2024 | İş Fikirleri

Önü Açık Pek Bilinmeyen 8 Meslek

Önü açık mesleklerin neler olduğunu merak edenler için güzel bir yazı hazırladık. Sizlere gelecekte hangi mesleklerin popüler olabileceğini ve nedenlerini de açıklayacağız. Geleceğin meslekleri neler olacak diye araştırma yapanların keyifle okuyabileceği biz yazı hazırladık.

Ülkemizde insan sayısının bir hayli hızlı artması, ekonomik sıkıntıların artması ve küresel ekonomiyi etkileyecek şeylerin dünya genelinde ortaya çıkması (Korona virüs gibi) işsizlik sayısını arttırdı. Henüz bir mesleğe sahip olmayan kendisine bölüm veya meslek araştırması yapan gençler veya herhangi bir işe sahip olan fakat yeni iş araştırmaları yapan da bir çok vatandaşımız bulunuyor. Bizler de sizler için gelecek zamanlarda popüler olabilecek mesleklerin neler olacağını ve neden bu mesleklerin popüler olacağını düşündüğümüzü açıklayacağız.

 

Önü Açık 8 Meslek (Para Kazanma Garantili İşler)

Parantez içerisinde belirtiğimiz gibi bahsedeceğimiz işler para kazanması garanti olan işlerdir. Fakat hangi işi yaparsak yapalım gerekli kriterleri yerine getirmediğimiz zaman başarılı olamayız. Bu nedenle de para kazanamayız. Bahsedecek olduğumuz mesleklerde başarılı olmak için o meslekteki başarı kriterlerini yerine getirmek gerekiyor. Örneğin işini iyi yapan bir berber para kazanır fakat işini iyi yapamayan berber kazanamaz. Yapmayı düşündüğünüz işte iyi olmasınız ki para kazanmanız gerçekleşsin.

 

1- Yazılım Mühendisi

önü açık meslekler yazılım mühendisi

Günümüz sektörünün büyük çoğunluğu internet dünyasına geçmiş bulunuyor. Özellikle korona virüsünden sonra internete ve bilgisayara verilen önem daha da arttı. Bir çok meslek işlerini sürdürebilmek için internet sektörüne giriş yaptı. Böylelikle internetten ve bilgisayar işlerinden iyi anlayan insanlara olan ihtiyaçta artmış oldu. Gelecek yıllarda da yazılım mühendislerine olan ilgi oldukça artacak. Şu zamanlarda bile normal bir şirkette çalışan yazılım mühendisi en az 30 bin TL almaktadır.

 

2- Cafe Açmak

önü açık meslekler cafe açmak

Cafede çalışarak iyi para kazanılmaz fakat cafenin sahibi olursanız iyi para kazanırsınız. Cafe açmak çok kolay bir işlem değil. Açmayı düşündüğünüz iş fikrine göre gerekli olan maliyette de değişme olacaktır. Bir çok cafe konsepti bulunuyor. Öncesinde hangi alanda cafe açmayı planlamalı, ardından nereye açabileceğinizi ve rakiplerinizin çok fala olup olmadığını araştırmak gerekiyor. Tabi cafe açmak için de gerekli sermayeye sahip olmak gerekiyor. Güzel yerlerde açılmış olan cafeler full olduklarını mutlaka sizler de fark etmişsinizdir. Cafe sahipleri genel olarak çok iyi para kazanan girişimcilerdir.

Mutlaka okuyun: Cafe Nasıl Açılır?

 

3- E-Ticaret

önü açık meslekler e ticaret

E-ticarete olan ilgi günümüzde de oldukça arttı. Eğer sizler de sosyal medya hesabı kullanıyorsanız mutlaka karşınıza bir şeylerin satışlarını yapan sayfalar çıkmıştır. İşte o sayfalardan işlerini iyi yapanlar gerçekten iyi oranda para kazanıyorlar. Dünyanın en zengini bile bu sektör sayesinde dünyanın en zengini olabilmiştir. Amazon.com’un kurucusunun hayat hikayesini araştırabilirsiniz. E-ticaret demek; online sistem üzerinden (İnternetten) ürün satışıdır. Satacağınız ürünü belirledikten sonra o ürünü temin edebileceğiniz bir tedarikçiyle anlaşmalısınız. Örneğin saat satışı yapmayı planladığınız ve bir saati 100 TL’ye alıyorsanız onu 150 TL’den sayfanızda satışa sunabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Fikirleri

 

4- İnternet Sektörü

önü açık meslekler internet sektörü

Yukarıda bahsetmiş olduğum e-ticaret ve yazılımcı meslekleri de aslında İnternet sektörüyle alakalıdır. İnternet sektörü oldukça geniş bir kavram. İnternet sektörü üzerinde bir çok yeni alan üredi ve gerçekten bu işler ile çok büyük miktarlarda para kazanan insanlar bulunuyor. İnternet sektörüyle yapılabilecek işlerden kısaca söz edecek olursak:

a) Youtube

Youtube sayesinde ülkemizde ve dünyada bir çok insan zengin oldu. Youtube’ye videolu içerikler üreterek bu sektöre giriş yapabilirsiniz. Tabi ki bu konu iyice araştırılmalı ve öğrenilmelidir. Bu nedenle ”Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?” adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

b) Dropshipping

Pek fazla bilinmeyen, son yıllarda popüler olmaya başlayan ve gelecek yıllarda daha da popüler olacağını düşündüğümüz bir meslektir. Örneğin Çin’den ürün alıp Amerika’da satmak bu işin yöntemlerinden biridir. Bu konuyu da detaylıca öğrenmek gerekiyor. ”Amazon Dropshipping Yaparak Nasıl Para Kazanılır?” adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

