2024 | İş Fikirleri

E-Ticaret Fikirleri: E-Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Satabilirim?

E-Ticaret fikirleri neler? E-Ticaret yapmak istiyorum ne satabilirim? Tarzında araştırma yapan ve E-Ticaret sektörüne girmeyi düşünenler için bazı bilgilendirmeler yapacağız ve bazı fikirler sunacağız.

E-Ticaret son yıllarda inanılmaz hızla büyümektedir. Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) yıllık “Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü” raporuna göre, e-Ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. 2014-2018 yılları arasında sektörün ortalama yıllık büyüme hızı ise yüzde 33 oldu. Haberi merak edip okumak isteyenler tıklayınız.

İlerleyen yıllarda da hiç hız kesmeden bu büyüme devam edecektir. Çünkü bu piyasadaki geleceğin çoğu kişi farkına vardı. Etrafınızda mutlaka E-Ticaret ile uğraşan bireyler bulunuyordur. Örneğin benim yakından tanıdığım bir arkadaşım E-Ticaret sayesinde çok iyi bir gelir elde edebilmektedir. Yeni iş fikirleri araştırmaları yapanlar için E-Ticaret oldukça mantıklı bir fikir olacaktır.

 

E-Ticaret Fikirleri Neler? E-Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Satabilirim Diyenlere 10 Satılabilecek Ürün

Hiç vakit kaybetmeden E-Ticaret yaparak hangi ürünlerin satışları gerçekleştirilebilir anlatmaya başlıyoruz.

 

1- Ayakkabılar

ayakkabı

E-Ticaret piyasasında son 4,5 yılda en çok satış yapılan kategorilerden birisi ayakkabı sektörü oldu. Bu nedenle listemin ilk sırasına ayakkabıyı almak istedim. Mutlaka sizlerde İnstagram’da veya herhangi bir sosyal paylaşım platformunda gezerken, ayakkabı satıcılarıyla karşılaşmışsınızdır.

E-Ticaret yöntemi ile en çok satış ayakkabı sektöründe gerçekleşmektedir. İnsanlar büyükşehirlerde yaşamıyorsa şehirlerinde bulabilecekleri ayakkabı modelleri sınırlı olabiliyor. Bundan yana sıra insanlar artık mağazalara gitmeye üşeniyorlar ve alışverişlerini internet üzerinden yapıyorlar. Ayakkabı sektöründen çok iyi para kazanıldığı bilinmektedir. İlk sıraya koymamın en büyük nedenleri bunlardır ve bence en iyi satış yapılabilecek kategorilerden biri bu fikirdir.

 

2- Kıyafetler

kıyafetler

Yukarıda söz ettiğim fikir aslında bu fikrin bir parçasıdır. Bazı kişiler sadece ayakkabı satışıyla uğraşmak isterken bazısı tüm kıyafet ürünleri ve ayakkabıyı da aynı anda satmak isteyebiliyor. Bu karar tamamen size kalmış bir şey, isterseniz hepsini aynı anda da satabilirsiniz isterseniz tek bir alanda popülerleşebilirsiniz.

Kıyafet sektörü de E-Ticaret sektörünün en çok satılanlarının başında gelmektedir. Bana göre en iyi fikirlerden birisi kıyafet sektörüdür. İnsanlar artık kıyafetlerinin büyük çoğunluğunu internet üzerinden almaktadır. Artık iç çamaşırı bile internetten alır hale geldik. İnternet ortamında kıyafet sektörü aldı başını gidiyor, sizler de bu sektörde başarı yakalayabilirsiniz. Tabi satacağınız ürünlerin kalitesi ve fiyatları başarılı olmanızda büyük etken olacaktır.

 

3- Takılar

takılar

Takılara olan ilgi de oldukça büyük. Kolyeler, küpeler, saatler veya bileklikler aklınıza gelebilecek her türlü aksesuar ve takılar internet ortamında çok fazla satılmaktadır. Bu tarz ürünleri temin edebileceğiniz yer bulduktan sonra geriye sadece internet ortamında pazarlamak kalıyor.

Takıların satış oranları oldukça yüksek. Bu nedenle 3. sıraya koydum. Bana göre yine en iyi fikirlerden birisi de takı tarzı ürünler satmaktır. Bu tarz ürünler satan bir çok sayfa biliyorum ve takipçi sayıları oldukça fazla.

 

4- Makyaj Malzemeleri

makyaj malzemeleri

Yine en çok satılan bir kategoriden söz ediyoruz. Kadınların oldukça ilgi gösterdiği bir kategori. İnternet ortamında çok fazla takipçiye sahip olan ve günlük cirolarının bayağı yüksek olduğunu bildiğim makyaj ürünleri satan E-Ticaret siteleri biliyorum.

Makyaj malzemelerinin satış oranları oldukça yükseldi. İlerleyen yıllarda da mutlaka daha da artacaktır. Burada önemli olan müşteri memnuniyetidir. Ürünlerinizin kaliteli olması şart. Aksi taktirde kullananların sağlık sorunları yaşaması gibi sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz. Bu da tarafınıza büyük sorunlar oluşturabilir. Ürünleri temin edeceğiniz yere dikkat etmeniz gerekiyor.

