2024 | İş Fikirleri

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak? (+20 Meslek Önerisi)

Geleceğin meslekleri neler olacak diye mi merak ediyorsunuz? Gelecek hakkında meraklar bitmek bilmez. Bunlardan birisi de geleceğin meslekleri hakkında oluşan meraklardır. Gelecekte hangi mesleklerin popüler olacağını vatandaşlarımız şimdiden merak ediyorlar. Çünkü bu alanlara yönelmek ve ileride başarılı olmak istiyorlar.

Özellikle gençler, geleceğe dair daha çok araştırmalar yapıyorlar. Çünkü geleceği onlar yaşayacaklar. Bu yaşamda başarılı olmak adına, gençken doğru adım atmalarının gerektiğinin farkındalar. Bu sebeple, gelecekte hangi meslekler para kazandıracak? Hangi mesleklere talep daha çok olacak? Hangi meslekler işsiz kalmayacak? Geleceğin meslekleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını araştırıyorlar.

 

Geleceğin En İyi 20 Mesleği: İş Garantili ve Çok Para Kazanma Garantili!

Biz de gençlerimize ve diğer arkadaşlarımıza yardımcı olmak adına, gelecekte popülerliği artacak olan meslekleri araştırdık. Geleceğin meslekleri listesi sizlerle!

 

1- Siber Güvenlik Uzmanı Olmak

siber güvenlik uzmanı olmak

İnternet sitesinden tutun bir çok alanda güvenlik uzmanları çalışmaktadır. Özellikle artık internette güvenlik oluşturmaları adına, siber güvenlik uzmanlarına ihtiyaç artmış durumdadır. İlerleyen senelerde internet kullanımının daha da artacağını ele alırsak, bu alandaki uzmanlara her zaman ihtiyaç olacaktır.

Siber güvenlik uzmanları ilerleyen yıllarda çok iyi para kazanacaktır ve bu uzmanlara talep gün geçtikçe artacaktır. Siber güvenlik uzmanı olabilmek için kendinizi yazılım konusunda da oldukça geliştirmeniz gerekiyor.

 

2- Diyetisyen Olmak

diyetisyen olmak

Dünya genelinde ve ülkemizde kilolu insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte televizyon veya bilgisayar başında daha çok vakit geçirip, bununla birlikte sağlıksız beslenen insanlarda kilo sıkıntıları artmaya başladı. Ülkemizde her geçen sene kilolu insanların sayısı artmaktadır. Bu durum sadece ülkemiz için geçerli değil, tüm dünyada kilolu insan sayısı maalesef artıyor.

Sağlıksız beslenmenin sonucu olarak, istenmeyen kilolar ile karşılaşıyoruz. Bilinçsiz beslenme konusuna çare olarak diyetisyen olarak adlandırılan bu alanda uzman olan kişilere başvuruluyor. İşte bu kişiler ilerleyen senelerde daha çok talep görecekler. Çünkü kilo sıkıntısı olan vatandaşların sorunları gittikçe artacaktır.

 

3- Psikolog Olmak

psikolog olmak

Psikolog mesleği dönemimizde de popüler olmasına rağmen, ilerleyen senelerde de popüler olacaktır. Dünyada ve ülkemizde psikolojik desteğe ihtiyacı olan insanların sayısı gittikçe artıyor. İnsanların psikolojileri eskiye oranla artık bozulmaya daha çok müsait. Psikolojik sıkıntıların bir çok sebepleri olabilir.

Eskiden psikolojik sıkıntılar karşısında, bu sıkıntıları yaşayan bireyler psikolog tarzı uzman kişilere gitmeye çekinirlerdi. Çünkü kendilerindeki bu durumu bir suç veya utanılacak bir durum olarak görürlerdi. İnsanlarımızın daha çok bilinçlenmesi ile birlikte, artık bu tarz yerlere daha kolay gidebiliyorlar. Bu tarz sıkıntıların suç veya utanılacak bir şey olmadığı, yeni yeni insanlara aşılanmaya başlanıldı.

 

4- Yazılımcı Olmak

yazılımcı olmak

Şuanda bulunduğumuz dönem ile hızlı bir ilerleyiş gösteren sektörden söz ediyoruz. Gelecek yılların en popüler mesleklerinin en başında gelmektedir. Bilgisayar kullanımının artması ile birlikte yazılımcıya olan ihtiyaçlar da artmaktadır. Bilgisayar yazılımcısı deyince sizlere basit bir şey gibi gelmesin. Artık bir çok şey bu yazılımcılar sayesinde yapılıyor.

