2024 | İş Fikirleri

Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Rehabilitasyon merkezi açmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı şeyler var. Bununla birlikte iş kurma sürecinin nasıl gerçekleştiğinden ve bu merkezi kurabilmek için hangi izinleri almanızın gerektiğinden söz edeceğiz.

İnsanların fiziki sağlık problemlerine yönelik çözümler bulan bir merkezdir. Bu merkezlerde tedavi görerek, fiziği tedavi süreçlerini tamamlayabilir ve eski sağlıklarına dönebilirler. Bu nedenle rehabilitasyon merkezleri insanlar açısından büyük değere sahip bir yerdir.

Sadece bununla da sınırlı değil. Bedensel ve zihinsel engellilere yönelik tedavilerde bu merkezlerde sağlanmaktadır. Fakat her isteyen rehabilitasyon merkezi açamaz.

 

Rehabilitasyon Merkezi Nasıl Açılır?

rehabilitasyon merkezi nasıl açılır

Rehabilitasyon merkezi açmak için belediyeden gerekli izinleri ve ruhsatları almak gerekiyor. Bunun yanı sıra merkezinize bu alanda çalışan doktor ve personelleri de almanız gerekecektir.

 

» Merkezi Nereye Açacağımıza Karar Vermelisiniz

Diğer dükkanlar gibi bu merkezin açılacağı yerin illa çok merkezi ve kalabalık yer olması gerekmiyor. Aksine aslında bu tarz yerlerden biraz daha uzak olması gerekiyor. Fakat yinede çok uzakta olmaması gerekiyor. Merkezi açacakken en dikkat etmemiz gereken husus ise, ulaşım imkanları olacaktır. İnsanların merkezinize rahatlıkla ulaşabilmelerine imkan sağlayacak yer seçimleri yapmalısınız.

 

» Belediyeden Gerekli İzinleri Almalısınız

Bulunduğunuz ilin belediyesine giderek rehabilitasyon merkezi açmak istediğinizi ve tam olarak hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yönetmelik ve genelgelerine ulaşıp dikkatlice okumanız gerekiyor. Aşağıdaki linki tarayıcınıza kopyalayarak okuyabilirsiniz.

 • http://mevzuat.meb.gov.tr/html/27807_0.html

 

» Merkezinize Alacağınız Doktorları Belirlemelisiniz

Alanlarında uzman olan ve belgelere sahip olan doktor ve personelleri merkezinize almanız gerekmektedir. Fizik tedavi uzmanlarını bularak onlara teklif vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda diğer işlerle ilgilenecek olan personelleri de bünyenize katmanız gerekecek. Şehrinizdeki veya diğer şehirdeki iş arayan bu alanda olan doktorlarla iletişime geçmeniz gerekiyor. Doktorlar ile konuştuğunuzda istedikleri ücretler doğrultusunda kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

 

» Reklam Yapmayı Unutmayın

Bu sektörde en önemli husus iyi derecede reklam yapabilmektir. Dükkan yapım aşamasındayken bile dükkanın camlarına veya üst kısımlarına mutlaka büyük pankartlar şeklinde reklamlarınız astırmanız gerekiyor. Bununla da sınırlı değil. Afiş bastırarak dağıtmalısınız. Bir açılış töreni düzenlemelisiniz. Bunun yanında tüm sosyal medya alanlarında merkezinize ait sayfalar oluşturmalısınız. İnternet sitesi açmalısınız. Yapacağınız tüm reklamlarda personel kadronuza dair bilgiler, ücretlerinize dair bilgiler, eğitimlerinize dair bilgiler ve konumunuza dair bilgiler mutlaka yer almalı.

 

Rehabilitasyon Merkezi Açmak İçin Kredi Nereden Sağlanır?

rehabilitasyon merkezi için kredi nereden sağlanır

Bu merkezi açmak biraz maliyetli olacaktır. Bu tür yerlerin metrekare alanları da büyük olmaktadır. Bunun yanı sıra çalıştıracağınız personellerin unvan dereceleri yüksek olduğundan, masrafları da yüksek olacaktır. Kısacası bu iş diğer işlere oranla biraz daha maliyetli olduğundan insanlar destek sağlayabilecekleri yerler araştırıyorlar.

