2024 | İş Fikirleri

Amazon Dropshipping Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten para kazanma yollarından birisi olan dropshipping konusunu bugün ele alıyoruz. Sizlere Amazon’da dropshipping yaparak para kazanmak nasıl oluyor bunu anlatmaya çalışacağız. Önceleri bu konu üzerinde pek durulmazdı. Çünkü çoğu kişi bu sistemin ne olduğunu, nasıl işlediğini bilmezdi. Şu sıralarda biraz daha gündemde olmaya başladı ve bu konular üzerine olan araştırmalarda artış yaşanmaya başladı.

Makalemize başlamadan önce bazı bilgiler vermek istiyorum. Bu sistemi tam olarak bir kaç yazı okuyarak veya video izleyerek çözemezsiniz. Bu işe giren ve şuanda iyi para kazanan insanlar en az 1, 2 aylarını bu sistemi öğrenmeye harcıyorlar.

Sizde eğer bu sektörde çok yeniyseniz, 15, 20 gün araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Her şeyi adım adım öğrenerek ilerlemek gerekiyor. Ardından ise bir hesap açarak ufak satışlar yapmaya çalışın ve sistemi çözmeye çalışın. Hesap açıp satış yapmaya başlayınca da sistemi çözmüş olmuyorsunuz. Bu nedenle ilk satışlarınızı ufak şeyler üzerinden yapmaya çalışın.

 

Dropshipping Nedir?

amazon dropshipping yaparak para kazanmak

Öncesinde bu terimi açıklayarak makalemize başlamak istiyoruz. Dropshipping: Stoksuz satış sistemidir. Amazon sitesinin her ülkede ayrı bir kuruluşu ve sistemi bulunuyor. Amazon tek bir site değil. Amazonun her ülkeye göre siteleri bulunmaktadır. Her ülkeye göre olan sitesinde ayrı ürünler ve ayrı fiyatlandırmalar bulunmaktadır.

Örneğin Amerika’da olan bir ürünü sizler satış hesabı açarak Kanada’da satabilirsiniz. Aynı ürünü ücretsiz şekilde satış kısmına koyabiliyorsunuz. Fakat bu sistemi yaparken para kazanabilmeniz için Kanada Doları ile Amerika Doları arasındaki para sistemini hesaplamanız ve bunun yanı sıra Amazonun komisyonu tarzında maliyet gerektirecek tüm şeyleri hesaplayıp bir fiyat belirlemeniz gerekecektir.

Kısacası sistem bu şekilde olacaktır. Siz Amerika’daki ürünün aynısını Kanada’da ki sisteme koyacaksınız veya Kanada’da ki ürünün aynısını Amerika’da ki sisteme koyacaksınız. Aynı sistem Meksika için de geçerli. Amazon’un Meksika için de bir sitesi bulunuyor. Sonuç olarak siz aradaki para değerinden kazanacaksınız. Bunun yanı sıra Amerika’daki satıcı ürününü sadece Amerika’daki Amazon’a koyuyor. Diğer sistemlerden haberi olmadığından oralara koymuyor. Siz de aynı ürünü sanki sizde varmış gibi Kanada’da ki sisteme koyuyorsunuz.

Burada aklınıza takılan bir şeyin olduğunu biliyorum. Ürün bizde yoksa, biri bize sipariş verdiği zaman ne yapacağız?

 

Ürünü Nasıl Müşteriye Yollayacağız?

ürünü müşteriye göndermek

İyi güzel, tüm sistemi basit şekilde sizlere anlattım. Ben de bu sistemi araştırırken biri bana sipariş verirse nasıl yollayacağım diye düşünüyordum. Aslında oldukça basit bir sistem. Amazon’da hem satış için bir hesap oluşturuyoruz, hem de normal müşteri gibi bir hesap oluşturuyoruz.

