2024 | İş Fikirleri

Pizza Dükkanı Açmak

Gıda sektöründeki gelişmeler girişimcilerimizin dikkatini çekmiş durumdadır. Yeni bir fikir ise pizza dükkanı açmaktır. Pizzacı nasıl açılır? Pizza dükkanı açmanın maliyetleri ve gerekli evrakları nelerdir? Bu soruların cevaplarına birlikte göz atalım.

Son dönemlerde bir sermayeye sahip olan insanlar bu sermayelerini daha çok gıda sektörüne yatırmayı planlıyorlar. Ülkemizde ölmeyecek olan sektörlerden birisi de gıda sektörüdür. Her zaman para kazandıran bir sektör olmuştur. Yemek yerlerinin sahipleri her zaman zengin kişilerdir. Özellikle kalabalık veya sahil kısımlarına kurulu olan gıda yerleri her zaman çok para kazandırmaktadır. Eğer doğru yere kurarsanız ve işi iyi yaparsanız para kazanmama şansınız olmayacaktır. Bu konuda şüpheniz olmasın.

 

Pizza Dükkanı Açmak İçin Bilmeniz Gerekenler

pizzacı açmak

A) Pizza yapımını iyi biliyor olmak şart: Olmazsa olmaz bir şarttan söz ediyoruz. İyi şekilde pizza yapıyor olmanız gerekiyor. Bu işe girebilmek için herhangi bir yemek sertifikanızın olması gerekmiyor. Şöyle bir durum da var. Eğer pizzayı siz yapmayacaksanız sorun yok. O zaman çok iyi yapan bir pizzacı bulmanız ve iş teklif etmeniz gerekiyor.

Eğer pizzayı siz yapacaksanız iyi şekilde öğrenmeli ve diğer pizza yapanlardan bir farkınız olmalıdır. Bilirsiniz çoğu yemek ustası ve tanınan kişilerin elde ettiği tarifsiz ve kendilerine özel bir tat ve kıvam vardır. Bu tadı sizlerinde oluşturabilmeniz gerekiyor. Bu ustalar kendi özel tatlarının nasıl oluştuğunu ve nasıl yaptıklarını söylemezler. Sizde kendinize özel bir tat oluşturabilmelisiniz. Bunu da insanlara sevdirmeniz gerekiyor. Bunun için diğer pizza salonlarına giderek pizzaların nasıl yapıldığına göz atabilirsiniz. İnternet’ten nasıl pizza yapılır videolar izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yaptığınız pizzaları denemek adına arkadaşlarınıza yedirmeli ve fikirlerini almalısınız. Dükkan açtıktan sonra ise, pizzalarınızı yiyen kişilerden fikirlerini rica edebilirsiniz. Her zaman daha iyi pizza yapabilmek adına çalışmalısınız.

Başka bir pizzacı alacaksanız siz sadece işletmeyi yürütecekseniz, çok iyi pizza yapan kişiyi bulmanız şart. Eğer pizzalarınız sevilmezse dükkanınızın boş kalma ihtimali olacaktır. Pizzacı olarak almayı düşündüğünüz kişinin yaptığı pizzaların tadına bakmalısınız. Daha önce çalıştığı yerleri araştırmalı ve gelen insanların fikirlerine bakmalısınız. Bu detaylara dikkat ederseniz ileride pizzacınız ile ilgili sıkıntılar yaşamazsınız.

 

B) İş planı hazırlayın: Ne tür pizzalar satacaksınız, pazarlama stratejiniz nasıl olacak? Çalışanlara ayrılacak olan maliyetler ne kadar? Vergi tutarları ne kadar? Gibi tüm soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir iş planı hazırlayın. Kime ne kadar harcayacağınız belirli olsun.

Mutlaka okuyun: İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Kredi almak isterseniz bir yatırımcı ile veya banka ile anlaşma yapabilirsiniz. Bazı zamanlarda fikirleri beğenilen kişilere zengin kişiler yatırım yapıyor. Fikrinizi etrafınızdaki zengin kişilere belirtebilirsiniz.

 

C) Dükkanı nereye açacağınızı iyi araştırın: Para kazanmanızı doğrudan etkileyecek bir etkenden bahsediyoruz. Dükkanı nereye açacaksınız? Buna karar vermek adına acele etmeyin. En iyi ve en doğru yeri seçmelisiniz. Hangi şehirde yaşıyorsunuz? Bu şehirde en çok nereler işlek nereler kalabalık? Kalabalık diye hemen oraya pizza dükkanı açmalıyım diye düşünmeyin. Düşündüğünüz yerin kabalık oranı yüzde 80’dir ama başka bir pizzacı vardır bu büyük risk olur. Diğer yerin kalabalık oranı yüzde 60’tır ama başka pizzacı yoktur. Buraya açmak çok daha mantıklı olur. Tüm buna benzer detayları düşünmelisiniz. Rakiplerinizi iyi araştırın onlara yakın yerlere dükkan açmak mantıksız olur.

