2024 | İş Fikirleri

Google’dan Para Kazanmak: Google’dan Nasıl Para Kazanılır?

Google’dan para kazanmak için neler yapmak gerekiyor? Bugün sizlere Google’dan nasıl para kazanılır diye anlatacağız. Sizlerde vereceğimiz fikirler doğrultusunda her nerede olursanız olun, Google sayesinde para kazanma şansınız olacak.

İnternetten para kazanma yolları olarak Google kullanılmaktadır. Google olmasaydı, internetten para kazanmanın yolları oldukça az olacaktır. İnternet üzerinden gelir elde etme yöntemlerinin mutlaka Google ile bağlantısı olmaktadır. Google’nin sistemini çözerseniz, mutlaka bir yöntem ile gelir elde edebileceğinize inanıyoruz.

Önemli: Belki söz edeceğim şeyler size karşılık gelebilir, belki bazı terimleri bilmiyor olabilirsiniz bu sizde ümitsizlik oluşturmasın. Bizler de ilk başlarda bir çok terimi bilmiyorduk ve zamanla öğrene öğrene kendimizi geliştirdik. Her adımı iyi derecede öğrenerek atlamanızı tavsiye ediyorum. Bu sektörden para kazanan insanlar zamanla çok fazla bilgiyi öğrenmiş olan, bunun yanı sıra kazandığı bilgileri deneyerek test eden insanlardır.

Google’dan para kazanma sistemini anlamak adına iki kavramı iyi anlamanız gerekiyor. Bu iki kavramı iyi şekilde anlarsanız, para kazanmanın nasıl olduğunu da anlamış olacaksınız. Peki bu iki kavram ne?

 

Adsense Nedir? Para Kazanmaya Etkisi Nedir?

adsense nedir

Adsense dediğimiz sistem siteler içinde reklam yayıncılığının sunmuş olduğu hizmettir. Bir çok siteye girdiğiniz zaman içerisinde mutlaka Adsense reklamları bulunur.

# Adsense’nin Adwords ile bağlantısı bulunuyor. Nasıl olduğunu aşağıda, Adwords’den bahsederken anlatacağız.

Adsense’de reklam türleri değişkenlik gösteriyor. Bazı reklamlar görsel olurken bazıları sadece yazı ile olmaktadır.

Örnek 1 – Yazılı olan reklamlar

yazılı reklamlar

Bu tarz reklamların tıklama potansiyeli görsel reklamlara oranla bir tık daha fazla olabilmektedir. İçerik ile alakalı yazılar bu reklam içerisinde çıkmaktadır. Ziyaretçinin bu yazılar ilgisini çektiği zaman bu reklama tıklayabiliyor ve böylelikle site sahibi para kazanmış oluyor.

Örnek 2 – Görsel olan reklamlar

görsel reklamlar

Görsel reklamlarda yazılı reklamlar gibi çok fazla kullanılmaktadır. Genel olarak bir site eğer Adsense’den para kazanıyorsa, zaten bu iki türlü reklamı da sitesinde kullanır. Sitede bulunan reklam yerlerine göre bu reklamlar kullanılabilir. Google reklamlarından para kazanmak denilen sistem işte budur. Ziyaretçi sitenize gelecek ve reklama tıklayacak, bu şekilde siz de para kazanacaksınız.

 

Adwords Nedir? Adsense İle Bağlantısı Nedir?

adwords nedir

Google’da bir kelimeyi arattığınız zaman bazı zamanlarda en üstte o kelimeye reklam veren siteleri görürsünüz. Bazı kelimelerde en üst sıraya çıkmak oldukça zor durumdur. Bir içerik yazdığınız zaman en üst sıraya çıkması adına çok uğraşmanız gerekiyor. Google’nin yaklaşık 200 tane kriteri bulunuyor bu kriterleri karşılarsanız zaman içerisinde üst sıralara çıkma şansınız bulunuyor.

İşte bu 200 kriteri uygulamak istemeyen veya uygulasa dahi ilk sıraya çıkmanın oldukça zor olduğunu bilen insanlar, Google’ye Adwords sistemi ile reklam vererek ilk sıraya çıkmaya çalışıyorlar.

