2024 | İş Fikirleri

10 Bin TL İle Ne İş Yapılır?

10 bin TL ile ne iş yapılır diye merak edenlere bir kaç fikir sunacağız. 10 bin TL ile iş yapmak, az sermayeli iş yapmanın yerine geçmektedir. 10 bin TL, yüksek bir miktar olmadığından ötürü, yapılabilecek işler sınırlı olacaktır. İstediğini her türlü işi bu bütçe ile yapmak pek mümkün değil.

İnsanın eline ufak bir miktar geçse dahi bunu arttırabilmenin yollarını arıyor. Bütçe ne olursa olsun bir şeyler yapılabilir. Tabi ki ufak çaplı sermayeler ile yapılacak olan işlerin tutma ihtimali düşük olacaktır. Bunun yanı sıra tutsa dahi, getirileri düşük olacaktır.

 

10 Bin TL İle Yapılacak İş Fikirleri

Düşük sermayeli yapılabilecek olan işlerin artı yönleri olduğu gibi eksi yönleri de bulunmaktadır. Artı yönleri; yatırım başarısız olursa kaybedilen para miktarının düşük olmasıdır. Eksi yönleri; yatırım başarılı olsa dahi getirisi çok yüksek olmayacaktır. Gelin şimdi birlikte 10 bin TL ile hangi işler yapılabilir diye bakalım.

 

1- Eğitim Kurumlarının Kantinlerini Kiralamak

okullara veya eğitim kurumlarına kantin açmak

Ortaokullar, liseler ve üniversitelerin kantinlerini kiralamak güzel bir fikir olabilir. Ortalama olarak kiralar 7,8 bin TL arasında değişmekte olacaktır. Okulun marka değeri ile orantılı olarak kiralarda değişmeler olacaktır. Kiralama bedelinin ardından size kalacak olan 2, 3 bin TL ile ise, kantinin içerisini dizayn edebilirsiniz. Ardından satışlar ile güzel bir kar elde etme şansınız olabilir.

Genel olarak okulların kantinini boş bulmak zor bir durumdur. Yeni açılacak olan okulları araştırmak gerekebilir. Bunun yanı sıra sözleşmesi bitecek olan kantinleri de araştırabilirsiniz. Yakınınızda bulunan okullara gidip, müdür yardımcıları ile görüşebilirsiniz.

 

2- Hisse Senedi Almak

hisse senedi almak

Bazılarına herhangi bir iş ile uğraşması zor gelebilir. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız, elinizdeki parayı hisse senetlerine yatırabilirsiniz. Tabi burada araştırmanız gereken çok şey bulunuyor. Çünkü mutlaka para kazanırsınız diye bir durum yok.

Hisse senedi aldığınız zaman, kaybetme ihtimaliniz de bulunmaktadır. Tabi hisse senedi alarak büyük miktarlarda para getirisi beklemek de doğru olmaz. Alacağınız şirket ilerleyen zamanlarda batarsa, paranızı kaybedeceksiniz demektir.

Bu nedenle sağlam şirketlere yatırım yaparak kazanma ihtimalinizi artırabilirsiniz. Dediğim gibi bu yöntem ile yüksek miktarlarda gelir sağlamak pek mümkün olmayacaktır. Örneğin sağlam bir şirkete şimdi yatıracağınız 10 bin TL, 2-3 yıl sonra size 30, 40 bin TL olarak geri dönebilir.

 

3- Bankaya Yatırın

bankaya para yatırmak

Bankaların faiz oranları oldukça yükselmiş durumda. Tabi yine de 10 bin TL yatırarak yüksek miktarlarda gelir elde etmeyi düşünmek doğru olmayacaktır. Eğer gözünüz yükseklerde değilse, paranızı bankaya yatırarak aylık belirli oranda faiz ile gelir elde edebilirsiniz.

Bankaların faiz oranlarını araştırmalı ve en yüksek faiz veren ile anlaşma sağlayabilirsiniz. Bizleri sizi faize yöneltiyormuş gibi de düşünmenizi istemeyiz. Bu işin günah olduğu kısmı ile ilgili sorumluluğu üstümüze almıyoruz. 😊

 

4- Eşya Al-Sat Yapın

al-sat yapmak

İnternet ortamında gün içerisinde binlerce eşya satılmaktadır. 10 bin TL ile satın alabileceğiniz bir çok ürün bulunmaktadır. Hatta araba tarzı büyük bütçeli ürünleri bile satın alabilirsiniz.

Burada püf nokta ise alacağınız ürünün fiyatının değerine göre düşük olmasıdır. Alacağınız ürünü değerinde satarak para kazanmanız gerekiyor.