  • İnternet siteleri,
  • Mobil uygulamalar,
  • Oyunlar,

Ve bunlara benzer bir çok alan için yazılımcıya ihtiyaç olmaktadır. İlerleyen senelerde internetin ve bilgisayar kullanımının artması ile birlikte, yazılımcıya olan ihtiyaç daha da artacaktır. Şuan da bile yazılımcılar rahatlıkla iş bulabiliyor ve yüksek maaşla çalışabiliyorlar.

 

5- Sosyal Medya Uzmanı Olmak

sosyal medya uzmanı olmak

Sosyal medyadan para kazanıldığını biliyor muydunuz? Sosyal medyadan para kazanan insanlar ilerleyen senelerde daha çok para kazanacaklar. Çünkü sosyal medyanın kullanımı da gittikçe artmaktadır. Bu sektörden para kazanmayı sürdüren insanlar ilerleyen senelerde daha kolay para kazanabilecekler.

Sosyal medya kullanarak nasıl para kazanılır diye düşünüyorsanız aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır?

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnternet Sitesi İle Para Kazanmak

 

6- Oyuncu Olmak

oyuncu olmak

Oyuncular şuan da bile çok yüksek ücret karşılığı çalışmalarına rağmen, her sene müthiş bir zam istiyorlar. Örneğin bu sene bir dizide yer alan bir oyuncu haftalık 50 bin TL alıyorsa, seneye haftalık 70 bin TL isteyebiliyor. Dizi veya film yapımcıları ise bu ücretleri veriyorlar.

Oyuncu olmak gerçekten çok zor bir işlemdir. Fakat geleceğin mesleklerinden olduğundan dolayı bu konuya bu yazımda yer vermek istedim. Oyuncu olabilmek için öncesinde oyunculuk eğitimleri almanız gerekiyor. Eğitimin bitmesi ile kesin oyuncu olacaksınız diye de bir durum yok. Sürekli olarak kendinizi geliştirmeniz ve eğitimlerin sonunun olmadığını bilmeniz gerekiyor. Ardından bir menajer ile anlaşarak bu sektöre girebilirsiniz.

 

7- Oyun Tasarımcısı Olmak

oyun tasarımcısı olmak

Oyun sahiplerinin çok iyi para kazandığı aşikar. Bu oyunları tasarlayan insanlar da sizin, bizim gibi normal insanlar. Fakat bu alanda kendini geliştirmiş olan insanlardır. Sizlerde ufaktan başlayarak bu sektöre girebilirsiniz. Oyun tasarlamanın yanı sıra, oyun fikrini bulmak çok önemli bir konudur.

İyi bir tasarımcı olmak yetmez, iyi bir fikre ihtiyacınız olacaktır. Eğer bir oyun üretip başarılı olabilirseniz mükemmel paralar kazanabilirsiniz. İlerleyen senelerde oyunlara olan ilgi gittikçe artacaktır. Oyun tasarlama işi tek yapılacak bir iş de değildir. Büyük oyunların yapımlarında yüzlerce insan çalışmaktadır.

 

8- Mimar Olmak

mimar olmak

Ülkemizde inşaat sektörünün ne hızla arttığını biliyor musunuz? İnşaat sektörü ülkemizde en gelişen sektörlerden birisidir. Bu durum aslında pek iyi bir şey olmasa da, sonuç olarak mimarların önleri açılmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerden olduğumuzdan dolayı inşaat sektöründe sürekli olarak yenilikler ve gelişmeler olacaktır.

Mimarlara olan ilgi ise ilerleyen yıllarda bir hayli artacaktır. İnşaat sektörünün büyümesi ile birlikte mimarlara olan talep de doğru orantıda artacaktır.

 

9- Kadın Kuaförü Olmak

kadın kuaförü olmak

Kadın kuaförleri şuanda bile çok iyi para kazanmalarına rağmen, ilerleyen yıllarda daha da fazla kazanacaklardır. Kadınların güzelliklerine harcadığı para her yıl biraz daha artıyor. Kadınlar güzellik için paradan kısıtlama yapmazlar. Bu nedenle bu sektörde iyi para oluyor.

Kadın kuaförü açmak için illa kadın olmanız gerekmiyor. Çok sayıda başarılı erkek kadın kuaförleri bulunuyor. Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu işi derinlemesine araştırmanızı tavsiye ederim. Kadınlar saç boyama, makyaj vs derken bir saatlik bakım sonunda 500, 1000 TL verebiliyorlar.

 

10- Kurgucu Olmak

kurgucu olmak

Filmler ilerleyen senelerde tamamen kurgu ile yapılacak. Örneğin son zamanlarda Avatar filmi çok fazla ilgi çekmişti ve yapımcısına milyar dolarlar kazandırmıştı. Bu film tamamen kurgudan oluşan bir filmdi. Arka planda çalışan yüzlerce kurgucu bulunuyordu.