Adwords nedir? Sorusunun cevabını şu şekilde cevaplayalım;

Örneğin Google ”İnternetten para kazanma” yazdığımız zaman aşağıdaki görsel gibi bir ekran karşımıza çıkıyor.

adworsd nedir

İlk başta gördüğünüz sitenin adresinden önce ”Reklam” kelimesi yazmaktadır. Google’da bir kelime arattığınız zaman ilk başta çıkan sitelerin başında eğer ”Reklam” kelimesi görürseniz, bilin ki bu site Google para vererek reklam yaptırmış ve ilk sıraya bu şekilde çıkmıştır.

İlk sıradaki sitenin altındaki site ise gerçekten kaliteli içerik üretmiş ve ilk sıraya gelmiştir. Yukarıda reklam veren site her zaman orada olmayacaktır ve orada olmadığında aşağıdaki site 1. sıraya tekrar gelecektir. 1. sırada olan site eğer sürekli olarak para verip, reklam alırsa yine üst sırada duracaktır. Fakat bu iş maliyetli olduğundan dolayı, reklam verenler sürekli olarak reklam vermezler.

# Adwords’e para verenler sayesinde de site sahipleri para kazanıyor. Adwords’e para verenlerin reklamları sadece Google aramalarında çıkmıyor, sitelerin içerisinde bulunan ve yukarıda söz ettiğim görselli reklamların içerisinde de bu tarz reklamlar çıkıyor.

# Google, ziyaretçinin daha önce hangi tarzda sitelere baktığını bildiğinden dolayı, o tarzda reklamları ona göstermektedir. Örneğin eğer siz daha önce uçak bileti baktıysanız, ardından gireceğiniz herhangi bir sitede eğer görsel bir reklam bulunuyorsa, orada mutlaka uçak bileti sitelerine ait reklamlar çıkacaktır. Google’nin yapmış olduğu bu sistem ile, ziyaretçilerin ilgisine yönelik reklamların çıkması daha çok reklama tıklama oranını oluşturuyor. Böylelikle site sahiplerinin daha fazla para kazanması sağlanıyor.

 

Google’dan Para Kazanmak İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

google'dan para kazanmak için yapmanız gerekenler

Dünyada bir çok insanın Google’dan para kazandığı bir gerçektir. Aynı şekilde ülkemizde de bir çok insan bu sistem sayesinde gelir elde ediyor.

İlk önce yapmanız gereken işlem ise bir site açmak veya açtırmak olacaktır. Tabi site açmadan önce yine bilmeniz gereken bir çok şey bulunuyor.

 

1- Hangi Kategoride Site Açacağınıza Karar Verin

İnternet ortamında binlerce farklı kategoride site bulunuyor. Genelde insanlar bilgi sahibi olduğu alanlarda siteler oluşturuyorlar ki, rahat şekilde içerik yazabilsinler. Bilgi sahibi olmadığınız alanlarda oluşturacağınız sitelere bizzat sizin içerik girmeniz oldukça zor bir durum olacaktır. Para ile makale satın alacaksanız bu ayrı bir durumdur. Fakat ilginizin olmadığı alanda yazı yazmak mutlaka sizleri zorlayacaktır.

# Örneğin ben Google’dan nasıl para kazanıldığını iyi şekilde bildiğimden dolayı sizlere detaylı şekilde anlatabiliyorum. İçeriğin kaliteli ve bilgi sahibi kişi tarafından yazılmasından dolayı, Google’da üst sıralara çıkma ihtimali oldukça yüksek oluyor.

 

2- Adsense Hesabı Oluşturmalısınız

Adsense’ye kayıt olmanız gerekiyor. Sıfırdan Adsense hesabı açabileceğiniz gibi, hali hazırda bulunan açık hesapları da satın alabilirsiniz.

Buraya tıklayarak Adsense’ye nasıl kayıt olunduğunu öğrenebilirsiniz.

Buraya tıklayarak hazır şekilde satılan Adsense hesaplarına ulaşabilirsiniz.

Sıfırdan Adsense oluşturmak çok kolay bir işlem olmuyor. Google başvurunuzun ardından sizlere bir zarf gönderiyor ve oradaki kodu Google’ye bildirmenizi istiyor. Bu zarfın gelmesi ise 10-30 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Adsense hesabı oluşturduktan sonra ve site oluşturduktan sonra, sitenize güncel şekilde içerik girmeniz gerekiyor. İlk girdiğiniz içerikten sonra reklam eklemeyi denemeyin. En az 10, 20 kaliteli içerikten sonra reklam başvurusunda bulunun ve sizlere verilen reklamları sitenize ekleyin. Her zaman amacınız ziyaretçiyi memnun etmek olsun.