Mutlaka okuyun: İşyeri İçin En İyi Yer Seçimi Nasıl Yapılır?

 

D) Dükkanın ulaşılabilirliği: Dükkanı açmak istediğiniz yerin ulaşım imkanlarını çok iyi şekilde araştırın. İnsanlar buraya nasıl gelebilir diye araştırın.

 

E) İşyeri sicil numarası alın: Sicil numarasını almak adına gerekli birimlere başvurularınızı yapın. Eğer eleman çalıştırmayı düşünmüyorsanız bu numarayı almanıza gerek yok. Fakat başkaları da sizinle birlikte çalışacaksa bu numara alınmalıdır. Aksi taktirde sigortalı eleman çalıştırmanız mümkün olmayacak.

 

F) İşletme belgesini temin edin ve inceleyin: İşletme belgesi olan iş yerlerinin daha sonrasında 3 ay süre içerisinde müfettişler tarafınca teftiş edilir. İş sağlığı ve iş güvenliği adına gözetlemeler yapılır. Bu durumlarda sıkıntı yaşamamak adına dükkanınızı bu hususlara karşı sıkıntı olmayacak şekilde düzenleyin gerekli tüm evrakları alın.

 

G) Pizza dükkanında hangi eşyalar olmalı araştırın: Pizza dükkanında hangi eşyalar gerekli oluyor aşağıda da söz edeceğiz gerçi ama siz yinede bu konuyu araştırın. Bizzat pizza dükkanlarına giderek ne var ne yok diye inceleyebilirsiniz. Faydası olacaktır.

 

H) Menü hazırlayın: Hangi tür pizzaların yapacaksınız ve yanında hangi tür yemekleri satacaksınız tüm bunlara karar verin. Daha sonrasında yapacağınız yemeklerin ve pizzaların hatta içeceklerin de bulunduğu bir menü hazırlayın. Menüde ürünlerin yanında fiyatların yazması gerektiğini biliyorsunuzdur.

 

I) Elemanları dikkatli seçin: Dükkanınızda çalıştıracağınız elemanları dikkatli seçmelisiniz. İş tecrübelerinin olması önemli bir husustur. Fakat bunun yanında güvenebileceğiniz kişilerin olması gerekiyor. Daha sonrasında sıkıntı yaşamamak adına elemanlar dikkatli seçilmeli.

 

J) Dükkan tanıtımı yapın: Gerek sosyal medya da gerekse dışarıda her türlü reklam yollarını kullanın. Dükkanınıza özel İnstagram, Facebook ve Twitter gibi insanların çok fazla kullandığı sosyal platformlarda sayfa oluşturun.

 

K) İnternet sitesi açın: Artık çoğu işlemler İnternet ortamında olmaktadır. Hatta ilerleyen zamanlarda İnternet’ten sipariş almaya başlayın. Çok fazla faydası olacaktır. Gelirleriniz de artış olacaktır.

 

Dükkan Açmak İçin Gerekli Olanlar

 • Dükkan ismi,
 • Dükkan yeri (Kiralık veya size ait olan bir dükkan),
 • Yatırım sermayesi,
 • İşyeri sicil numarası,
 • Pizza fırını,
 • İş sağlığı ve güvenliği izinleri,
 • İşletme ruhsatı,
 • Pizzacı,
 • Çalışacak elemanlar,
 • Tezgah,
 • Bilgisayar,
 • Ölçme kapları (Teraziler),
 • Sos kepçeleri,
 • Buzdolabı ve derin dondurucu,
 • Dağıtım aracı (Motor, bisiklet veya araba),

 

Pizzacı Açmanın Maliyeti Ne Kadar Olur?

Buna kesin bir şey söylemek mantıklı olmaz. Çünkü dükkanınız kiralık mı olacak? Kiranız ne kadar olacak? Kaç eleman çalıştıracaksınız? Gibi tüm etmenler pizza dükkanı açmanın maliyetlerini etkileyecek faktörlerdir.

Yorum kısmından açmak istediğiniz dükkan ile ilgili tüm bilgileri verirseniz ortalama bir maliyet sizlere söyleyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Emin orhan dedi ki:

  Mrb 20 yildir yurtdisinda pizza ustasiyim türkiyeye dönmek istiyorum ve kendi pizza restauranti acmak istiyorum malum türkiyeyi fazla tanimadimiz icin nelere dikat etmeliyiz ve maliyeti ne olur ic dis ve ekipman maliyeti bilgisi verirseniz menmun olurum tskler

  1. Anonim dedi ki:

   Emin Orhan nerede açmayı düşünüyorsun? benim bulduğum çok iyi bir lokasyon var.

   1. Anonim dedi ki:

    Sayın Anonim, neresi?

 2. Yonca dedi ki:

  Pizza dükkanı açmak istiyorum bu konuda sizden bilgi alabilir miyim?

DMCA.com Protection Status