Tabi bunun için sürekli olarak interneti aktif kullanmak gerekiyor. Aksi taktirde fırsatları sizden önce başkaları değerlendirecektir. İnternet ortamına konulan, fiyatı değerine göre düşük olan ürünler çok kısa süre içerisinde satılmaktadır.

Bu tarz ürünlere başkaları ulaşmadan sizin ulaşmanız gerekiyor. Örneğin birisi telefon satıyor olabilir ve bu telefon değerinden 1000, 2000 TL daha düşükse, bu ürünü alıp değerine satarak anında 1000, 2000 TL kazanma şansınız olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gerekenlerin en başında ise, ürünün gerçekten ucuza satıldığının farkına varabiliyor olmaktır. Örneğin birisi LG G5 2. el telefonu 5000 TL’ye koyduysa siz bu ürünün gerçek fiyatının kaç TL olduğunu araştırmalı ve fiyatın uygun olup olmadığının tespitini iyi yapabilmelisiniz.

 

5- E-Ticaret İşine Girmek

e-ticaret yapmak

E-ticaret işine 10 bin TL ile adım atabilirsiniz. E-ticaret işi yapabilmek için öncesinde büyük bir araştırma yapmak gerekiyor. Aşağıda size bu konuyu çok detaylı anlattığım linki vereceğim, eğer bu tarzda bir düşünceniz varsa mutlaka okumalısınız. Şimdi ise ufaktan bu işin nasıl yapıldığını özetleyelim.

E-ticaret denilen sistem kısacası ”İnternet üzerinden ürün satışı” olarak tanımlanabilir. Toptancıdan alınan ürünler üzerine fiyat konularak internet ortamında satışa sunulur.

Günümüzde bir çok kişi bu sistem sayesinde güzel miktarlarda gelir elde etmiş durumdadır.

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

 

6- Seyyar Satıcılık Yapmak

seyyar satıcılık yapılabilir

10 bin TL ile dükkan kurmak pek mümkün olmadığından dolayı maliyeti düşük bir fikir olarak seyyar satıcılık yapılabilir. Seyyar satış yapmak için ufak bir araç size yetecektir.

Seyyar satıcılık yapabilmek adına belediyelerden bazı izinlerin alınıp alınmadığını da araştırmalısınız. Zabıtalar bu tarz işlere karışabiliyorlar. İleride herhangi bir sorun yaşanmaması adına bulunduğunuz ilçedeki belediyeye danışmanızı tavsiye ederiz.

Seyyar satıcılık yapmanın da incelikleri bulunuyor. Ne satacağınıza ve nasıl bir sistem ile satacağınıza karar vermelisiniz. Ardından satacağınız ürüne göre düzenlenebilecek olan bir araç temin etmelisiniz.

Ardından satacağınız ürünleri nasıl temin edeceğinizi ve ücretlerinin ne kadar olacağını belirlemelisiniz. Tabi en sonunda ise satış politikanızı belirleyip, işe başlamalısınız.

 

7- İnternet Sitesi Satın Alabilirsiniz

internet sitesiyle para kazanılabilir

İnternet sitesi ile para kazanıldığının farkındaysanız, siz de bir internet sitesi satın alarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Aylık 300, 500 TL getiren internet siteleri 5 bin TL civarında satılmaktadır.

Tabi hemen bu siteleri alıp para kazanmaya başlayamazsınız. Para kazanmayı sürdürebilmek için bu işlerden biraz olsun anlamanız gerekiyor.

Bu konuyu çok detaylı şekilde burada anlatmayacağım. Bu konuyu da detaylı şekilde anlattığım makalem bulunuyor. Aşağıda sizlere linkini bırakıyoruz, isteyenler okuyabilirler.

Mutlaka okuyun: İnternet Sitesi İle Nasıl Para Kazanılır?

İnternet siteleri satışlarını nereden takip edebilirim diyorsanız eğer; buraya tıklayarak takip edebilirsiniz.

 

10 Bin TL İle İmkanlar Sınırlı

Yukarıda bazı iş fikirlerinden söz etmiş bulunuyoruz. Sadece yukarıda bahsetmiş olduklarımız ile bu fikirler sınırlı değil. 10 bin TL çok büyük bir miktar olmadığından dolayı yapılabilecek işlerin sınırlı olduğunu söylemekte fayda var.

Bizlerin de aklımıza gelmediği bir çok iş fikrinin bulunduğunu biliyoruz. Belki sizlerin aklında daha güzel fikirler bulunuyor olabilir. Yorum kısmından bizlere ve takipçilerimize fikirlerinizi sunabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status