İlerleyen yıllarda kurgucular çok iyi para kazanacaklar. Çünkü kurguya verilen önem daha da artacak. Şuan ki zamanda en iyi filmler olarak gösterilen filmlerin büyük çoğunluğu kurgu sayesinde olmaktadır. Kurgu gittikçe daha da değerlenecek ve ilgi görecektir.

Mutlaka okuyun: Evde Kurgu & Montaj Yaparak Para Kazanmak

 

11- Tercüman Olmak

tercuman-olmak

Gelecekte kesin olarak çok iyi para kazandıracak işlerin başında gelen bir iştir. Tercümanlığa olan ilgi dönemimizde de olsa da, ilerleyen yıllarda daha da artacaktır. Fakat İngilizce bilmekten söz etmiyoruz. Ülkemizde yeterince İngilizce bilen insan bulunuyor. Tabi yine İngilizceyi iyi derecede bilmeniz şart fakat bunun yanı sıra diğer dilleri de bilmeniz gerekiyor.

En basitinden örnek verecek olursak, şuanda bile Acun Ilıcalı kendisiyle çalışacak personeller arıyor. Aradığı başvuru şartları ise; Yunanca, İspanyolca, Portekizce ve Rumence bilmeleridir. Siz bu tarz dilleri iyi derecede bildikten sonra her yerde iş bulabilirsiniz ki, ilerleyen yıllarda çok daha rahat şekilde bu tarz iş ilanları olacaktır.

 

12- Müteahhit Olmak

müteahhit olmak

Müteahhitlerin çok para kazandığını mutlaka sizler de biliyorsunuzdur. Çevrenizde müteahhit varsa, mutlaka durumu iyidir. Çünkü özellikle şu dönemlerde oldukça iyi para kazandılar. Müteahhit olmak eskiden çok basitti. Yani hiç bir eğitim vs okumanıza gerek yoktu. Son dönemlerde yeni yasalar çıktı. Net olarak hangi şartları taşımanızın gerektiğini bilmiyorum fakat yine de müteahhit olmak pek zor bir durum değil. Sermayeniz varsa bu iş ile iyi para kazanabilirsiniz.

Kat karşılığı denilen sistem ile yıllardır müteahhitler milyarlarca para kazandılar. Bu sistem veya benzeri sistemler yıllar sonra da yapılacaktır.

 

13- Estetik Doktoru Olmak

estetik doktoru olmak

Güzelliğe olan ilgi yıllar geçtikçe daha da artacaktır. Her yıl bir önceki yıla oranla estetik yaptıran insanların oranları, büyük bir hızla artıyor. Estetik, ilerleyen senelerde çok sık karşımıza çıkacak. Hemen hemen herkesin yaptıracağı bir işlem olacaktır.

Estetik doktoru olmak için bazı şeyleri yapmanız gerekiyor. Ben ”Estetik doktoru olmak istiyorum” demek ile, estetik doktoru olunmuyor. Bunun için üniversitede eğitim almanız ve daha sonrasında kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Estetik doktorları diğer tüm doktorlara göre çok daha fazla para kazanırlar. İlk başta bu doktorlar devlet hastanelerinde işe başlarlar ve kendilerinin bu işte başarılı olduğunu ispatladıktan sonra devlet hastanesinden ayrılıp, kendi işyerlerini açarlar. Böylelikle estetik fiyatlarını kendileri belirlerler. Diğer türlü devletin belirlediği fiyatlardan çalışırlar.

 

14- Uçak Mühendisi Olmak

uçak mühendisi olmak

İlerleyen senelerde artık kendi uçaklarımızı üretmeye başlayacağız. Uçak mühendisi olabilmek için üniversitelerde bulunan Uçak Mühendisliği Bölümünü okumanız gerekiyor. Bunun yanı sıra sürekli olarak kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Uçak mühendislerine olan talep gün geçtikçe artacaktır. Bundan 5, 10 yıl sonra artık uçak yapımları hızlanacak ve bu tarzda çalışacak personellere ihtiyaç olacaktır. Uçak mühendisi bölümünü kazanması zor olduğu gibi okuması da biraz zor olabilmektedir. Fakat daha sonrasında bu işin kazancı da iyi olacaktır.

 

15- Fizik Tedavi Uzmanı Olmak

fizik tedavi uzmanı olmak

Fiziksel tedavi sürecinde görev alan fizik tedavi uzmanları şuanda bile büyük ilgi görmelerine rağmen, ilerleyen yıllarda çok daha fazla ilgi görecekler. Fiziksel tedaviye ihtiyacı olan insanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Daha önceleri bu tarz tedavi yöntemleri pek yaygın değildi. Son dönemlerde gittikçe yaygınlaşmaya başladı.