Reklamın nasıl oluşturulduğunu ve siteye nasıl eklendiğini öğrenmek için buraya tıklayınız.

 

3- Başarılı Site Nasıl Olur Öğrenin

Google hiç bir zaman tamamen reklamlara tıklatmak adına oluşturulmuş siteleri sevmez. Google doğal içerikleri olan ve kaliteli içerikleri olan siteleri sever. Ziyaretçiye, aradığı bilgiyi sunan siteleri sever. Bu nedenle eğer bir konu hakkında içerik hazırlayacaksanız, öncesinde o konu adına geniş çaplı araştırmalar yapın. Şimdi sizlere genel olarak sitenin başarılı olması için dikkat etmeniz gereken şeyleri maddeler halinde söyleyeceğim:

 • Kaliteli içerikler yazmak,
 • Yazım kurallarına dikkat etmek,
 • Uzun içerikler üretmek,
 • İçerikleri görsellerle veya videolar ile desteklemek,
 • İçeriklerin başlıklarını dikkat çekici şekilde oluşturmak,
 • Siteyi reklam ile doldurmamak,

En önemli özellikleri yukarıda söz etmiş olsam dahi, Google’nin sıralamayı belirlemek adına dikkat ettiği 200 ayrı kriter bulunuyor. Bu sektörden para kazanmak isteyen insanların sabırlı olması ve bilgiye açık olması gerek. Sürekli olarak kendinizi geliştirmeli, araştırmalı ve deneme yanılma yöntemi ile test etmelisiniz.

# Aslında en önemli değerlendirme şu şekilde yapılmalıdır: ”Yazdığınız bir konuyu siz ziyaretçi şekilde okusaydınız, tatmin olur muydunuz?” Ben her içerik hazırlarken bunu düşünerek hazırlıyorum ve sizleri de böyle düşünmeye davet ediyorum.

 

Google Adsenseyle Ne Kadar Kazanabiliriz?

 

adsense'den ne kadar para kazanılır

Kazanacağınız ücret tamamen ziyaretçi sayınız ile doğru orantılı olacaktır. Hangi sektörde siteniz olursa olsun, ziyaretçi sayısı artarsa, reklama tıklama da artacağından dolayı gelirlerde de artış olacaktır. Adsense’den para kazanmak için bilmeniz gereken şeyler bulunuyor.

 

1- Adsense Her Kelimeye Aynı Parayı Vermiyor

Bazı kelimeler vardır ki iyi para kazandırırken, bazı kelimeler düşük miktarlarda para kazandırır. Bunlara biz ”Tıklama başı maliyet” diyoruz. Adsense’nin her kelime için verdiği ücret değişmektedir.

Bir site vardır günde bin tıklama alır ve 30 – 50 TL kazanır, bir site vardır günde yine bin tıklama alır ve 200-300 TL kazandırır.

Buraya tıklayarak hangi kelimenin ne kadar kazandırdığını öğrenebilirsiniz. Tabi görebilmeniz için Adwords’e kayıt olmanız gerekiyor. Ardından açılacak sayfada ”Yeni anahtar kelimeleri bulun” kısmına tıklayın ve merak ettiğiniz bir yazıyı yazın. Örneğin ben ”İnternetten para kazanmak” yazdım ve aşağıdaki gibi bir tablo önüme çıktı.

adsense en çok hangi kelimeye ücret veriyor

”İnternetten para kazanmak” gibi kelime yazdıktan sonra aşağıdaki tabloda ona yakın olan sözcüklerde çıkmaktadır. Aynı şekilde siz de ne yazarsanız yazın, o kelimelere yakın olan kelimeler de aşağıda çıkacaktır. Yukarıdaki görsele baktığınızda en sağ kısımda ”Düşük aralık” ve ”Yüksek aralık” olarak kısımlar belirtilmiştir. Örneğin bir kelime için düşük aralık 0,10 TL, yüksek aralık ise 3,00 TL ise bu demek oluyor ki bu kelimeden sitenize gelen kullanıcılar reklama tıkladığı zaman 0,10 kuruş arasıyla 3 TL arasında bir ücret kazanacaksınız.

