2024 | İş Fikirleri

Rusya İşçi Alımı ve İş İlanları 2024

Rusya işçi alımı hakkında bilmeniz gereken her şey haberimizde. Bu ülkeyi her yıl binlerce Türk vatandaşı ve diğer ülkelerdeki iş arayan vatandaşlar yurtdışı iş ilanları kategorisinde çok fazla tercih etmektedir. Peki bu ülkeye işçi olarak gidebilmek için neler yapmamız gerekiyor?

Geçtiğimiz günlerde Rusya ile bir çok sıkıntılar yaşamıştık. Onların uçağını düşürmemiz sonucu ve Suriye’de ki olaylarda farklı düşüncemizden dolayı aramız bayağı açılmıştı. Bu eski iki dostluğun sonuna yaklaşılıyor gibiydi. Fakat bu iki ülkede aralarının kötü olmasının kimseye fayda etmeyeceğini fark etti. Son dönemlerde aramız eskisi gibi olmaya başladı. Ülkenin uyguladığı ambargoları tamamen kaldırdı. Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız ile bire bir görüşmeler düzenlendi. Artık her şey eskisi gibi oldu. Hatta en son Putin ve Cumhurbaşkanımızın görüşmesinde Putin’in Cumhurbaşkanımıza ”Dostum” diye hitap etmesi dikkatlerden kaçmadı. Bu samimiyetin göstergesiydi.

Rusya yıllardan beri bizden işçi alımı yapan ülkelerdendir. Rusya işçi alımı senenin belirli dönemlerinde gerçekleşmektedir. İklim şartları ve coğrafyanın sıkıntılı olduğu ülke bu sıkıntılara rağmen çok büyük talep görmektedir. Bunun nedeni ise dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi olmasıdır. İşçilere tanımış olduğu işçi hakları tüm işçilerin yüzünü güldürmektedir. Yaşam standartlarının yüksek olduğu ülkede kim çalışmak istemez? Rusya daha çok vasıflı ve mesleki yeterliliği olan kişileri tercih etmektedir. Fakat zaman zaman vasıfsız işçi alımı yapmaktadır.

 

Bu Ülkede Çalışma Şartları Nasıl?

Özellikle belirmekte fayda var ki son dönemlerde ABD ile yaşadığı sıkıntılar, ekonomide gerilemelerine yol açtı. Para birimlerinin değerlerinde çok yüksek derecede düşüşler oldu. Nasıl bizde dolar yükseldiyse onların ülkesinde de yükseldi ve kendi para birimleri değer kaybetti. Bu da ekonomik sıkıntıların başlangıcı demektir.

Ülke, işçi alımı yapacağı zaman yurtdışı iş ilanları yayınlayarak ülkesine işçi çekmeye çalışmaktadır. Rusya iş ilanlarına başvuru yapabilmek için Rus konsolosluğu ve elçiliği veya burada Türkler tarafından kurulmuş olan sivil toplum örgütleri sizlere bu konuda tüm desteği sağlayacaktır.

Son dönemlerde ülkemiz bu ülkeye daha da yakınlaştığından dolayı önümüzdeki zamanlarda yeni iş anlaşmalarının yapılması muhtemeldir. Daha çok inşaat alanında olacağını düşünüyoruz.

Geçtiğimiz zamanlarda da, Enka İnşaat, Rönesans İnşaat, Ant Yapı ve Gama Holding gibi firmalarımız bu ülkede inşaat sektöründe çalışmalar yapmıştır. Bu firmalara yeni firmaların eklenmesi muhtemeldir.

 

Çalışmak İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Bu ülkeye iş başvurusu yaparken gerekli olacaklar belgelere baktığımızda. Eğitim bilgileriniz, Mesleki yeterlilik ve mesleki tecrübeleriniz onaylı olduğu belgeler, Cv, pasaport ve başvuru ücreti gibi kriterler Rusya iş başvurusu için gerekli olan belgeler arasında yer almaktadır.

Aşağıdaki İnternet siteleri üzerinden ilanlara göz atabilirsiniz. Sayfaların bazıları İngilizce veya Rusça olabilir. Çünkü bazı ilanlar ülke içerisinde yayınlanan ilanlar, ülkemiz adına işçi götüren firmaların yayınladığı ilanlar değil. Rusya iş ilanları güncel olarak bu sitelerden yayınlanmaktadır.

 • https://www.kariyer.net/is-ilanlari/rusya
 • https://www.indeed.com/q-Rus-jobs.html
 • https://aecom.jobs/moscow/none/rus/jobs/

 

Rusya İş İmkanları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Abdurrahman özalp dedi ki:

  Ben sera mik ve alçıpan ustasıyım ukranyada çalışmak istiyorum

 2. Veysel çetin dedi ki:

  Rus bayanlarını seviyorum rusyada çalışmak isterim

 3. Emre komurcu dedi ki:

  slm 40 yaşindayim meslek lisesi elektrik meyzunuyum genel tecrübe orta düzey bende calismak istiyorum

 4. Cavidan irşhadov dedi ki:

  Merhaba ben kaynak ustasıyım rusyada veya herhangi bir avrupa ülkesinde çalışmak istiyorum şu an istanbulda çalışıyorum azerbaycan vatandaşıyım

 5. Azer dedi ki:

  Merhaba ben seramik ustasıyım 22 yaşındayım genç tecrübeye ihtiyacınız vardır eminim😊

DMCA.com Protection Status