Satış hesabınızdan satmak istediğiniz ürünleri yayına koyuyorsunuz ve size sipariş geldiği zaman alıcı hesabınıza giriyorsunuz. Örneğin eğer siz Amerika’da ki ürünü alıp Kanada’da ki sisteme koyduysanız ve sipariş geldiyse, Amerika Amazon’daki alıcı hesabınıza girip normal müşteri gibi sipariş veriyorsunuz. Fakat sipariş bilgileriniz sizin Amerika Kanada’da ki sisteminize gelen sipariş bilgileri üzerine olmalıdır. Yani siz, size sipariş veren müşterinizin bilgilerini gireceksiniz ve ürün direkt olarak oraya gidecek.

Amerika, Kanada ve Meksika aynı kıta üzerinde olduğundan dolayı kara yolu ile her yere kargo gönderilebilmektedir. Amerika’daki satıcı, sipariş olduğu durumunda Kanada’ya veya Meksika’ya ürünlerini gönderebilmektedir.

Basit şekilde sistem üzerinden nasıl para kazanılacağını sizlere anlattım. Şimdi bu sistem üzerinden para kazanmanız için izlemeniz gereken yolları adım adım anlatmaya başlayalım.

 

Amazon’da Dropshipping Yaparak Para Kazanmak İçin İzlemeniz Gereken Yollar

Amazon'da dropshipping yapacakların dikkat etmesi gerekenler

1- Amazon Satıcı Hesabı Açabilmek İçin Gerekli Belgeleri Hazırlamak

Amazon’da hesap açmak ve o hesabı aktif tutmak oldukça zor bir durum. Yapılacak ufak bir yanlışta, Amazon affetmiyor ve hesabınızı kapatabiliyor. Tabi hesap kapatılsa dahi, sizlere neden kapatıldığını ve ne yaparsanız açılabileceğini bildiren bir mail atıyorlar.

Amazonda satıcı hesabı açabilmek için bazı evrakları hazırlamak gerekiyor:

  • Yeni kimlik kartı veya ehliyet
  • Banka ekstresi (İngilizce olmalı)
  • Hesap açılış ücreti 40 Dolar

Bu üçü ile hesap açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bunlar var diye hesabınız açılacak ve sürekli açık kalacak diye bir durum yok. Yeni kimliği ve banka ekstresini tarayıcıdan pdf haline getirmeniz gerekecek. Yani bunların fotoğraflarını çekerek de başvuru yapabilirsiniz fakat daha net olmaları adına, yazıcıdan taratıp bilgisayara geçirmenizi öneririz.

Herhangi bir kart ile ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınızda ödeme için dolar olması gerekmiyor. 40 Doların karşılığı olan miktarda TL bulunması yeterli olacaktır. Ayrıca her ay 40 Dolar ödemeniz gerekecek.

Eğer başvurunuz kabul edilmese dahi hesabınızdan 40 Dolar çekilecektir. Size ise başvurunuzun neden onaylanmadığına dair mail gelir ve eğer isterseniz sizlere söylenilenleri yapabilir ve hesabınızı açtırmaya çalışabilirsiniz. Eğer isterseniz size gelen maile hesabı açmak istemiyorum ve paramın iadesini istiyorum tarzında İngilizce şeklinde mesaj atarsanız, 40 Doları geri iade ederler.

 

2- Amazon’da Alıcı Hesabı Oluşturmak

Not: Bazı satış yapan kişiler alıcı hesabı ile satıcı hesabının aynı Ip (Yani internet ve bilgisayar) üzerinde olmaması gerektiğini söylüyorlar. Bazıları ise eğer başka çareniz yoksa açabilirsiniz diyorlar. Bu konuyu biraz daha araştırmak gerekiyor.

Ürünleri müşterilerinize ulaştırabilmek için alıcı hesabı oluşturmanız gerekiyor. Size sipariş geldiği zaman, siz de diğer ülkede var olan o siparişe, müşteri gibi sipariş vermeniz gerekecektir. Sipariş verirken ise, aldığınız sipariş bilgilerini vermeniz gerekecek. Siz aracılık yapacaksınız.

