2024 | İş Fikirleri

Bayi Olmanın Eksileri ve Artıları Neler?

Çoğumuz yeni iş fikirleri arıyoruz. Yeni iş kurmak istiyoruz yeni iş kurmak için fikirler edinmeye çalışıyoruz. Bir firmaya bir iş yerine bayi olmak istiyoruz bayilik almak istiyoruz. Çünkü bir firmanın bir iş yerinin adını kullanmak bizlere çok büyük bir müşteri kitlesi kazandıracaktır. Peki bu bayi olma nasıl gerçekleşiyor? Bayilik şartları nedir? Sizler için araştırdık.

İş kurmak dediğimiz zaman hemen hepimizin aklına bayi olma geliyor. Bayilik almak işe başlamak için en önemli adımlardan biridir. Bayilik alarak direkt müşterinizi hazır etmiş bulunuyorsunuz. Bayi almak çok kolay bir iş değil. Öyle olsa herkes bayi alırdı bir iş kurardı. Bu işin de bazı kuralları var.

Sizin bayilik alma gibi bir düşünceniz bulunuyor mu? Sizler için bayilik almanın olumlu yönlerini ve olumsuz yönlerini araştırdık. Bu yazıyı okuyarak bu konular hakkında yeterli bilgiye sahip olacaksınız. Nasıl bayilik alabilirim diye düşünüyorsanız gelin birlikte göz atalım.

 

Bayilik Almanın Olumlu Yönleri 😉

bayi olmanın olumlu yönleri

Başarısız olma ihtimaliniz oldukça az olacaktır. Başarılı olan bir firmanın artık sizde bir bayisi olmuş olacaksınız. Konseptiniz hazır olacak. Bir müşteri kitlesine anında sahip olacaksınız. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bayilik alan firmaların bağımsız işletme kuranlara göre işi tutturma oranları çok daha yüksektir. Bunun için aslında araştırmaya gerek yok çok net bir durum. Siz sıfırdan açıp bir işletme kuracaksanız o ismi tanıtmanız vs çok uzun sürer ve garantisi yoktur. Batabilirsiniz diyebiliriz. Fakat bayi alma da iş böyle değildir.

Artık insanlarda bir marka talebi oluşmuş. Sadece isime gidiyoruz. Zaman gösteriş zamanı, sizler de çok görürsünüz büyük firmalara oturulmuş reklam yapmaya çalışan insan çoktur. İşte bu insanlar sayesinde para kazanacaksınız. Fakat bu insanlar sıfırdan sizin firmanıza gelmez. Firmanızın bir adı olmalı. Bu yüzden çoğu iş yeri açmayı düşünen insan bayi alma bayilik alma gibi konularını çok araştırıyor.

Bayilik almanın bir diğer avantajı ise başlangıçta ve sonrasında sürekli olarak bayi olduğunuz yerden sizlere yapılacak olan yardımlar. Evet doğru duydunuz bayi olduğunuzda sizlere sürekli olarak her yönden yardım yapılacaktır. Çünkü sizler o bayiye para kazandırıyorsunuz onlarda size yardım ediyor ve sizde kazanıyorsunuz. Bu böyle bir döngüdür. Mesela konsepti gelip bayi olduğunuz yer kurar siz hiç bir şeye karışmazsınız.

Bir diğer avantaj ise satın alma gücünüz çok yüksek olacaktır. Bağlı olduğunuz bayi sayesinde bir çok şeyi ucuza alabileceksiniz. Sıfırdan açsanız çok fazla para ödersiniz.

İsim gücü, evet arkadaşlar en önemli olumlu yönü budur. Zaten bayilik almanın en büyük sebebi isim gücüdür. Örneğin Mado’nun ismini almak istiyorsunuz ve bayilik alıyorsunuz. Farkettiyseniz hiç bir madoyu boş göremezsiniz. Çünkü o isim artık oturmuş nerede olursa olsun insanlar ben madoya gideceğim diyor. İsim starlaşmış durumdadır. Bu yönden müşteriniz direkt hazır olacaktır.

Genel olarak bayilik almanın artılarını maddeler halinde söyleyecek olursak:

 • Hazır müşteri kitlesi. ✔
 • İş sürecince destek. ✔
 • Satın alma gücü. ✔
 • İsim gücü. ✔
 • Başarısız olma ihtimali çok düşük. ✔
 • Kazancınızın yüksek olma ihtimali. ✔

 

Bayilik Almanın Olumsuz Yönleri 🤔

bayilik almanın olumsuz yönleri

Evet gelelim olumsuz yönlere. Evet arkadaşlar olumsuz yön ise bayi aldığınızda artık o firmaya bağlı oluyorsunuz. Firma ne derse yapmak zorundasınız. Kendinize özgü bir şeyler yapamazsınız her şeyi firma hazırlıyor konsepti bile onlar kuruyor sizin fikrinizin hiç bir önemi yok.

Zaman zaman sizden ücret istenilebilir. Masraflar hiç bitmeyecektir sizden zaman zaman ücretler istenilebilir. Her ay kazandığınız gelirin bir miktarını her ay bayiye ödemek zorundasınız. Bunu bayilik alırken konuşuyorsunuz zaten.

Olumsuz yönleri maddeler halinde söyleyecek olursak:

 • Dükkan ismi değişemiyor. 🤔
 • Konsepti bayi olduğunuz yer belirliyor. 🤔
 • Dükkan açacağınız yerin uygun olup olmadığını onlar belirliyor. 🤔
 • Dükkan dizaynını onlar belirliyor. 🤔
 • İsim hakkı olarak ilk başta belirli bir ücret ödüyorsunuz. 🤔
 • Aylık olarak kazancınızın belirli miktarını bayiye veriyorsunuz. 🤔

 

Bayilik Nasıl Alınır?

bayilik nasıl alınır

Bayi olmaya karar verdiğiniz firma ile iletişime geçeceksiniz. Onlar sizi ana firmaya yönlendirecektir. Sizde ana firmaya durumu anlattığınızda onlar size bir başvuru formu gönderirler doldurmanız gerekir. Ana firma bu süre içerisinde sizlere bir çok soru sorar çünkü büyük bir sermaye ile bir işe başlayacaksınız. Onlarda kendisini güvene alarak sizin bu masrafları karşılayıp karşılayamacağınızı öğrenmeye çalışır.

Bu aşamayı geçtikten sonra yüz yüze bir görüşme gerçekleşir. Tamamen merak ettiğiniz ve onların merak ettiği her şey bu evrede konuşulur. Her şeyde anlaşmaya varılırsa. Siz bayilik sözleşmesini sunar sizde okuyup onaylarsanız artık o firmanın bayisi olmuş demektir.

Maddeler halinde anlatacak olursak:

 • Bayi olmak istediğiniz firmaya karar verin.
 • İnternetten bu firmanın bayilik verip vermediğini araştırın.
 • Bayilik veriyorsa, bayilik şartlarını araştırın.
 • Bayilik şartlarını öğrendikten sonra eğer karşılarım diyorsanız iletişim bilgilerinden bayi yetkililerine ulaşın.
 • Bayi yetkilileri sizleri görüşme için bir adrese davet edecektir. Oraya giderek detaylı bilgileri alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status