 

5- Telefon Aksesuarları

telefon aksesuarları

Pek fazla bilinmese de internet ortamında en çok tutulan ve yüksek satış miktarı oranına sahip olan bir diğer kategori de telefon aksesuarlarıdır. Telefon kullanımının artmasıyla ve telefon değişikliğinin artması ile birlikte telefon aksesuarlarının satışları fırladı.

Telefon aksesuarlarını temin edebileceğiniz yer ayarladıktan sonra ve müşteri memnuniyetine dikkat gösterdikten sonra güzel bir satış oranı yakalayabilirsiniz. Tabi sabırsız olmamak gerekiyor, bu tarz işler zamanla yerine oturacak işlerdir.

 

6- Kitaplar ve Dergiler

kitap ve dergiler

Kitaplar veya dergilerin de satış oranları oldukça iyi seviyelerde. Bir kitapçı ile anlaşmanız sonucunda kitapları toptan alarak biraz ucuza getirebilirsiniz. Üstüne ufak bir kar marjı ekleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bu işler zamanla olacak işlerdir. Öncesinde çok büyük satış miktarları beklemek doğru olmaz. Zaman içerisinde kaliteli ürün satışı yaparsanız ve fiyatları uygun tutarsanız mutlaka satış miktarlarınız artacaktır. Kitapların tanıtımlarını iyi yapmak gerekiyor.

Sadece yazarların kitaplarından söz etmiyoruz. Sınavlara hazırlık süreçleri için hazırlanan kitapların da satış oranları oldukça iyidir. Aklınıza gelebilecek her türlü kitapların satışlarını yapabilirsiniz.

 

7- Bebek Malzemeleri ve Oyuncaklar

bebek malzemeleri

Bebek ürünlerinin internet ortamında çok fazla satıldığını biliyor muydunuz? Çoğunuzun bilmediğini biliyoruz. Pek fazla bilinmeyen ama çok fazla satışların yapıldığı bir kategori de bebek malzemeleri ve oyuncaklar. Özellikle oyuncaklar internet ortamında çok fazla satılmaktadır.

Bebek malzemeleri derken nelerden bahsediyoruz; bebek maması, emzik ve bez gibi ürünlerden. Bu tarz ürünlerin satışları oldukça yüksek seviyelerde seyretmektedir.

 

8- Oyunlar ve Oyun Konsolları

oyun konsolları

Bilgisayarların kullanımın artması ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte oyunlara ve oyun konsollarına olan ilgi gittikçe artmaktadır. İnternet ortamında oyunlara verilen önem gittikçe artıyor.

Dünya genelinde yeni yeni online oyunlar üretilirken yeni yeni oyun yarışları da yapılmaktadır. Oyunlara önem veren büyük bir kitle bulunuyor. Bu kitle arasında büyük bir oyun ve oyun konsolları ticareti dönmektedir. İnternet üzerinden oyunları ve oyun konsolları satmak mümkün olacaktır. Oyunlar için kullanılan aksesuarların da iyi para ettiğini belirtmek isterim.

 

9- Temizlik Ürünleri

temizlik ürünleri

Temizlik ürünlerinin internet ortamında çok fazla satılmadığını düşünebilirsiniz. O zaman biz de sizlere ”Yanılıyorsunuz” diye cevap veririz. Çünkü temizlik ürünleri de E-Ticaret sektöründe en fazla satış sağlanan kategorilerin başında gelmektedir.

Temizlik ürünleri tabiri oldukça geniş bir kavram. Bunun içerisine süpürgeden deterjana kadar her şeyi koyabilirsiniz. Bu tarz ürünleri biraz ucuza bulan insanlar internetten çekinmeden sipariş verebilmektedirler.

 

10- Teknoloji Malzemeleri

teknoloji malzemeleri

Teknoloji malzemeleri derken aslında büyük maliyetli ürünlerden söz etmiyoruz. Eğer bütçeniz varsa büyük maliyetli ürünlerden çok daha fazla kar elde edebilirsiniz. Örneğin bilgisayar veya telefon tarzı ürünlerin satışları ile büyük oranlarda para kazanmak mümkün. Bu işi 2. el olarak da yapabilirsiniz, sıfır olarak o markanın bayiliğini alarak da yapabilirsiniz. Bu size kalmış bir durumdur.

O kadar büyük maliyet ayıramam diyorsanız teknolojik aletlerin aksesuarlarını satabilirsiniz. Örneğin telefon aksesuarları olabilir buna örnek kablosuz şarj aleti olabilir. Bilgisayarlar için soğutucular da bir örnektir.

Önemli: Hangi ürünlerin satılabileceğini öğrendikten sonra artık ”E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır” adlı makalemizi okuyarak, E-Ticaret’e başlamak için neler yapılmalı ve ticaret sürecinin nasıl ilerleyebileceğini öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status