 

3- Parayı Alabilmek İçin Payoneer Hesabı Oluşturmak

Kazandığınız paraları alabilmek için Payoneer hesabı oluşturmanız gerekiyor. Payoneer hesabı oluşturma işin en kolay kısmı diyebiliriz. Burada önemli nokta ise, Amazon’daki satıcı hesabınıza girdiğiniz bilgilerin aynısını Payoneer hesabınıza girmektir. Eğer arada değişiklik olursa sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle sahte isimler veya sahte bilgiler kullanmayın.

Payoneer’e başvuru yaptıktan sonra 2 gün içerisinde hesabınız onaylanır. Hesap açıldıktan sonra ise Payoneer kartınızı talep etmeniz gerekecek. Elinizde somut bir kart olmadan para çekemezsiniz. Payoneer’den kart istedikten sonra bu kart size 4-15 iş günü içerisinde gelecektir. Bu kart Payoneer’e kayıt olurken girdiğiniz adrese gelecektir. Bu nedenle yanlış bilgiler yazmayın ve tam, doğru şekilde bilgilerinizi yazın.

 

4- Ürün Satışından Nasıl Kar Edilebileceğini Öğrenmek

Eğer sistemi iyi şekilde çözemezseniz zarar etme ihtimaliniz olacaktır. Bu nedenle sizlere iyice öğrendikten sonra bu sektöre girin diye söylüyoruz. Bir üründen kar etmek için bir çok şeyi iyi şekilde hesaplamanız gerekiyor.

Örneğin Amerika Amazon’da bir ürün buldunuz ve 40 Dolar ücreti bulunuyor. Hemen Kanada Amazon’a girip bu ürünün olup olmadığına bakın veya varsa ücretinin ne kadar olduğuna bakın. 45, 50 Kanada Dolarına aynı ürünü görürseniz o üründen kar edemezsiniz. Kar eden insanların bulduğu ürünler arasında en az 20 30 Dolar fark olmaktadır. Zaten Amerika Doları ile Kanada Doları aynı değerde değil. Bunu da hesaplamak gerekiyor.

Üründen kar etmek için neler hesaplanır?

  • Amazon’un üründen kesinti oranı,
  • Kargo ücreti varsa kargo ücreti,
  • Para birimleri arasındaki fark,

Bir ürün buldunuz ve ürünün fiyatı 10 dolar. Aynısı ise Kanada’da 60 Kanada Dolarına koyulmuş. Sizin hemen hesaplama yapmanız gerekecek ve bu ürünü 60 Kanada Dolarından aşağıya koyabilir miyim diye hesaplamanız gerekecektir. Aynı ürünü sizden daha ucuza koyanlar olursa, onların ürünleri daha üst sıralarda çıkar ve satılma ihtimalleri çok daha yüksek olur. Bu nedenle verilebilecek en düşük miktarı vermeniz gerekecektir. Rakibiniz 60 Kanada Dolarına koyduysa siz 59 Kanada Dolarına koymalısınız ki, ondan üst sırada yer alın.

 

Amazon’da Dropshipping Yapmayı Düşünenler Nelere Dikkat Etmeli?

amazonda dikkat edilmesi gerekenler

Amazon’da dropshipping yapmaya hevesi olan herkesin dikkat etmesi gereken şeyler bulunuyor. Eğer bazı şeylere dikkat edilmezse bu sektörde başarı sağlanamaz. Çünkü çok fazla rakibiniz var ve sistem oldukça karışık.