Kredi sağlayabilmek için bankalara yönelmeniz gerekiyor. Banka kredileri ve teşvikleri en çok tercih edilen gelir kaynaklarındandır. Bankalara kredi başvuru yaparken iş planınızı mutlaka yanınızda götürmeniz gerekiyor. Bankalar işin tutabilirlik derecesini ölçerek sizlere kredi vermektedir.

 

Rehabilitasyon Merkezi Açmak İçin Gerekli Şartlar Neler?

rehabilitasyon merkezi açmak için gerekli şartlar

 • Fizik tedavi doktoru bulundurulması zorunludur.
 • Özel eğitim öğretmeni bulundurulması zorunludur.
 • %3 ücretsiz öğrenci alma zorunludur.
 • Öğrenciler için servis tutulması zorunludur.
 • Aşağıda belirtilen ve onun aşağısındaki linkte belirtilen tüm belgeler ve izinler hazırlanmalı.

 

Rehabilitasyon Merkezi Açmak İçin Gerekli Belgeler

rehabilitasyon merkezi açmak için gerekli evraklar

 1. Nüfus cüzdanı örneği.
 2. Adli sicil kaydı.
 3. İkametgah ilmühaberi.
 4. Sağlık kurulu raporu.
 5. En az ilkokul mezunu olduğuna dair belge.
 6. Özel hukuk tüzel kişiler için, şirket ilanının yayımlandığı ve merkezin açılışının faaliyetleri kapsamında olduğunu gösterir ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve imza sirküleri.
 7. Özel hukuk tüzel kişilerin göstereceği temsilciden, sermaye şirketleri için, temsilcinin hissedarlar arasından olduğunu gösterir noterden tasdikli belge ve karar örneği.
 8. Özel hukuk tüzel kişilerinin göstereceği temsilciden dernek ve vakıflar için yönetim kurulu üyesi olduğunu gösterir noterden tasdikli belge ve karar örneği, merkezin açılışının vakıf senedi/dernek tüzüğünde yer aldığını gösterir belge.
 9. Vergi borcu ve Sosyal Sigortalar Kurumuna pirim borcu olmadığına dair belge.

Devamında buna benzer bazı şeylerinde yapılması gerekiyor. Öğrenmek için aşağıdaki linki tarayıcınıza kopyalayın.

 • http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2005/03/20050313-4.htm

 

Kimler Rehabilitasyon Merkezi Açabilir?

Gerekli olan sermayeye sahip olan, bu işi kurmak isteyen ve bu iş için gerekli olan tüm belgeleri ve izinleri alan tüm herkes, rehabilitasyon merkezi açabilir.

Merkezi açacak kişinin sürekli olarak merkez ile ilgilenmesi gerekecektir. Bu işi kuran kişinin iş yeriyle güncel şekilde irtibat kurması önemlidir. Çünkü genel olarak iş sürecinde sürekli yeni kararların alındığı bir işten söz ediyoruz. Bu nedenle bu işi kuracak kişinin tüm bunların bilincinde olması gerekiyor.

 

Rehabilitasyon Merkezi Açmak Mantıklı mı?

Sağlık sektörlerinde her zaman iyi kazançlar olmaktadır ve olmaya devam edecektir. Ülkemizdeki insan sayısının artışı ve dünyadaki bedensel ve zihinsel engelli sayısı artışını göz önüne alırsak bu sektörün önünün açık olacağı kesin olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra pek bilinmeyen bir iş fikrinin olması da bu sektörü seçilebilir kılıyor.

Ülkemizde rehabilitasyon merkezine ihtiyaç duyan bireylerin sayısı gün geçtikte artmaktadır. Sürekli olarak nüfusu artış gösteren ülkelerde bu sorun mutlaka olacaktır. Bunları göz önünde bulundurarak, bu işe girmenin mantıklı bir fikir olduğunu söyleyebiliriz.

 

Rehabilitasyon Merkezi Ne Kadar Kazandırır?

Kesin olarak şu kadar kazandırır demek doğru olmaz. Ne kadar kazanacağınızı etkileyecek olan faktörler bulunuyor.