c) İnternet Sitesi

Günde 20 bin ziyaretçi çeken internet siteleri ayda en az 5 bin TL kazanmaktadır. Günde 20 bin çekmek oldukça zor bir şey fakat imkansız değil. İşi iyice öğrendikten sonra ve sabırlı olduktan sonra 1, 2 yıl içerisinde 5 bin veya 10 bin gibi ziyaretçi sayılarına ulaşmak mümkün olabilir. Tabi bu işi de çok iyi öğrenmek gerekiyor. ”İnternet Sitesiyle Nasıl Para Kazanılır?” adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Özetleyecek olursak yukarıda bahsettiğimiz alanlar en popüler alanlardır. Bunlara benzer bir çok alan daha bulunuyor. Sizlere bir kaç örnek vererek bu işlerde ne kadar çeşitliliğin bulunduğunu ve ne kadar çok para kazanıldığını gösterelim.

1. örnek: Benim tanıdığım bir arkadaşım İnstagram’da bir üniversitenin itiraf sayfasını oluşturdu. Zaman içerisinde 50 bin takipçiye ulaştı. Yaptığı reklamlar ile ayda 5 bin – 10 bin TL gibi ücret kazanıyor.

2. örnek: Et yapmasıyla ünlenen ve dünya çapında tanınır hale gelen Nusret’in sosyal medya danışmanına aylık 50 bin TL verdiğini biliyor muydunuz? Haberin detayları için buraya tıklayınız.

İnternette böyle çok garip şeyler sayesinde para kazanan binlerce insan bulunuyor. Bu yüzden bu örnekleri verdik ki bu sektördeki çeşitliliğin farkına varmanız kolay olsun diye.

 

5- Oyuncu Olmak

önü açık meslekler oyuncu olmak

Eskilerden beri insanlar derler ”Bu devirde ya popçu ya topçu olacaksın” diye. Fakat bu söz son zamanlarda değişti diyebiliriz. Eskiden insanların bunu söyleme sebebi ülkede en çok şarkıcıların ve futbolcuların para kazanıyor olmasıydı. Fakat bu söze artık bir yenilik gerekiyor ”Bu devirde ya popçu ya topçu ya da oyuncu olacaksın.” Sanırım bu şekilde daha doğru olacaktır. Çünkü son dönemlerde oyuncuların aldığı ücretler oldukça gündem oldu. Başrol oynayanlar haftalık 500 bin – 1 milyon TL alıyorlar. Başrol olmak oldukça zor bir durum. Fakat normal rollerde bile görev alabilsek aylık en az 20 – 40 bin TL alınabilir.

 

6- Doktor Olmak

önü açık meslekler doktor olmak

Doktorluk yıllardan beri en popüler mesleklerin başında gelmektedir. Doktor olmak için üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Ayrıca doktorların bir çok dalları bulunuyor. Kendimizin yapabileceği alanı belirleyip tamamen o alanda ilerlemek gerekiyor. Yılların en popüler mesleği gelecek yıllarda da en popülerlerin arasında olmaya devam edecek.

 

7- Psikolog

önü açık meslekler psikolog olmak

Dünya genelinde insanların psikolojik sıkıntıları gittikçe artıyor. Bu nedenle insanlar daha çok psikologlara ihtiyaç duyuyorlar. Üniversitelerin psikolog bölümlerinden başarıyla mezun olduktan sonra istersek özel bir kurumda veya devletin kurumlarında da işe başlayabildiğimiz gibi, kendimize ait bir yer açarak da bu işi yapabiliriz.

 

8- Kuaförlük (Erkek / Kadın)

önü açık meslekler kuaför olmak

Kuaförlük geçmişten beri kazandıran bir meslek olmakla beraber günümüzde yeni adı “Güzellik merkezleriyle” kazançları katlanmıştır. Tabi burada teknolojinin gelişmesi büyük rol oynadı eskiden küçük işlemlerden küçük gelir elde edilirken günümüzde lazer makineleriyle hem kadınlar hem kuaförler daha kazançlı.

Kuaförlük Eğitimleri

Devlet, zaman içerisinde meslek liseleri kapsamında kuaförlük ve saç tasarımı üzerine eğitim alanları oluşturdu. Nitekim bu alanda daha ileri gitmek istiyorsanız üniversitelerde de yine bu konu üzerine sanat okulları da sizlere en ideal seçenekleri sunmakta. Bay ve bayan kuaför sınıfları içerisinde ne olacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Kuaförlük Mesleki Eğitimleri

Günümüzde halk eğitim merkezlerine kadar taşmış bir mesleki eğitim sınıfı. Kuaför olmak isteyenler için bay ya da bayan fark etmeksizin saç kesim teknikleri, yüz şekline göre saç modeli belirleme ya da bu gibi aklınıza gelebilecek birçok konuda eğitiminiz verilir. MEB onaylı sertifika alarak kuaförlerde işe girebilecek kadar deneyim edinebilme şansına sahip olabilirsiniz.

Mutlaka oku: Kadın Kuaförü Açmak: Nasıl Açılır?

Mutlaka oku: Berber Nasıl Olunur?

 

İlginizi Çekebilir

Önü Açık Pek Bilinmeyen 15 Bölüm

Geleceğin Meslekleri

Meslek Tanıtımları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status