26- Dövme Dükkanı Açmak

dövme dükkanı açmak

İşin tanımı: İnsanların dövme ihtiyaçlarını karşılayan bir dükkan.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan maliyeti hariç, +200 bin TL.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐ 5/4

Dövmecilerin ne kadar para kazandıklarını hiç merak ettiniz mi? Eğer dövmeciye işiniz düşmediyse ne kadar para kazandıklarından pek haberiniz olmayabilir. Kolunuza yaptıracağınız orta boyutlarda bir dövmenin fiyatı +2 bin TL’den başlamaktadır.

Bunun yanı sıra dövme silme işlemini de bu dükkanlar yapmaktadır. Bir çok genç zamanında yaptırdığı dövmelerden pişmanlık duyarak bu dövmeleri sildirmek isterler. Dövme sildirmek, dövme yaptırmanın iki katı maliyetine yapılmaktadır. Örneğin 3 bin TL’ye dövme yaptıran birisi, bunu sildirmek istediğinde en az 6 bin TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.

Dövme dükkanında çok para da kazanabilirsiniz, çok az para da kazanabilirsiniz. Eğer işi tutturabilirseniz iyi para kazanırsınız. Dövme işinde başarıyı ne getirir?

 • Eğitim almalısınız kendinizi dövme yapma ve dövme silme konusunda geliştirmelisiniz.
 • Dükkanı işlek bir caddeye açmalısınız.
 • Örnek olarak yaptığınız güzel çalışmaları dükkanınızın duvarlarına asmalısınız.
 • Dükkanınıza özel sosyal medya hesapları oluşturmalısınız.

 

27- Kadın Kuaförü Açmak

kadın kuaförü olarak para kazanmak

İşin tanımı: Kadınlara özel kuaför dükkanı oluşturmak.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, +300 bin TL.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Erkek kuaförlerine oranla iki kat daha fazla para kazandıkları bilinmektedir. Çünkü bir erkek kuaföre girdiği zaman 200 TL harcıyorsa, bir kadın kuaföre girdiği zaman 600 TL harcayabilmektedir. Bunun yanı sıra kadınların kuaföre gitme oranları daha yüksek olduğundan, kadın kuaförü işi erkek kuaförü işine oranla çok daha mantıklı bir girişimcilik olur.

Eğer siz erkekseniz yine kadın kuaförü açabilirsiniz. Çalıştıracağınız elemanları alırsınız ve siz sadece işin sahibi olursunuz. Bunun için biraz sermayeye sahip olmak gerekiyor. Çalıştıracağınız elemanların maaşları ve dükkanın giderleri ilk başta ağır gelebilir.

 • Dükkan açacağınız yeri iyi seçin.
 • Dükkan açacağınız yerdeki müşteri profilinin kadın olmasına özen gösterin. (Örneğin bazı caddeler vardır kalabalıktır fakat genel olarak erkeklerin uğradığı bir caddedir. Bu tarz yere bayan kuaförü açmak mantıklı olmaz.)

 

28- Cafe Açmak

kafe açmak

İşin tanımı: Cafe açarak atıştırmalık yiyecek ve içecek satışı yapmak.

İşin tahmini maliyeti: Kira veya dükkan bedeli hariç, +1 milyon TL

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Cafecilik sektörü, her zaman en iyi kazandıran iş fikirlerinin başında gelmiştir ve gelmeye devam edecektir. Özelikle iyi firmaların bayisi olarak çalışırsanız, hali hazırda müşteriniz olacak ve direkt olarak işe para kazanmaya başlayarak başlamış olacaksınız.

Cafe sahipleri her zaman zengin insanlar olmuşlar. Zamanında yaptığı mantıklı girişimciliğin meyvelerini şu zamanlarda yemeye devam ediyorlar. İnsanlar bu sektörün farkına vardılar. İyi sermayeye sahip olan bireyin ilk düşüncesi cafe açmak oluyor.

Cafe sektörü her ne kadar çok iyi para kazandırıyor olsa da, bu işe girip başarısız olarak harcadığı sermayeyi ziyan eden insanlarda bulunmaktadır. Bu nedenle cafe açarken dikkat etmemiz gereken bazı durumlar var.

Cafecilik sektöründe başarıyı getiren faktörler:

 • Dükkanın dış görünümü,
 • Dükkanın büyüklüğü,
 • Dükkanın hitap ettiği müşteri profili,
 • Dükkanın iç dizaynı,
 • Ürünlerin ücretleri,
 • Kaliteli bir firmaya bayi olmak,

Mutlaka okuyun: Cafe Açmak İçin Gerekenler | Cafe Nasıl Açılır?

 

29- E-Ticaret Yapmak

e-ticaret nedir

İşin tanımı: İnternet üzerinden bir şeyler satarak gelir elde etmek.

İşin tahmini maliyeti: İnternet sitesi açma maliyeti.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Geleceğin en büyük iş fikirlerinden birisidir. Zaten şuanda dünyanın en zengin insanı olan bir e-ticaret sitesinin sahibidir. Ülkemizde daha öncelerde ben e-ticaret yapacağım dediğiniz zaman herkes boş iş olarak görmekteydi. Şimdi o boş iş olarak gören arkadaşlarımız bile internetten bir şeyler satmanın peşindeler.

E-Ticaret nedir?

 • En basit tanımı ile internet ortamında ürün satışı yapmak denilebilir.

E-Ticaret işi yapmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar:

 • Hangi kategoride ürün satışı yapacağınıza karar verin.
 • Karar verdiğiniz ürünleri toptan alabileceğiniz toptancı ile anlaşın.
 • Web sitesi kurulumu adına profesyonel kişilerden yardım alın.
 • Web sitesi kurduktan sonra ürünlerinizi görselleri ile birlikte web sitenize ekleyin.
 • Web sitesine destek adına diğer sosyal medya araçlarını da kullanın. (Facebook, İnstagram ve Twitter)
 • Kargo ile ürünleri göndermek için bir kargo şirketi ile anlaşın.

Daha fazla detaylı bilgi almak isteyenler: E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

 

30- Youtube’dan Para Kazanmak

youtubedan para kazanma

İşin tanımı: Youtube kanalı açarak Youtube üzerinden para kazanmak.

İşin tahmini maliyeti: Maliyeti yok.

İş fikrine puanımız: ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Bana göre 1 numaralı iş fikri Youtube üzerinden para kazanmaktır. Bir numara olmasının en büyük nedenlerinden birisi ise dolar bazından para kazanıyorsunuz. Ülkemizde de doların yüksek olması demek, ülkemizde Youtube üzerinden gelir elde eden insanların çok para kazanıyor olmaları demektir.

Gelecek yıllarda da popülerliğini koruyacak bir iştir. Fakat her geçen gün yüzlerce Türk vatandaşı bir kanal açarak bu işe girmeye çalışıyor. 100 kişiden 95’i vazgeçiyor ve geriye 5 kişi devam ediyor. Bu beş kişi ise işi öncesinden çok iyi araştırmış ve nasıl para kazanabileceğini bilen insanlardır.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler için: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

 

Sizden Ricamız

Evet arkadaşlar bu sene içerisinde popüler olmasını beklediğimiz yeni iş fikirlerini sizlere sunduk ve ufaktan tanıtımlarını yaptık.

Eğer sizin de şu iş bu sene veya ilerleyen senelerde çok popüler olur dediğiniz bir fikriniz varsa yorum kısmından bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz. 😊

 

İlginizi Çekebilir

Yeni İş Fikirleri 2024

İnternetten Para Kazanmanın Yolları

2024’te Para Kazandıracak İş Fikirleri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status