 • Hangi şehirde işi kuracağınız,
 • Kaç personel çalıştıracağınız,
 • İşyeri kira mı olacak?
 • İşyeri büyüklüğü ne kadar olacak?
 • Etrafınızda ne kadar rakibiniz var?

Yukarıda söz ettiklerim kazançları etkileyecek olan faktörler. Fakat işlerini iyi tutturmuş bir rehabilitasyon merkezi sahibi aylık 50 bin TL’den aşağı kazanmıyor. Fakat işi kurup ilk aylarda bu ücretleri kazanmayı beklemek doğru olmaz.

 

Rehabilitasyon Merkezi Açma Maliyeti

İşyeri kiralama veya satın alma masraflarına dair bir şey söylemek pek mümkün olmaz. Çünkü her ilde kiralar ve yer ücretleri değişiklik gösterebiliyor. Bunun yanı sıra kiralamak istediğiniz dükkanın yeri ve büyüklüğü de kira ücretlerinde değişmelere yol açıyor. Tüm bunları geçtikten sonra, merkezin içerisine almanız gereken malzemelerin tutarı yaklaşık 500 bin, 800 bin TL arasında değişiklik gösterecektir.

 

Rehabilitasyon Merkezini Başarılı Kılacak Etkenler

Her işi başarılı yapan bazı etkenlerin bulunduğu gibi, bu işte de başarılı olmak adına doğru adım atılması gereken yerler var.

 

Çalışanlar İyi Seçilmeli

Merkezinizde olacak insanlarla ilgilenecek kişileri siz seçeceksiniz. Bunlar özel eğitim alanında bilgi sahibi olan kişiler olmalıdır. Hatta bana kalırsa bu kişilerin özel eğitim bölümünden mezun olmasına özen gösterin. Çünkü velilerin eğitimlerden memnun kalması gerekiyor. Aksi taktirde çocuklarını sizlerden alabilirler. Bu şekilde ise işinizin gidişatı kötü olacak demektir.

 

Veliler İle İrtibat Halinde Olun

Velilere gerçekten bu işi severek yaptığınızı ispatlayın. Çocukları hakkında sürekli olarak onlara bilgiler verin. Veliler, merkeze geldiklerinde onlarla yakından ilgilenin. Sorunları varsa mutlaka dinleyin. Eğer istekleri varsa mutlaka dinleyin ve yerine getirmeye çalışın.

 

Reklamlarınızı İyi Yapın

Şehirde bulunan reklam verilebilecek alanlara mutlaka reklam vermeye özen gösterin. Kendinize bir internet sitesi açın. Google reklam vermeye çalışın. Google’ye verdiğiniz reklamlar sayesinde çevrenizde internete girecek olan kişilerin sizlerden haberdar olma fırsatı oluşacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. websitem dedi ki:

  Takip edilmeye değer bir websiteniz var

  1. İş Fikirleri dedi ki:

   Teşekkür ederiz 🙂

 2. zeynep dedi ki:

  bu isi yapmayı çok istiyorum ama bir taraftan da korkuyorum, çok büyük bir sorumluluk, engelli bir insanin sorumluluğu hata kaldırmaz, vicdan hesabinin altına girmekten korkuyorum ama yapacağım bu isi inshallah

 3. veysi dedi ki:

  Rehabilitasyon Merkezi Açmak istiyorum bana yardımcı olabilecek arkadaş var sa sevinirim

  1. furkan dedi ki:

   merhaba veysi bey bende böyle bir merkez açmak istiyorum isterseniz görüşme sağlayıp fikir alışverişi yapabiliriz. Ulaşmak isterseniz mfurkaneyupoglu@gmail.com

  2. Ebru dedi ki:

   Hocam nerde dusunuyorsunuz

  3. Defne dedi ki:

   Nerde oturuyorsunuz bende cok istiyorum acmyi ama ve ben halkla iliskilerim yillardir

  4. Neşe dedi ki:

   Ben yardımci olmak isterim

 4. Nurullah dedi ki:

  Bende Mardin’de açmak istiyorum ve Mardin’de talep çok fazla olması lazım yardımcı olabilecek yok mu ?

DMCA.com Protection Status