 

2- Adsense Hesabınız Kapatılabilir

Adsense’nin kurallarına aykırı şeyler yaparsanız, Adsense hesabınız kapatılabilir ve sitenizde artık reklam çıkmaz. O Adsense hesabınız ile de başka bir siteye artık reklam koyamazsınız. Yani o hesabınız çöp olmuş demektir.

Adsense hesabınızın kapatılmaması için yapmanız gerekenler:

 • Kaliteli içerikler üretmek,
 • Sahte kullanıcılar siteye çekmemek,
 • Kendi reklamlarınıza asla tıklamamak,
 • Aşırı derecede reklam koymamak,
 • +18 veya uygunsuz içerikler paylaşmamak,

# Niche siteler denilen bir kategori bulunuyor. İnsanlar tıklama başına en çok para verilen kelimeleri araştırıyor ve o kelimeler doğrultusunda içerik üretip paylaşıyorlar. Bir kaç defa günde 200, 300 ziyaretçi ile, günde 500, 1000 TL kazanan insanlar görmüştüm. Fakat bunlar ileri derece bilgisi olan insanlar, siz de zamanla bu tarz araştırmalar yapabilirsiniz.

 

Ortalama Kaç Ziyaretçiye Kaç Para Kazanılır?

tıklama sayısı

Bu soruyu çok merak ettiğinizi biliyorum. Çünkü ben de bu işlere girmeden önce kaç ziyaretçi ile kaç para kazanılır diye çok fazla araştırma yapmıştım. Çok sonradan öğrendim ki bu soruya net olarak ”Şu kadar ziyaretçi ile şu kadar para kazanırsınız” demek imkansız. Ama yine de sizlere minimum rakamlardan söz edeceğim.

Siteniz hangi kategoride olursa olsun:

 • Günde +500 ziyaretçi alırsa: Günde en az 30 TL,
 • Günde +1000 ziyaretçi alırsa: Günde en az 60 TL,
 • Günde +5000 ziyaretçi alırsa: Günde en az 200 TL,
 • Günde 10,000 ziyaretçi alırsa: Günde en az 700 TL mutlaka kazanırsınız.

Bu verdiğim rakamlar en az rakamlardır. Bin ziyaretçiye günde 100 TL gibi miktar da kazanabilirsiniz. Kazancınızı etkileyecek en büyük iki faktör var:

 • Reklam dizilimi,
 • Sitenin kategorisi,

 

Reklam dizilimi:

Bazı sitelerin reklam dizilimleri çok iyi olabiliyor ve böylelikle reklama tıklama oranları artıyor. Bazı siteler daha fazla reklam koyarken, bazı siteler ziyaretçilerim sıkılmasın diye daha az reklam koyabiliyor. Tabi daha fazla reklam olan sitenin daha fazla para kazandığı bir gerçek.

 

Sitenin kategorisi:

Sitenin kategorisinin para kazanmayı direkt etkilediğinden söz ettim. Çünkü Adsense her kelimeye aynı ücreti vermiyor. Örneğin şuanda bizim ülkemizde ”Finans ve Kredi” konularına Adsense oldukça iyi para veriyor. Fakat bu sürekli olarak böyle olacak diye bir şey yok. Bazı dönem bir kelimeye çok az para veriyorsa, belki ilerleyen zamanlarda o kelimeye çok para verecektir.

 

Not: Adsense sistemi ile kazandığınız paraların ayın 20’si ile 24’ü arasında Adsense’ye kayıt olurken vermiş olduğunuz banka bilgileriniz doğrultusunda hesabınıza yatmaktadır. Gün içerisinde ne kadar para kazandığınız ve bu ay içerisinde size ne kadar para yatacağını Adsense üzerinden görebiliyorsunuz. Bu ay kazandığınız para, bir sonraki ay bankanıza yatırılmaktadır.

# İnternet sitesi ile para kazanma hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler mutlaka ”İnternet Sitesi İle Para Kazanmak” adlı makaleme göz atmalıdır. Google’dan nasıl para kazanılır diye merak edenlere detaylı şekilde anlatmış bulunuyoruz. Yine de aklınıza yatmayan veya merak ettiğiniz yer olursa, mutlaka yorum kısmından bizlere sorun.

 

İlginizi Çekebilir

İnternetten Para Kazanma

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır?

Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır?

Anket Doldurarak Para Kazanmak

E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status