Fizik tedavi uzmanı olabilmek için üniversitelerin gerekli bölümlerinde okumanız gerekiyor. Bölüm bittikten sonra ister devlet hastanelerinde ister özel hastanelerde işe başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Fizyoterapist Nasıl Olunur?

 

16- Pazarlama Uzmanı Olmak

pazarlama uzmanı olmak

Şuanda pek ilgi görmeyen mesleklerden birisidir. Fakat ilerleyen senelerde oldukça ilgi görecektir. Çünkü artık para kazanma sistemi daha çok bir şeyler satmak sonucunda oluşmaktadır. Bu satış döneminde ise devreye pazarlama uzmanları girecektir.

İlerleyen zamanlarda bir çok şirket en başarılı satış uzmanlarını bünyesine katmak isteyecektir. Bir şirket 30 bin TL teklif ederken, diğeri o insanı bünyesine katmak için 40 bin TL teklif verecektir. Şirketler arasında böyle bir rekabet oluşması pazarlama uzmanlarına yarayacak ve aldıkları maaşlar da artacaktır.

 

17- Şarkıcı Olmak

şarkıcı olmak

Eğer sesiniz iyiyse gerçekten bu sektöre girmek için uğraşmanızı tavsiye ederim. Büyük bir sanatçı olmasanız dahi, bu sektörden iyi para kazanabilirsiniz. Eğer sesiniz çok iyi değilse, bu işi unutun derim. Çünkü çok fazla rakip var ve bu rakiplerin sesleri cidden çok iyi.

Şarkıcılar çıktıkları mekanlarda çok iyi para kazanıyorlar. Ortalama tanınan bir şarkıcı bile çıktığı mekanlardan gece başına 20, 30 bin TL isteyebiliyor. Türkiye’nin en iyi şarkıcıları ise günde 500 bin TL bile alabiliyor.

 

18- Pilot Olmak

pilot olmak

Pilotluk yıllar geçse de her zaman en çok tercih edilen mesleklerin başında gelecektir. Pilot olmak için üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Üniversite okumadan da pilot olma imkanınız var. Pilotluk kursları veren kurumlar var. Bu kurumlardan eğitim alarak da pilot olma şansınız olacaktır.

Pilotlar şuanda bile çok iyi maaş alıyorlar ve aldıkları maaş sürekli olarak zamlanmaktadır. Türk Hava Yollarında çalışan bir pilot ortalama 100, 150 bin TL arasında bir maaş alıyor. Bu ücret ise 10 yıl sonra belki 500, 600 bin TL olacaktır.

Mutlaka okuyun: Nasıl Pilot Olunur?

 

19- Avukat Olmak

avukat olmak

Avukatlara şu zamanlarda bile çok ilgi duyuluyor. Davaların sonu hiç bir zaman gelmez. İlerleyen zamanlarda nüfusun artması ile birlikte oluşacak davaların sayısı da artacaktır. Hele başarılı bir avukat olabilirseniz, çok iyi miktarlarda para kazanabilirsiniz.

Önceleri herhangi bir anlaşmazlıkta ilk seçenek dava açmak değildi. İnsanlar dava açmaktan korkarlar ve çok masraflı olacağını düşünürlerdi bu yüzden vazgeçerlerdi. Artık dava açma oranları oldukça yüksek. Ufak bir tartışma sonucunda bile davalar açılabiliyor. İlerleyen senelerde ise dava açma oranları çok daha yükselecektir. Avukat olabilmek için üniversitelerin hukuk bölümünden mezun olmanız gerekiyor.

 

20- Müfettiş Olmak

müfettiş olmak

İnsanların yasalara karşı iş yapma arzuları gittikçe artıyor. Böyle olmasıyla birlikte ise müfettişlere olan ilgi gittikçe artıyor. Devlete ait müfettişlerin sayısı her geçen yıl daha da artıyor ve artmak zorunda. Çünkü sürekli olarak kurallara aykırı iş yapan işyerleri bulunuyor. Bu iş yerlerini denetlemek için bir personele ihtiyaç duyuluyor ve burada ise devreye müfettişler giriyor.

Müfettiş olabilmek için üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olup, gireceğiniz sınavlarda başarılı olmanız gerekiyor.

# Geleceğin meslekleri 2024 yılında sizce neler olabilir? Sizin de fikirleriniz varsa mutlaka yorum kısmından bizlere belirtmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status