 

Her türlü bilgiyi videoyu izleyin

Bu sektöre girmek isteyenlerin ilk yapması gereken oturup internet üzerinde bulunan tüm yazıları ve videoları izlemektir. Çünkü sistem oldukça karışık bir sistemdir ve çok fazla bilgi gerektiren bir sistemdir. Bizim yukarıda anlattıklarımız sistemin basitçe anlatılmış kısmıdır. Yukarıda söz ettiğim evreleri gerçekleştirmeye kalktığınız zaman bir çok sorun ile karşılaşacaksınız ve çözüm arayacaksınız.

 

Her ürünü satabileceğinizi düşünmeyin

Her türlü ürünün satışını gerçekleştiremezsiniz. Elektronik tarzı ürünlerden uzak durmanız gerekecek. O tarz ürünlerin satışında fatura istenilebilmektedir. Sizler daha çok basit ürünlerin satışlarını yapmalısınız. Fiyatı çok yüksek olmayan ve başınıza dert olmayacak ürünler. Zaten sistemde ürün aratma yaparken sizlere hangi ürünleri arayabileceğiniz sunuluyor, orada dikkatli seçimler yapmanız gerekecek.

 

Eğitim setlerine para kaptırmayın

Şimdi bu sektörde var olan kişiler eğitim setleri çıkarmaya başladı ve belirli miktarlarda paralarla bu eğitim setlerini satmaya çalışıyorlar. Benim tanıdığım bir kaç kişi farklı kişilerden bu tarz eğitim setlerini aldılar ve çok pişman olduklarını söylediler. Aynı bilgiler zaten Youtube’de bulunuyor. Hele İngilizce biliyorsanız, İngilizce kaynaklardan çok büyük faydalanabilirsiniz.

Ayrıca eğitim sistemini çıkaran adam diyor ki örnek veriyorum ”Aylık +20 bin Dolar kazanıyorum” tarzında açıklamalar yapıyor ve gidiyor 100 TL’ye eğitim seti yapıyor. Madem o kadar para kazanıyorsun eğitim seti tarzı şeylerle neden ilgileniyorsun? Burada bir çelişki var arkadaşlar. Bana kalırsa Youtube’den videolar izleyerek ve bu tarz yazıları okuyarak büyük bir bilgi elde edilebilir.

 

Amazon Dropshipping ile ilgili tüm gruplara üye olun

Sosyal medya üzerinde bu tarzda bir çok grup bulunuyor. İnstagram tarzı yerlerde paylaşım yapan insanlardan söz etmiyorum. Facebook gibi yerlerde insanların soru sorduğu kısımlardan söz ediyorum. İnsanların sorduğu tüm sorulara ve verilen cevaplara mutlaka bakın. En güzel bilgileri oralardan alabilirsiniz. Facebook’ta bu tarzda bir çok grup bulunuyor. Üye olun ve paylaşımları takip edin. Her türlü sorunla karşılaşan insanlar sorunlarını paylaşıyorlar ve sorunları hakkında bilgilere sahip olanlar da cevap yazıyor. Siz de bu bilgilerden faydalanmalısınız.

Not: Kısa şekilde bu sistem üzerinden nasıl para kazanıldığını sizlere anlatmış bulunuyor. Eğer bu işi güzel şekilde öğrenebilirseniz iyi para kazanabilirsiniz. Fakat bu sistem üzerinde sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek olacak. Genelde insanlar Amazon’da FBA sistemini yapıyorlar. Amazon’un deposuna ürün getirerek satışlarını yapıyorlar. Bu sistemde ürünün sahibi siz oluyorsunuz ama dropshippingde ürünün sahibi siz olmadığınızdan sıkıntılar oluşabiliyor.

Bunun yanı sıra sizlere vereceğim en büyük tavsiye, yazı içerisinde de sürekli belirttiğim gibi Youtube’deki videoları izlemektir. Videolu anlatımlar ile daha güzel bilgileri elde edebilirsiniz. Youtube’de bir çok video bulunuyor. Vakit buldukça izlemenizi tavsiye ederim. Konu ile alakalı Youtube’deki videolara ulaşmak için tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status